Урок української мови 8 клас

Підготувала: учитель української мови та літератури Марганецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №7 Л.В.Гордієнко



Тема. Порівняльний зворот.Виділення порівняльного звороту на письмі


Мета.Ознайомити учнів з правилами виділення порівняльних зворотів на письмі; формувати в них уміння правильно ставити розділові знаки в реченнях з порівняльним зворотом, використовувати їх в усному і писемному мовленні; розвивати логічне мислення учнів; виховувати вміння відчувати красу слова, любов і пошану до рідної мови.


Тип уроку: комбінований


Обладнання: схема-опора, матеріали вправ із завданнями, вислови про українську мову.


Хід уроку


І. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів


1. Індивідуальні завдання біля дошки

Завдання: замість словосполучень і речень записати прислівники, близькі за змістом. Охарактеризувати синтаксичну роль у реченні обставин.


1. Вчинити, як належить товаришеві (по-товариськи);

вивчити текст слово в слово (напам’ять);

рухатися без шуму (безшумно);

догори обличчям (горілиць);

охоче, із задоволенням, любов’ю до якого-небудь заняття (залюбки);


2. Робити щось поспішаючи (похапцем, нашвидку);

вивернути одяг підкладкою назовні (навиворіт);

йти, розстебнувши верхній одяг (нарозхрист);

зсунути головний убір на одне вухо (набакир).


2. Творчий диктант: доповнити текст означеннями і обставинами в ролі епітетів. Підкреслити і визначити вид обставин і означень у реченнях.

Йому перехопило дух. Те, що він побачив перед собою, на мить приголомшило і осліпило його: на (широчезній) рівнині, скільки зір сягав, (яскраво) золотились соняшники. Стояли до самого обрію, (пишноголові, стрункі й незліченні), і всі, як один, обернені до свого (небесного) взірця, до сонця…

Здавалось, вони й самі випромінювали світло своїми (жовтогарячими незліченними) коронами. І, може, тому навкруги, в зоні їхньої дії, було якось особливо (ясно, чарівно й святково), мов у заповіднику сонця. (М.Стельмах)


ІІ. Мотивування навчальної діяльності учнів.Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Завдання: запишіть по пам’яті початок поезії М.Рильського «Мова»

Як парость виноградної лози, плекайте мову

Пильно й ненастанно політь бур’ян…


- Розставте розділові знаки. Чи виникли у вас труднощі? Які?

- Яким художнім засобом літератури скористався автор у своїй поезії?

- Дайте визначення порівнянню

(порівняння – це зіставлення предметів на основі їх подібності)

- В українській мові така конструкція називається порівняльним зворотом.

- Скажіть, що вам є відомим з даної теми, а що невідомим?

- Сформулюйте завдання сьогоднішнього уроку:

  • дізнатись чим виражається порівняльний зворот;

  • з’ясувати умови, при яких порівняльний зворот виділяється на письмі комами;

  • вчитись правильно розставляти розділові знаки у реченнях з порівняльним зворотом.


ІІІ. Засвоєння нових знань. Формування умінь і навичок

1. Пояснення вчителя за схемою- опорою

2. Робота в групах. Пошукове завдання:

із записаних на дошці речень дібрати приклади, що розшифрують схему-опору. Відповіді обгрунтувати.


1. Стежина, неначе лоза виноградна, пнеться по білій стіні гори.(Д.Павличко)

2. Як гул століть, як шум віків, як бурі подих – рідна мова…(М.Рильський)

3. А Вкраїни ж мова, мов те сонце дзвінкотюче, мов те золото колюче…(П.Тичина)

4. Ти – весь у слові, як у сповиткові. (Б.Олійник)

5. По пшениці теплий вітер хвилями гуляє, молодую пшениченьку неначе гойдає.

(Л. Глібов)

6. Щастя! Воно прийшло, як завжди, неждано-негадано. (О.Гончар)

7. Була ти наче лісова царівна у зорянім вінку на темних косах. (Л.Українка)

8. І сорок літ ішов Франко-сіяч – і спів його звучав не раз як плач. (Д.Павличко)

9. Варвара розмовляла з батьком майже як доросла.

10. І всі ми, як один, підняли вгору руки, і тисяч каменів о молот загуло. (І.Франко)

11. Посипався як з решета наглий краплистий дощ, а далі полив як з відра.

(І.Н.-Левицький)

3. Виконання завдання з ключем:

виписати підряд ті словосполучення, у яких коми непотрібні, а потім ті , у яких треба виділити порівняльні звороти.

Свіжий як огірочок; як пісня линеш, рідне слово; колихається ніби колосся на вітрі; лютий мов звір; життя минало мов сон; овочі як овочі; а очі глибокі мов озера; верчусь як муха в окропі; апельсин мов кулак; роса посипалась як дощ.

Ключ: у кожному словосполученні підкресліть першу від початку букву і прочитайте слова О.Олеся: Є слова, як жар, пекучі і отруйні, наче чад…


4. Читання поезії ученицею

Завдання: прослухати поезію, записати в зошити порівняння.

Є слова, що білі-білі, -

Як конвалії, квітки,

Лагідні, як усміх ранку,

Ніжносяйні, як зірки.

Є слова, як жар, пекучі

І отруйні, наче чад…

В чарівне якесь намисто

Ти нанизуєш їх вряд. (О.Олесь)

- Як ви розумієте поезію?


ІV. Застосування знань учнів. Удосконалення умінь і навичок


1.Пояснювальний диктант


1. Коли плекаєш слово, мов струна воно бринить. (Д.Білоус) 2. В народу немає скарбу більшого, як його мова…(Ю.Мушкетик) 3. То серце від журби аж неначе стисне…(З.Кучерява) 4. Мова перейнята як духовність нації.5. Дивуєшся дорогоцінності мови нашої: в ній що не звук, то подарунок, все крупно, зернисто, як самі перла. (В.Сухомл.)

2. Творче завдання: з кожної групи речень зробити одне з порівняльним зворотом і записати у зошити.


1. Український народ створив багату і співучу мову. Така ще багата наша земля. Такий ще співучий соловейків спів. 2. Кожне слово в ній виблискує всіма гранями лагідності й доброти, твердості й наполегливості. Так виблискує діамант, шліфований віками. 3. Усе минає, а слово не мине. Так не мине память, любов і добро.


3. Диктант безперервної дії


За умови ослаблення нервової системи, як зазначав фізіолог І.Павлов, виявляються так звані «фазові стани», коли на будь-який подразник людина реагує ніби «навпаки», діючи всупереч звичній моделі поведінки. Саме такий вид упертості є яскравим виявом слабкої волі. (За Ю.Орловим)


V. Підсумок уроку

1. Розв’язання мовної шаради

1. Сурядний єднальний сполучник, синонімічний сполучникові й , та.

2. Прийменник, вживається із словами у місцевому відмінку.

3. Іменник жіночого роду однини ІІІ-ї відміни, антонім до слова доброта, лагідність.

4. Іменник, вжитий у множині , давальному відмінку, антонім до слів друзі, товариші.

5. Дієслово, вжите у минулому часі, ІІІ-й особі однини, синонім до слова заблищала, в народі кажуть: як зоря…

6. Займенник ІІІ-ї особи однини у називному відмінку.


І на злість ворогам засіяла вона- розгадка


Завдання: запишіть продовження цих рядків по пам’яті

- З якої поезії ці рядки?

- Кому присвячена поезія? Хто автор?

- Якими засобами досягає автор високої поетичності, малюючи образ рідної мови?


2. Бесіда:


- Що цікавого було на уроці?

- Чого навчились?

- Для чого нам потрібно знати відомості про порівняльний зворот?


VІ. Домашнє завдання

Вивчити теоретичний матеріал; повторити відомості про стилі мовлення; із підручника літератури виписати 8 речень із порівняльним зворотом