Озерянська ЗОШ І – ІІІ ступенів










Односкладні прості речення з головним членом у формі присудка.

Означено – особові речення





Вчитель

С.П.Макаровець








МЕТА. Сформувати поняття про односкладні прості речення, їх види; ознайомити з означено – особовими реченнями, способами вираження в них головного члена.

Розвивати вміння знаходити їх у тексті та визначати правильно види, а також уміння зіставляти і порівнювати; удосконалювати навички доречно використовувати такі речення у власному усному й писемному мовленні; поглибити знання учнів про головні та другорядні члени речення.

Виховувати любов і пошану до влучного, образного слова у формі зразків усної народної творчості, любов до рідної землі.



ХІД УРОКУ

  1. ТЕОРЕТИЧНА ХВИЛИНКА.

  • Що становить граматичну основу простого речення?

  • Назвіть види простих речень за складом граматичної основи?

  • Яка особливість односкладного речення? Чим воно відрізняється від двоскладного?


  1. ПОРІВНЯЙТЕ РЕЧЕННЯ!


Зима. Холодна зима. Настала холодна зима.


  • Які ви знаєте двоскладні речення за наявністю або відсутністю другорядних членів?

  • Зверніть увагу на перше і друге односкладне речення, яка між ними різниця?


  1. ВИБІРКОВА РОБОТА З ТЕКСТОМ,

Завдання. Прочитати текст. Назвати і записати односкладні речення, визначити граматичну основу.


Вирій. Так називали омріяну райську країну. Лежала вона нібито далеко за обрієм, за синіми морями, манила до себе перелітних птахів. У цей рай земний птахи відлітали зимувати. Першою поспішала туди зозуля. У неї були ключі від вирію. Сойка вирушала у вирій аж тричі на рік, та ніколи й не досягала його. Цікава пташина поверталася з півдороги дізнатися,скільки вона пролетіла за день.


  • ЯКІ З ОДНОСКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ Є ПОШИРЕНИМИ? ЧОМУ?


  1. ПОЯСНЮВАЛЬНИЙ ДИКТАНТ,

Завдання. Записати речення, охарактеризувати їх за схемою:

а) знайти граматичну основу;

б) назвати спосіб вираження головного члена речення;

в) визначити вид односкладного речення.


Захоплюємось красою зимових пейзажів.

За обіцянку кожуха не купиш.

Люблю в холодну зимну ніч спостерігати за зірками.

У нього не розживешся і серед зими льоду.

Розуму не позичають.

Морозну свіжість відчувають на смак.

Зачаровано милуємося морозними візерунками на вікні.

Знання без помилок ніде купити.


  1. ДОСЛІДЖЕННЯ – РЕКОНСТРУКЦІЯ.

Завдання. Перетворити подані двоскладні речення в односкладні і визначити їх види.


Якщо ти влітку працюєш, то взимку ти не голодуєш.

З почуттям тривоги і радості ми чекаємо Нового року.

Ти за рідний край життя віддай.

Ти подивись на вкриті білосніжним килимом поля.


  1. ДОСЛІДЖЕННЯ – ВІДНОВЛЕННЯ.

Завдання. Записати текст, ставлячи дієслова, що в дужках, у відповідній особовій формі так, щоб вони виражали дію оповідача.


Жебонять, виграють, співають джерела… (Стояти) коло витоків і (чути), як ноги мої лоскоче шовковий шепіт ручаю. У густому тумані пасуться коні. Заворожений цією красою, повільно (ставати) на коліна, (спиратися) руками об землю і, нахилившись, (пити) холодну воду. Мовби (убирати) в себе сві чари природи.


  1. РОБОТА БІЛЯ ДОШКИ.

Завдання. Зробити повний синтаксичний розбір речення.


Не покину ніколи Вкраїну любити і молитись за неї.



  1. РОБОТА В ПАРАХ.

Завдання. З поданих слів скласти речення та вказати вид односкладних речень.


Не забуваймо про народні казки, оповіді бувалого діда Івана.

До хліба в Україні віддавна ставилися з особливим пошанівком.

До чужого рота не приставиш ворота.

І тоді хочеться жити, працювати , творити.


  1. ТВОРЧА РОБОТА.

Завдання. За поданою картиною написати невеликий твір, використовуючи різні види односкладних речень.



  1. ПІДСУМКОВА БЕСІДА.

МІКРОФОН.

Закінчити речення:

«Я знаю…».

«Я умію…».

«Мені треба попрацювати над…».



  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР).

Прочитати параграф 15 с. 102-103.


Скласти твір – мініатюру на тему: «Грудень – початок зими», використовуючи різні види односкладних речень.


Або написати привітання з Новим роком близьким, рідним, друзям, використовуючи різні види односкладних речень.