Урок української мови 8 клас

Підготувала: учитель української мови та літератури Марганецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №7 Л.В.Гордієнко


Тема. Обставина. Види обставин


Мета. Поглиблювати знання учнів про обставину як другорядний член речення; ознайомити з видами обсавини і способами її вираження; повторити правила виділення на письмі комами дієприслівникового звороту; формувати в учнів вміння визначати обставину в реченнях, використовувати їх в усному та писемному мовленні; розвивати логічне мислення; виховувати любов до людей, доброту, почуття співпереживання.


Тип уроку: комбінований


Обладнання: матеріали вправ із завданнями, схема-опора «Види обставин», індивідуальні картки, таблиця «Розряди прислівників за значенням»


Хід уроку


І. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів


1. Бесіда – опитування:

- Над яким розділом науки про мову ми працюємо?

- Які другорядні члени речення вже вивчили?

- Що таке прикладка?

- Яку прикладку ми називаємо поширеною?

- Назвіть розділові знаки при прикладці?

- Коли прикладка пишеться через дефіс?

- В яких випадках прикладка береться в лапки?

2. Виконання завдань за індивідуальними картками


1-А Списати, підкреслити прикладки, доповнити рядки власними прикладами


а) гори Карпати, озеро Байкал, письменник Панас Мирний;

б) Калина-красуня, Марчук-молодший, Дніпро-ріка;

в) футбольна команда «Карпати», фірма «Світоч», газета «Колос».

Скласти по одному реченню з різним написанням прикладок.

2-Б До поданих слів підібрати прикладки. Врахувати при цьому різне їх написання. Записати прикладки разом із словами, які їх пояснюють.

Газета …… , ялинка …. , письменник…,

тюльпани…. , ріка ….. , громадяни ….,

офіцер ….. , кінофільм …. , Земля …. .


Скласти і записати речення, враховуючи різне написання прикладок.

3-В Списати, вставляючи пропущені букви

знімаючи риски. Прикладки підкреслити


В..сна/чарівниця, н..наче цариця, наказ свій послала, щоб краса вставала. (О.Пчілка) Козак/с..рдега люл..чку потягає, В кобзу грає/виграє, жалібно співає. (Т.Марч.) Полонен..их ворог не/брав – усіх студентів/вояків закололи багнетами. Саме їх поховали на (а,А)скольдовій могилі у Києві. (В.Окаринський).

4-В Списати, вставляючи пропущені букви

знімаючи риски. Прикладки підкреслити.


Красуні/дівчата ро..цвітают.. , як пол..ові квіти…(О.Іван.) Піс..ня широко пл..ве, як Дніпро/ріка. (О.Ющенко) Освітлен..ий вогнями пі..ходит.. паро/плав (Т,т)арас (Ш,ш)евченко .Любов до рідного краю наштовхнула Шевченка на створен..я серії офортів (Ж,ж)ивописна Україна.



3. Творче завдання-змагання за варіантами:


До продиктованих слів дібрати і записати прикладки, враховуючи їхнє написання:

І – В : окремо; ІІ – В: через дефіс; ІІІ – В: у лапках.


Місто …(Київ) місто …(сад) фірма …

Гора …(Сапун) (Сапун) гора твір ….

Земля … Земля повість…

Художник …. художник кінофільм….


ІІІ. Мотивування навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Диктант безперервної дії


Проте буває інший вид впертості, коли підліток наполягає на явно неправильному рішенні або через прагнення дуже дошкулити тим, хто його умовляє, або ж через небажання інколи визнавати свої помилки.

Упертість деколи може бути виявом нервової перевтоми.


Завдання: розібрати друге речення синтаксично.

- Як ви визначили другорядний член речення обставину?

- Якими частинами мови виражена обставина у даному випадку?


- Сформулюйте завдання нашого уроку:


  • повторити відомості про прислівник;

  • удосконалити вміння визначати обставину в реченнях;

  • повторити правила виділення дієприслівникового звороту на письмі;

  • удосконалювати вміння ставити правильно питання до слів у реченні.

Девіз уроку: Воскресайте камінні душі,

Розчиняйте серця і чоло.

Щоб не сказали про вас грядущі:

- Їх на землі не було

(В.Симоненко)


ІV. Засвоєння нових знань. Формування умінь і навичок

учнів

- Хто може дати визначення обставини як другорядному члену речення?


Поетична хвилинка

( учениця читає напамять вірш)

Цей член, хоч і другорядний,

його знати не завадить.

Він мов нитка Аріадни,

нас у реченні провадить.

Нам без нього неможливо –

це відомо здавна.

Дозволя розкритись слову

й виража його не всує, -

дію характеризує,

стан, ознаку чи умову.

Знать його усім важливо

Зветься він – обставина . (Д.Білоус)



Словникова робота


Нитка Аріадни –те, що допомагає вийти із важкої, складної ситуації. Від імені Аріадни, героїні грецької міфології, яка дала Тезею клубок ниток, щоб допомогти вийти йому з лабіринту.

- Згадайте, які ви знаєте розряди за значенням прислівників.

Завдання: користуючись таблицею «Розряди прислівників» та слухаючи уважно поезію, скласти свою схему-опору до теми.


За прозовість ми просимо пробачення –

граматичні поняття чіткі.

Отже, види обставин такі

відповідно до їхнього значення.


1. Обставина способу дії:

Спливли плавом літа молодії.

Гончар сильно у «Соборі»

висвітлив події.


2. Обставина міри і ступеня:

Набридає украй важких

молотів гупання.

3. Обставина місця:

Петро стежкою

подався на обійстя.

4. Обставина часу:

зранку в мене була зустріч

з керівником класу.

5. Обставина причини:

я зрадів, що дістав

книжечку Тичини.

6. Обставина мети:

завидна вдалося до Києва дійти.


7. Обставина умови:

хлопчик виростав коло діброви,

Де повітря чисте і здорове.


8. Обставина допустовості:

незважаючи на злидні ,

ми жили по совісті. (Д.Білоус)


Один учень малює схему-опору на дошці ( заздалегідь підготовлений)

умови при якій умові?

3. Виконання завдання: записати речення, визначити в них обставини, вказавши:

- на яке питання відповідає вид;

- якою частиною мови виражена обставина;

- від якого члена в реченні залежить і яким способом зєднана з ним.

1. Тож легендарний Прометей украв колись вогонь у бога, щоб стала світлою дорога для всіх пригноблених людей. (І.Гончаренко) 2. Звелів Зевс, щоб навіки Прометей залишався прикутим до скелі. 3.О, не даремно, ні, для слави і розплати, огонь пісень поніс задумливий поет.(А.Малишко) 4. Наперекір усьому існує ж таки спадкоємність людяного в людині.(О.Гончар) 5. Ласкавий легіт, але що у ньому, коли з пустелі віє він? Привітний вогник, але що у ньому, як на безлюдді сяє він? Прекрасне слово, але що в ньому, як не від серця йде воно? (В.Мисик)


- Як ви розумієте ці рядки?

- Хто такий Прометей?

- Символом чого став Прометей і його справа?

(Розповідь учня,заздалегідь підготовленого, про Прометея)


ІV. Застосування знань учнів. Удосконалення умінь та навичок

1. Гра «Заповни клітинки»:пропонується вписати в порожні клітинки слова-прислівники, що передають зміст словосполучення одним словом-ключем. Виграє той, хто не помилиться жодного разу

1. в в е ч е р і

2. в і р н о

3. н е в а г а ю ч и с ь

4. в д я ч н о

5. р а д і с н о

6. в і л ь н о

1. Робити щось, жертвуючи власними інтересами заради інших.

2. Робити щось відповідно до істини.

3. Робити щось рішуче.

4. Робити щось добре, виправдовуючи затрачені зусилля і засоби.

5. Робити з почуттям великого душевного задоволення.

6. Робити щось незалежно від обмежень у чомусь.


2. Творче завдання: із словами-знахідками скласти речення, які б розкривали зміст девізу уроку


3. Робота в групах


Групи отримують ідентичні завдання, але з різним рівнем складності: 1-А – поширити речення обставинами причини, які б відповідали на питання в дужках; 2-Б – поширити речення обставинами мети; 3-В – виконання завдання з ключем за підручником .


1. 1 (з якої причини?) я повинен творити добро.2.Я радію (від чого?) . 3. (Через що?) я не відчуваю болю. 4. Я відчув себе більш потрібним і впевненим (через що?)


2. 1.Ми прийшли у світ ……………………(дарувати любов).

2. Я повинен навчитися бачити радість і біду в очах людини для……………….(розуміння її душі) 3. Буду співпереживати й співчувати …………………(щиро).4. Творитиму в собі Людину для……………….(добра іншим)

Слова, що в дужках можна винести як довідку.


3. Завдання: випишіть підряд словосполучення за видами вжитих у них обставин у тому порядку, як ці обставини називаються, тобто 1) з обставинами способу дії, міри і ступеня; 2) з обставинами місця; 3) з обставинами часу і т.д


Зупинився на кілька хвилин; прийшов на підмогу; задивився вдалеч; голубіло навкруги; ожило завдяки дощу; поговорили один на один; не зневірювався попри всі митарства; прокинувся вдосвіта; підвівся неохоче; пізно встав; утомився від незгод; не було досі; не заб’єш цвяха, не вдаривши молотком; підіймався з низин; тривало сто літ; чекали з дня на день; линули згори; сховаємося на крайній випадок; не оглядався, незважаючи на страх.

Ключ: з останніх букв словосполучень прочитайте закінчення вислову давньоримського філософа Епіктета:

«Чого не слід робити, того не чини навіть в думках»

!! Завдання для груп заготовлені заздалегідь на великих аркушах. Після виконання вивішуються на дошці для прочитання іншими.

V. Підсумок уроку

1. Робота в групах: «Лови помилку»

Одна група учнів дає визначення з помилкою іншій групі за темою уроку. Наприклад: обставина – це головний член речення….. і т.д.

2. Бесіда:

- Що на уроці було головним?

- Що було вам цікавим?

- Що нового дізнались сьогодні на уроці?

- Чому навчились?


VІ. Домашнє завдання:вивчити теоретичний матеріал підручника; повторити правопис прислівників; знайти п’ять прикладів у підручнику з літератури на різні види обставин і записати їх у зошити