Тема: Утілення в оповіданні М. Павича «Скляний равлик» рис постмодернізму. Можливість вибору шляхів читання твору як вияв характерної для постмодерністської літератури гри письменника з читачем.

Мета: підготувати учнів до сприйняття оповідання «Скляний равлик», з’ясувати первинний рівень сприйняття-розуміння твору; розвивати в учнів пізнавальний інтерес, уміння аналізувати твори постмодернізму, «розшифровувати» їх, формувати власне ставлення до прочитаного, навички роботи з додатковими інформаційними джерелами, синтезувати отриману інформацію, виховувати ціннісне ставлення до прочитаного.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.

Форма уроку: урок-загадка

Обладнання: текст оповідання «Скляний равлик» М. Павича; презентація «Художній світ Милорада Павича»; аудіо з текстом оповідання «Скляний равлик», підручник із зарубіжної літератури під редакцією О.М.Ніколенко, Київ, видавництво «Грамота» 2019 р.; інтернет-джерела:  

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B5%D0%BD%D0%BC%D1%83%D1%82

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B0%D1%82%D1%88%D0%B5%D0%BF%D1%81%D1%83%D1%82

https://www.youtube.com/watch?v=6RG0P2QPFgk

https://www.youtube.com/watch?v=VsjoGbihgOU



Майбутнє має одну велику перевагу — воно

ніколи не буває таким, яким ви його уявляєте.

М. Павич



Хід уроку

І. Оргмомент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Сьогодні наш урок літератури більше буде схожий на загадку, яка має безліч відгадок… І все завдяки Милораду Павичу, письменнику, який випередив свій час, створивши незвичайні за формою і міфологічні за змістом твори.

Сугестивний метод:

Загадка 1

Зверніть увагу на епіграф уроку і подумайте, яким чином він допоможе нам зрозуміти зміст оповідання «Скляний равлик»?

Загадка 2

Чому М. Павич обирає для твору «Скляний равлик» таку дивну форму – інтернет-оповідання, і у чому, на ваш погляд, полягає значення центральної метафори твору?

Загадка 3

Зараз прозвучить пісня сербського композитора Горана Бреговича, яку виконує Ніно Катамадзе , «Трудно кохать» (мовою оригіналу). Спробуйте відчути настрій музичної композиції, щоб краще зануритися в атмосферу оповідання М. Павича «Скляний равлик»

Загадка 4

Дехто з вас вивчив на сьогодні вірші М. Павича. Давайте їх почуємо, щоб потім пригадати, які емоції ви переживали, читаючи і слухаючи цю лірику. Цікаво також, який вірш Павича для вас виявиться найбільш влучним для висловлення своїх вражень наприкінці уроку.

( Наприклад вірш «Епітафія»)



     В очажном дыму согреваются птицы и первые тают снежинки.    

     Чёрное млеко ночное в омуте гиблом вскипело,     

     На свет убежало, изгибы дороги приняв, как змеиное тело.     

     Снег превращается в слёзы, и вижу я, очи смежив, глазом каждой снежинки     

     Со щёк отверделых, что ветер становится чёрным в отчётливой дали     

     И ствол за стволом древеса подступают ко мне, словно на водопой пришедшие звери,     

     Тесно обстали меня. Долговязые сосны туман по верхам прободали.     

     Ветви вцепилися в небо, а корни опору нашли в дивной вере.    

     Промеж небесного взлобья и хребта осеннего леса    

     Птицы летят, торопясь, чтобы ветви, поспешные в росте, их в лёт не пронзили.     

     Под сердцем лелею болезнь одного со смертью замеса.     

     Лес — утешенье моё на земле, что я засадил семенами имён.    

     Уста мои — кладбище предков, которых в слова, как в могилу в свой час опустили.     

     В каждом из слов я лежу, в каждом из вас заживо я погребён.


ІІІ. Робота над темою уроку

Учитель:

У останній книжці М. Павича «Мушка» (2009) зібрані маленькі романи, кожен з яких має принаймні два можливих фінали. Це відомі українським читачам (як оповідання) «короткі нелінійні романи про кохання» «Дамаскин» і «Скляний равлик», а також новий, позначений прикметами автобіографізму, роман «Мушка». Саме у творі, який дав назву збірці романів, герої, опинившись перед вибором, проживають обидві можливості: і розлучаються, і залишається разом. Епіграфом до роману Павич взяв слова з твору своєї доньки Єлени: «Кожен з нас має багато майбутніх. Ми вибираємо лише одне». Письменник дарував своїм героям можливість прожити кілька майбутніх, читачам – одержати роман із сотнею фіналів («Унікальний роман») і дописати свій власний, або просто скласти його з розділів-карт («Остання любов у Царгороді»). Обираючи реверсивну модель роману, Павич суперечив передбачуваній логіці руху людського життя від народження до смерті. Позбавлені кінця, його романи народжувалися знову з цеглинок глав, створюючи нові сюжети, нові можливості прочитання.

Перед нами сьогодні відкривається чудова можливість стати не просто читачами, а співавторами Милорада Павича, який був переконаний, що талановитих читачів набагато більше, ніж талановитих письменників. Він безкінечно довіряв своїм читачам, тому і винайшов такі універсальні форми для своїх творів.

Вправа « Конструктивна деталь»

Спробуйте, роздивившись обкладинку книги, пояснити, що символізує малюнок на ній і які асоціації у вас викликає, чому автор обирає таку назву для оповідання?

( учні роблять припущення щодо символічності малюнка)

А чи відомо вам, що символізувала фігурка равлика у різні часи в різних країнах світу?

РУБРИКА «Це цікаво» ( пошукова робота за допомогою Інтернету)



У середньовічній Європі равлики були уособленням гріха і лінощів, бо народжені з бруду і живляться нею. Але пізніше під час Ренесансу і Відродження вони стали символізувати скромність, а те що виноградні равлики закриваються в своїй раковині вапняної кришкою і ламають її після зимового холоду або посухи знову виходячи на світло, зробило їх істотами, що втілюють відродження Христа.

Девіз герба герцогів Гонзага - «Все своє ношу з собою» - символізує равлик і її раковина.

Равликам приписувалися магічні і лікувальні властивості, вони були частиною побутової магії і забобонів. І джерелом натхнення для поетів:



Як мені назвати тебе? яка

В тобі загадка чаклунська?

Праматір усіх істот інших -

Повітряних, водних і земних.

Так сказав про равлика англійський поет Джон Саклінг в XVII столітті.

Раковина равлика -- символ застиглого часу, спіраль раковини символізує нескінченність.

Крім того равлик уособлення стабільності і достатку. В Італії та деяких інших областях Європи вважається що равлик зайшла в будинок віщує йому багатство і процвітання. Не випадково багато старих будинків в Італії прикрашені фігурками і барельєфами равликів. Так само італійці виробляють величезну кількість красивих равликів-сувенірів для прикраси інтер'єрів будинків.

Вправа «Ребус»

Перед вами три обкладинки книг, написаних в різних країнах, різними авторами: «Ніч перед Різдвом» М. Гоголь, «Різдвяна пісня в прозі» Ч. Діккенс, «Дари волхвів» О. Генрі. Поясніть, що їх пов'язує з оповіданням М. Павича «Скляний равлик»

Коментарі учнів з матеріалів підручника:

Підзаголовок оповідання -- «Різдвяна історія» (або в

іншому перекладі «Передсвяткова історія») спрямовує читачів на зіставлення твору з літературною традицією. До цього жанру належать твори, у яких події відбуваються напередодні Різдва й мають щасливий кінець (наприклад, «Ніч перед Різдвом» М. Гоголя, «Різдвяна пісня в прозі» Ч. Діккенса та ін.).


За сюжетом «Скляний равлик» М. Павича дещо нагадує новелу «Дари волхвів» О. Генрі, але розказану по-новому в наш час — у пародійному, постмодерніст-

ському стилі. Замість щирих жертовних героїв О. Генрі в «Скляному равлику» зображено звичайних сучасних людей, яких навіть важко назвати героями. Вони живуть буденним життям, займаються своїми справами, гостро відчувають самотність і шукають шляхи її подолання. На відміну від героїв О. Генрі,поняття щирості, співчуття й кохання вони втратили… Персонажі грають із людьми й життям, а інші люди та життя теж грають із ними… І ця сучасна гра — безкінечна, вона ні до чогоне призводить і нічого не змінює в їхньому існуванні, окрім декорацій навколо них.

Робота з текстом за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=VsjoGbihgOU

Слухаємо аудіокнигу ( звучить фрагмент з розділу «Панна Хатчепсут»)

Обмін враженнями:

Якою ви уявляєте героїню оповідання?

Як влаштоване її життя?

Чим захоплюється Хатчепсут?

Відповіді учнів:

Панна Хатчепсут досить вродлива жінка, яка, однак, не має особистого щастя. Життя її самотнє і фальшиве. Саме тому вона заповнює його чудернацькою грою.

Суть гри Хатчепсут полягає в тому, щоб «одну річ украсти в когось, іншу — комусь підсунути. Не вибираючи, ані що, ані кому»

Робота з текстом. Читання уривку з розділу « Архітектор Сенмут»

Пошук спільного у поведінці героїв:

Так само діє й Давид Сенмут. Панна Хатчепсут прагне в цій грі забути про

свою самотність та якось себе розрадити. Архітектор краде не стільки задля розваги, скільки для того, щоб забути про своє розлучення та втрату дорогої колись для нього жінки й домівки (він може приходити додому тільки потайки, коли колишньої дружини немає). У кожного з них немає певної мети ані в житті, ані навіть у цих крадіжках. Гра дає персонажам можливість забуття про самотність, проте на досить короткий час.

Учитель:

Прийшов час розгадати першу загадку уроку. Що нам підказує епіграф уроку Учні роблять свої припущення:

  • Для М. Павича немає різниці між минулим і майбутнім;

  • Минуле у його творі оживає і впливає на майбутнє;

  • Герої оповідання мають декілька шансів змінити своє майбутнє

Визначте, занурившись у текст, коли і де саме відбуваються події у творі.

Пошукове завдання за посиланням https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B5%D0%BD%D0%BC%D1%83%D1%82

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B0%D1%82%D1%88%D0%B5%D0%BF%D1%81%D1%83%D1%82


Події оповідання об’єднують сучасність і минуле. Незвичне ім’я героїні має нагадати про жінку-фараона — Хатчепсут (або Хатшепсут), правительку з династії Стародавнього Єгипту. На початку першого розділу вміщено візуальний образ — зображення єгипетської жінки-фараона. Саме це зображення побачила в дзеркальці головна героїня твору. Тож автор пропонує читачам зануритися в події глибокої давнини. Він міцно пов’язує дві історії: сучасних Давида Сенмута й продавчині Хатчепсут та їхніх історичних прототипів, яким не судилося бути щасливими в минулому. Вони ніби чекали на своє щастя чотири тисячі років і намагаються його досягти в сучасну добу.

Історична довідка

Мааткара Хатчепсут (Хатшепсут) Хенеметамон — п’ята жінка-фараон ХVIII династії Стародавнього Єгипту (роки правління — приблизно 1479–1458 рр. до н. е.).Її ім’я перекладається як «та, що знаходиться попереду благородних панянок»,«найшановніша з жінок». Хатчепсут була дочкою фараона Тутмоса I. Ще за життя батька майбутня цариця стала «Дружиною бога» — верховною жрицею фіванського бога Амона. Після смерті батька вона вийшла заміж за зведеного брата Тутмоса II. Маючи слабке здоров’я, Тутмос II помер, оголосивши фараоном малолітнього сина Тутмоса III від другої дружини. Новий правитель був занадто малим, і Хатчепсут виконувала при ньому обов’язки регента. Однак така роль не влаштовувала царицю — вона хотіла домогтися всієї повноти влади. Ще на другий рік правління Тутмоса III оракул бога Амона передбачив Хатчепсут владу.1479 р. до н. е. її проголошують фараоном. Щоб підтвердити свій новий титул, Хатчепсут наказує зображувати себе в образі царя-чоловіка з усіма атрибутами влади фараонів. Після того, як її пасинок досяг повноліття, їй довелося придушити кілька повстань. За часів її царювання Єгипет процвітав.Таємницею залишалися її стосунки із Сенмутом — головним радником, зодчим храму в Долині царів, наставником дочки Нефрури. Від початку правління Хатчепсут радник Сенмут став володарем 93 титулів і був найближчою довіреною особою правительки.

Віддавши дочку заміж за Тутмоса ІІІ, жінка-фараон дала йому шанс знову стати законним правителем. Уважають, що Сенмут готував Нефруру до самостійного царювання, але вона явно не успадкувала материнської жаги до влади. Після смерті Хатчепсут (1458 р. до н. е.) фараоном став Тутмос III, який згодом наказав знищити всі відомості про неї та її зображення, тому тривалий час про Хатчепсут нічого не було відомо. Існує легенда про те, що Хатчепсут — це фараонова донька, яка підібрала з Нілукорзинку з немовлям Мойсеєм і виховала хлопчика. За іншою версією, єгипетська правителька була біблійною царицею Савською.

Робота з матеріалом підручника

Гра з часом. М. Павич сміливо поєднує події з різних історичних площин. «Я не бачу різниці між минулим і майбутнім. Якщо ви стоїте на певній позиції, ви будете відчувати і минуле,і майбутнє. Наша література не повинна займатися ані минулим, ані майбутнім, вона повинна займатися людиною, тобто її думками, розумом, емоціями, інтуїцією, фантазією, внутрішньою та зовнішньою енергією, літературними жанрами», — уважав митець.

Учитель: Пропоную розгадати другу загадку щодо форми оповідання, обраної Павичем та значення центральної метафори.

Очікувані відповіді учнів:

Сербський класик, за його власним визнанням боявся набриднути читачеві, тож зумів підкорити його, зробивши співавтором своїх творів. Експериментуючи з інтерактивністю, де розходяться сюжетні лінії, у своїх творах Павич змішував сон і дійсність, не намагаючись робити між ними відмінностей. Саме такий сміливий експеримент гарантував М. Павичу щиру прихильність сучасного читача.

Щодо значення центральної метафори оповідання можна припустити, що головні герої твору дещо схожі на равликів. Адже вони живуть, заглибившись у власні переживання, неначе у раковині і лише зрідка показують свою сутність. Хатчепсут і Сенмут мають можливість заховатися від реальності, але все ж перед нею вони беззахистні. Равлик за різними джерелами символізує загадку, його раковина -- символ застиглого часу, а спіраль раковини символізує нескінченність. Це натяк на безкінечний плин часу, у вихорі якого не можна роздивитись, де початок, а де кінець будь-якого людського життя, бо все має знову повторитися, як кохання Хатчепсут і Сенмута.

Учитель:

Пропоную розгадати третю загадку , адже невипадково на початку уроку звучала пісня. Як ви думаєте, що вона символізує?

( Мелодія звучить вдруге, а учні роблять свої припущення)

Персонажі інтернет-оповідання М. Павича ніби крізь століття пронесли людський біль (самотність та обман) і певні цінності (пристрасне бажання знайти любов і бути щасливими). Через тисячі років люди не втратили вічне прагнення любити і готовність страждати заради справжнього кохання. Саме про це пісня Горана Бреговича: « Важко кохати, але жити без кохання ще важче»

Звернемося до матеріалів підручника:

Засоби художньої виразності. Самобутній стиль М. Павича сформувався під впливом літератури бароко й символізму. Це виявилося в тяжінні до декоративності, ірраціоналізму й символізації. Також стиль митця позначений іронізуванням й пародіюванням.

Улюбленими художніми засобами письменника є метафори. Подеколи вони мають алогічний, на перший погляд, проте досить глибокий сенс: «Вражений, Давид подивився на неї,і йому спало на думку, що темрява зійшла з неба до її очей, щоб тут заночувати»; «Він подумав, що вино — то вічний хворий, як і жінка, однак помирає як чоловік, і лише рідко яке вино переживе людський вік»

Важливим засобом розкриття характерів є їхні портрети. М. Павич зазвичай фіксує як зовнішній вигляд персонажів, так і їхній внутрішній стан. Поетично виписаний портрет Сенмута: «Молодик у джинсах, блакитній сорочці та темному піджаку, у черевиках із кошлатого хутра; із сивиною, дарма що молодий, на голові мав п’ять проділів упоперек голови, від вуха довуха; стрункий, із дивним поглядом; мав короткозорі атлантидно-блакитні очі, що дивилися на Хатчепсут, наче крізь воду, крізь декілька тисяч років». Дивні деталі (п’ять проділів і дивний погляд) виокремлюють героя з-поміж маси, а його атлантидно-блакитні очі увиразнюють самотність і водночас акцентують на пошуках щастя ніби крізь віки.

З окремих штрихів формується враження про пані Хатчепсут: молода продавчиня в магазині жіночої білизни; обожнює імпортні парфуми та квіти, має напомаджені губи, любить тварин, особливо котів. Решту інформації письменник приховує, щоб активізувати уяву читачів й заохотити їх самостійно домалювати образ жінки.

Завдання для уважних читачів:

Знайдіть в тексті підказки автора на те, що сучасні події у творі розгортаються саме в Сербії.

Зібрані докази-підказки в тексті:

1. Місто, у якому мешкають герої, знаходиться між Дунаєм та Савою (це сербські річки).

2. Героїня піднімається ескалатором на Теразіях (белградський масив).

3.На різдвяну вечерю готують рибу та локшину зі сливами (страви національної балканської кухні).

4.Кімната прикидана соломою, а Хатчепсут кидає чотири горіхи на чотири боки (за старовинним сербським звичаєм).

Пошукова робота з використанням літературознавчих термінів

Які ознаки постмодернізму втілено в оповіданні «Скляний равлик»?

Перелік ключових ознак:

  1. Гіпертекстуальність (гіпертекст — текст, упорядкований таким чином, що він перетворюється на систему, ієрархію текстів, одночасно складаючи єдність і велику кількість текстів)

  2. Інтерактивность (твір можна читати, як казав сам письменник, обираючи свій маршрут і створюючи власний текст, стаючи співавтором)

  3. Метафоричность і смислова парадоксальність

  4. Фрагментарність

  5. Іронія

  6. Варіативність фіналу твору

  7. Гра з часом

  8. Міфологізм

Учитель:

Милорад Павич часто порівнював свої твори з будинком, потрапивши в який, читачі можуть «побачити кілька входів і виходів». Тож давайте пошукємо ці входи і виходи разом

Перше перехрестя

Панна Хатчепсут Пан Давид Сенмут, архітектор

Пан Давид Сенмут, архітектор


Центральна клавіша

Дочка, яка могла зватися Ніферуре

Панна Хатчепсут


Друге перехрестя

Декоративна свічка або Запальничка

Оповідання побудоване так, що кожен, хто читає сам може вибрати, з якої з двох вступних розділів йому почати читання, а якою з двох заключних завершити. Від того, яку стежку ви оберете, залежить, яка у вас вийде повість і до якого кінцевого пункту ви прийде. Головні герої залишалися живі і щасливі, якщо дію розповідає жінка, а за оповіданням чоловіка, герої гинуть. Таким чином, автор хотів підкреслити велику різницю між двома сприйняттями - чоловічим і жіночим.

ІV. Рефлексія

Гра «Перевтілення»

Уявіть, що ви перевтілилися в одного з героїв, який з шляхів розвитку сюжету ви б обрали. ( Можливий власний варіант фіналу)

Символіка деталей

Подумайте, чи випадково саме фігурка равлика стала символом твору? Що по-вашому вона символізує? ( Крихка скляна фігурка раптом перетворюється на небезпечну зброю, равлик завжди може заховатися в раковину, але все ж він беззахисний)

Пригадайте, скільки разів мінявся вміст підсвічника? ( Тричі)

Скажіть, що було написано на запальничці? («Якщо мною тричі поспіль креснеш, твоє бажання здійсниться».)

Які асоціації викликають у вас ці символи?

Робота в групах

Зараз кожна група отримає секретне завдання. Відповіді ви складете у скриньку, оцінки за роботу отримаєте наступного уроку в обмін на таємничі малюнки.

(Учні отримують розмальовки з зображенням равлика, щоб кожен обрав свої кольори вражень, отриманих протягом уроку)

Завдання для 1 групи:

Напишіть (стисло) коментарі до історичних і географічних назв, що використані в оповіданні «Скляний равлик»

Завдання для 2 групи:

Поясніть мотиви (соціальній психологічні) ігор, у які грали персонажі твору. Оцініть їхні вчинки.

Завдання для ІІІ групи:

Напишіть короткого листа героєві або героїні твору, дайте йому або їй поради.

V. Підсумки уроку.

Скажіть, чи всі загадки М. Павича нам вдалося розгадати?

Вірно, залишилось пригадати, які рядки з поезії М. Павича для кожного з вас перегукуються з настроєм оповідання « Скляний равлик». Можуть прозвучати такі поетичні рядки М. Павича:

Я на Земле с обратной стороны – 
другие берега, открытые Колумбом, 
где речи чужеродны и странны 
и пробуют слова на вкус с опаской губы.
 

Здесь небо выше, солнце – горячей, 
и словно чудом из тюрьмы сбежавший узник, – 
душа при попустительстве ночей 
спешит, укутанная в черный бархат блюза, 
упущенное время наверстать 
и ароматом бугенвиллий грудь наполнить; 
как книгу впечатления листать 
потом, чтоб долго-долго эти ночи помнить, 
хранить в глубинах раковин ушных 
шум океана, шорох пальм и окрик чайки 
и понимать, как мелочи важны, 
и, покидая Рай, не впасть в отчаяние. 
И больше не искать Седоны след 
на карте мира словно тень Фатаморганы – 
нет прошлого и будущего – нет, 
и настоящее мифически обманно. 
Что остается? – Будней череда – 
Грустить и смешивать из времени коктейли 
по памяти; поплакать иногда, 
но чаще – танцевать под флейту Кокопелли.

А як би ви схарактеризували свій настрій наприкінці уроку, я прошу вас зобразити на малюнку-розмальовці. Адже равлик змінював сьогодні свій вміст і колір, тож пропоную у групах створити власний малюнок, обравши фарби на свій смак.

Робота в групах «Створи кольоровий настрій»

Слово вчителя:

Близькі соратники Павича згадують його улюблену приказку: "Міра любові та радості, яку вкладаєш у реальний світ та світ творчості є пропорційною тим дарам, які від тих світів ти й отримаєш!»

Я щиро бажаю вам повною мірою отримати радість від життя! І не забувайте ділитися нею з людьми, тоді ваші радісні дні примножаться. Нехай ваше майбутнє буде краще, ніж ви собі уявляєте!

VІ. Домашнє завдання

Підготувати інсценізацію окремих фрагментів оповідання «Скляний равлик» в групах або

відвідати сайт письменникаhttp://www.khazars.com/contact-website-milorad-pavic

та дослідивши рубрики і зміст, підготувати рекламу сайту.



12