Тема: Написання слів слів із пів-

Мета: пояснити правила написання складних слів, першою частиною яких є пів-; формувати вміння визначати у словах орфограму «Написання слів з пів- разом і через дефіс»; перевірити рівень орфографічної і пунктуаційної грамотності учнів; розвивати спостережливість, увагу, пам’ять; виховувати інтерес до історії, почуття гордості за славних співвітчизників.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку.

Частини напів- і пів- звичайно пишуться разом: напівсон, півроку, піввідра, пів’яблука.
Частина пів- пишеться через дефіс лише з власними назвами: пів-України, пів-Європи.
Частина пів- пишеться окремо лише в зворотах типу пів на третю
пів до восьмої, о пів на шосту.

Логічно було б і на письмі розрізняти два значен­ня пів. Якщо при слові пів, яке має значення «половина», імен­ник виступає в родовому відмінку однини, то такий іменник доцільно було б писати окремо: пів кілограма, пів кілометра, пів сотні, пів (половина) острова, пів дня, пів огірка, пів яблука, пів Києва, пів України.
Частину пів- писати разом слід було б лише тоді, коли наступний іменник — загальна назва, вжита у формі називного відмінка, — позначає єдине поняття: півострів, південь, півколо, півмісяць, півкуля, півзахист, півфінал, півовал, піваркуш, а також у прислівнику на півдорозі.

ІІІ. Освоєння теми уроку. Виконання системи завдань.

Дослідження- спостереження. Прочитайте слова, доведіть, що вони є складними. Зробіть висновок про те, коли слова з пів- пишуться разом, а коли через дефіс. У якому пипадку після пів- ставиться апостроф? Пів-України, пів-Європи, пів-Києва.

Півнеба, піввідра,півобласті.

Пів’ящика, пів’юрти, пів’їдальні.

IV.Робота з підручником

Виконання системи практичних завдань.

1. Пояснювальний диктант (записати речення, пояснити правопис складних слів).

Неначе у разках намиста, калина мріє буйнолиста. Дубів ширококронних густолистя залопотіло од вітрів. Рожево-сиза мла сповиває степ.

- Отже, коли складні слова пишемо разом, а коли через дефіс?

2. Зараз виконаємо творчий диктант. Вам потрібно записати відповіді на запитання, а потім пояснити написання цих слів.

1) хто сіє і вирощує хліб? (хлібороб);

2) хто міряє землю? (землемір);

3) хто рубає ліс? (лісоруб);

4) хто носить листи? (листоноша);

5) хто варить сталь? (сталевар);

6) хто ходить пішки? (пішохід).

– То як ми написали ці слова? Чому?

3. А тепер замініть подані словосполучення одним словом з префіксом пів-. Нагадаємо правопис слів з пів-.

1) одна друга аркуша (піваркуша);

2) половина Києва (пів-Києва);

3) половина яблука (пів'яблука);

4) одна друга квартири (півквартири);

5) половина Азії (пів-Азії);

6) одна друга доріжки (півдоріжки);

7) половина ящика (пів'ящика).

– Як пишуться слова з пів-?

4. Діти, вам було легко утворювати ці слова, відповідаючи на запитання? А тапер самостійно утворіть слова способом складання із записаних на дошці пар.

Час, писати (часопис).

Багато, тонна (багатотонний).

Електричний, піч (електропіч).

Більш, менш (більш-менш).

Бензин, сховище (бензиносховище).

Світлий, жовтий (світло-жовтий).

5. А зараз проведемо гру «Хто більше?». Пригадайте і запишіть складні слова, що є:

I варіант - назвами рослин;

II варіант - назвами сіл, міст;

III варіант - українськими прізвищами.

Даю дві хвилини. Перевірка завдання.

Послухайте назви, на які багата наша мова:

– рослини: чар-зілля, сон-трава, мати-мачуха, горицвіт, первоцвіт, перекотиполе, розрив-трава, льон-довгунець...

– назви міст, сіл: Волгоград, Верхньодніпровськ, Кам'янець-Подільський, Новоград-Сіверський, П'ятихатки, Лихославль, Новоград-Волинський, Рава-Руська, Старокостянтинів, Нововолинськ, Чистоводне, Страхолісся...

– прізвища: Непийпиво, Непийвода, Перебийніс, Убийвовк, Біловерхий, Панібудьласка, Скоробагатий, Ясногорська, Твердохліб, Добрийвечір, Нетудихата, Кривоніс, Скороход; Нечуй-Левицький, Карпенко-Карий, Квітка-Основ'яненко...


V.Пояснювальний диктант. Запишіть речення, поясніть написання слів з пів-, а також інші орфо- і пунктограми.

Тітонька Щука – страшенна злюка, що терпіти її несила: піввуса Сому відкусила. Парасолька раділа кожна , приміряла своє вбрання: «Скільки сонцю палити можна? Хай цей дощик проллє з півдня!» Промовчимо. Слова – завжди півправда . Пів-Полісся вода залила, тільки де-не-де хутір самотній, тільки де-не-де клапоть села. Жінка принесла на ринок кошик яблук. Першому покупцю вона продала половину всіх своїх яблук і ще пів’яблука. Пів-Європи пройдено, стільки пережито.

Проблемно-ситуативне завдання.

Діти, ми повинні не лише правильно писати складні слова, а й використовувати їх у своєму мовленні.

Ви всі побували у нашому міському парку весною. Вам там подобається? Чому?

Уявіть собі, що до вас з іншого міста приїхали друзі. Ви хочете їм показати наш парк. Перед тим, як підете туди, дещо розкажіть їм, зацікавте. Тобто, опишіть наш міський парк, використовуючи складні слова. Нехай це буде твір-мініатюра. Дайте заголовок.

А кому важко розповісти про парк, то опишіть одну із запропонованих картин. Можна скласти вірш.

Словникова робота.

– Які ж ви можете використати складні слова?

Дерева: широколисті, буйнолисті, густолисті, ширококронні;

листя: темно-зелене;

цвіт: сніжно-білий, білувато-рожевий;

квіти: світло-рожеві;

трава: дрібнолиста.

(Діти працюють протягом 10 хвилин. Зачитують свої твори).

VI.Підсумок уроку

Відповіді вчителя на запитання учнів щодо правопису слів у диктанті та пояснення пунктограм.

VII.Домашнє завдання

Повторити вивчене в попередніх класах про частини мови.