Заняття з корекції мовлення на лексичну тему:

«Транспорт» (1 клас за програмою для дітей з інтелектуальними порушеннями)

Мета: закріплювати уявлення дітей про різні види транспорту, їх призначення й особливості пересування; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати фразове мовлення; операції мислення (аналіз, синтез, порівняння); корегувати властивості сприйняття (цілісність, вибірковість) при виконанні завдань; розвивати довільну увагу (концентрацію, стійкість); розвивати кмітливість, спостережливість.

Хід заняття.

І. Вступна частина.

1. Організаційний момент.

Привітання дітей. Логопед запитує, в якій країні учні живуть, в якому місті. Чи люблять подорожувати.

-Сьогодні відправимось у подорож.

2. Мотивація.

Діти, послухайте забавлянку.
 Стукотить,
Торохтить по вулиці: 
Хома їде на курочці,
 Тимішка на кішці 
По кривій доріжці.
—  Куди, Хома, їдеш? 
Куди поганяєш?
—  Їду сіно косити.
—  Навіщо тобі сіно?
—  Корівок кормити.
—  Навіщо тобі корівки?
—  Молоко доїти.
—  Навіщо тобі молоко?
—  Діток годувати.
—  Смішно, чи не так? А скажіть, чи можна покататись на курці чи на кішці? А чому?

—  А на чому їздять люди?
—  Назвіть, який транспорт ви знаєте?
(Демонструю зображення різних видів транспортних засобів — легкова і вантажна машина, велосипед, мотоцикл, автобус,  тощо).
—  Люди перевозять вантаж за допомогою транспорту. Він так і називається — вантажний. А буває ще й пасажирський транспорт, він перевозить людей.
—  А як одним словом називаються засоби пересування людини і перевезення вантажів, які ви бачили на малюнках?
Отже, транспорт – це засіб пересування людей та перевезення вантажів.

II. Основна частина.

1. Актуалізація знань.

Відгадування загадок.

Через море – океан,

В сильний шторм чи ураган

Впевнено вперед прямує,

А на ньому люд мандрує. (Корабель)


По маршруту вас везуть

І квиточки продають.

З вигляду продовгуватий,

Але зовсім не рогатий. (Автобус)


Сил багато птах цей має:

У повітрі він літає

Возить у собі людей:

Татусів, матусь, дітей…(Літак)


Покрути його педалі –

Й повезе в далекі далі.

Є звичайний, є гірський,

Жовтий, білий, голубий…(Велосипед)


Як сідаєш — він бурчить,

По дорогах швидко мчить.

Та шолом слід одягати

І права водійські мати. (Мотоцикл)

2. Розвиток слухової уваги.

- Логопед включає звуки різних транспортів, діти відгадують.

- Розвиток слухової уваги. Логопед називає слова пошепки, а учні повторюють голосно. (Машина, мотоцикл, велосипед, корабель, літак, потяг)

3. Вивчення теми.

- Що таке транспорт?

Логопед: на чому можна відправитися в подорож?

(діти перераховують різні назви транспорту і виставляють їх на дошці)

- Як одним словом можна назвати ці предмети?

(транспорт).

- Що пливе? Човен, катер, яхта, вітрильник, корабель.

- Що їде? Автобус, велосипед, машина, вантажівка, поїзд, мотоцикл.

- Що літає? Ракета, літак, вертоліт, аероплан, дирижабль.

- Транспорт, який рухається по воді, як називається? (Водний транспорт).

- Транспорт, який рухається по повітрю, як називається? (Повітряний транспорт),

- Транспорт, який рухається по землі , як називається? (Наземний транспорт).

Гра «На воді, у повітрі, на землі»

Логопед називає види транспорту, кидає дитям по черзі м’яч. Кожна дитина повинна сказати, де той транспорт використовують.

Д/г «Маленька деталь»

Я-літак, а ти моя деталь. Що ти? Я – крило. Я – машина, а ти моя деталь – колесо, кермо, багажник. Я - велосипед,а ти моя деталь. Я – педалі, сидіння.

Дидактична гра «Обери та розмалюй» (розмальовки)

Фізкультхвилинка.

Логопед пропонує відтворити за допомогою звуків і рухів певний вид транспорту (учні повторюють слова за логопедом).

Сіли ми в автомобіль: дир-дир, дир.-дир.
А тепер в тролейбус сіли, і тихенько покотили: ж-ж-ж-ж.
У літак швиденько сіли і одразу полетіли: л-л-л-л.
Ось на потязі я мчу: чух-чу, чух-чу.
Любимо ми мандрувати, але час нам працювати.

Гра «На чому я подорожую»

Кожній дитині пропонується для подорожі один із видів транспорту.

Завдання: розповісти, чому саме цей вид транспорту був обраний, чим він кращий від інших.

Чистомовки.

  Ри – ри – ри – вийшли в поле трактори. Артем

  Ак – ак – ак – в синім небі наш літак. Віта

   Ус – ус – ус – сіли ми в автобус. Слава

  Рі, рі, рі – корабель пливе у морі. Максим

  Іль – іль – іль – в мене є автомобіль. Юля

Гра «Кільця Лулія».

Діти складають цікаві речення.

ІІІ. Заключна частина.

Підведення підсумків.

Продовжи речення. Мені найбільше сподобалось…