Тема: Складений іменний присудок. Способи його вираження. Зв'язка в іменному складеному присудку. Форми іменної частини складеного присудка.
Мета: навчальна : поглибити знання учнів про присудок як один із головних членів речення, його види; сформувати вміння відрізняти складений іменний присудок від простого і складеного дієслівного;
Розвивальна : розвивати увагу, пам'ять, критичне та логічне мислення; удосконалити навички знаходити й аналізувати складені іменні присудки в мовленні;
Виховна : за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до рідного краю, української пісні.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, схема «Складений іменний присудок».
Епіграф: Культуру поведінки, культуру спілкування людина не отримує
в спадок – її треба навчитися.
Я. Радевич – Винницький
Хід уроку
І. Організаційний момент.
У зв’язку з тим , що будь-яка діяльність людини пов’язана з дією сьогоднішній наш урок ми також почнемо з дії. Давайте посміхнемося один одному, подаруємо усмішку і в такому настрої почнемо працювати .
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Репродуктивна бесіда «Аукціон знань» .
- Що ми називаємо реченням?
(Речення – найменша одиниця мовного спілкування і вираження думки. Речення формує, виражає та передає відносно закінчену думку про явища дійсності – реальні, бажані чи можливі).
- Які члени речення називаються головними і чому?
(Підмет і присудок ми називаємо головними членами речення, тому що удвох вони формують і передають думку, тобто синтаксичний центр речення).
- Який член речення називаємо підметом?
(Підмет – це головний член речення, що означає предмет (особу, явище, поняття), про який говориться в реченні, і відповідає на питання хто? що?).
- Який член речення називаємо присудком?
(Присудок – головний член речення, що означає дію, стан або ознаку предмета, вираженого підметом, і граматично підпорядковується йому; присудок відповідає на питання що робить предмет?, що з ним робиться?, який він є?, ким він є?).
- Які бувають види присудків ? (простий і складений)
- На які види поділяється складений присудок ? (дієслівний та іменний)
- За допомогою чого утворюється складений дієслівний присудок ?
(допоміжне дієслово + інфінітив = СДП)
IIІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку.
1. Робота з епіграфом.
- Чи погоджуєтесь ви із словами Я. Радевич – Винницького?
ТАК НІ
ЧОМУ?
Робиться висновок: «Всьому треба навчитися».
А тепер записуємо у зошитах число, класна робота і тема уроку «Складений іменний присудок. Способи його вираження. Зв'язка в іменному складеному присудку. Форми іменної частини складеного присудка».
2. Формулювання мети уроку.
Слово вчителя. Подумайте і скажіть, які ви ставите завдання перед собою на уроці? Скажіть, що ви повинні:
запам'ятати:
вміти:
творчо використовувати:
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. Дослідження-характеристика на основі опрацювання теоретичного матеріалу і складання опорної схеми «Складений іменний присудок».
Складеним іменним присудком називається присудок, утворений з іменної частини (іменника, прикметника та слів інших частин мови) і допоміжного дієслова-зв'язки.
Наприклад : До вступу в інститут Микола був слюсарем.
Льотчики були молоді й веселі. Команда семикласників була другою у змаганні.
Такий у нього був характер. Завдання було виконане .
Дієслово-зв’язку бути треба відрізняти від дієслова-присудка бути, що має значення знаходитися, перебувати.
Наприклад : Вони були першими в навчанні. Вони були в кіно .
У теперішньому часі дієслово-зв’язка бути не вживається. Її функції виконує дієслово-зв’язка є .
Наприклад: Ауріка та Іляна є ученицями восьмого класу.
Дієслово-зв’язка є часто пропускається.
Наприклад: Ауріка та Іляна – учениці восьмого класу.
Крім дієслова бути, в ролі зв’язок можуть уживатися інші дієслова: стати, ставати, здаватися, робитися, вважатися, іти, ходити, бігти, сидіти, стояти, лежати.
Наприклад: Цей клас здається світлішим.
Дієслово зв’язка + Іменна частина = СІП
2. Робота біля дошки.
Прочитати речення, переписати. Спробувати підкреслити граматичні основи , пояснити способи вираження присудків.
У серці розкішно цвіте пісня моєї Вкраїни.
В українських піснях народ прагнув відобразити традиційний ідеал людини.
Наша рідна пісня здається чарівною казкою, нерозгаданим плетивом мрій.
На дошці зобразити схему:
Типи присудків:
Простий складений іменний складений дієслівний
Напр. пісня цвіте здається казкою, плетивом прагнув відобразити
3. Робота з підручником.
Виконання вправи 125.
Прочитайте речення, визначте в кожному граматичну основу. Доведіть, що присудки є іменними складеними.
Мій народ козацьким був од роду. Запорожець в очах народу був героєм. Серед сміливих перший будь. Він голубів любив і був щасливий. Стане дійсним неможливе. Будь слугою власної совісті і господарем волі. Будь вірним слову.
V. Виконання завдань на усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи.
1. Гра «Граматична розминка».
Запишіть речення . Визначте, якою частиною мови виражена іменна частина складених присудків.
Діти – наша гордість. Чоловік був сумним. Зустріч була хвилюючою. У черзі хлопець був першим. Тепер олівець – мій. Катя була весела.
2. Моделювання.
Змоделювати речення за частинами. Виділити присудки, визначити їх вид.
1. Реп’ях символізує символ дівочої краси і молодості
2. Символом сварки вважається дереза
3. Ружа – це дівочу ніжність і честь
4. Горобина має причепливу, настирливу людину
5. Васильки символізують великі лікувальні властивості
3. Розподільний диктант.
У І колонку запишіть речення з простим дієслівним присудком , а у ІІ – зі складенним іменним присудком.
Але думки Шевченка були далеко. Голос Маланки став теплішим . Наш пасажирський поїзд зупинявся на кожній станції. Білий дим здавався невеличкою хмаринкою. Після дощу поле стало зеленим. Біля лісу річка стає ширшою. Восени дні стають коротшими.
4. Робота в парах.
Виконання вправи 129.
Складіть і запишіть пов’язані за змістом речення з іменними складеними присудками був працьовитий, здається самостійним, вважається корисним.
5. Лінгвістична гра «Третє зайве» .
Проаналізувати речення. Знайти в кожній групі речень «зайве» за видом присудка. Свій вибір обґрунтувати.
І. 1. Дерева в садках починають жовтіти . 2. Село стало лунким . 3. Звук літаків із неба був гучним і страхітливим .
ІІ. 1. Своєрідною візитівкою, окрасою та символом Києва став каштан . 2. Каштани уквітчували Київ завжди . 3. Батьківщиною славнозвісного символу Києва є Балканський півострів .
6. Відтворення деформованого висловлювання .
Відновити текст, уставляючи потрібні за змістом іменні частини складеного присудка з довідки. Указати на спосіб вираження іменної частини відновлених присудків.
Дивну ... несуть образи творів художника: Царівна-лебідь, Пан, Богатир, багатоликий Демон, вражаючи своєю внутрішньою силою, напругою, яскравістю і незбагненною таємничістю. Сила уяви від його картин настільки ... , що і сам митець постає ... дуже могутньою, імпульсивною, пристрасною .
Довідка: енергетику, велика, людиною.
7. Гра «Випуск продукції».
Розташувати речення по порядку, щоб вийшов текст. Пригадати, що називається текстом.
Пісня українська стала історією мого народу.
На моїй рідній землі вона вважається найдорожчим скарбом.
Справжня українська пісня доводиться нам і родом, й іменем, і правдою.
Нам потрібно пам'ятати, що людина називається справжньою тоді, коли свято береже народну словесність.
Наша пісня залишиться величною і дивовижною навіки.
VI. Підведення підсумків.
Рефлексія.
Ток-шоу «Зміни позицію» - «Я так думаю» .
(Діти доводять неправильність суджень)
1. Роль присудка у реченні другорядна.
2. Присудок відповідає на питання: кого? чого? як? коли?
3. У реченні завжди легко знайти присудок. І щоб знайти присудок, достатньо лише знайти у реченні дієслово.
VII. Оцінювання навчальної діяльності учнів на уроці, коментування.
VIII. Формулювання домашнього завдання і коментар щодо його виконання.
Вивчити правила § 10 ; виконати вправу 132 на с. 91.
Завдання високого рівня :
Написати твір-мініатюру на тему: «Наш рух відроджує, плекає й живить пісня», використовуючи у реченнях складений іменний присудок.
Опорні слова: буду відвертою; пісня – окраса; пісня – дух; стане легендою; назветься матір’ю; пісня – дорога.