Урок-свято «Великдень»
Мета: Ознайомити учнів із народними звичаями, традиціями, що пов’язані з початком весняного календарного обрядового циклу ; розвивати етичну самосвідомість, виховати кращі якості національного характеру, прагнення до відродження національної культури.
Хід уроку:
Добрий день вам, добрі люди!
Хай вам щастя - доля буде,
Не на день і не на рік,
А на довгий - довгий вік.
Є у нас предмет чудовий - Урок рідної мови.
Ласкаво просимо ми вас На урок - свято до нас.
Мова кожного народу Неповторна і своя.
В ній гримлять громи в негоду,
В тиші - трелі солов’я.
На своїй природній мові І потоки гомонять Зелен - клени у діброві По - кленовому шумлять.
Солов’їну, барвінкову,
Колискову - на віки - Українську рідну мову
В дар дають мені батьки.
Берегти її, плекати
Буду всюди й повсякчас - Бо ж єдина - так, як мати - Мова в кожного із нас.
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну.
Красу її вічно живу і нову,
І мову її солов’їну.
Вчитель: Великдень – одне з найбільших свят християн.
В Україні святкується з Х століття. Пов’язане воно з воскресінням Ісуса Христа, тому й має назву Великий день або Великдень.
Виходять діти з хлібом.
Гостей дорогих ми вітаємо щиро,
Стрічаємо хлібом, з любов’ю і миром Для людей відкрита наша хата біла,
Тільки б жодна кривда в неї не забігла.
Вклоняємось вам, люди, доземно,
Як батьківській хаті з далеких доріг.
Як хлібу, що матінка чемно Й гостинно кладуть на вкраїнський рушник.
Бо ж нашому роду нема переводу,
Хай пісня єднає коріння святі.
Дай, Боже, нам віру і братнюю згоду,
На довгіїї роки, на вічні віки.
Вручають хліб - сіль
Україно! Дорога моя Батьківщино!
Люблю тебе я всією душею.
Мені над усе більш нічого не треба:
Домівка матусі, волошки в житах.
Вишневий світанок, полив’яне небо,
Корали калини і мамині очі,
І доля - з лелечего наче крила.
Я більшого щастя на світі не хочу,
Щоб лиш Україна міцніла й жила!
Україна - це тихі води, ясні зорі,
Зелені сади, білі хати, лани золотої пшениці.
Ми народилися і живемо в чудовій мальовничій Україні.
Тут жили наші прадіди, живуть наші батьки,
Тут корінь роду українського.
Під музику виходить дівчинка. Посередині - кошик.
Червона калина - То наша родина.
Хорошенько цвіте.
Ой, роде наш красний,
Роде наш прекрасний,
Не цураймося, признаваймося,
Бо багато нас є.
Що таке Україна?
За віконцем - калина,
Тиха казка бабусі, ніжна пісня матусі,
Дужі руки у тата, під тополями хата.
Під вербою криниця, золотиста пшениця,
Серед лугу лелека і діброва далека.
А що перша квітка –
То батько рідненький Хорошенько цвіте.
А що друга квітка –
То ненька рідненька Хорошенько цвіте.
Ставлять в кошик по одній квіточці.
А що інші квіточки –
То дрібні діточки Хорошенько цвітуть.
Кошик наповнюється квітами. Виходить до кошика хлопчик і дівчинка,
беруть кошик руками з одного і іншого боку.
Доки батько живий!
Доки мати жива!
Поспішаймо сказати найніжніші слова:
- Рідний тату, - живи!
- Рідна мати, - живи!
Найдорожчі у світі - це ви, тільки ви!
Побажаєм вам 100 років жити.
Без горя, сліз і без журби.
Хай з вами буде щастя і здоров’я На многії літа, назавжди!
Родина, родина - від батька й до сина,
Від матері доньці добро передали.
Родина, родина - це вся Україна
З глибоким корінням, з глибоким гіллям.
Мов на крилах диво - птиці,
На величній колісниці,
Синьоока, світлолиця
Мчить красна Весна-дівиця.
Вся вона, як та царівна - Пишна, красна і чарівна,
Мов та річечка ступає,
Всіх, всіх, всіх з теплом вітає.
Сценка.
Ведуча
Писанка котиться. Звучить музика. Назустріч їй – Зайчик.
Зайчик. Ти хто така будеш, красно панянко?
Писанка. А ти хто такий, сірий та вухатий?
Зайчик. Я Зайчик – Побігайчик. Лісом стрибаю, у город по капусту забігаю, від лиса та від вовка щосили тікаю.
Писанка. А я Писанка та ще й Великодня!Мене Маріччина матуся довго – довго блискучим воском писала, у різних яскравих кольорах купала, поки я уся квітками та різнобарвними олениками розцяцькована стала.
Зайчик. Гарна ти, Писаночко, подобаєшся мені. Давай товаришувати.
Писанка. Ото! А хіба ж ти мені рівня? Я така гарна – прегарна! Куди тобі до мене!
Зайчик сумний, відходить на задній план.
Ведуча. Покотилася Писаночка далі. Котиться, котиться, а на- зустріч їй Курчатко.
До залу входить Курчатко, звертається до Писанки.
Курчатко. Ти хто така будеш, красно панянко?
Писанка. А ти хто, таке мале, пухнасте та неповоротке?
Курчатко. Я Курчатко маленьке. Загубилося від квочки, від своєї неньки. Лісом бігаю, друзів собі шукаю.
Писанка. А я Писанка та ще й Великодня!Мене Маріччина матуся довго – довго блискучим воском писала, у різних яскравих кольорах купала, поки я уся квітками та різнобарвними олениками розцяцькована стала.
Курчатко. Дуже ти мені, Писаночко, до серця припала! Давай будемо разом мандрувати, дорогу додому шукати.
Писанка. Ото! А хіба ж ти мені рівня? Я така гарна – прегарна! Куди тобі до мене!
Курчатко відходить на задній план
Ведуча. І покотилася Писаночка далі. Котиться, котиться, а на зустріч їй Ягнятко.
До залу входить Ягнятко, звертається до Писанки
Ягнятко. Ти хто така будеш, красно панянко?
Писанка. А ти хто таке, мале, вухате та ще й кучеряве?
Ягнятко. Я Ягничка – невеличка. Вийшла поскубати свіженької травички. Свіжу травичку, запашні квіточки випасаю, друзів собі шукаю.
Писанка. А я Писанка та ще й Великодня!Мене Маріччина матуся довго – довго блискучим воском писала, у різних яскравих кольорах купала, поки я уся квітками та різнобарвними олениками розцяцькована стала.
Ягнятко. Ти мені з першого погляду сподобалася! Давай товаришувати разом!
Писанка. А хіба ти мені рівня? Я така гарна – прегарна! Куди тобі до мене!
Ягнятко відходить на задній план
Ведуча. І Писаночка покотилася далі. Котиться і думає, що другої такої гарної, красної на всьому світі немає. Так загордилася, задивилася, що не помітила, як зачепилася за корінчик і впала прямо в яму, що її Лисиця для своїх лисеняток викопала (Писанка присідає). І хоча не розбилася, та вилізти із ями – ніяк. Стала вона тоді гірко плакати – ридати.
Писанка. Ой, бідна я, бідненька! Ніхто мене не чує, ніхто мене порятує! Ой, якби зі мною був Зайчик чи Курчатко маленьке, чи Ягничка біленька! Вони б мене з біди порятували.
Ведуча. Довго плакала – ридала писаночка, аж почув її Зайчик, покликав Курчатко та Ягничку.
Вони разом витягли Писаночку з ями (Зайчик, Курчатко та Ягнятко протягують Писанці стрічку та піднімають її).
ВЧИТЕЛЬ
- І так звірятам сподобалась Писаночка, що вони самі вирішили розписати їх.
Ось іде весна степами,
Перелогами, горбами
Де не ступить - з-під землі Лізуть паростки малі.
Як опустить вниз травицю - Зеленіє скрізь травиця.
Як лівицю підведе
- Всюди листя молоде.
На берізку гляне зблизька - У сережках вся берізка.
До верби торкнеться - ба!
В білих котиках верба.
А підіймем руки вгору До блакитного простору - З кожним помахом руки Линуть з вирію пташки.
А пахощі приємні ллються,
Змінилося довкіл усе!
Струмочки весело сміються:
Весна іде! Красу несе!
В весняному небі хмаринки пливуть. Величні каштани в Одесі цвітуть. Піснями весну ми стрічаємо,
Весну чарівну прославляємо.
Вже весна спішить в оселі,
Розцвітуть рясні садки,
Прилетять до нас веселі,
Щебетливії пташки.
Вся природа радіє красуні - весні,
Чути веселі пташині пісні!
Співець - соловейко всю ніч до світанку Витьохує пісню до самого ранку.
Струмочок серед гаю, як річечка.
На квітці метелик, як свічечка. Хвилюють, малюють, квітують поля.
З весною тебе, Україно моя.
По всіх усюдах пісня лине,
Усе пробуджує від сну.
І всі комашки, всі рослини
і
Виходить хлопчик.
Хопчик Весна прийшла. Що ти нам, весно, принесла?
Весна Принесла я вам росу Парубоцьку красу,
Парубоцька краса,
Як у зимі роса.
Виходить дівчинка
Дівчинка Весна прийшла. Що ти нам, весно, принесла?
Весна Принесла я вам росу,
Дівочу красу,
Дівоча краса,
Як на весні роса.
Дівчинка Веснянко люба, мила До нас вже загостила.
Ворота відчиняйте,
Весну у двір пускайте.
Хлопчик А звідки ти прибуваєш? Весненько, як себе почуваєш?
Хлопчик А де ж ти зимувала? Кому квіти давала?
Весна За печею у Бога Сиділа я небога.
Там шовк я навивала,
Листочки з нього ткала.
Листочки для вільшини,
А другі для вербини,
Щоби всі були годні На свята Великодні.
Вчитель: Саме на весну припадає найголовніше христіянське свято - Пасха або Великодень. Це величезне свято світлого Воскресіння Іісуса Христа.
Великодню передує сім тижнів Великого посту. На останньому тижні Великого посту святкують Вербну неділю. В неділю священик святить вербові гілочки і люди беруть вербу додому.
По дорозі «б’ють» гілочками зустрічних і дітей приказуючи :
Не я б’ю - верба б’є,
За тиждень Великдень,
Недалечко червоне яєчко. Будь здоровий, як вода,
А багатий, як земля!
А красивий, як весна.
Учні:
Українці вважають вербу святим деревом, яке передає людині силу та здоров’я.
Найважливіший день Вербного тижня - четверг. Його називають Страсним, Чистим або Живним. У Чистий четверг купають до схід сонця дітей, дівчата вмиваються в річках, озерах.
У Страсну п’ятницю й суботу печуть паски, розписують писанки. Хто співає у Страсну п’ятницю, той на Великдень буде плакати.
Настає Великодня ніч. У Великодню ніч колись не лягали спати і не роздягалися. Бог роздає щастя тим, хто тне спить цілу ніч і день.
Як тільки задзвонять дзвони, люди рушають до церкви. Священик святить паску, крашанки і все, що кожна господиня принесла до церкви.
Увійшов до хати із свяченою паскою тричі промовляють: «Свята паска в хату, вся нечисть - хати!» Тоді вся родина сідає за святковий стіл.
Задзвонив воскресний дзвін,
І розкрились квіти -
Йде народ з усіх сторін - Як же не радіти.
Що Христос Воскрес для нас,
Сонце засіяло.
Що настав весняний час, '
Зла - зими не стало.
Великий день!
Великий день!
Веснянеє свято - Радіють діти на землі І мама, і тато.
Великий день!
Великий день!
Який Великдень на землі.
Багато радості й пісень Приніс нам янгол на крилі.
Радість з неба ся являє,
Паска красна день вітає!
Радуйтеся щиро нині!
Бог дав щастя всій родині,
Бог дав радість нам з небес.
Христос Воскрес!
Христос Воскрес.
Христос Воскрес! Усе радіє,
Сміється сонечко з небес.
Прозора річечка леліє - Христос Воскрес! Христос Воскрес.
І в серці радість через край,
Воскресли поле, річка, гай.
І лине пісня до небес,
Христос Воскрес! Христос Воскрес!
Вчитель: А чи знаєте ви, що означає слово Писанка? Писанка - це розмальоване символічними знаками яйце.
Учні:
Великодні писанки - справжнє диво.
Все так чітко, правильно і красиво.
На них диво лебеді випливають,
І квітки чарівнії розквітають.
Кожна наша писанка - то перлина,
Бо старалась - малювала кожна дитина.
Всі писанки - мальованки барвисті,
Як дівчата- красуні в намисті.
Розмалюю писанку я сама,
Хоч іще маленькая, та дарма.
На звичайній крашанці жовтенькій Намалюю смужечки синенькі.
Червоненькі цяточки, зелені листочки,
Рожеві й блакитнії пелюсточки.
Вийшла моя писанка кольорова Ніби крапля сонячно-веселкова.
В руки пензлика візьму, почаклую,
Барвисту писанку розмалюю.
На синьому небі - біленька ромашка,
Біленька хатинка, маленька ялинка,
А писанка вийшла справжня картина!
Отож-бо, друзі, і ви не баріться,
За справу також швиденько беріться.
Розмалюю писанку, розмалюю,
і
Гривастого коника намалюю. Розмалюю писанку, розмалюю, Соловейка-любчика намалюю.
Розмалюю писанку, розмалюю, Різьблену сопілочку намалюю.
А сопілка буде грати,
Соловейко щебетати.
Гарна писанка у мене,
Мабуть, кращої нема.
Мама тільки помагала,
Малювала я сама.
Змалювала диво-пташку,
Вісім хрестиків дрібних,
І малесенькі ялинки,
Й поясочки поміж них.
Хоч не зразу змалювала –
Зіпсувала п’ять яєць.
Та як шосте закінчила,
Тато мовив «Молодець!»
Я цю писанку, напевно,
Для братика залишу,
А для мами і для тата
Дві ще кращі напишу.
Змалювала писанку я до свята,
Та й хотіла її бабусенці подарувати, А живе бабусенька ой далеко,
Не домчить ні ластівка, ні лелека.
Як же тую писанку передати,
З Великоднем бабусеньку привітати? А я тую писанку намалюю
І до свята листівочку надішлю їй.
На дзвіниці дзвони дзвонять Великодні, голосні.
Всюди втіха, всюди гомін,
Всюди радісні пісні.
Пташки співають в полі, в лісі,
І дзвонить дзвін аж до небес,
Де білі хмарки розпливлись,
Христос Воскрес!
Щоб Великодня діждати,
Треба всіх прощати,
Добро в хату пускати,
А погане забувати.
І не тілька словами,
А й чистим серцем і ділами.
На привітання «Христос Воскрес!»
Відповідати «Воістину Воскрес!»
Настав час завершувати нам свято,
Ми вдячні всім, хто з нами тут.
Бажаєм щастя вам, здоров’я, радості багато,
Щоб вік наш довгим і безхмарним був.
Вам щиро дякуєм усім,
Що ви прийшли до нас на свято.
І хочем побажати від душі Здоров’я й радості багато.
Нехай же свято Великодня Усіх нас звесиляє,
А Бог святий із неба Довгі роки посилає.
В Україні дзвони дзвонять - Це ж у нас Великий день.
Народ будиться з просоння У вінку гучних пісень.
А ой щастя було в хаті,
Щоб усі були багаті,
А ой було любо, мило,
А ой всі були щасливі.
Будем з вами добрі, щирі.
То і будем жити в мирі.
Тоді всім нам допоможе Матір світла - Матір Божа!
М О Л И Т В А
Дай нам, Боже, маленьким дітям,
Щастя, здоров’я, на довгії літа.
Щоб виросли розумні і сильні,
Душею чисті і серцем вільні.
Щоб нам світила зіронька волі,
Щоб ми не знали лиха ніколи!
Учні :
Від Вербної неділеньки починаються Великодні свята. Тож бажаємо вам щастя, здоров’я, достатку.
Щоб ваша родина була дружньою і багатою!
Щоб ваша родина збиралась за столом.
Щоб була у вас стежина, яка б вела вас до батьківської хати.
І любов на все життя, і журба до забуття.
ВСІ: І Україна, бо в нас іншої нема.