7 клас
Урок № 22
Тема: Поняття про каталізатор. Способи збирання кисню. Доведення наявності кисню.
Мета:
освітня: сформувати знання учнів про поняття каталізатор, види каталізаторів, способи добування кисню в лабораторії та промисловості;
розвиваюча: розвивати вміння складати формули речовин, записувати рівняння хімічних реакцій(реакція розкладу); вдосконалювати хімічну мову, символіку, термінологію, номенклатуру;
виховна: виховувати відповідальність, самостійність, допитливість.
Матеріали та обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, ручки, щоденники, робочі зошити, методичні картки.
Очікувані результати:
Ключові компетентності: спілкування державною мовою, основні компетентності у природничих науках і технологіях, математична компетентність, уміння вчитися впродовж життя, інформаційно-цифрова компетентність, соціальна і громадська компетентність.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап уроку
Привітання з учнями, відмічання відсутніх на уроці учнів у класному журналі.
II. Актуалізація опорних знань
Вчитель розділяє учнів на пари. Кожна пара записує 4 питання з дошки, за якими учні відповідають на ці питання; і ті пари, які швидко та правильно дали відповідь−отримують відповідні бонуси(бали).
Метод «Мозковий штурм»
Складіть два речення у яких ідеться про хімічний елемент Оксиген.
Як довести, що кисень важчий за повітря?
Складіть два речення у яких ідеться про просту речовину кисень.
Охарактеризуйте фізичні властивості кисню.
III. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні на уроці, нам потрібно познайомитися з речовинами, які вступають у хімічні реакції, але не впливають на утворення продуктів з цими речовинами. Як ви думаєте, яку вони мають назву?
IV.Повідомлення теми, мети уроку
Вчитель оголошує тему уроку, записує тему на дошці.
V. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з короткими записами учнів
Каталізатори –це речовини, які прискорюють хімічну реакцію, але самі при цьому не витрачаються.
Способи збирання кисню
Існує два методи збирання кисню: метод витіснення повітря та метод витіснення води.
а) спосіб витіснення повітря
Кисень важчий від повітря, отже посудину-приймач слід тримати дном донизу. Кисень буде опускатися на дно посудини витісняючи повітря, що міститься в ній.
б) спосіб витіснення води.
Посудину-приймач заповнюють водою по вінця. Закривають та перевертають догори дном. Опустивши отвір посудини у кристалізатор з водою, її відкривають під водою. Вода тримається у посудині. Знизу через трубку надходить кисень, який піднімається вгору, виштовхуючи воду.
Збирання кисню витісненням води
(ілюстрація + фронтальна бесіда)
Прилад для добування кисню.
Д
ля цього в пробірку потрібно помістити невелику кількість калій манганату. У верхню частину пробірки закласти шматочок вати для того, щоб у процесі розкладу частина речовини не потрапила до збірника. Пробірку закрити гумовою пробкою з газовідвідною трубкою й закріпити в лапці лабораторного штатива. В кристалізатор набрати води на 2/3 його висоти. В пробірку-збірник набрати води по вінця, закрити отвір предметним скельцем, перевернути вверх дном і занурити в кристалізатор з водою. Предметне скельце вийняти і в отвір пробірки опутити кінець газовідвідної трубки. Пробірку з калій манганатом нагріти за допомогою спиртівки. У пробірці приймачі ми бачемо, що збирається газ − кисень.
Доведення наявності кисню
Опустити тліючу скіпку в пробірку заповнену зібраним у попередньому досліді киснем. Скіпка спалахне.
Збирання кисню витісненням повітря
Як у попередньому досліді, за таким же принципом ми витісняємо повітря , але кінець газовідвідної трубки опускаємо в пусту пробірку, поставлену в штатив.
Доведення наявності кисню
(Розповідь учителя)
Якщо в пробірці, де взаємодіяли манган оксид і перекис водню вмістити тліючу скіпку, то вона спалахне.
VІ. Узагальнення й систематизація знань
Вчитель ділить учнів на 4 групи.
Експрес-контроль за картками у групах
1-група
1.Нітратна кислота має формулу HNO3. Під дією світла вона розкладається. При цьому утворюються такі речовини: вода, кисень, газ бурого кольору NO2. Напишіть рівняння реакції.
2.Складіть рівняння за умовою: дві молекули водню реагують з однією молекулою кисню, утворюється…молекули води.
3.Які речовини треба взяти, щоб одержати речовину з формулою P2O5? Складіть рівняння реакції.
2-група
1.Сульфатна кислота має формулу H2SO4. При нагріванні вище 200°С вона розкладається. При цьому утворюються такі речовини: вода та сульфат (VІ) окисду (ІІ). Напишіть рівняння реакції.
2.Складіть рівняння за умовою: одна молекула азоту реагує з однією молекулою кисню, утворюється…молекули NO.
3.Які речовини треба взяти, щоб одержати речовину з формулою СO? Складіть рівняння реакції.
3-група
1.Ортофосфатна кислота має формулу H3PO4. Під час нагрівання, втрачає воду і розкладається. При цьому утворюються такі речовини: вода та P2O5. Напишіть рівняння реакції.
2.Складіть рівняння за умовою: дві молекули азоту реагують з двома молекулами водню, утворюється…NH3(аміак або нашатирний спирт).
3.Які речовини треба взяти, щоб одержати речовину з формулою SO2? Складіть рівняння реакції.
4-група
1.Карбонатна кислота має формулу H2СO3. Під час нагрівання вона розкладається. При цьому утворюються такі речовини: вода та вуглекислий газ СO2. Напишіть рівняння реакції.
2.Складіть рівняння за умовою: одна молекула фосфору реагує з двома молекулами хлорую, утворюється…молекули води.
3.Які речовини треба взяти, щоб одержати речовину з формулою FeCl2? Складіть рівняння реакції.
VІІ. Підсумок уроку
Фронтальне опитування.
1. Яким чином одержують кисень в лабораторії?
2. Яким чином кисень одержують в промисловості?
3. Які речовини називають каталізаторами?
4. Де в повсякденному житті ми стикаємося з дією каталізаторів?
5. Які реакції називають реакціями розкладу?
VІІІ. Домашнє завдання
Скласти кросворд на слово: «кисень».
1-група
1.Нітратна кислота має формулу HNO3. Під дією світла вона розкладається. При цьому утворюються такі речовини: вода, кисень, газ бурого кольору NO2. Напишіть рівняння реакції.
2.Складіть рівняння за умовою: дві молекули водню реагують з однією молекулою кисню, утворюється…молекули води.
3.Які речовини треба взяти, щоб одержати речовину з формулою P2O5? Складіть рівняння реакції.
2-група
1.Сульфатна кислота має формулу H2SO4. При нагріванні вище 200°С вона розкладається. При цьому утворюються такі речовини: вода та сульфат (VІ) окисду (ІІ). Напишіть рівняння реакції.
2.Складіть рівняння за умовою: одна молекула азоту реагує з однією молекулою кисню, утворюється…молекули NO.
3.Які речовини треба взяти, щоб одержати речовину з формулою СO? Складіть рівняння реакції.
3-група
1.Ортофосфатна кислота має формулу H3PO4. Під час нагрівання, втрачає воду і розкладається. При цьому утворюються такі речовини: вода та P2O5. Напишіть рівняння реакції.
2.Складіть рівняння за умовою: дві молекули азоту реагують з двома молекулами водню, утворюється…NH3(аміак або нашатирний спирт).
3.Які речовини треба взяти, щоб одержати речовину з формулою SO2? Складіть рівняння реакції.
4-група
1.Карбонатна кислота має формулу H2СO3. Під час нагрівання вона розкладається. При цьому утворюються такі речовини: вода та вуглекислий газ СO2. Напишіть рівняння реакції.
2.Складіть рівняння за умовою: одна молекула фосфору реагує з двома молекулами хлорую, утворюється…молекули води.
3.Які речовини треба взяти, щоб одержати речовину з формулою FeCl2? Складіть рівняння реакції.