Урок історії України Клас 8

Тема уроку: Ліквідація гетьманства і козацького устрою в Україні.

Мета:

формування предметних компетентностей: охарактеризувати політичне й соціально-економічне становище України в сер. XVIІІ ст., висвітлити діяльність останнього гетьмана Кирила Розумовського; визначити наслідки ліквідації Гетьманщини та її місце в історії України; оцінювати діяльність гетьмана К. Розумовського; пояснювати причини тимчасового відновлення та остаточного скасування гетьманства; визначати місце Гетьманщини в історії України, наслідки ліквідації Гетьманщини;

формування ключових компетентностей:

інформаційної : уміння працювати з джерелами історичної інформації, інтерпретувати зміст джерел, критично аналізувати розбіжності в позиціях авторів джерел;

хронологічної: уміння орієнтуватися в історичному просторі та знаходити взаємозалежність в розвитку суспільства.

Основні терміни та поняття: «Друга Малоросійська колегія», «Генеральний опис Малоросії», «Малоросійське генерал-губернаторство».

Основні дати та події : 1750-1764 рр. - гетьманство К.Розумовського; відновлення й остаточна ліквідація гетьманства в Україні; 1764-1786 рр. - Друга Малоросійська колегія; 1765 р.- ліквідація козацького устрою на Слобожанщині; 1765-1767 рр.-Генеральний, або Рум’янцевський опис ; 1782-1786 рр.-скасування царським урядом усіх адміністративних і судових установ Гетьманщини; ліквідація української автономії;1783 р.- указ Катерини ІІ про закріпачення селян.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник,стінна карта, атлас, ілюстративний матеріал.

ХІД УРОКУ

І. Організація навчальної діяльності

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. До складу якої держави входила Лівобережна Україна в середині XVIІІ ст.?

2. Яким було політичне та соціальне становище українських земель у складі Росії?

3. Що вам відомо про діяльність першої Малоросійської колегії?

4. Якими фактами ви можете підтвердити те, що в першій половині XVIІІ ст. тривав наступ російського уряду на автономію України?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

IV. Вивчення нового матеріалу

Діяльність Кирила Розумовського

Робота з текстом підручника

За текстом підручника учні з’ясовують, чим було зумовлене рішення Єлизавети Петрівни про відновлення гетьманства в Україні.

Повідомлення учня про Кирила Розумовського.

Реформи Кирила Розумовського


• гетьманщина була передана до відання Колегії закордонних справ. Влада гетьмана поширились на Запорізьку Січ і Київ.

• Обмежив сваволю російських чиновників, які перебували в Україні. гетьман почав без погодження з Росією призначати полковників і роздавати землі.

• намагався встановити інститут спадкоємного гетьманства в Україні. Була подана чолобитна цариці з проханням закріпити гетьманство за родом Розумовських.

• Було обмежено право переходу селян (1760 р.): їм можна було переходити лише за письмової згоди від поміщика і залишення йому селянського майна.

• За проектом лубенського полковника І. Кулябки провів реформу козацького війська. Полки перетворилися на регулярні. Козаків одягнено в уніформу.

• Провів судову реформу — було створено станові шляхетські суди — земський, гродський і підкоморський. Поділив гетьманщину на 20 судових повітів, у кожному з яких засновувався земський суд для розв’язання цивільних справ і підкоморський — для земельних справ.

• реформував систему освіти, запровадив обов’язкове навчання козацьких дітей, планував відкрити в Батурині університет


Завдання

1. Дайте оцінку діяльності К. Розумовського, визначивши всі «плюси» та «мінуси» в його діяльності.

2. Відомий український історик О. Субтельний вказує, що за Розумовського Гетьманщина переживала «золоту осінь» своєї автономії. Як ви розумієте дане висловлювання? Чи згодні ви з цією думкою?

Остаточна ліквідація Гетьманства. Утворення ІІ Малоросійської колегії

Робота з документом

Опрацювавши указ Катерини II про ліквідацію гетьманства та утворення Малоросійської колегії (10 листопада 1764 р.), учні дають відповіді на запитання.

1. Як у документі Катерина ІІ пояснює відставку Кирила Розумовського?

Чи можна цілком довіряти цьому поясненню?

2. Яка назва вживається в документі щодо українських земель?

3. Який орган влади утворювався для управління українськими землями?

4. Який визначався склад Малоросійської колегії?

5. Хто мав очолити Малоросійську колегію і якими повноваженнями він наділявся?

6. Як ви вважаєте, чому Катерина ІІ зрівняла в правах російських та українських чиновників?

Робота з картою

За допомогою карти атласа «гетьманська держава Кирила Розумовського (1750–1764) виконайте завдання.

1. Назвіть місто, де перебувала столиця гетьманщини за часів К.Розумовського.

2. Назвіть території, на які поширювалася влада гетьманської адміністрації К.Розумовського.

3. Як називалася Січ, відновлена 1734 р.?

4. Назвіть Слобідські полки. Кому вони підпорядковувались?

Діяльність Петра Румянцева в Україні

Прослухавши інформацію вчителя про діяльність Петра Румянцева в Україні, учні виконують завдання.

1. Проаналізуйте напрями політики П. Румянцева. Яку мету він переслідував?

2. Чи можна однозначно стверджувати, що діяльність П. Румянцева була спрямована на ліквідацію залишків автономії України?

Ліквідація решток автономного устрою Гетьманщини

Робота з текстом підручника

Опрацювавши текст підручника, учні складають хронологічну таблицю «Ліквідація решток автономного устрою гетьманщини».

Робота з картою

За допомогою карти атласа «Ліквідація царизмом автономного устрою України» (1765–1783) виконайте завдання.

1. Назвіть рік, коли було скасовано полковий устрій на Слобожанщині.

2. Коли було зруйновано нову Січ?

3. На території якої держави і коли рештки козаків заснували наступну Січ та як вона називалась?

4. Яких змін зазнав полковий устрій гетьманщини у 1882 р.?

V. Узагальнення та систематизація знань

Скориставшись методом «Прес» викладіть свою позицію:

- Чи відповідала суть політики Катерини ІІ щодо України її словам: «Коли в Малоросії зникнуть гетьмани, треба зробити все, щоб зітерти з пам’яті їх та їхню добу»? Аргументуйте свою відповідь.

VI. Домашнє завдання

1. Опрацювати §34 підручника.

2. Засвоїти зміст нових понять та хронологію подій.

3. Підготувати розповідь про особливості соціально-політичного й економічного життя на Правобережній Україні.