Конспект уроку в 11 класі на тему: Народ вижив, бо сміявся

( за творами Остапа Вишні. Збірка «Мисливські усмішки»)


Мета уроку:

Методична – Втілення проблемно-пошукового методу навчання

Дидактична – Мати загальне уявлення про творчий доробок  Остапа Вишні. Уміти аналізувати визначені усмішки: тематика, проблематика, засоби творення комічного.

Виховна – Виховувати порядність, дбайливе ставлення до природи, до оточуючого середовища . Розвивати гуманність, почуття відповідальності перед майбутніми поколіннями

Вид урокуКомбінований

ЗМІСТ І ХІД УРОКУ


1   Організаційний момент

2. Мотивація до засвоєння нового , вступна частина

Остап Вишня - український радянський письменник. Гуморист-сатирик. Начальник медико-санітарного управління Міністерства залізних доріг УНР. Вязень сталінських концтаборів – таку довідку про Павла Михайловича Губенка знаходимо в офіційних джерелах.

А ще треба додати – народний улюбленець. Самобутній майстер сатири і гумору, король тиражу – по кількості надрукованих і проданих книг у країні був на другому місці після Т.Шевченка.

Епіграф нашого уроку:

« Що треба людині, щоб посміятися не з ворога, а з друга?

Треба любити людину більше, ніж самого себе. Тоді тільки ти маєш право сміятися. І тоді тільки людина разом з тобою буде сміятися із себе, із своїх якихось хиб, недоліків, і буде такий дружній, такий хороший сміх. Той сміх, що не ображає, а виліковує людину.»

У цих словах-ідейно-естетичне кредо неперевершеного сатирика і гумориста  Остапа Вишні. 

Про творчість письменника знаходимо багато відгуків літераторів, друзів, критиків.

Презентація « Відгуки про О.Вишню»

2 Ознайомлення з темою та навчальними цілями заняття.

 Остап Вишня виступив у літературі в 20-х роках ХХ століття. То були важкі часи для діячів мистецтва. Кожне розумне сміливе слово, сказане на публіку, переслідувалося. Уже прокотилася хвиля репресій українських письменників, а тут Остап Вишня презентує твори у жанрі сатири і гумору. Небезпечне заняття. На кого ж була спрямована сатира письменника?

Виступи учнів про те, як склалася доля письменника, які були стосунки з владою. Демонстрація документального фільму


2. Робота з літературними термінами.

Повернемося до літературної творчості письменника. Остап Вишня писав нариси, памфлети. Фейлетони, працював як перекладач, друкувався у журналі « Перець» . Значною заслугою письменника було те, що він розширив жанри сатири і гумору, ввів у літературу усмішку – як різновид комічного, новий вид гумористичного ооповідання.

Новому жанру Остап Вишня дав таке жартівливе значення: «Мені нове життя усміхається, і я йому усміхаюся! Через те й усмішки».

Остап Вишня активно розвивав жанрові різновиди усмішки: усмішка-пародія, усмішка-жарт, усмішка-нарис, усмішка-мініатюра


Проведемо словникову роботу. Запишемо у зошит поняття з теорії літератури.


Дати визначення понять  усмішка , гумореска, фейлетон, автобіогріфічне оповідання, памфлет ( використати статті « Словника літературознавчих термінів»,записати в зошити.)


Гумореска- невелика оповідь про якусь смішну пригоду чи рису характеру людини.Особливості: дотепність, глузливість, влучність, лаконізм.

Автобіографічне оповідання- невеликий епічний художній твір, в основу якого автор кладе факти власного життя.Особливості: незначний відрізок часу,  проста композиція, однолінійний сюжет.

Памфлет- злободенний гостросатиричний твір, викривальний пафос якого спрямований на нещадне висміювання суспільно шкідливих явищ,організацій і впливових осіб.

Гумореска — невеликий художній твір, у якому події та люди зображені в жартівливому тоні.

Усмішка — різновид фейлетону й гуморески, уведений в українську літературу Остапом Вишнею. Своєрідність жанру усмішки полягає в поєднанні побутових замальовок і жанрових сценок із частими автор­ськими відступами, їй властиві дотепність і лаконізм.

Фейлетон — невеликий художньо-публіцистичний твір у періодич­ному виданні, у якому злободенні події зображені сатирично або гумо­ристично.


Аналіз збірки «Мисливські усмішки»

У післявоєнний період Остап Вишня створив великий цикл неперевершених за своєю майстерністю, тонкістю відчуття рідної природи «Мисливських усмішок».

«Мисливські усмішки» є найбільш поетичними творами Остапа Вишні. Це справді ліричні вірші в прозі, які стоять в одному ряду із «Записками мисливця» Тургенєва, мисливськими етюдами та оповіданнями Лєскова і Пришвіна. «Мисливські усмішки» з повним правом можна називати лебединою піснею письменника.

Після війни Остап Вишня найчастіше вирушав на полювання з Максимом Рильським, якого називав Максимом Черешнею. Переважно вони поверталися зовсім без здобичі, бо не за нею і вирушали, але задоволені й щасливі, що відпочили, намилувалися краєвидами, нарозмовлялися з друзями й наслухалися різних побрехеньок. Девізом Остапа Вишні були промовисті слова: «Нехай живуть зайці». Цей девіз стосувався і М.Рильського, А.Малишка. Якщо ж і траплялося вполювати звірину, настрій був зіпсований і полювання перетворювалося в траур по убієнному.

У центрі «Мисливських усмішок» стоять благородні, розумні, кмітливі люди. Це були щирі любителі й охоронці природи, які кохалися в пташинці і звіряткові, деревці і квіточці. Остап Вишня приятелював з цими людьми.

Художні компоненти «Мисливських усмішок»: дотеп, анек¬дот, пейзаж, портрет, пісня, авторський ліричний відступ, порів¬няння, епітети, персоніфікація, гіпербола.

Усмішки «Відкриття охоти», «Заєць», «Лисиця», «Лось», «Ружжо», «Дикий кабан, або вепр», «Екіпіровка мисливця», «Як варити і їсти суп із дикої качки», «Сом» — ось далеко не повний перелік кращих творів цього циклу.

«Мисливські усмішки» — яскрава сторінка не тільки в багато¬гранній творчості Остапа Вишні, а й у всій українській сатирич¬но-гумористичній літературі.


Вчитель ( читає вірш М Рильського)

 

По полях ми з Вишнею бродили

Восени, шукаючи зайців,

І бур'ян пожовклий, посивілий

Під ногами срібно хрупостів.

 

Скільки доброти було в обличчі,

Скільки мудрості в очах було,

Як дивився приятелеві в вічі,

Любий наш Михайлович Павло!

 

Ну, а вмів же бути і суворим,

І безжальним бути Вишня міг,

Як назустріч злобним поговорам

Підіймав свій праведний батіг!

 

Без гучних прожив він декламацій,

А в душі поезія цвіла!

Друг людини,друг природи й праці,

Грізний ворог нечисті і зла.

«Мисливські усмішки», автор складав протягом тривалого часу, а найповніше видання було здійснене вже після його смерті — в 1958 році. «МИСЛИВСЬКІ УСМІШКИ» Остапа Вишні в українській літературі — явище унікальне. У них спостерігаємо оригінальний синтез народного анекдоту й пейзажної лірики 

 Переказ, аналіз та обговорення усмішок.


Герой-оповідач Остапа Вишні трохи хитрий, трохи дивакуватий у своєму священнодійстві збирання на полювання, в очікуванні зайця чи лисиці, в поверненні здебільшого без здобичі або й без рушниці чи шапки, але завжди іронічний, доброзичливий і наївний

Вікриває збірку усмішка «Відкриття охоти» Уривки зачитують учні

«Мисливські усмішки» Остапа Вишні, хоч і «мисливські», але навчають не нищити, не вбивати природу, а навпаки дбати про неї, берегти для нащадків. Для ліричного героя цих творів, як і для самого автора, головним є не полювання на звірів чи ловля риби, а сам процес перебування на природі, спілкування з нею. Отже, слід наголосити, що визначальними особливостями гумору Остапа Вишні є багатство відтінків і барв комічного, по-народному соковита мова, своєрідно діалогізований виклад дії, мудрий, іронічно-усміхнений погляд оповідача на порушені проблеми. Дотепні й художньо неповторні діалоги — один із основних засобів характеристики й оцінки персонажів. Діалогам притаманні неоднозначність, життєво-змістова наповненість, колоритність.

Простежимо це на прикладі усмішки «Сом»

Оповідач — людина, яка любить життя й оптимістично налаш­тована, тому тон розповіді бадьорий і захопливий. Максим Рильський писав про Остапа Вишню: «Справжній мисливець, і при тому поет по­лювання». До речі, усмішку «Як варити і їсти суп із дикої качки» Остап Вишня присвятив саме М. Рильському.

Виступ з усмішкою «Як варити і їсти суп з дикої качки»

Важливу композиційну роль у більшості усмішок цього циклу віді­грають пейзажі, портрети, уривки з пісень, авторські ліричні відступи. Од­ним з улюблених художніх засобів Остапа Вишні є художнє перебільшен­ня, сторінки усмішок рясніють також порівняннями, епітетами й персоні­фікацією.

Нині, коли людство стоїть на грані екологічної катастрофи, з особливою силою відчуваєш велику прозорливість Остапа Вишні, який ще  шість десятиліть тому почав боротьбу з губителями природи, вчив її любити, оберігати. «Мисливські усмішки» сьогодні сприймаються не тільки як шедевр світової гумористики, а й як азбука святого почуття патріотизму, школа любові до рідного краю.



Усмішки про мисливців і рибалок полюбив народ. Артисти виконували їх майже у кожному концерті. Публіка реагувала прекрасно. Незабутнє виконання усмішки «Дикий кабан або вепр» Анатолієм Понаморенком.

Мабуть, саме в творах цього безсмертного циклу найповніше виявилася чиста, щедра і весела душа нашого сміхотворця. Бо ж за лукаво усміхненим образом оповідача бачимо самого автора. Але свій, безперечно, тяжкий душевний стан Остап Вишня зміг уміло приховувати, ніколи не втрачав почуття гумору. Він надзвичайно любив життя, щоб марнувати його в плачах і печалі, ніжно любив людину, а без цього взагалі немислима художня творчість.

У його щоденнику є такий запис (від 10 березня 1951 р.): «Умираючи, кажу вам усім: ніколи не сміявся без любові до вас усіх, до сонця, до вітру, до зеленого листу!

У моєму сміхові завжди бачив народ: хорошого чоловіка, привітну жінку, дівчину веселооку, дитину, бабу з дідом... І так мені хотілося, щоб посміхнулися вони, щоб веселі вони були, радісні, хороші...».

Тому усмішки Остапа Вишні будуть популярними ще довго-довго..

У творчості письменника відбилися риси національного характеру.

Гумореска «Ярмарок» (Відео)

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1.  Підберіть із текстів усмішок пейзажні описи. Чим вони характерні?

2. Які риси українського національною характеру розкриваються в усмішках Остапа Вишні?

3. Доберіть портретні характеристики героїв із творів гумориста.

4. На чому заснований гумор Остапа Вишні: комізмі ситуації чи комізмі вислову?

5. Ознайомтеся з «Мисливськими усмішками» Остапа Вишні.

6. В чому їх оригінальність?

7. Які почуття виникають у вас після прочитання цих творів письменника ?

8. Чому Остап Вишня був особливо популярним у 20-х рр.?

9. Напишіть твір-роздум про Остапа Вишню «Ніколи не сміявся без любові»