Урок 5
Тема. Вписані і описані призма і піраміда.
Мета: : формування понять вписана призма, дотична площина до циліндра, описана призма; виховувати графічну культуру, працьовитість, акуратність.
КМЗ: Підручник, таблиця «Вписані і описані призма і піраміда», геометричні моделі, картки-завдання, мультимедійний проектор, комп’ютер, презентація «Вписані і описані призма і піраміда».
Форми і методи: робота в групах, математичний диктант, інтерактивна вправа «Мозковий штурм», колективне розв’язування задач.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання учнів
Перевірка готовності до уроку
Перевірка відсутності учнів на уроці
Перевірка домашнього завдання
Перевірка зошитів з метою з’ясування наявності розв’язаних задач, заданих додому.
Відтворення і корекція опорних знань
Робота в групах
Учням роздаються картки з завданнями, по закінченню диктанту учні обмінюються зошитами і звіряють правильність виконання з відповідями на дошці.
Математичний диктант :
У циліндрі проведено переріз площиною, паралельною до осі циліндра. Відстань від осі циліндра до перерізу дорівнює 8 см. Радіус циліндра дорівнює:
в
аріант 1 — 10 см (рис. 111);
варіант 2 — 17 см (рис. 112
Знайдіть:
а) довжину хорди АВ; (2 бали)
б) діагональ перерізу циліндра, якщо відомо, що даний переріз — квадрат; (2 бали)
в) площу перерізу, якщо відомо, що даний переріз — квадрат; (2 бали)
г) площу осьового перерізу; (2 бали)
д) площу перерізу, паралельного площині основи; (2 бали)
е) кут нахилу діагоналі перерізу до площини основи, якщо висота циліндра дорівнює 2 см. (2 бали)
Відповідь.
Варіант 1. а) 12 см; б) 12
см; в) 144 см2; г) 240 см2; д) 100π см2; е) агсtg
.
Варіант 2. а) 30 см; б) 30
см; в) 900 см2; г) 1020 см2; д) 289π см2; е) агсtg
.
Повідомлення теми і мети уроку
Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми розглянемо тіл обертання і многогранників. Це не є щось нове для вас. На практиці, ви часто будете мати справу саме з комбінаціями фігур. Більшість конструкцій, приладів, механізмів при деякому спрощенні можна уявити як сукупність вивчених нами геометричних фігур: циліндрів (вали, поршні, шайби ), призм (гайки, підставки, основи конструкцій ).
Сприйняття, усвідомлення і засвоєння нового матеріалу
Розповідь викладача.
Призмою, вписаною в циліндр, називається така призма, у якої площинами основ є площини основ циліндра, а бічними ребрами — твірні циліндра (рис. 115).
У цьому випадку циліндр називається описаним навколо призми.
Яким умовам повинна задовольняти призма, щоб навколо неї можна було описати циліндр?
У циліндр вписано чотирикутну призму. Доведіть, що сума протилежних двогранних кутів при її бічних ребрах дорівнює 180°.
У
рівносторонній циліндр радіуса R вписана правильна трикутна призма. Знайдіть площу перерізу призми, проведеного через вісь циліндра і бічне ребро призми. (Відповідь. 3R2.)
У рівносторонньому циліндрі діагональ осьового перерізу дорівнює d. Знайдіть площу найменшого діагонального перерізу правильної шестикутної призми, вписаної в циліндр. (Відповідь.
.)
Площиною, дотичною до циліндра, називається площина, яка проходить через твірну циліндра і перпендикулярна до площини осьового перерізу, що містить цю твірну (рис. 116).
П
ризмою, описаною навколо циліндра, називається призма, у якої площинами основ є площини основ циліндра, а бічні грані дотикаються до циліндра (рис. 117).
При цьому циліндр називається вписаним в призму.
Яким умовам повинна задовольняти призма, щоб в неї можна було вписати циліндр?
Доведіть, що вісь циліндра, вписаного в призму, однаково віддалена від всіх її бічних граней.
Суми площ протилежних бічних граней прямої чотирикутної призми рівні. Доведіть, що в цю призму можна вписати циліндр.
Навколо рівностороннього циліндра радіуса r описано правильну трикутну призму. Знайдіть площу її грані. (Відповідь. 4r2
.)
Навколо рівностороннього циліндра радіуса r описано правильну чотирикутну призму. Знайдіть площу її грані. (Відповідь. 4r2 )
Вправа « Мозковий штурм»
1
) У циліндр вписано правильну шестикутну призму. Радіус циліндра R, висота циліндра Н (рис. 118). Укажіть, які з наведених тверджень правильні, а які — неправильні:
а) всі бічні ребра призми збігаються з твірними циліндра;
б) кожна бічна грань призми є перерізом циліндра площиною, яка паралельна осі;
в) площа бічної поверхні призми дорівнює 6RН;
г) площа осьового перерізу циліндра менша від площі найбільшого діагонального перерізу призми.
2) У куб вписано циліндр радіуса R. Укажіть, які з наведених тверджень правильні, а які — неправильні:
а) висота циліндра дорівнює 2R;
б) площа осьового перерізу циліндра дорівнює 4R2
;
в) площа діагонального перерізу куба дорівнює 4R2;
г) площа повної поверхні куба дорівнює 24R2.
Узагальнення, систематизація (Підсумок уроку)
Продовжіть фразу: «Сьогодні на уроці я закріпив;
Я повторив;
Я познайомився;
Я дізнався …»
Мотивація оцінювання
Домашнє завдання
Параграф 6 п.54 № 7
№ 8 (Для учнів з високими досягненнями у навчанні )
Математичний диктант :
У циліндрі проведено переріз площиною, паралельною до осі циліндра. Відстань від осі циліндра до перерізу дорівнює 8 см. Радіус циліндра дорівнює:
в
аріант 1 — 10 см (рис. 111);
варіант 2 — 17 см (рис. 112
Знайдіть:
а) довжину хорди АВ; (2 бали)
б) діагональ перерізу циліндра, якщо відомо, що даний переріз — квадрат; (2 бали)
в) площу перерізу, якщо відомо, що даний переріз — квадрат; (2 бали)
г) площу осьового перерізу; (2 бали)
д) площу перерізу, паралельного площині основи; (2 бали)
е) кут нахилу діагоналі перерізу до площини основи, якщо висота циліндра дорівнює 2 см. (2 бали)