Тема: Робота серця. Серцевий цикл. Нейрогуморальна регуляція роботи серця

Мета:

  • поглибити знання учнів про роботу серця і вивчивши серцевий цикл, сформувати в учнів поняття про нейрогуморальну регуляцію його роботи;

  • продовжити розвиток творчих здібностей школярів, їх логічного мислення та уяви;

  • сформувати навички розв’язування біолого-математичних задач інформаційного характеру;

  • виховувати в учнів потребу в здоровому способі життя;

  • формувати культуру спілкування;

  • створити на у уроці атмосферу творчості, доброзичливості.

Обладнання: комп’ютер, відеофрагменти, таблиці «Будова серця», «Робота серця», томографія.

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

Терміни та поняття: серцевий цикл, систола, діастола, систолічний та хвилинний об’єм крові, саморегуляція та нейрогуморальна регуляція роботи серця.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда

  • Доведіть, що будова серця людини подібна до серця тварин, і поясніть причини такої схожості.

  • Який орган починає рухатися першим ще в організмі зародка, а вмирає останнім?

  • Що означає термін «серцева сорочка»?

  • Підраховано, що за все життя людини серце скорочується 2,5 млрд разів. Робота, виконана при цьому, достатня, щоб підняти поїзд на гору Монблан. Яким чином забезпечується висока працездатність серця?


ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми та завдань уроку


ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Інтерактивне навчання. «Мозковий штурм»

  • Чи достатньо для роботи серця лише великих енергетичних витрат?

  • Чи задумувалися ви - коли ж наше серце відпочиває?

  • Чи може змінюватися інтенсивність роботи серця?

  1. Самостійна робота

Переглянувши відео фрагмент «Робота серця» та користуючись підручником, визначити послідовність серцевих скорочень. Заповніть таблицю «Фази серцевого циклу».



Рис. 1. Кадр із відеофрагмента «Томографія»


Таблиця1

Фази серцевого циклу


Фази серцевого циклу

Передсердя


Стулкові клапани

Шлуночки


Півмісяцеві клапани

Рух

крові

Тривалість


Систола передсердь







Систола шлуночків







Діастола передсердь і шлуночкув








  • Чи можете ви тепер відповісти на запитання: коли відпочиває серце?

  • Чи змінюється серцевий цикл під час занять спортом?

  • Яким чином забезпечується відпочинок серця під час інтенсивної роботи?

Висновок. Тривалість серцевого циклу становить 0,8 секунди. Із них передсердя відпочивають 0,7 с, а шлуночки – 0,5 с. Цього часу достатньо для відпочинку серцевого мяза. Під час інтенсивної роботи збільшується частота серцевих скорочень, серцевий цикл скорочується за рахунок відпочинку.


  1. Робота серця

Робота учнів у творчих групах. розвязування біолого-математичних задач, повідомлення результатів іншим групам та спільне формулювання висновків.


Завдання

1 учень. У стані спокою серце тренованої людини робить 68 ударів за хвилину. За одне скорочення викидається 78 см3 крові. Яку кількість крові викидає серце за одні хвилину?


2 учень. Під час виконання роботи серце тренованої людини робить 86 ударів за хвилину і викидає 120 см3 крові за одне скорочення. Яку кількість крові викидає серце тренованої людини за одну хвилину?


3 учень. Серце нетренованої людини за одну хвилину в стані спокою робить 60 ударів і за одне скорочення викидає 60 см3 крові. Яку кількість крові викидає серце нетренованої людини в стані спокою?


4 учень. Серце нетренованої людини під час роботи здійснює 133 удари, за одне скорочення викидає 70 см3 крові. Скільки крові викидає серце нетренованої людини під час роботи за одну хвилину?


  • В якої людини серце має вищу працездатність, чим це можна довести?

  • В якої людини швидше настане втома серцевого мяза?

На основі отриманих результатів формуються поняття про систолічний та хвилинний обєм крові, а також вплив вплив фізичної роботи, фізкультури й спорту на роботу серця й розвиток серцевих мязів.

  • Які висновки з цих задач ви візьмете до своєї уваги та використаєте у власному житті?

Висновок. Показниками роботи серця є ударний та хвильовий обєм крові, частота серцевих скорочень. У стані спокою ХОК дорівнює 5л, під час фізичного навантаження він зростає до 30л. у тренованих людей у таких випадках зростає УОК та ЧСК, а в нетренованих – ЧСК. Отже, заняття спортом і фізичною працею позитивно впливають на роботу серця.


4.Нейрогуморальна регуляція роботи серця

Самостійна робота учнів. На основі повідомлень учнів та ознайомлення з рис. 2 скласти опорну схему «Нейрогуморальна регуляція роботи серця» (рис. 13).


Нервово-гуморальна регуляція

Без регуляції нервовою системою серце здатне до скорочення понад 100 ударів на хвилину. Вплив парасимпатичної нервової системи та серцево-судинного центра довгастого мозку установлює ритм 60-70 ударів на хвилину в стані спокою. Під час фізичного навантаження або стресу гіпоталамус стимулює симпатичні серцеві нерви до почастішання серцевих скорочень


Парасимпатичні нерви Симпатичні нерви

Рис. 2. Нейрогуморальна регуляція роботи серця


ОПОРНА СХЕМА


Рис. 3. Нейрогуморальна регуляція роботи серця


ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Виконання тестових завдань із посібника «Тематичне оцінювання. Біологія. 8 клас. людина».


Початковий рівень

1.Навколосерцева сумка називається:

а) міокард;

б) перикард;

в) ендокард;

г) епікард.

2. Серце людини має такі властивості:

а) секреторну;

б) збудливість;

в) провідність;

г) автономію;

д) скоротливість.

3. Товстіші м’язові стінки має:

а) ліве передсердя;

б) праве передсердя;

в) лівий шлуночок;

г) правий шлуночок.

4. Між лівим передсердям і шлуночком знаходиться клапан:

а) кишеньковий;

б) тристулковий;

в) двостулковий;

г) мітральний.

5. Руху крові у зворотньому напрямі в серці перешкоджають:

а) добре розвинені мязи;

б) серцевий ритм;

в) тиск крові;

г) клапани.

6. Розмістіть у правильній послідовності фази серцевого циклу:

а) діастола;

б) скорочення шлуночків;

в) скорочення передсердь;


Середній рівень

7. Під час серцевого циклу більше часу закритими бувають:

а) кишенькові клапани;

б) стулкові клапани.

8. Під час серцевого циклу більше часу відкритими бувають:

а) кишенькові клапани;

б) стулкові клапани.

9. За будовою й роботою серце тренованої людини відрізняється від серця нетренованої людини:

а) більшим систолічним обємом крові;

б) меншим систолічним обємом крові;

в) більшим хвилинним обємом крові;

г) меншим хвилинним обємом крові;

д) більшою частотою серцевих скорочень;

е) меншою частотою серцевих скорочень;

ж) товстішими мязовими стінками серця;

з) тим, що мязові стінки не змінюються.

Достатній рівень

10. За одне скорочення серце виштовхує в судини дорослої людини приблизно 80 мл крові. Скільки крові виштовхує серце за добу, за рік у підлітків віком 14 років, якщо частота скорочень у них 78 ударів за хвилину, а хвилинний обєм – 38,5 см3?


Високий рівень

11. У чому полягає звязок будови серця і виконуваних ним функцій?


1) Взаємоперевірка та коригування знань.

2) Біологія + література

В літературі серце стало символом кохання та безкорисливого служіння людям. Англійський драматург В. Шекспір писав: «Міцні ноги рано чи пізно почнуть спотикатися, випрямлена спина зігнеться, чорна борода посивіє, кучерява голова полисіє, прекрасне обличчя вкриється зморшками, глибокий погляд очей потьмяніє, але добре серце подібне сонцю, воно випромінює яскраве світло, ніколи не змінюється і завжди дотримується правильного шляху». Назвіть відомі літературні твори, крилаті вислови, у яких згадується серце. Завдяки яким фізіологічним особливостям серце широко відображено в літературі.?

V. Підсумок уроку. Аналіз досягнень учнів


VІ. Домашнє завдання

Завдання репродуктивного характеру: вивчити §21

Завдання творчого характеру: підготувати повідомлення про дослідження В. Гарвея та способи виготовлення точних моделей судин у ХVІІІ столітті.

Завдання високого рівня: поясніть факт: у грудної дитини серце скорочується 120-140 разів за хвилину, а у дитини до 5 років – 100, до 10 років – 90-95, у дорослої людини віком 20 років – 65-75, після 55 років – 80-85, а після 70 років – 90-95 разів за хвилину.












































Конспект уроку з біології

у 8 класі

на тему «Робота серця. Серцевий цикл. Нейрогуморальна регуляція роботи серця»




Підготувала вчитель біології

Щасливської філії КЗ

«Навчально – виховного

комплексу «Джерело»

спеціаліст вищої категорії

Нечепуренко Ольга

Миколаївна