Урок №10

Тема. Частини мови. Дієслово. Правопис -шся,

-ться в кінці дієслів.

Мета:

навчальна: повторити і закріпити знання, вміння та навички з теми;

розвивальна: розвивати навички самостійної роботи;

виховна: виховувати відповідальність за виконану роботу.

Внутрішньопредметні зв'язки: морфологія, орфографія; синтаксис, пун­ктуація.

Міжпредметні зв'язки: мова, література, історія.

Тип уроку: повторення, систематизація та узагальнення раніше вивченого матеріалу.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

► Прочитайте вислів. Як ви розумієте його думку? Що ви можете сказати про стан культури мовлення сьогодні?

Мова росте елементарно, разом з душею народу

(І. Франка).

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Робота з текстом

► Прочитайте. Поясніть правопис виділених слів.

Норми нової української літературної мови починають склада­тися ще з кінця XVIII і першої половини XIX століття. Вони заро­джуються насамперед у творах

І. П. Котляревського, Г. Ф. Квітки-Основ’яненка,

Т. Г. Шевченка.

Норми української мови встановлюються в словниках та в укра­їнському правописі.

IV. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ,

УМІНЬ І НАВИЧОК

Тренувальні та творчі вправи

Вправа 1

► Виразно прочитайте. З чим порівнюють бандуру? Усно опишіть інструмент, який вам найбільше подобається. Підкресліть діє­слова, що закінчуються на -ться, як члени речення.

БАНДУРА

Бандура, як серце, сміється і плаче, б’ється думкою народною і стогне болями, рокоче акордами слави і живе любовю.

Бандура, як пісня, має душу і струни серця, і сама, як серце, береже образ його.

Бандура, як лебедине крило, співає на вітрах і несе з сивих віків голос добра і правди своєї старшої сестри — кобзи.

Вправа 2

► Утворіть форму 2-ї і 3-ї особи однини та 3-ї особи множини. По­ясніть правопис цих форм.

Зразок: купатися — купаєшся, купається, купаються.

Учитися, тренуватися, вслухатися, вітатися, знайомитися, за­спокоюватися.

Вправа З

► Утворіть дієслова від запропонованих іменників і прикметників. Складіть із ними (за вибором) два-три речення і запишіть. Під­кресліть підмет і присудок. Чим вони виражені?

Запис, радість, бажання; синій, веселий, співучий.

Вправа 4

► Спишіть прислів’я і приказки, ставлячи дієслова, що в дужках у 2-й особі однини. Зверніть увагу на правопис дієслів. Як ви ро­зумієте кожне прислів’я?

1. Що (посіяти), те й (пожати). 2. (Сказати) — не (вернути), (напи­сати) — не (стерти), (відрубати) — не (приточити). 3. Сонного не (роз­будити), лінивого не (навчити). 4. Як (дбати), так і (мати).

Вправа 5

► Виразно прочитайте текст. Напишіть вільний диктант. Користу­ючись зазначеним текстом, перевірте свою роботу. Підкресліть усі дієслова. Яка їхня роль у реченні та тексті?

І знову синіє небо, а на ньому золоте сонце сипле скрізь гаря­чими, блискучими бризками. По шляху біжать жваві струмоч­ки — крутяться, підстрибують, танцюють, весело про щось бурко­чуть.

Пишається проти сонця гай, увесь у блискучих краплях, як у до­рогому намисті. Густою стіною сплелося жито, що почало вже кві­тувати,— пустило із себе дух свого цвіту. Поміж його стеблами засиніли волошки, немов посвітились сині лампадки. Зажаріли го­лівки горицвіту, загула бджола. Високо під небом гигикнула чайка, блиснула срібним крилом (С. Васильченко).

Вправа 6

► Перекладіть дієслова українською мовою. Порівняйте їх право­пис в українській і російській мовах. З двома-трьома з них скла­діть речення і запишіть.

Улыбаешься, готовиться, занимаешься, учиться, умивається, встречаеться, советуешься, радується.

Вправа 7

► Перепишіть речення. Поясніть написання ь в дієсловах.

1. Сонце з кожним днем піднімається все вище. 2. Гаряче серце б’ється і тремтить, і відчуваєш, як зростають крила (Л. Дмитренко). 3. Правда суду не боїться (Народна творчість). 4. Вже на початку березня червоногруді снігурі потроху посуватимуться до себе додому аж під самісіньку тундру (О. Копиленко).

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Бесіда

► Яка частина мови називається дієсловом?

► Як пишемо не з дієсловами?

► Наведіть приклади дієслів на —шся, —ться. Пам’ятайте, як їх пишемо.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)

► Виконайте вправу за підручником.

► Напишіть твір-опис на вільну тему, активно використовуючи частини мови, які повторили (іменник, прикметник, числівник, займенник, дієслово).