Урок № 36 Предмет: історія України Клас: 6 Дата: 28.01.2020

Тему уроку: Велика грецька колонізація. Античні міста-держави в Північному Причорномор’ї.

Мета уроку: формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з Великою грецькою колонізацією, поглибити знання учнів про демократію (інформаційна компетентність), розкрити основні напрямки грецької колонізації, характеризувати життя та побут в містах-колоніях, описувати подорож греків розвивати вміння характеризувати історичні документи (логічна компетентність), формування ключових компетентностей: спілкування державною мовою, соціальна і громадянська компетентність (ефективно співпрацювати в групі)

Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь

Форма проведення: урок-подорож

Основні поняття: Велика грецька колонізація, поліс, колонія, метрополія.

Обладнання: підручник, зошит, атлас, контурна карта, ноутбук, презентація, мультимедійна дошка, проектор, роздатковий матеріал.


Хід уроку

І. Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Гра «Флеш-пароль» (картки). Розшифрувати слова і дати визначення.

  • СІЛІПО - поліси

  • КОТИРИСТАРА – аристократи

  • МОСДЕ - демос

  • ІФАНИ – Афіни

  • ОЛОСН – Солон.

  • ПАРТАС - Спарта

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Розповідь вчителя

Шановні учні. На адресу нашої школи сьогодні надійшов лист, адресований Вам. Я пропоную Вам його прочитати і дізнатися, що в ньому.

Дорогі шестикласники!

Я – відомий давньогрецький історик, моє ім’я – Геродот. Багато мандруючи, я бачив різні народи і різні держави. Ще більше я збирав свідчення людей про ті народи, що вже пішли з історичної арени, або поселення моїх співвітчизників за межами моєї Батьківщини. Й протягом життя я написав відому працю «Історія». Приділив увагу я й античним полісам, що виникали на північному березі Понту Евксинського.

Колоністи-переселенці збиралися з різних областей Греції – це були селяни, які втратили землю, ремісники й купці, що намагалися знайти добрий збут для своїх товарів, люди, що змушені були тікати від програшу в боротьбі за владу. Особливо багато колоній заснувало місто Мілет.

















Запитання до листа:


Одним із напрямків грецької колонізації було Північне Причорномор’я.

- Які ж причини їхньої появи на берегах Чорного моря?

- Хто? Де? І коли саме засновував тут нові міста?

- Чим займалися і які стосунки були в греків з місцевими жителями?

На всі ці та інші запитання ми сьогодні постараємося дати відповіді.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Станція № 1. Основні причини грецької колонізації в Північному Причорномор’ї.

Вчитель:

У 8-6 століттях до н.е. греки почали активно засвоювати нові поселення на берегах Середземного та Чорного морів. Причиною перенаселення стало те, що населення Еллади зростало, і селянам не вистачало земель, щоб усіх прогодувати. Цей період отримав назву Велика грецька колонізація.


Як греки називали міста, які вони засновували на нових землях? (колонії)

Як називався процес заснування нових поселень вихідцями з одних країн на нових територіях? (колонізація)


Перегляд відео:

https://www.youtube.com/watch?v=0PdSDQhUQeo

  1. Про що йдеться у відеофрагменті.

  2. Назвіть причини великої грецької колонізації. (записи до зошита)

Вчитель:

Кожне місто-колонія мало всі складові частини поліса в Елладі: агору, акрополь, порт, оборонні стіни, а також сільську округу, яка забезпечувала жителів необхідними продуктами харчування.

Орієнтовна схема міста-колонії та її складових частин



Станція № 2. Найбільші грецькі міста-колонії Північного Причорномор’я.

Перегляд відео:

https://www.youtube.com/watch?v=nmSpatM_sxo

  1. Хто були першими поселенцями в Криму, з якого міста? (Мілет)

  2. Яке місто вони заснували? (Пантікапей, сучасна Керч)

  3. Які грецькі міста на Керченському півострові виникають в 6 ст. до н.е. (Тірітака, Кітей).

  4. Яке поселення виникло на острові Березань (Борисфеніда)

  5. Яке місто колонія виникло на річці Південний Буг?


Робота з таблицею



Грецькі колонії на землях сучасної України




Робота з контурною картою:

  1. Вкажіть стрілками напрямки грецької колонізації.

  2. Напишіть назви міст, які заснували найбільшу кількість міст-колоній.(Мілет, Мітілена, Спарта, Афіни, Коринф, Халкіда)

  3. Підпишіть назви грецьких колоній в Північному Причорномор’ї. (Ольвія, Херсонес, Пантікапей, Тіра)


Станція № 3. Відносини з місцевими жителями.

Вчитель:

Життя населення, куди прибували греки-колоністи, дуже змінювалося. Від греків жителі колоній перейняли гончарний круг, виплавку заліза, металеві гроші, письмо, а також культуру вирощування винограду та маслин.

Сусідами грецьких міст-колоній на території сучасної України були племена кіммерійців та скіфів. На їх замовлення греки виготовляли золоті вироби, а скіфи продавали їм зерно. Це ж зерно та те що було вирощене в хорах, міста-колонії продавали до Еллади.

Сусідство із греками так вплинуло на кіммерійців та скіфів, що вони почали засновувати свої міста – Кіммерік, Неаполь Скіфський.




Запитання:

  1. Як поява грецьких поселень на території Північного Причорномор’я впливала на місцевих жителі?

  2. Чи можна вважати, що грецька колонізація позитивно вплинула на подальший розвиток українських земель?




Станція № 4 Державний лад античних міст Північного Причорномор’я.


V. Закріплення нових знань.




Хронологічна задача:

  1. Місто-колонія Херсонес було близько 422 року до н.е. жителями Гераклеї Понтійської. Скільки часу минуло з часу заснування до наших днів (2020 року)? (422 роки + 2020 – 2442 роки.)

  2. Місто Ольвія була знищена гунами в 70-роках 4 століття. Скільки років назад трапилася дана подія? (2020 – 370 = 1650 років тому)

Бліц-опитування:

 Назвіть найбільші грецькі колонії. Коли і де вони утворилися?

 Які місця греки вважали зручними для заснування колонії?

 Поясніть поняття колонія, метрополія.

 Покажіть на картосхемі й назвіть античні міста-держави у Причорномор'ї. Які сучасні міста розташовані на цих місцях?

 У чому полягає значення грецької колонізації для греків і сусідніх народів?

VІ. Підсумки уроку. У часи Великої грецької колонізації греки масово засновували свої поселення на берегах Середземного та Чорного морів. Новозасновані поселення називалися колоніями. Вони були політично незалежними від метрополій. Основний прибуток міста-колонії мали від торгівлі з місцевим варварським населенням та полісами Еллади.

VІІ. Домашнє завдання

  1. Опрацювати параграф 29, стор. 113-117

  2. Підготувати повідомлення про грецькі колонії в Північному Причорномор’ї.

  3. Підготуватися до історичного диктанту.