ТЕМА. Власні і загальні іменники. Велика буква у власних іменниках.
Мета.
Ключові компетентності:
Вміння вчитися:
- дотримується режиму розумової праці під час виконання навчальних завдань; організовувати свою працю для досягнення результату;
- виділяє під час читання і слухання важливі за змістом слова; нове, незрозуміле;
- знаходить у тексті конкретні відомості; працювати з різними джерелами інформації- дотримується правил поведінки на уроці;
- розпізнає правильне і неправильне сидіння за партою;- почуватися частинкою класу, жити з ним спільним життям, співпрацювати в команді.
Предметні компетентності: Сформувати в учнів знання про власні і загальні іменники, розвивати уміння писати власні іменники з великої букви, закріпити уміння розрізняти назви істот та назви неістот, удосконалювати орфографічні навички, сприяти патріотичному вихованню.
Обладнання. Презентація, роздатковий матеріал, хлопчик іменник, музична фізкультхвилинка , картки з завданнями, конверти.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Доброго дня, діти. Я рада бачити вас сьогодні на уроці такими усміхненими та здоровими.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
В нас про іменники мова йде –
Ми їх читали і писали,
А тут іменники самі
До нас у гості завітали.
Про що ми будемо сьогодні говорити?
ІІІ. Актуалізація опорних знань
До нас на урок завітав хлопчик Іменник і він хоче від вас почути що ви про нього знаєте.
Що таке іменник?
Навести приклади іменника.
Які бувають іменники?
Які іменники належать до істот, а які до неістот? Наведіть приклади (мати, Дніпро, соловей, дівчина∕ стіл, дошка, автобус).( до дошки виходять двоє учнів по черзі витягують картки і називають до якої групи належать)
- Діти, до нас на урок завітав хлопчик Іменнник і приніс в конвертах різні ігри та завдання. Та, щоб їх виконати ми повинні бути уважними, зосередженими та творчими. ( зачитаємо з дошки девіз)
- Молодці. Давайте згадаємо правила сидіння за партою. А тепер відкрийте зошити, запишіть:
Двадцять перше січня
Класна робота
1 завдання від Іменника повторити правила написання букв зз та їх зєднань
З з Зз Зе мл ля
Земля
- Скласти два речення в яких слово земля буде писатися з великої букви і з маленької.
Наприклад.
Ми живемо на планеті Земля.
Ми любимо свою рідну землю.
ІІІ. Повідомлення теми. Очікування.
- Діти, сьогодні ми разом зі хлопчиком Іменником ознайомимось з новими мовознавчими термінами: „власні іменники", „загальні іменники"та написанням великої букви у власних іменниках.
- Подивіться на дошку, прочитайте тему уроку. То ж скажіть над чим ми будемо сьогодні прцювати.?
У вас на партах лежать . Запишіть на них, що ви очікуєте від уроку і приклейте біля .
ІV. Вивчення нового матеріалу.
«Правило»
Що ж таке власні та загальні іменники. Відкрийте підручник на ст. і зачитаємо разом.Подивились на плакат и самостійно прочитали.
Загальні іменники - це назви, що даються багатьом предметам. Загальні іменники пишуться з малої букви. Наприклад: місто, село, театр.
Прізвища, імена, по батькові людей, клички тварин, назви країн, міст, сіл, вулиць, річок, гір, морів - це власні іменники. Власні іменники пишуться з великої букви. Наприклад: Шевченко, Київ, Дніпро, Карпати.
Відтворіть з памяті.
1. Гра «Хто більше за 1 хвилину?» мені потрібно 4 учня
1- записує назви міст;
2— клички тварин;
3-— імена хлопчиків;
4- — імена дівчаток.
(виграє той учень, який за 1 хв написав найбільше слів)
- Зараз попрацюйте в парах і виконайте завдання на листочках
1. Підкресли в тексті власні іменники (робота в парах)
Україна
Україна - це велика незалежна держава в Європі.
Своїми розмірами Україна більша за такі держави, як Англія, Австрія, Бельгія, Голландія, Данія, Португалія і Швейцарія разом узяті.
За чисельністю населення вона посідає п'яте місце в Європі після Німеччини, Італії, Великобританії, Франції.
В Україні є гори Карпати, є й моря - Чорне й Азовське.
Київ - столиця України. Він розташований на берегах найбільшої в Україні річки - Дніпра. Це одне з найдавніших і найкрасивіших міст Європи.
Україна - твій рідний край, твоя земля, де ти народився і зростаєш.
2. Добери з довідки загальну назву для кожної групи власних назв і запиши (робота в парах)
Київ, Луганськ, Херсон, Полтава, Ужгород, Львів - ___________________
Шевченко, Франко, Тичина, Рильський, Забашта -__________________
Сергіївна, Миколайович, Василівна, Іванович, Вікторівна -_________________
Сергій, Василь, Олена, Андрій, Семен, Марія, Пилип - ___________________
Слова для довідки : прізвища, імена, по батькові, міста.
Фізкультхвилинка
Час іменник нам вивчати
Всі предмети називати
Що? Тополя і калина
Що? Кораблик і машина
Що? Є шишка і дубочок
Є садочок і будинок
Хто? Бабуся тато і мама
Наша вчителька завзята
Хто? Кравець касир водій
Зупинися, друже, стій
Всі предмети називати
Всі істоти і неістоти
Нескінчена ця робота
V. Закріплення вивченого матеріалу
Для того щоб закріпити вивчене хлопчик пропонує нам пограти в гру
«„ Зробимо гірлянду із власних і загальних іменників " (в групах, індивідуально)
Завдання: на партах у вас лежать хмаринки на яких записані слова, потрібно скласти 2 гірлянди - власні і загальні іменники . Дощові хмаринки це загальні, і снігові власні.
Чорне, море, вулиця, Новгородська, собака, Жучка, ім’я, Сергійко, місто, Миколаїв, село, Петрівка, країна, Україна
Яких хмаринок у нас менше ? дощових. Сподіваємося що на зміну дощу зовсім скоро прийде сніг.
Отже які іменники пишуться з великої букви? А з маленької ?
- Гра «Снігові ложки» (робота в групах)
Завдання: розкласти ложки з власними та загальними назвами у відповідні стаканчики.
Дніпро, ріка, вулиця, Хрещатик, гори, Карпати, прізвище, Шевченко, місто, Львів, село, Калинівка, кіт, Пушок.
Перевірка.
Гра «Хто уважний». Наступне завдання від іменника самостійно Списати текст, розкрити дужки. (взаємоперевірка)
Красиві наші (м М)іста . Славетні (л Л)ьвів, (х Х)арків, (о О)деса. На берегах
(д Д)Дніпра розкинулись такі (м М)іста: (к К)иїв, (д Д)дніпропетровськ,
(з З)запоріжжя, (ч Ч)еркаси. І все хочеться побачити, скрізь побувати.
VІ. Підсумок уроку.
1. Гра "Незакінчені речення".
На сьогоднішньому уроці я навчився...
Власні іменники потрібно писати...
Загальні іменники потрібно писати...
Найцікавішим завданням на уроці було...
Домашнє завдання вправа 255, с .104 вивч правило