Тема програми: Країни Європи.
Тема уроку: «Італія. Особливості ЕГП, його вплив на розвиток господарства. Населення, міста. Галузева структура господарства, її територіальні відмінності.»
Мета:
Навчальна: розкрити та поглибити знання учнів про Італію, ознайомити їх з особливостями економіко-географічного положенням, населенням, містами, провідними галузями господарства країни.
Розвиваюча: розвивати логічне мислення, мовлення учнів; удосконалювати вміння аналізувати, доказувати, переконувати за допомогою фактичного матеріалу.
Виховна: підводити учнів до усвідомлення ідеї інтегрованої Європи; продовжувати виховувати та формувати у учнів почуття доброзичливості, практичності, організованості, самостійності та бажання пізнавати навколишній світ.
Тип уроку: урок формування нових знань та умінь учнів.
Методи і прийоми: елементи бесіди, прийом «Асоціативний кущ»,
пояснення, демонстрація відео, використання ІКТ, вправа «Детектор», робота з контурною картою «Картографічний практикум», тести.
Дидактичне забезпечення: відео ролик «прапор Італії», гімн Італії, таблички – «Італія – Рим», «Україна – Київ», атлас, «Сучасна політична карта світу».
Матеріально-технічне забезпечення: комп’ютер, проектор, презентація.
Міжпредметні зв’язки: всесвітня історія, економіка, релігієзнавство, країнознавство.
Література: Географія: підруч. для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл.: Рівень стандарту, академічний рівень/ В. Ю. Пестушко, Г. Ш. Уварова. – К. : Генеза, 2010. – 304 с..
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Перевірка присутніх в класі та готовність учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.
Прийом «Асоціативний кущ»
Вчитель.
Пригадайте, що Вам відомо про Італію? :
Італія
Рим Ватикан Піца Феррарі
Бачу, Ви вже трішки знайомі з Італією та її особливостями. Тож давайте сьогодні разом ще глибше поринемо до її колориту та надзвичайності.
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.
Слайд 1
Епіграф до уроку:
«Європа – це цивілізація,
скарбниця неймовірних досягнень»
Відео з зображенням прапору Італії
Слайд 2
Зелений, білий та червоний кольори – прапору цієї держави.
Девіз республіки – «Ми пов’язані конституцією і релігією».
«Siamo legati dale costituzione e religionе»
Гімн – «II Cantodegli Italiani» («Пісня італійців» або «Браття Італії»).
Міста – Рим, Неаполь, Флоренція, Венеція, Мілан.
Ви не один раз зустрічали ці слова в своєму житті та зрозуміли про яку країну йде мова. Звичайно, про ІТАЛІЮ. Пропоную вам провести сьогоднішній урок у вигляді телемосту.
Сформувати у класі три групи:
Група – представники Італії («спеціалісти»);
Група – представники України;
Група – учасники телемосту (глядачі).
Урок проходить у вигляді телемосту. Учні отримали випереджальне завдання: знайти та підготувати інформацію про Італію, про особливості економіко-географічне положення, населення, міста, провідні галузі господарства країни. Перед представниками делегацій чіпляються або ставляться таблички - «Італія – Рим», «Україна – Київ». В класі також працює два учня (ведучі) з італійської та української сторін, які надають слово представникам делегацій. Роль викладача допомогти ведучим в використанні відеозаписів, презентації, підбиття підсумків.
ІV. Початок трансляції телемосту «Італія – Україна» Слайд 3
Вступне слово вчителя
Не багато країн світу мають таку тривалу й цікаву історію, як Італія. Ще менше країн із такою історією є в наш час високорозвиненими. Італія належить саме до таких держав, вона поєднує велику історію й досягнення сучасності, а також закріпила свої економічні і політичні позиції у світі. Надаю слово головному спеціалісту ЕГП Італії ( під час його розповіді випишіть країни з якими межує Італія).
Слайд 4
Учень – спеціаліст. Італія - це витягнутий півострів у формі чобота.
Площа - 301 тис. км2. Населення - 57 млн. чоловік. Столиця - Рим. Це велика країна Середземномор'я, що входить до складу "великої сімки". Вона займає Апеннінський півострів, острови Сицилію, Сардинію та інші дрібні острови. У сучасних межах держава сформувалась у 1870 р. шляхом об'єднання князівств. Італія - парламентська республіка. Главою держави є президент, строк повноважень якого - 7 років. Законодавчі функції має парламент, що складається з Сенату і Палати депутатів. Рада Міністрів має виконавчі функції, голову її призначає президент.
Слайд 5
Учень – українець. Україна має вигідне географічне положення. Яке положення має Італія?
Учень – спеціаліст. Італія - держава на півдні Європи. На її території розташовані карликові держави: Ватикан, Сан-Марино. Територія складається з трьох частин: материкової, Апеннінського півострова, островів Сардинія, Сиция і низки малих островів. Має довгу берегову лінію, омивається чотирма морями, що створює сприятливі умови для розвитку міжнародного морського транспорту та широкі можливості для туризму і рекреації. 80 % кордонів Італії морські, тому провідна роль буде належати морському транспорту. 3/4 території займають гори і височини. Італійські Альпи огинають країну з півночі, по них проходять сухопутні кордони із Францією, Швейцарією, Австрією, Словаччиною. По перевалах і тунелях проходять найважливіші автомобільні шляхи і залізниці. Територія Італії — це 20 автономних областей (5 областей) з особливим автономним статусом, наприклад: о.Сицилія, о.Сардия, що дозволяє вважати Італію країною, яка займає проміжне положення між унітарною і федеративною державою. Райони розрізняються за територією, населенням, економічним розвитком. Останнім часом йдеться про укрупнення районів, що дозволило б їм розвиватися більш гармонійно та покращило б становище. Поряд з існуючими 20 районами утворюються нові територіальні об’єднання - 11 районів.
Слайд 6
Учень – українець. На Україні переважають в основному українці, а як справи з населенням у Італії ?
Учень – спеціаліст. Італія - однонаціональна країна. 98 % її жителів становлять італійці, які розмовляють на різних діалектах; 2 % населення - словенці, греки, албанці, франко-провансальці, фриули, тірольці. Природний приріст населення постійно знижується. Механічний рух населення традиційно високий. Густота населення - 188 чол./км2. Райони з найменшою і найбільшою густотою - північна Італія, західне і східне узбережжя, гірські райони – 40-70 чол./км2. Чимало українців виїжджають на роботу в Італію. Якщо подивитись на рейтинг країн, де бажають працювати українці, то Італія посідає перше місце (95 тис. українців працюють щорічно в Італії).
Слайд 7
Учень – українець. У нас на Україні всі люблять український борщ, пампушки, галушки та вареники. А що ж їдять італійці?
Учень – спеціаліст. Італійцям не властиво надавати велике значення ціні страви або місця, де відбувається прийом їжі. Набагато важливіше для них обстановка навколо, настрій, радують око дрібниці, енергетика процесу. Такі всесвітньо відомі види сирів як пармезан, горгонзола, Рікотта, моцарелла і проволоне були створені італійцями. Можливо, не в Італії спекли першу піцу, але саме її жителі внесли найбільш вагомий внесок у популяризацію страви. Далеко за межами країни відомі національні страви італійців - піца, кава капучино, спагеті.
Слайд 8
Учень – українець. Ми, українці, за віросповіданням - християни, і пишаємося цим. А у Італії яка релігія переважає?
Учень – спеціаліст. У релігійному складі населення найбільше католиків. Тобто, римо — католики 95%, протестанти, православні.
Слайд 9
Учень – українець. На Україні спостерігається постійне зростання міст, а як же справи з урбанізацією йдуть у Італії?
Учень – спеціаліст. На півдні поширені великі села, які тут називають селянськими містами. Близько третини міст розташовані на узбережжі, решта - на Паданській рівнині, в передгір'ях. Високоурбанізованими вважаються райони Ломбардії, Лігурії, Великого Неаполя, в яких густота населення становить від 500 до 1000 чол. на 1 км². Гірські райони, острів Сардинія заселені слабо - 40-70 чол. на 1 км². Найбільшими агломераціями є Міланська (7 млн чоловік), Римська (5 млн чоловік) (мал. 62) та Неапольська (3 млн чоловік).
Слайд 10
Учень – українець. На Україні дуже багато красивих міст, а особливо красива наша столиця - Київ, а міста: Харків, Одеса.., а які гарні міста у Італії?
Учень – спеціаліст. Італія - країна із найдовшою береговою лінією в Європі, з багатокілометровими пляжами і з тисячами великих і малих курортних міст. Три найцінніші перлини в цьому різномаїтті - це Рим, Флоренція і Венеція. Пам'ять про ці прекрасні міста надовго залишиться в душі тих, кому пощастило відвідати їх.
Слайд 11
Учень – українець. В наших школах діти навчаються 11років, і освіта - безкоштовна, а як навчаються італійські діти?
Учень – спеціаліст. Обов’язкова освіта в Італії триває 10 років (5 років початкової школи, три роки середньої школи і два роки професійної орієнтації другого циклу навчання). Отже, відвідування школи для дітей, віком від 6 до 16 років, є обов’язковим. Освіта є безкоштовною тільки для обов’язкового первинного рівня навчання. Школа забезпечує учнів підручниками, а сім’ї дбають лише про те, аби у дитини було все необхідне канцелярське обладнання.
Слайд 12
Вчитель. Італія - індустріально-аграрна держава Європи. Рівень життя населення високий. ВНП на душу населення становить 20,510 доларів США на рік, за рівнем доходу на душу населення держава посідає третє місце у світі. Розкажіть детальніше про господарство країни.
Учень – ведучий. В Італії розвивається машинобудування, де провідна роль належить автомобілебудуванню. Слово надається міністру машинобудівельного комплексу.
Слайд 13
Міністр МК: Концерн ФІАТ - виробник італійських автомобілів у Туріні, є багатогалузевим, йому належить одне з перших місць в Європі не лише зі складання легкових автомобілів, але й тракторів і різних двигунів.
В Італії виробляють «Феррарі» - один з найдорожчих автомобілів у світі. Ціна «червоного коня» - 400 тисяч доларів. «Коня», бо емблемою цієї італійської фірми є пришпорений кінь. Знаменитий гонщик Михаель Шумахер - п’ятиразовий чемпіон світу, тривалий час виступав за команду «Феррарі».
Слайд 14
Електротехнічне устаткування: холодильники, пральні машини, персональні комп’ютери випускає фірма «Оліветті» (Турін, Мілан).
Лідером хімічної промисловості є фірма «Монте-дисон», що контролює більшість підприємств. Розміщені ці підприємства в морських портах, оскільки використовують імпортну сировину. В морських портах виникла потужна нафтопереробна промисловість. Провідне місце в електроенергетиці належить ТЕС, більшість яких розміщені на півночі.
Слайд 15
Чорна металургія використовує імпортну сировину (вугілля, кокс, залізну руду, металобрухт). Центри цієї галузі - Ґенуя, Неаполь, Торонто - дають по 10 млн. тонн сталі за рік.
Італія - експортер бавовняних, вовняних тканин, одягу, взуття, меблів, ювелірних і фарфоро-фаянсових виробів, музичних інструментів.
Італія - центр світової моди. На одній з найрозкішніших вулиць Риму знаходиться магазин «Гуччі», «Армані», «Трусарді» і «Валентино». Тут можна придбати все, починаючи з хутра і закінчуючи постільною білизною.
Учень – ведучий. Наступне слово надаємо «Спеціалістам сільського господарства та зовнішньої торгівлі».
Слайд 16
Учень - спеціаліст с/г. Сільське господарство Італії багатогалузеве. Воно забезпечує населення продовольством на 75 %. 3/4 господарств мають площу, яка не перевищує 5 га. Земля належить великим землевласникам, які здають її в оренду й укладаються кооперативні відносини.
Головною галуззю сільського господарства є рослинництво. Італія посідає перше місце в Європі з вирощування рису, винограду, виробництва вин, друге місце з вирощування маслин, четверте місце - яблук, груш, цитрусових, квітів, тютюну, пшениці твердих сортів на виробництво макаронних виробів, цукрових буряків. Рослинництво є галуззю міжнародної спеціалізації. У тваринництві поширені молочне і м’ясне тваринництво, вівчарство. Велике значення для Італії має експорт продуктів харчування: макаронів, маслинової олії, виноградних вин, овочів, фруктів, цукерок, соків.
Слайд 17
Учень - спеціаліст зовнішньої торгівлі. Італія має широкі економічні зв’язки з країнами Європи, США, Близького Сходу, Латинської Америки, Японією, Україною. Схематично ці зв’язки виглядають так:
Італія експортує: сталь, автомобілі, судна, посудомийні і швейні машини, морозильники, кухонні печі, пральні машини, конторське приладдя, тканини, одяг, взуття, пластмасові вироби і меблі.
Імпортує: нафту, газ та іншу сировину, пшеницю, кормове зерно, ліс.
Менеджер зі зв’язків України з Італією. Минуло вже чимало часу з дня встановлення дипломатичних відносин. Розширюється та поглиблюється співпраця в політичній, економічній та науково-технічній сферах. Частка в зовнішньому торговому обігу України - 22 %. У політичній сфері відносини забезпечуються Договором про дружбу і співпрацю та Декларацією про особливе партнерство. В економічній сфері відчутна зацікавленість з боку італійських ділових кіл до інвестування проектів в Україні, переважно в таких важливих галузях, як машинобудування, хімічна, харчова і легка промисловість.
Учень – українець. Науково-технічне співробітництво має для України пріоритетне значення. Насамперед це проблеми подолання наслідків катастрофи на ЧАЕС. Важливе також значення соціально-гуманітарних, культурних, освітніх, спортивних зв’язків між Україною та Італією. Цьому великою мірою сприяє наявність української діаспори в Італії.
Учень – українець. Отже, ми бачимо, що співпраця між Україною та Італією, партнерство може допомогти нашій державі стати більш розвиненою та стабільною, запозичити економічний досвід та здобутки в інших сферах.
Викладач. Дякую всім виступаючим учасникам телемосту. Отже, сьогодні завдяки нашим італійським колегам, ми познайомилися з унікальною європейською країною Італією. Хочу висловити велику подяку іноземній делегації - яка була присутня на нашому засіданні, українським експертам, глядацькій аудиторії, яка пізнала нову країну.
V. Закріплення нового матеріалу.
Додаток 1
Вправа «Детектор».
На інтерактивній дошці повідомлення у формі таблиці про певний географічний об’єкт Італії, який містить помилкові дані. Завдання: розставити номери біля правильних відповідей.
№ з/п | Речення | № з/п | Закінчення |
1 | Країна має значні запаси | 1 | Капіталів |
2 | Провідна галузь промисловості | 2
| Рослинництво: 1-ше місце з вирощування рису, виноградарство, виробництво вин; 2-ге місце з вирощування маслин; 4-те місце з вирощування яблук, груш, цитрусових, квітів, тютюну, пшениці твердих сортів |
3 | Головна галузь сільського господарства | 3 | Машинобудування («Фіат» у м. Туріні), чорна металургія (2-ге місце з виплавки сталі в Європі), легка, харчова |
4 | Одна з найбільш розвинених форм зовнішньоекономічних зв’язків — діяльність на ринку | 4 | Сірки, солей, поліметалевих руд, ртуті, мармур, граніт |
Відповіді: 1 — 4; 2 — 3; 3 — 2; 4 — 1.
Додаток 2
Картографічний практикум. Позначте на контурній карті основні центри чорної металургії та машинобудування (Чорної металургії, хімічної промисловості). Своїми умовними позначками укажіть чинники розміщення (наприклад: ПР - природно - ресурсний, Т - трудовий, ГП - географічне положення).
Додаток 3
| | Тестування: | |
1.
| До складу Італії входять острови: | | |
| а. Сардинія; | б. Корсика; | в. Сицилія. |
2. | Який рельєф переважає в країні? | | |
| а. гірський; | б. рівнинний; | в. горбистий. |
3. | Країна добре забезпечена: | | |
| а. нафтою; | б. ртутними рудами; | в. газом. |
4. | Італія - країна: | | |
| а. однонаціональна; | б. двонаціональна; | в. багатонаціональна. |
5. | В економіці країни державний сектор складає: | | |
| а. 40%; | б. 50%; | в. 60%. |
6. | Промисловість країни орієнтується на: | | |
| а. тільки власну сировину; | б. імпортну сировину; | в. здебільшого на власну |
| сировину. | | |
7. | Сільське господарство забезпечує внутрішні потреби: | | |
| а. на 70%; | б. повністю; | в. незначною мірою. |
8. Провідна галузь с/г:
а. тваринництво; б. рослинництво; в. рибальство.
9. В імпорті країни переважають:
а. нафта; б. лісоматеріали; в. автомобілі.
10. В експорті Італії переважають:
а. газ; б.натуральні есенції й ефірні олії; в.обчислювальні машини.
VІ. Підсумок уроку.
1. Країни Західної Європи, які ми з вами розглянули, належать до семи найрозвиненіших держав світу. Організація їх суспільства й економіки служить прикладом для наслідування. В процесі розвитку країни цього регіону напрацювали механізм вирішення проблем, які виникають у різних секторах економіки і суспільства в цілому.
2. Західна Європа має великі культурні надбання, високий рівень розвитку науки й освіти. Вона служить прикладом і для України. І це природно, адже Україна - євроатлантична держава. Вона розташована в зоні євроатлантичної (а не євразійської) цивілізації та культури.
3.Високий економічний розвиток для країн Західної Європи означає передусім переважання в економіці визначальних галузей промисловості (енергетика, машинобудування, хімічна промисловість), високі рівні урбанізації і життя, експорт готової продукції та імпорт здебільшого сировини. Потужна економіка сприяє розвитку сфери обслуговування, де зайнято значний відсоток працездатного населення.
4.Україна сьогодні прагне розвивати зовнішньоекономічні зв'язки з усіма країнами Західної Європи, але багато невирішених питань з реформування національної економіки стримують цей процес.
VІІ. Оцінювання та домашнє завдання.
Ви гарно попрацювали, закріпили навички самостійної роботи з різними джерелами інформації. Усі отримають оцінки за свою працю.
Сьогодні на уроці кожен з вас показав свій рівень навчальних знань. Я вважаю, що __________________________________________________
були активними на уроці і отримують оцінку ____ балів. Були менш активними___________________________отримують оцінку ___ балів.
Вивчити § 29, скласти конспект.
Індивідуальні завдання: підготувати виступи-презентації про Польщу з інтернет-джерел за темами: «Традиції і звичаї народу Польщі», «Особливості національної кухні».