Конспект уроку
з історії України (Вступ до історії)
«Проголошення незалежності України,
ухвалення Конституції України, Революція Гідності, Небесна сотня»
Підготувала
учитель історії та правознавства
Дубовецької філії комунального закладу
НВК «Лозівська ЗОШ І-ІІІ ступенів-ДНЗ»
Байковецької сільської ради
Яцюк Ольга Степанівна
2019
Урок № _______ Дата ____________
Мета: познайомити учнів з основними подіями, пов’язаними із проголошенням незалежності України, першими кроками розбудови держави, визначними діячами; формувати навички самостійної роботи з текстом підручника, роботи з історичними фактами; розвивати інтерес до вивчення історії своєї держави; виховувати почуття поваги до державних символів та власної держави.
Обладнання: підручник В.С.Власов Вступ до історії Київ, «Генеза» 2018, робочі зошити, презентація, ілюстрації.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Поняття та терміни: акт, декларація, Конституція, президент, референдум, Верховна рада.
Основні дати:
24 серпня 1991р.- ухвалено Акт проголошення незалежності України;
1 грудня 1991р. – проведено референдум;
Вересень 1996р. –запроваджено національну валюту гривню;
28 червня 1996р. ухвалено Конституцію України;
21 листопада 2013 - лютий 2014 р.- Революція Гідності (Євромайдан)
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
установлювати хронологічну тривалість і послідовність зазначених подій та явищ, співвідносити подію, історичне явище і століття;
показувати на карті території незалежної України;
складати запитання щодо перебігу історичної події;
висловлювати особисте ставлення до історичних подій, явищ і діячів, що пропонують для вивчення.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Привітання, перевірка присутніх. Емоційне налаштування (Слайд 1)
Хочу побажати вам гарного уроку,
Щоб було цікаво всім нам працювати,
Щоб хотіли дуже всі відповідати.
Щоб допомагало вам вміння міркувати
І дванадцять балів легко заробляти.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань учнів
1.Виберіть з переліку слова, що стосуються Другої світової війни. (Слайд 2)
Військо Запорозьке; УНР; Червона армія; Українська повстанська армія; голодомор; окупація; Акт Злуки; ЗУНР.
2. Виберіть з переліку дати, що стосуються Другої світової війни: (Слайд 3)
1вересня 1939р.; 1932-1933рр.;22 червня 1941р.; 14 жовтня1942р.; 22 січня 1919р.;29 січня 1918р.; 2 вересня 1945р.; 15 квітня 1944р.; 8 травня 1945р.; 9 травня 1945р.
3. Вправа «Третій зайвий» (Слайд4)
А. Гітлер, Й. Сталін, П. Скоропадський.
війна, окупація, революція.
партизани, окупанти,усуси.
Формуємо мовленнєву компетенцію (Слайд 5)
Епіграф уроку
В своїй хаті своя правда і сила , і воля!
Т. Шевченко
Бесіда:
1. Як ви розумієте слова Т. Шевченка? (метод « Мікрофон »)
2.Що таке незалежність ? Які асоціації виникають у вас ?(« Асоціативний кущ » ( запис на дошці )
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Формуємо мовленнєву компетенцію
Бесіда :
1.Скажіть , будь ласка , які свята ви любите найбільше?
2.Яке свято відзначає весь український народ 24 серпня?
Учитель читає вірш. (Слайд 6)
Святковий день – 24 серпня ,
Так хочеться усмішок і пісень!
Віднині Україна незалежна.
Запам’ ятайте , люди , світлий день!
Учитель. У різні часи українські землі входили до складу Литви, Польщі, Австрії, Румунії, Росії та інших держав. Не одне століття український народ звитяжно боровся за право жити у вільній, незалежній Україні. Тому що, як писав Великий Кобзар, лише «в своїй хаті своя правда і сила, і воля!». Сторіччя боротьби за право жити у своїй незалежній Українській державі не минули марно. Наприкінці ХХ ст. Україна здобула омріяну незалежність.
IV.Повідомлення теми , мети і завдань уроку (Слайд 7-8)
Формуємо логічну компетенцію
Бесіда :
– Які цілі ставите перед собою під час вивчення цієї теми?
Формування цілей уроку(діти )
Цілі ( очікування):
– дізнатися , що таке державна незалежність;
– ознайомитися із подіями з історії незалежної України;
– згадати ті події та явища з історії незалежної України , які нам вже відомі;
– назвати тих визначних людей , які зробили значний внесок у розбудову України .
V. Засвоєння нових знань і формування нових навичок
Формуємо інформаційну компетенцію
Робота з відео матеріалом (Слайд 9)
« Проголошення незалежності » ( 20 кроків до мрії , крок 18 , 5 хв. )
https://www.youtube.com/watch?v=1bV7pfs2EUA
Бесіда:
1.Що відбулося 19 серпня 1991 р.?
2. Коли і за яких обставин проголошено незалежність України?
3. Що відбулося 1 грудня 1991 р. ?
Робота з термінами( стор. підручника 129). (Слайд 10-11)
Учні виписують у робочі зошити невідомі терміни із підручника.
Розповідь учителя. (Слайд 12)
24 серпня 1991 р. вона офіційно отримала свою традиційно вживану назву — Україна. 4 вересня 1991 р. над куполом будинку Верховної Ради замайорів національний синьо-жовтий український прапор, а 28 січня 1992 р. він отримав статус державного. (Слайд 13)15 січня 1992 р. державним гімном України стала музика композитора М. Вербицького на слова П. Чубинського «Ще не вмерла України…».
(Слайд 14)19 лютого 1992 р. Верховна Рада затвердила тризуб як малий герб України. Національна символіка перетворилася на державну.
(Слайд 15)У вересні 1996р. в обіг запроваджено власну національну валюту –гривню.
Формуємо інформаційну компетенцію
Робота з відео матеріалом (Слайд 16)
«Прийняття Конституції України» ( 20 кроків до мрії , крок 19 , 4,5 хв. )
https://www.youtube.com/watch?v=rtytGfo-EJU
Словникова робота
Конституція — основний закон держави, який визначає права й обов’язки держави та громадян. (Слайд 17)
Вибіркове читання (с. 130 – 131). (Слайд 18)
Зачитайте всі речення, в яких зустрічається:
слово «Конституція»;
слово «закон»;
дати;
Продовжте речення:
Кожен має право на…
Не можна втручатися в…
Конституція проголошує …
Кожна людина має право на…
Формуємо хронологічну компетенцію (Слайд 19-24)
Розповідь учителя , опираючись на відео презентаційний матеріал , про правління Президентів незалежної України та основні події під час їхнього правління.
Першим Президентом незалежної України став Леонід Кравчук. Його наступниками були: Леонід Кучма, Віктор Ющенко, Віктор Янукович, Петро Порошенко. З 20 травня 2019 р. Президентом України став Володимир Зеленський.
Робота в парах. (Слайд 25)
Складіть 2-3 питання до тексту підручника, які будуть починатися словами Що? Хто? Де? Коли? Як? Чому?
Формуємо здоров’язбережувальну компетенцію (Слайд 26)
РУХАНКА
Україна , (учні розводять руки в сторони)
рідний край , (піднімають руки догори)
поле , річка; (повороти тулуба з розведеними в сторони руками)
синій гай. (присідають)
Любо стежкою іти (ходьба)
тут живемо я і ти! (Взялися за руки)
Розповідь учителя.
Протягом листопада 2013 – лютого 2014 рр. у Києві відбувалися події, які увійшли в історію під назвою Революція Гідності.
Словникова робота (Слайд27)
Революція Гідності – національно-патріотичні протестні акції в Україні, передусім, проти корупції, свавілля правоохоронних органів та сил спецпрезначенців, а також на підтримку європейського вектора зовнішньої політики України.
Формуємо інформаційну компетенцію(Слайд 28)
Робота з відео матеріалом
«Хронологія: основні етапи подій під час Революції»(3,5хв.)
https://www.youtube.com/watch?v=Qv26c9mUW3M
(Слайд 29)
VI. Закріплення нових знань і умінь учнів
Діяльність учителя
Формуємо мовленнєву компетенцію
Вправа « Снігова куля » (Слайд 30)
1 – й учень класу називає відомий йому термін чи дату з даної теми , 2 – й повторює і говорить свій термін , 3 – й називає вже три терміни і т.д.
Інтерактивна вправа «Доповни речення» (Слайд 31)
Тема: «Я бажаю тобі, Україно моя…»
Подумайте, що б ви побажали своїй державі у такий непростий час, запишіть свої побажання на аркушах, прикріпіть на дошці та озвучте.
Формуємо просторову компетенцію
Робота з історичною картою. (Слайд 32)
На які адміністративно-територіальні одиниці поділено Україну?
Які з них мають найбільшу територію?
Якими областями протікає Дніпро?
З якими державами межує Україна?
Формуємо хронологічну компетенцію
Хронологічна задача. (Слайд 33)
Накресліть лінію часу, позначте потрібні дати та розв’яжіть хронологічну задачу.
Скільки років минуло між прийняттям Акта проголошення незалежності України та ухваленням Конституції України? Яку річницю незалежності України святкуватимемо цього року?
1991 1996 2019
1996 – 1991 = 5 років
2019 – 1991 = 28 років
Вчитель: Звичайно, що ми згадали тільки деякі важливі події з життя молодої Української держави. Але сьогодні з гордістю можемо сказати: так, є незалежна Українська держава зі своєю землею, своїм народом, своїми символами, своєю рідною мовою, традиціями і культурою. (Слайд 34)
Зараз нашій країні як ніколи потрібно бути єдиною та згуртованою. На цілісність нашої держави посягнули вороги і багато наших земляків на сьогодні мобілізовано до лав українського війська. Вони з честю воюють на сході з терористами та російським сепаратистами, відвойовують та захищають кордони нашої держави.
Українська земля пройшла війни та мир, поразки та перемоги, пишалася вірними синами та доньками, чарувала світ своїми запашними паляницями та мелодійними піснями. Вона була і залишається вірною матір’ю українців, які свято шанують і люблять її.
Тільки людина з добрим і чуйним серцем, роботяща і вольова може бути справжнім патріотом і громадянином своєї держави, по-справжньому любити і захищати, відстоювати її інтереси і приносити велику користь. Що більше буде зроблено для цього сьогодні, то краще житимемо завтра, і будемо гідними називати себе українцями. Бо, як сказано в Біблії, «…хто шукає, той завжди знаходить, а хто вірить, тому по вірі його і воздасться». Хай Бог допомагає нам творити своє майбутнє своїм розумом, своїми руками і серцями.
Учень читає молитву (Слайд 35)
Молюсь за тебе, Україно,
Молюсь за тебе кожен час,
бо ти у нас одна-єдина, –
Писав в своїх віршах Тарас.
Молюсь,- казав він, щоб у тебе
Не було між людьми війни,
Щоб завжди було чисте небо
На нашій стомленій землі.
Щоб завше у садку смерека
Весняним квітом під вікном цвіла
І прилітали з вирію лелеки,
Щоб гомін хвиль послухати Дніпра!
VII. Підсумки уроку
Рефлексія
– Найбільше мене сьогодні вразило …
– Єдине , що мене тепер дивує …
– Для мене цей час …
– Наш урок закінчився , але я …
- Як ви зможете використати отримані знання і відомості надалі? Де вони стануть для вас корисними?
Заключне слово вчителя. Ви – майбутнє України. Тож своїми знаннями, працею, здобутками підносьте її культуру. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, поважайте наш народ і нашу мелодійну мову.
Ми Єдина країна! Незважаючи на усі негаразди, що відбуваються зараз, всі ми прагнемо одного – миру, спокою, міцної та квітучої держави та чистого неба над головою.
Діти, на закінчення уроку хочу дати декілька порад: (Слайд 36)
Шукай не зупиняйся
Іди в перед не оглядайся
Сумнівайся і виправляйся
Помиляйся, але кайся
Удосконалюйся, навчайся
І не спіши, і не гайся
Любити людей старайся
Від зла завжди ти відвертайся
Добру лише і Богу поклоняйся
VIII. Домашнє завдання (Слайд 37)
Прочитати §18.
Підготувати розповідь про один із пам’ятників рідного села .
На вибір:
Написати твір на одну із тем : « День народження України» або « Україна – незалежна європейська держава»
Створити малюнок на тему «Україна незалежна»
Обрати історичну особистість періоду незалежності та розповісти про її внесок в історію України.
Дякую за активну роботу на уроці! (виставлення оцінок) (Слайд 38)