Данте Аліг’єрі. Подорож колами пекла в «Божественній комедії»

Мета: проаналізувати змістI,V і ХХХІІІ пісень «Пекла», розкрити духовний і моральний сенс подорожі героя; розвивати навички аналізування твору, самостійної роботи з методичною літературою; виховувати гуманність, милосердя, повагу до інших.

Обладнання: тексти «Божественної комедії»; схема-план «Пекла», репродукції картин на тему Страшного суду; ілюстрації Г. Доре.

Тип уроку: аналіз художнього тексту.

Епіграф

Предмет поеми – людина,що силою своєї волі,

через заслугу або не заслугу,

зазнає справедливої кари або відплати.
Данте


Хід уроку

  1. Актуалізація опорних знань

1. У ч и т е л ь. Сьогодні ми з вами помандруємо до Дантового пекла, побачимо душітих людей, які вчинили гріх, визначимо,які з Божих заповідей вони порушили і якдо цього ставиться сам Данте. Про це піде мова на нашому уроці.

2. Літературний диктант

1) Прізвище Данте? (Аліг’єрі)

2) До якого культурного періоду належить творчість Данте? (Передренесансу)

3) У якому місті народився Данте? (Флоренція)

4) Прихильником якої політичної партії був поет? (Гвельфи)

5) У кого був закоханий Данте? (У Беатріче)

6) Найвідоміший твір Данте? («Божественна комедія»)

7) Як називається книга, уякій поет оспівав своє кохання й обезсмертив Беатріче? («Нове життя»)

8) Яку назву дав поет найбільшому своєму твору? (Комедія)

9) Хто був першим біографом Данте Аліґ’єрі? (Дж. Бокаччо)

10) Назвіть складові частини найвідомішого твору Данте. («Пекло», «Чистилище», «Рай»)

11) Яку віршову форму використав Данте для написання цього твору? (Терцина)

12) Хто супроводжує поета до пекла? (Вергілій)

Бесіда

• Як ви розумієте значення слова «гріх»?

• Які дії, вчинки людей ви вважаєте гріховними?

• Яка книга застерігає людство від гріха?

II. Мотивація навчальної діяльності

У ч и т е л ь. Ви знаєте, що наріжним каменем християнської доктрини є твердження про те, що земне буття людини є швидкоплинною підготовкою до вічного потойбічного життя. Вступне слово вчителя. Напевно, кожен з нас рано чи пізно починає замислюватись, навіщо, задля якої мети він живе, що він повинен зробити за своє існування на землі. Данте у своїй поемі зображує не просто подорож героя потойбічним світом, а мандри його душі та зустрічі з іншими душами, з метою з’ясування морального стану людини й людства взагалі. Якими побачив людей герой Данте?

III. Засвоєння нових знань

1. Літературне дослідження

Сам Данте стверджував, що його поему можна розглядати з чотирьох поглядів:

- перший аспект: буквальний: текст розуміється так, як він написаний;

- другий аспект: алегоричний: під описаними ситуаціями слід розуміти ситуації зовнішнього світу;

- третій аспект: моральний: у творі описуються переживання й почуття людини;

- четвертий аспект: філософський: осмислення думки про вічне, рух людини в моральному плані.


2. Бесіда на сприйняття І пісні «Пекла» (Ілюстрації до “ Божественної комедії ” написаніГуставом Доре у 1861 роців техніці ксилографії)

- Про що розповідається у пісні?

- Назвіть головного її героя.

- Де відбувається дія?

3. Текстуальний аналіз І (вступної) пісні

- Які почуття оволодівали героєм? (Сонність, острах, пошана);

- які звірі зустрічалися на його шляху? (Лев, вовчиця, леопард, це алегоричні образи, слід розуміти політичних супротивників автора);

- Хто врятував Данте від звірів?

- Куди веде героя Вергілій?

- Чому Поет тут опинився? (Заблукав угустому темному лісі, так заблукав і сам Данте в суспільстві, так заблукала серед пороків і гріхів людська душа);

- Як ви розумієте відповідь Вергілія: «Не людина: був людина»? (Серед живих Вергілія давно немає, існує тільки йогобезсмертний дух);

- Чому Поет називає Вергілія своїм вчителем? (Він захоплюється творінням римського поета, його стиль став зразком для Данте);

- Що запропонував Поету Вергілій? (Показати, що чекає душі людські після фізичної смерті);

- Як ви розумієте вислів: «А схочеш в висі злинути останні, — душі, достойнішій за мене, здам»? (У рай повести може чиста,світла, ідеальна душа, душа Беатріче, яка уособлює Божественну любов).

4. Проведення бесіди з елементами пообразного аналізу героїв

1) Характеристика образу Поета:

- які головні образи вводить Данте у свою поему? (Поет, Вергілій, Беатріче);

- чому автор вирішив надати оповіді форму подорожі, скитань? Як це пов’язано з його власною долею? (Письменник був вигнаний з рідного міста, він прагнув знайти своє місце середполітиків свого часу, шукаючи істинний і єдино вірний шлях,після вигнання шукав притулку в різних містах Італії);

- що шукає душа Поета? (Духовних ідеалів для себе і людства);

- які риси героя слід відмітити? (Він сильний і сміливий, адже далеко не кожен погодився б на таку подорож).

2) Характеристика образу Вергілія:

- що вам було відомо про Вергілія до прочитання поеми? (Римський поет, автор «Енеїди», він вводив у сюжет своєї поеми подорож героя до царства мертвих);

- як автор характеризує Вергілія у І пісні? Знайдіть і зачитайте цитати;

- який моральний аспект відображено в цьому образі? (Це зразок людських і суспільних чеснот);

- чому саме його автор дав провідником Поета, живої душі? (Він може вивести героя до світла, дати поради, стати гарним путівником; крім того, автор хоче показати таким чином рятівну роль античного мистецтва);

- що уособлює собою цей герой? (Божественну мудрість);

- до чого закликає Вергілій Данте? (Вергілій проголошує мудру промову, в якій повчає героя, обіцяє йому показати шлях до пізнання людської душі і світу);

- як ставиться до нього Поет? (Побожно, вважає своїм учителем).

5.Робота з текстом V пісні. Текстуальний аналіз:

1) Бесіда

Хто зустрічає подорожуючих?Слайд 9

- Який гріх спокутують грішники у другому колі пекла? (Перелюбство)

-Хто тут знаходиться? (Семіраміда, Клеопатра, Паріс, Трістан, Дідона і т. д.)

- Чому Данте поєднує історичних осіб, міфічних персонажів, легендарних героїв? (Такий прийом надає «Комедії» узагальнюючого змісту.)

- Хто визначає міру покарання для грішних душ у цьому колі? (Мінос — верховний суддя, який витками хвоста визначаєміру покарання для грішника.)

- Схарактеризуйте художній простір у другому колі Пекла. Які голоси там лунають? Які кольори домінують?

- Як відтворено страждання грішників? Зачитати цитати.

І ось такий, що й камінь міг стривожить,

Зачувся лемент, і зневіра йме,

Чи зойки відчаю луна не множить?

Туди прийшов, де світло геть німе,

І знявся рик, як в буряному морі,

Коли на ньому дужий вітер дме.

Пекельні вихори, рвучкі та скорі,

Засуджених волочать, тягнуть, б’ють

Згори і знизу, й ті в сльозах та в горі.

І душі, летячи у каламуть,

Ридають, виють, сповнюючись хіттю,

Самого Бога в небесах клянуть.

- Як ставиться ліричний герой до страждань грішників? (Співчуває їх горю: розповіді героїв глибоко торкають Поета: незважаючи на те, що вони скоїли гріх, він співчуває їм.)

- Хто стає центральною парою у другому колі? Назвіть ці імена і розкажіть їх історію.

- Чому «зріділа тьма», коли вони наблизилися? Якими засобами перекладач відтворює ті світлі почуття, якими вони віддалися?

- Про що розповіла Франческа? (Історію свого кохання: вона пам’ятає про свої почуття навіть у пеклі.)

- Як ліричний герой поеми поставився до кохання Франчески та Паоло? Наведіть відповідні цитати.

2)Рольова гра «Метод «Прес»

Завдання: чому Поет знепритомнів після розповіді Франчески?

3)Заповнити «кола пекла»

  1. Нехрещені немовлята,доброчесні нехристияни,античні мудреці

2.Порушники шлюбної вірності

3.Ненажери

4. Скнари і марнотратники

5. Гнівні і нудні

6.Єретики

7. Насильники(тирани,самогубці,віровідступники)

8.Хабарники,лицеміри,злодії,погані порадники,брехуни

9.Зрадники

6.Робота з текстом XXXIII пісні. Текстуальний аналіз:

- Як ви зрозуміли, у чому гріх графа Уголіно?

- Чи вважаєте ви його покарання справедливим?

- Як описує Данте Люцифера?

V. Підсумки уроку. Оцінювання

Бесіда узагальнювального характеру:

- Які аспекти своєї поеми визначив сам Данте?

- Який алегоричний зміст вкладено в образи хижих звірів, що зустрічаються на шляху Поета?



Середньовіччя =>алегорична мова митців.


Ліс

Життя з усіма випробуваннями,непередбачуваними обставинами,

пагубними для слабких душ


Звірі

Пристрасті, що підстерігають слабкі душі

Лев

Любов до влади, веде за собою насилля,злість,

бажання перемогти іншого

Рись

Небезпечна пристрасть – бажання тілесних насолод,

а тіло – чаша для низьких бажань

Вовчиця

Користолюбство, жадність,що спотворює душу



- Як ви розумієте епіграф до нашого уроку?

VII. Домашнє завдання

1. Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення про твори мистецтва, створені на основі «Божественної комедії».

2. Для всіх учнів: прочитати пісню «Рай».