Тема: Кореневі системи. Видозміни кореня.

Лабораторне дослідження «Будова коренплоду»

Мета: ознайомити учнів з будовою кореневої системи рослин, розмаїтістю кореневих систем та їх ос­новних типів, з видозмінами коренів у зв’язку з виконуваними ними функціями; формувати вміння працювати з натуральними об’єктами та гербарними зразками, визначати кореневі системи за їх зовнішньою будовою; виховувати зацікавленість до природи, інтерес до науки біології.

Основні поняття: коренева система (стрижнева, мичкувата), коренеплід, бульбо корінь, повітряні, ходульні корені, корені-причіпки.

Обладнання: таблиці «Корінь і кореневі системи », «Видозміни кореня», гербарії рослин з різними кореневими системами, муляжі овочів (морква, ріпа, буряк).

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та навичок.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.

ІІ. Актуалізація опор­них знань учнів

Чи знаєте ви,що ..

  • Головний корінь пустельного чагарнику верблюжої колючки сягає глибини 15 м, на якій розташований водоносний шар ґрунту?

  • Корені кульбаби восени перед зимівлею починають закручуватися навколо своєї осі, внаслідок чого скорочуються на 3-5 см?

Всім відомо, що рослина прикріплюється до ґрунту з допомогою коренів. Сьогодні ми з вами ознайомимося з кореневими системами та видозмінами коренів. Адже Кореневі системи відіграють важливе наукове значення в систематиці рослин. За їх типом можна виділити рослину в окремий Клас. У деяких рослин корені набувають нових рис – видозмінюються. У багатьох випадках вони мають корисне значення не лише для самої рослини, але і в практичній діяльності людини (як важливий сільськогосподарський продукт).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Загадки

Товстий Гнат при землі знать,

Сам червоний, а чуб зелений. (Буряк)

Сидить дівчина в коморі,

А коса її надворі. (Морква)

ІV Вивчення нового матеріалу.

Як ви гадаєте, чому рослина не може жити без кореня? (Обговорення)

Кореневі системи: Сукупність усіх коренів (головного, бічних різних порядків та додаткових) становить кореневу систему. За формою розрізняють два типи кореневих систем: стрижневу і мичкувату.

Кореневі системи


Стрижнева


Мичкувата


Добре розвинений головний корінь, який займає в ґрунті вертикальне положення


Всі корені майже однакові за розмірами . За походженням це додаткові корені, які ростуть пучком від основи стебла


квасоля, кульбаба, береза


пшениця, жито, кукурудза, цибуля

  1. Демонстрація гербарію з різними типами кореневих систем

Стрижнева має добре виражений головний корінь, який займає в ґрунті вертикальне положення; від нього відходять бічні корені, що розміщуються в ґрунті радіально. У мичкуватої системи всі корені майже однакові за розмірами, за походженням це додаткові корені, які ростуть пучком від основи стебла. Мичкувата коренева система формується під час кущіння.




А .Стрижнева. Б Мичкувата

  • 1. Головний корінь

  • Бічні корені

  • Додаткові корені



Це цікаво

Розміри кореневої системи в різних рослин різні. Коріння яблуні проникає в ґрунт на глибину 3–4 м, а в боки від стовбура до 15 м, у конюшини та пшениці — на глибину
до 2 м; у рослин водоймищ вони розташовуються близько до поверхні ґрунту.
Загальна довжина усіх коренів однієї рослини може бути вражаючою. Наприклад, у жита вона досягає 600 км, а разом із кореневими волосками - понад 11 000 км. Ступінь розвитку кореневої системи залежить від умов довкілля. На бідних органічними речовинами, щільних, з низьким вмістом кисню ґрунтах 90 % коренів зосереджені в їхньому поверхневому шарі. Натомість у пухких ґрунтах, особливо багатих на органічні сполуки, коренева система здатна проникати на значну глибину. Так, головний корінь соняшника або цукрового буряка проникає у ґрунт до 3 м, гороху посівного до 2 м.

У зв’язку із пристосуванням рослини до умов існування їх корені дуже змінилися.

Видозміни кореня (презентація та заповнення таблиці)


Видозміни коренів


Коренеплоди


Бульбокорені


Опорні корені


Повітряні корені


Корені-присоски



Видозмінене по-

товщення головного кореня.

Функція: запасання поживних речовин


Видозмінені потовщені

бічні та дода-

ткові корені


Ходульні вирости,

що утворюються

на пагонах і вико-

нують функцію

опори, тому й опорні

Утворилися з

рослин, що присто-

сувалися рости на

корі інших рослин.

Мають здатність

звисати вниз і поглинати воду з повітря.

Функція: всмоктування органічних речовин з рослини-хазяїна







Буряк, морква, ріпа, редис.

Жоржина, орхідея

Кукурудза, пальма

Орхідея

Повитиця, омела



V. Узагальнення, систематизація, контроль знань і вмінь учнів

Лабораторне дослідження

Тема: Будова коренеплоду.

Мета: ознайомитися з видозміною кореня – коренеплодом, поглибити знання про будову кореня.

Інструктивна карта

1.Розгляньте коренеплід моркви.

2.Знайдіть на видозмінених коренях головний корінь. Чому він потовщений? Яке біологічне значення такого потовщення?

3. Знайдіть бічні корені. Яку функцію вони виконують?

4. У яких рослин, окрім моркви, можна спостерігати таку видозміну кореня? Наведіть приклади.

5. Замалюйте видозмінений корінь моркви. На малюнку позначте: основу пагона (верхню частину коренеплоду), головний корінь, бічні корінці.

6.За допомогою підручника й таблиці дізнайтесь, які ще існують видозміни коренів. Установіть, яким рослинам вони належать, яке їхнє значення. На основі спостережень заповніть таблицю.

Видозміна кореня

Назва рослини

Значення

Кореневі бульби

Жоржина

запас поживних речовини

Чіпкі корені

Повитиця

прикріплення до субстрату

Повітряні корені

Орхідея, монстера

поглинання води з повітря

Корені-присоски

омела, петрів хрест

висмоктування поживних речовин з ролини-хазяїна

7.Сформулюйте висновки за результатами виконаних досліджень.

VІ. Підсумки уроку. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

  • На уроці я дізнався про….

  • Сьогодні на уроці я зрозумів..

  • Мені цікаво…

  • Сьогодні на уроці я навчився…

VІІ. Домашнє завдання.

1.Опрацювати параграф та опорні схеми.

2.Скласти кросворд на тему «Корінь, видозміни кореня»