Тема: Означення, додаток і обставина як другорядні члени речення (повторення)

Мета: повторити вивчене з теми «Другорядні члени речення», удосконалювати вміння знаходити та правильно використовувати другорядні члени речення в усному й писемному мовленні; формувати орфографічну та пунктуаційну грамотність;

розвивати критичне мислення учнів методом передбачення, логічного мислення; уміння аргументувати свої думки; навички самостійної роботи, усного й писемного зв’язного мовлення;

виховувати свідому потребу в знаннях, культуру усного та писемного мовлення, розуміння прекрасного, усвідомлення нерозривного зв’язку людини з природою.

Тип уроку: урок-подорож

Обладнання: мультимедійний проектор, мультимедійна презентація, підручник (Заболотний О. В., Заболотний В. В. Рідна мова: підручник для 8 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Генеза, 2008. – 240 с.), тестові завдання, картина (ілюстрація) «Осінь у горах».

Форми та методи роботи: гра «Редактор», синтаксичний розбір, вікторина «Так чи ні», мовознавча вікторина, творча робота, бесіда, лінгвістичний експеримент, метод «Мозковий штурм», робота в групах, гра «Знайди предмет».



Хід уроку

І. Організаційний момент. Емоційна підготовка учнів до роботи на уроці

Добрий день, діти. Який у вас настрій? Сподіваюсь, що гарний! Трапляється так, що звичайна посмішка здатна на цілий день забезпечити гарний настрій, а погане слово - зіпсувати його на тиждень. Тож давай посміхнемося одне одному, мені, гостям. Нехай сьогоднішній урок наповнить ваші серця добром, красою, прагненням чути і відчувати слово.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Визначення теми, мети уроку

1.“Мозковий штурм”

-Пригадайте, на які 2 групи поділяються члени речення? (Головні та другорядні)

-Назвіть головні члени речення. (Підмет та присудок)

-А чому вони так називаються? (Є головними носіями інформації в реченні, творять закінчену думку, без них речення не існує.)

-Які ще є члени речення, крім головних? (Другорядні – додаток, означення, обставина.)

- Як називаються речення, у яких є другорядні члени? ( поширені)

- З якою метою ми їх вживаємо в реченнях? Навіщо вони нам? (Другорядні члени речення роблять мовлення більш виразним, образним, яскравим, емоційно забарвленим, влучним, конкретним.)

2. Слово вчителя. Ссьогодні на уроці продовжимо нашу з вами подорож. Ми вже побували в мовному морі Синтакис, зупинялися на остовах Словосполучення і Речення, потім продовжили мандрівку найбільшими річками української мови Підмет і Присудок. А тепер ще раз пройдемо притоками цих річок. Чи здогадалися ви, про що мова?( повторимо вивчене про другорядні члени речення). Розшифрувавши ребуси, ми нагадаємо, як вони називаються( ребуси)

Запишіть дату і тему уроку «Другорядні члени речення»

І метою нашого уроку є повторити вивчене з теми «Другорядні члени речення», удосконалити вміння знаходити та правильно використовувати другорядні члени речення в усному й писемному мовленні; формувати орфографічну та пунктуаційну грамотність, а також переконатися в тому, що другорядні члени речення не менш важливі, ніж головні.

ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.

Гаразд. Продовжимо збирати наш багаж, тобто ті знання, які ми здобули на попередніх зупинках, і вирушаємо. І перше наше завдання.

Перевірка домашнього завдання.

Робота біля дошки «Редактор»

Розставити розділові знаки. Вставити, де потрібно, пропущені букви, розкриваючи дужки. Усно пояснити орфограми.

А календар  це (не)помітний кущик, який (що)дня ск..дає по л..сточку. 

Жит..я прожити потоптати сум, Єством своїм прославити Людину!

(А. М ’ястківський).

3. Радіст.. (не) поділена з другом це (не) радість навіть не (пів) радості а якась поганен..ка четв..ртушка мізерія якась (В.Нестайко).

Вікторина «Так чи ні»

1. Підмет і присудок незалежні одне від одного.

2. За способом вираження підмети поділяються на прості і складені.

3. Простий присудок виражається особовим дієсловом або іменною частиною.

4. Складений дієслівний присудок складається з інфінітива і допоміжного дієслова.

5. Складений іменний присудок складається з іменної частини і дієслова-зв’язки.

6. Між групою підмета і групою присудка може ставитися кома.

7. Якщо один з головних членів виражений інфінітивом, а другий - іменником у називному відмінку, то ставимо тире обов’язково.

8. У складеному іменному присудку в теперішньому часі дієслово-зв’язка зазвичай пропускається.

- Перевіримо виконання. Увага на екран!

(Відповіді:1 – ні; 2 – так, 3 – ні, 4 – так, 5 –так, 6 – ні, 7 – так, 8 – так).

IV. Опрацювання навчального матеріалу.

1.Робота біля дошки.

Зробіть синтаксичний розбір речення.

За літніми клопотами непомітно підійшла печальна осінь. (Розповідне, неокличне, просте, двоскладне, поширене).

Розгляньте інший варіант речення – без другорядних членів. Висловте власну думку щодо цих речень

Підійшла осінь.

(Перше речення образне, емоційне, несе більше інформації).

- Багаж зібрано, маршрут прокладено! Вирушаймо!



Проблемно-пошукові завдання.

А. Гра «Знайди предмет» (за інструкцією). Учитель пропонує учневі інструкцію, згідно з якою він має знайти в зазначеному місці певний предмет за тридцять секунд.

- Діти, пропоную вам таке завдання, а саме: потрібно спробувати виконати певні дії, які вказані в інструкції, і за 30 секунд знайти схований предмет. Хто бажає відчути себе Шерлоком Холмсом?

Ой лихо! Коли ми потрапили в невеличкий шторм у морі Синтаксис, деякі слова, на жаль, в інструкції були розмиті.

Чи зможемо ми віднайти схований предмет тільки за допомогою головних членів?

( на дошці) ІНСТРУКЦІЯ №1.

1. Підійди.

2. Знайди.

3.Візьми і стань.

4. Покажи.



5. Повернись.

- Яких відомостей не вистачає в нашій інструкції?

Гаразд, не засмучуйтесь. Давайте спробуємо ще раз за іншою інструкцією, яку все ж мені вдалося відновити.

ІНСТРУКЦІЯ №2.

1. Підійди до столу біля вікна.

2. Знайди ілюстрацію картини «Осінній день» у шафі навпроти.

3. Візьми і стань біля дошки.

4. Покажи ілюстрацію картини.

5. Повернись на своє місце.

- Що допомогло виконати правильно всі пункти інструкції і справитись з поставленим завданням?

-Так, ми знову переконались, наскільки необхідними є другорядні члени речення.

V. Систематизація теоретичних відомостей

1. Мовознавча вікторина (заповнити схеми). ( Робота у групах.

Кожна група отримує роздатковий матеріал, правила роботи в групах).

  • А зараз згадайте, що ми вже знаємо про другорядні члени речення – наші притоки Підмета і Присудка. Для цього ви попрацюєте в групах і заповните таблиці, а потім один учень від кожної групи поділиться зібраною інформацією з усім класом і,таким чином, пригадаємо вивчене разом. ( відповіді учнів за складеними таблицями)

VІ. Виконання системи дослідницьких вправ і завдань узагальнювального характеру

1. Синтаксичний розбір речень. (Кожній групі після виступу даємо по реченню, в якому треба підкреслити головні та ті другорядні члени речення, про які вони розказували, назвати їх види )

-Впродовж років головний девіз козацького життязахист християнської віри.(підкреслити члени речення та визначити вид додатка/додатків)

-Здавна український народ шанобливо ставився до свята Покрови.( підкреслити члени речення та визначити вид означення/означень)

- Щорічно на Покрови Україна відзначає день народження УПА.( підкреслити члени речення та визначити вид обставини/обставин)

2. Творча робота. Лінгвістичний експеримент.

А тепер повернемося до нашої ілюстрації і спробуємо розповісти про побачене непоширеними реченнями (скласти 3 – 5 речень за ілюстрацією «Осінь у горах»).

Запишіть ці речення, поширивши другорядними членами. Який текст вам більше сподобався? Чому?

- Який висновок ми можемо зробити із цієї вправи? (Другорядні члени речення роблять мовлення влучним, конкретним, точним, образним).

Отже, другорядні члени речення роблять мовлення більш виразним, образним, яскравим, емоційно забарвленим, влучним, конкретним.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок.

Самостійна робота.

1.   Установіть відповідність між реченням і другорядним членом у ньому.

1    додаток

2    означення

3    обставина

А   Синіли плавні за Дніпром.

Б   Ми готувалися переходити лінію фронту.

В   Український степ чарівний і величний.

Г   Андрійко був повновидий, ясноокий, кучерявий. (Марко Вовчок)

2. Виділене слово виступає непрямим додатком у реченні

А Віщують сині береги красу і щастя небувале.
Б Не випив кави, не з’їв тістечко.
В Сонце доходило до спокою, червоним світлом обдаючи землю.
Г Я п’ю тебе, мій золотавий трунок із щастя троянд.

3. Неузгоджене означення, виражене інфінітивом, є в реченні

А Чи доводилося вам бути на морі?
Б Черниш наказав розвантажити коней.
В Порива мене палке бажання послухати гірської гущі гомін.
ГДалеко-далеко від скелі почали пінитися хвилі.

4.   Укажіть речення, у якому прикладка з означуваним словом пишеться через дефіс

А   Не той тепер Миргород, Хорол річка не та. (П. Тичина)

Б   За яскраве забарвлення дали омелюхам ще одну назву красавки.

В   А обабіч дороги росла трава звіробій.

Г   Князь Кий скликав усіх мужів на раду.

5.   Укажіть речення, у якому вжито прямий додаток.

А   Дуб із дубом стали рядом, гомоніли древнім ладом.

Б   Вечірній обрій опустив завісу.

В   Темна хмара озвалася громом гучним, освітилась вогнем блискавиці…

Г   Ми дочекалися весни, ми вже підходимо до брами.

6. Вкажіть речення з обставиною причини:

а) Хлопець занімів від здивування;

б) Стомились хлопці, присіли спочити;

в) Сідають на озера дикі гуси.

г) Ми повернулися ввечері;   

- Перевіримо виконання 1.б, в,а; 2.в; 3.в; 4.а; 5.б; 6.а

VII. Підсумок уроку.

- Якою була мета уроку?

-Чи досягли ви її?

- Які види робіт сподобались найбільше?

- Чи змінився ваш настрій?

Учитель. На сьогодні наша подорож притоками Підмета і Присудка скінчилась, але це ще не останнє, про що ми дізнаємося з теми СИНТАКСИС і ПУНКТУАЦІЯ.

Сподіваюсь, що наш урок був цікавим і пізнавальним для вас. А закінчити його я хочу віршем Д.Білоуса, який так висловлювався про другорядні члени речення:

Другорядні теж важливі члени речення

тут вони не для прикраси, не для клечання.

Часто гронами рясними в думку просяться.

Але як же з головними співвідносяться?

А підрядними зв’язками з ними зв’язані, -

це враховувати ми з вами зобов’язані.

Думку можуть (помічав це, безумовно, ти)

пояснити, уточнити і доповнити.

Поділяються, напевно, неспроста вони

на означення, додатки і обставини.

(Похвалити за роботу на уроці, назвати прізвища учнів, котрі отримали оцінки, взяти щоденники)

VІ. Домашнє завдання. Повторити відомості про головні та другорядні члени речення, продовжити творчу роботу (скласти ще 3 речення).