Тема: Микола Васильович Гоголь „Ніч перед Різдвом”. Народні звичаї і традиції у творі.

Мета уроку:

Навчальна : познайомити учнів з біографією письменника; зізмістом твору та традиціями і звичаями, в повісті “Ніч перед Різдвом”;

Розвиваюча – розвивати в учнів логічне мислення, навички роботи в грапах, вміння логічно мислити; формулювати власну думку.

Виховна – сприяти вихованню у школярів інтересу до народних традицій; формування патріотичних почуттів.

Очікувані результати: учні знають ключові факти про життя і творчість М. Гоголя; знають зміст повісті «Ніч перед Різдвом», можуть переказати основні події твору; виявляють національні традиції й звичаї, висловлюють власне враження від прочитаного.

Обладнання: фрагмент фільму повісті „Ніч перед Різдвом”, портрет письменника, ілюстрації до повісті.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Вчитель - Добрий день (стук в двері)

II. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація.

(Приходять колядники з мішком і колядують:)

-Ми йдемо з хати до хати, щастя всім побажати, пустіть заколядувати .

Вчитель: -Заходьте.

На Різдво Христове, від хати до хати
Із вертепом ми йдемо колядувати.
Весело співаймо!
Бога прославляймо!

Звіздарі низенько голови схиляють,
Ангели у небі весело співають.
Весело співаймо!
Бога прославляймо!
Колядуймо дзвінко, щоб світ веселився,
Радій, Україно – Христос народився!
Вчитель та діти -Славімо його. Дякуємо за привітання.(роздавання цукерок).

Колядники:-Дай Боже!

Слово вчителя-А ви знаєте хто це до нас завітав?(колядники),

-А на яке свято колядують? (6 січня)

-Діти, погляньте на ікран. Як цей фільм називається?(перегляд уривок з фільму «Ніч перед Різдвом»

-Так, і наша тема сьогоднішнього уроку стосується теми Різдва.

- Ми з вами на уроці будемо вивчати повість М. В. Гоголя « Ніч перед Різдвом».

3. Актуалізація опорних знань (перевірка домашнього завдання).

Вступне слово вчителя -Записуємо число и тему уроку….

– Микола Васильович Гоголь… Яка талановита і загадкова особистість. Росіяни називають його Николай Васильевич, українці Микола Васильович, а італійці – «синьор Николло», а для всього світу він просто Гоголь – великий чарівник слова, ясновидець, наділений даром проникати в найсокровенніші таємниці людської душі.

Вчитель -Домашнє завдання було скласти хронологічну табличку поета (перевірка домашнього завдання).

Вчитель- Молодці діти, але я хочу доповнити вашу таблицю ще цікавими фактами:

Вивчення нового матеріалу.

1.Цікаві факти про Гоголя

1.В сім’ї Гоголів було дванадцять дітей: шість хлопчиків та шість дівчаток. 2.Мати була першою красунею, яку видали заміж у 14 років за чоловіка старшого за неї вдвічі.

3.Коли майбутній письменник навчався в школі, він добре встигав тільки в російській словесності і в малюванні. Але був слабкий у мовах, а твори писав досить посередньо.

4.Це може здатися дивним, але у Гоголя була пристрасть до рукоділля. Він любив в’язати на спицях, кроїти одяг, ткати пояса, шити шийні хустки.

5.Микола Гоголь любив готувати. Він часто пригощав друзів смачними галушками та варениками. Ще він варив особливий напій, який жартома називав «гоголем - моголем».

6.Письменник був солодкоїжкою. Він носив у кишенях і постійно гриз шматочки цукру.

7.Гоголь завжди соромився свого носа, і тому просив художників на картинах зображувати його трішки коротшим. Тому на всіх портретах його ніс виглядає по -різному.

8.З 1836 року М. Гоголь проживав за кордоном майже десять років. Він був у Франції, Італії, Німеччині, Швейцарії, в Єрусалимі.

2.Слово вчителя- Повідомлення про збірку „Вечори на хуторі біля Диканьки”

Перша книга Миколи Гоголя – «Вечори на хуторі поблизу Диканьки». Вона складається з двох томів. Перший том вийшов 1831 року, а другий — 1832.

Частина перша містить такі розділи:

— Сорочинський ярмарок

— Вечір проти Івана Купала

— Майська ніч, або Утоплена

— Втрачена грамота

Частина друга такі розділи розділи:

— Ніч перед Різдвом

— Страшна помста

— Іван Федорович Шпонька та його тітонька

— Зачароване місце

3.«Словникова робота». Сьгодні ми працюємо з повістю «Ніч перед Різдвом», саме з повістю. Бо це саме повіст, а не казка.Що ж таке повість? (учні записують до словника поняття «повість»).

Повість – епічний прозовий твір (рідше віршований), який характеризується однолінійним сюжетом, а найчастіше це історія одного людського життя, розказана від імені самого автора чи якогось героя.

4.Вчитель: Різдво -з найбільших та найсвітліших християнських свят, яке люди завжди чекають і зустрічають з особливим трепетом. Не випадково багато письменників та художників зверталися до теми Різдва. Не залишився байдужим до цієї теми і Микола Васильович Гоголь. Улюбленою розвагою молоді в святвечір напередодні Різдва (6 січня) було колядування. Хлопці та дівчата ходили по селу і співали під вікнами колядки – це короткі обрядові пісні з побажанням господарям будинку добра і благополуччя. Люди на сплату за побажання обдаровували колядників смачною і ситною їжею. Чим багатше частування, тим ситніше буде майбутній рік.

Слово вчителя –Як традиційне свято Різдво святкують у вашій родині?

Вчитель Тож давайте разом з вами доторкнемось до подій загадкових, фантастичних і романтичних описаних у повісті «Вечори на хуторі біля Диканьки».

4.Початок переказу твору «Ніч перед Різдвом».

5. Інсценізація фрагменту твору «Ніч перед Різдвом» (монолог Оксани перед дзеркалом)

Вчитель: -А тепер подивимся, що робить Оксана за лишившись сама у дома.

Оксана. -І чого людям надумалося розславляти, що я гарна? Хіба чорні брови та очі мої такі гарні? Яка тут краса в цьом китпатенькому носі? І в щоках? І в Губах? Бачу тепер, що я не гарна! –Ні, гарная! Ой, яка я гарная! Які лєнти, таких нівкого немає. Батечко мій мене любить, нічого не шкодує. Яку радість я принесу тому, кому буду жінкою! Як милуватиметься з мене чоловік, що забуде про свою роботу!

Вчитель - Але не довго красувалася Оксана перед дзеркалом, бо до неї зайшов хто, діти…..(Вакула) -і що ж трапляється далі?

6.Кінець переказу твору.

7.Фізхвилинка.

Школярі всі дружно встали

Фізкультхвилинку розпочали

Руки гарно розім’яли,

Як Кличко по боксували.

Як Шевченко у футболі.

Забиваймо ми голи.

Всі, як Бубка пострибали

І за парти посідали.

8. Гра «Викрадення місяця» (Місяць вважається вкраденим, якщо учень дав правильну відповідь на питання)  
Представники кожної команди «Вакула» та «Чорт», по черзі вийдіть до дошки і зніміть по п’ять місяців.
На кожному місяці номер питання, на яке команді належить відповісти.(Команда яка відповіла на всі 5 питань правильно 5 балів кожному учаснику,якщо більше,то більше).

1) Як називалося село, в якому жив гоголівський персонаж Вакула? (Диканька)

2) Як звали відьму і ким вона припадала ковалеві? (Солоха, мати)

3) Ким за професією був Вакула з повісті “Ніч перед Різдвом”?(Ковалем)

4) Назвіть “транспортний засіб” коваля Вакули при польоті в Петербург. (Чорт

5) Як звати батька Оксани в повісті Гоголя “Ніч перед Різдвом”.? (Корній Чуб)

6) Предмет домашнього ужитку, в якому зберігали добро. (Скриня)

7) Що сховав чорт в кишеню? (Місяць).

8) Чоловік, другим, що заглянув у гості до Солохи. (Дяк).

9) Як поставився Чуб до смерті Вакули? (Байдуже)

10) Скільки разів Чуб ударив нагайкою Вакулу? ( тричі)

9.Вчитель:- Пушкін, прочитавши «Ніч перед Різдвом», назвав цей твір казкою. Як ви гадаєте, чому? Які елементи казки зустрічаються в повісті «Ніч перед Різдвом»?(рекомендовані відповіді):

Вчитель: Можна зробити висновок, що це казкова повість.

10.Підсумок уроку «Мікрофон»

Вчитель-А зараз я хочу взяти у вас інтерв’ю, що до прочитаної повісті, добре?(за кожну правильну відповідь 1бал-зірочка)

1. Чи сподобалась вам повість? Чим саме?

2.Перед яким святом відбуваються події?(Різдво)

3.Які фантастичні герої присутні у повісті?(Солоха, вона літає на мітлі, чорт, Пацюк)

4.Чому чорт не любив Вакулу?(тому що Вакула зобразив малюнок чорта в церкві)

5.Навщо чортові знадобилося красти місяць?(помститися Вакулі. Щоб Вакула не зустрівся з Чубом)

6.Яка страва є головною на Різдво?(Кутя)

7.Чи сподобалась вам виступ Софії?

8.Що нового ви дізналися на уроці?

9.Чи хотіли б ви знятися у казці? Яким героєм позитивним чи негативним?

10.Чи можна назвати цю повість казковою? Чому?(Так. Тому, що там діють казкові герої та присутні фантастичні події).

Слово вчителя -Порахуйте бали (виставляння оцінок)

Слово вчителя -Символи, герої, які ви назвали дуже важливі, тому що свято Різдва сповнене символікою духовних вартостей – виявами милосердя, любові, пошани до ближніх. Бажаю вам пам’ятати і шанувати наші традиції.

10. Домашнє завдання. Підготуватися до контрольної роботи, повторити вивчені твори: «П’ятнадцятилітній капітан», «Різдвяна пісня в прозі»