Урок №12

Тема. Частини мови. Прийменник. Правопис. Написання прийменників з іншими частинами мови. Використання прийменників для зв'язку слів у реченні.

Мета:

навчальна: повторити й систематизувати знання й навички з теми;

розвивальна: розвивати культуру письма, аналіз та творення тексту;

виховна: виховувати прагнення завжди писати грамотно.

Внутрішньопредметні зв'язки: морфологія, орфографія; синтаксис, пунк­туація; мова, мовлення.

Міжпредметні зв'язки: мова, література.

Тип уроку: повторення, систематизація й узагальнення знань, умінь і на­вичок.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

► Виразно прочитайте текст. Яка його основна думка? Назвіть час­тину мови в ньому, що вживається для зв’язку слів у реченні.

Нехай в твоїм серці любові

Не згасне священний вогонь,

Як вперше промовлене слово

На мові народу свого.

В. Сосюра

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

► Назвіть усі частини мови, що зустрілись у тексті. Випишіть при­йменники зі словами, до яких вони відносяться.

Я в роки дитинства, бувало,

Читати любив цілу ніч,

І з Пушкіним вкупі звучала

Для мене Шевченкова річ.

М. Тихонов

IV. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ,

УМІНЬ І НАВИЧОК

Тренувальні і творчі вправи

Вправа 1

► Складіть речення із запропонованих слів. Яку роль у реченні ві­діграють прийменники?

1. Школа, в, наша, бібліотека, гарна. 2. Любити, я, читацький, записувати, думки, в, щоденник, цікавий. 3. З, корисно, батьками, радитися.

Вправа 2

► Прочитайте текст у ролях. Перепишіть його. Поясніть розділові знаки в кінці речень. Підкресліть прийменники. Які слова вони зв’язують? Як пишемо прийменники зі словами?

МИ ДЛЯ ВЕСНИ

— Черемшино, черемшино, чом стоїш ти край села?

— Я на свято вийшла нині, ради травня розцвіла.

— Ну а ти, трава шовкова, чом зростала з-під снігів?

— З сонцем я вела розмову, я — провідник теплих днів.

— Чом, берізки білокорі, сяєте з гущавини?

— Нам травневі світять зорі! Ми — для свята! Для весни! (О. Благініна)

Вправа З

► Складіть речення, використавши вказані прийменники.

На, для, над, за, у, з, без, про.

Вправа 4

► Перепишіть речення. Уставте потрібний прийменник (до, у, із). Поясніть їх правопис.

У 16 років Сковорода вступив ... Києво-Могилянської академії, що славилась ... ті часи як один ... найкращих навчальних закладів у слов’янських країнах.

Вправа 5

► Перепишіть текст, розкриваючи дужки. Поясніть правопис при­йменників. Чи є «Кобзар» Т. Г. Шевченка у вашій домашній біб­ліотеці? Що вам в ньому подобається?

НАСТІЛЬНА КНИГА УКРАЇНЦЯ

(З-поміж) безлічі книг, (із) якими має справу історія світової літератури, поодиноко виділяються ті, що ввібрали (в) себе науку віків і мають (для) народу значення заповітне. (До) таких належить «Кобзар», книга, яку український народ поставив (на) перше місце (серед) успадкованих (із) минулого національних духовних скарбів (За О. Гончарем).

Вправа 6

► Прочитайте речення. Назвіть у них прийменники. Як їх пишемо з іншими словами?

1. Посаджені при дорозі вербички викидали жовті бруньки (С. Скляренко). 2. Уже й огні погашено по селах

(М. Рильський). 3. Я люблю виглядати, коли йдуть із Каховки (О. Гончар). 4. Сили миру незмірно більші від сил війни (О. Корнійчук). 5. Між людьми має панувати злагода і взаєморозуміння.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Бесіда

► Для чого служать прийменники в реченні?

► Як їх пишемо з іншими словами?

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)

► Виконайте вправу за підручником.

► Доберіть цікавий текст про славних українців. Запишіть його. Визначте прийменники. Поясніть їх правопис.