Урок №
Тема: Густина речовини.
Мета уроку:
Навчальна: сформувати поняття густини речовини, одиниці густини речовини, навичок її обчислення; формувати вміння аналізувати умову задачі та грамотно її оформлювати, користуватися теоретичними та експериментальними методами для обґрунтування висновків та розв’язування задач.
Розвивальна: активізувати пізнавальну діяльність учнів, формувати вміння грамотно висловлювати власні думки, розвивати логічне мислення учнів, показати учням практичну значущість набутих знань, розвивати вміння спостерігати, зіставляти і порівнювати результати експериментів.
Виховна: виховувати інтерес до вивчення фізики, творчу активність, уважність, культуру мовлення.
Тип уроку: Комбінований урок.
Обладнання та наочність: підручник, опорний конспект, роздавальний матеріал, лабораторне обладнання, дослід про визначення свіжості яєць, різні типи задач.
Фрагмент: легенда про корону царя Гієрона, повідомлення
Хід уроку
І.Організаційний етап.
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Приготуйте без мороки
Все, що треба до уроку:
Книжку, зошит, ручку, олівці,
Приготувались?
Молодці!
Дзвоник всім нам дав наказ –
До роботи швидше, клас!
Попрацюємо старанно,
Щоб сказати у кінці,
Що у нашім дружнім класі
Діти просто, молодці!
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Інтерактивна гра «Кроссенс» - асоціативний ланцюжок, що складається з дев'яти картинок. Зображення розташовують так, що кожна картинка має зв'язок із попередньою і наступною, а центральна поєднує за змістом зразу декілька картинок. Завдання – знайти асоціативний зв'язок між сусідніми
картинками.
Узагальнюючи відповіді восьми питань, учні відгадують основну тему, що пов’язує і попередні теми і новий матеріал. Тим самим перевіряються знання з попередніх тем.
Додаткові питання до кроссенсу:
Наведіть приклади взаємодії тіл.
Що називається інерцією?
Наведіть приклади виникнення інерції.
Що називається масою?
Назвіть одиницю маси.
Як виміряти масу тіла?
Які властивості тіла характеризує маса?
Що беруть за еталон маси?
Які похідні одиниці маси?
Як виміряти об’єм тіла? (правильної і неправильної форми)
Діти з середнім( низьким) рівнем досягнень в цей час працюють самостійно за картками
Встановити залежність між об’єктами в кожному рядку |
Довжина Об’єм Площа Час |
м3 с м м2 |
V S t l |
аb Sl abc ПR2 |
Відповідь:
Довжина (м; l) Об’єм (м3; Sl; abc)
Площа (аb; ПR2) Час ( с; t)
| | |
| | |
| | |
Активізація опорних знань
Тестування «Інерція. Взаємодія тіл. Маса»
Варіант I
1. Виразіть у грамах 3,5 кг.
а) 35 г; б) 350 г; в) 3500 г; г) 35000 г.
2. Виразіть у кілограмах 350 г.
а) 0,0035 кг; б) 0,035 кг; в) 0,35 кг; г) 3,5 кг.
3
. На терезах порівнюють маси куль 1 і 2. Яке співвідношення їхніх мас?
А m1 = m2;
Б m1 > m2;
В m1 < m2.
Г так не можна порівнювати маси тіл.
4. Швидкість-протікання дифузії...:
а) залежить від агрегатного стану речовини;
б) не залежить від агрегатного стану речовини;
в) збільшується внаслідок підвищення температури;
г) зменшується внаслідок підвищення температури.
5. Куди відносно катера відхиляться пасажири, якщо катер почне рухатися вправо?
А вправо;
Б вперед;
В залишаться на місці;
Г назад;
Д вліво.
Тестування «Інерція. Взаємодія тіл. Маса»
Варіант I
1. Виразіть у грамах 6,5 кг.
а) 65 г; б) 650 г; в) 6500 г; г) 65000 г.
2. Виразіть у кілограмах 650 г.
а) 0,065 кг; б) 0,65 кг; в) 6,5 кг; г) 65 кг.
3. На терезах порівнюють маси куль 1 і 2. Яке співвідношення їхніх мас?
А
Так не можна порівнювати маси тіл;
Б m1 > m2;
В m1 < m2;
Г m1 = m2.
4. В яких речовинах при однаковій температурі дифузія протікає швидше?
а) Однаково у всіх;
б) у газах швидше, ніж у твердих тілах;
в) у рідинах швидше, ніж у твердих тілах;
г) у рідинах швидше, ніж у газах.
5. Куди відносно катера відхиляються пасажири, якщо катер поверне вліво?
А вправо;
Б вперед;
В вліво;
Г назад;
Д залишаться на місці.
ІІІ. Мотивації навчальної діяльності
Сьогодні на уроці ми продовжуємо вивчати тему «Взаємодія тіл» і почати вивчення нового матеріалу я хочу почати з епіграфа:
Шлях до істини саме такий,
Як і від істини шлях.
Він анітрохи не довший,
Він тільки трохи складніший.
«Кола на піску», Фелікс Крівін
Сьогодні на уроці кожен пройде свій шлях до істини, і нехай він буде не тільки трохи важким, а й захопливим і пізнавальним.
Зануримося в давнину віків і пригадаємо легенду про Архімеда (Театральна вистава)
Учень: У місті Сіракузи, що на Сицілії правив цар Гієрон. Захотілося цареві, щоб майстер виготовив золоту корону. Майстер корону виготовив, але цар засумнівався чи не обманув його майстер, чи дійсно вона із чистого золота. Покликав цар до себе Архімеда і дав йому завдання – перевірити чи корона із чистого золота. Масу корони Архімед знайшов зваживши її терезами, а об’єм – зануривши у воду.
Жил в Сиракузах мудрец Архимед.
Был другом царя Гиерона.
Какой для царя самый важный предмет?
Вы все догадались - корона!
Захотелось Гиерону сделать новую корону.
Золота отмерил строго,
Взял не мало и не много –
Сколько нужно – в самый раз.
Ювелиру дал заказ.
Через месяц Гиерону ювелир принес корону
Взял корону Гиерон,
Оглядел со всех сторон.
Чистым золотом сверкает…
Но ведь всякое бывает.
И добавить серебро
Можно к золоту хитро.
А того и хуже – медь,
Если совесть не иметь.
И царю узнать охота: честно ль сделана работа?
Не желал терпеть урон Гиерон.
И позвал он Архимеда…
Началась у них беседа.
– Вот корона, Архимед, золотая или нет?
– Чистым золотом сверкает…
– Но, ты знаешь, все бывает!
И добавить серебро
Можно к золоту хитро.
А того и хуже – медь,
Если совесть не иметь.
Сомневаться стал я что-то.
Честно ль сделана работа?
Можно ль это, ты скажи, определить?
Но корону не царапать, не пилить?
И задумался ученый:
Что известно? Вес короны.
Ну, а как найти объем?
Думал ночью, думал днем.
Как узнать состав короны?
И однажды, в ванне моясь,
Погрузился он по пояс.
На пол вылилась вода; догадался он тогда,
Как найти объем короны,
И помчался к Гиерону
Не обут и не одет…
А народ кричал вослед:
– Что случилось, Архимед?
Во дворец примчался он.
– Я придумал, Во дворец примчался он.
– Я придумал, Гиерон!
Эврика! Раскрыл секрет!
Гиерон!
Эврика! Раскрыл секрет!
А як він дізнався чи обманув царя майстер,ми дізнаємось,ознайомившись із темою «Густина речовини»,яка допоможе нам не тільки розв’язати задачу про корону,а й розв’язати багато практичних задач,зокрема «Як перевірити свіжість яйця?», «Як визначити,чи має тіло порожнини?» і т. д.
ІV. Актуалізація опорних знань учнів. (робота в групах)
1. Перевести до одиниць СІ (Робота в групах) (Додаток 1)
Групи виконують завдання в зошитах, звіряють результат, обговорюють і делегують представника для запису правильної відповіді на дошці.
I група | II група | IIІ група |
2т= ________кг | 1см3= ________м3 | 2т 300кг = _________кг |
400мг=______ кг | 6л= _________м3 | 300г 500мг = _______кг |
55г= _______кг | 2км3=_________м3 | 40дм3= __________м3 |
1мг = _______кг | 9мл=_________м3 | 175см3= _________м3 |
2.Заповнити таблицю ІVгрупа
| Буквений символ | Одиниці вимірювання в СІ |
Об’єм | | |
Маса | | |
V. Вивчення нового матеріалу
1. Створення проблемної ситуації. Ми з вами часто чуємо такі вирази як легкий як повітря, або важкий як свинець. Але мало хто з вас знає, що повітря яке знаходиться навколо нас має велику масу. Ну скажімо повітря в супермаркеті який наповнений людьми має масу до 5000 кг. А ось свинцевий тягарець для вудки може мати вагу в 10-15 гр. Тому такі твердження є неправильними. Це на уроці ми з вами і з’ясуємо
Сьогодні на уроці ми розглянемо такі питання:
1.Означення густини речовини.
2.Фізичний зміст речовини.
3.Формула для обчислення густини речовини.
4.Одиниці вимірювання густини речовини.
5.Аналіз таблиці густини речовини.
Ви вже навчилися вимірювати масу тіла та визначати його об’єм. Також з’ясували: чим більша маса тіла, тим більший об’єм воно має.
Проблемні питання
чи можуть 2 тіла однакового об’єму мати різні маси?
чи можуть тіла однакової маси бути різного об’єму?
1.Демонстрація досліду.(І гр.)
Виміряти маси тіл однакового об’єму( наприклад: два циліндри однакового об’єму та форми, але виготовлені з різних матеріалів наприклад, алюмінію та сталі, ставимо на шальки терезів.)
Чому їхні маси різні, адже тіла однакової форми та об’єму?
Висновок: Тіла, що мають однаковий об’єм, але виготовлені з різних речовин, мають різну масу.
2.Демонстрація досліду.(ІІ гр.)
Виміряти об'єм тіл однакової маси ( наприклад: зважити склянку, в яку налито, наприклад, 50 см3 олії, а на другу — таку саму порожню склянку і наливаємо у неї воду доти, доки маси води й іншої рідини не зрівняються).
Чи всі тіла однакової маси мають однаковий об’єм?(відповіді учнів).
Висновок: Тіла, що мають однакову масу, але виготовлені з різних речовин мають різний об’єм.
3. Демонстрація досліду.(ІІІгр.)
Знаходимо масу та об’єм стальної деталі СТАЛЬ:
= ;
= ;
Знаходимо їх відношення
4. Демонстрація досліду(ІVгр)
Знаходимо масу та об’єм стальної деталі, але іншої маси
СТАЛЬ:
= ;
=
Знаходимо їх відношення
;
Слайд «Відношення маси до об’єму однакових речовин є величина стала»
Чому? Робимо висновок.
Висновок: Ця величина називається густиною.
Після проведених демонстрацій і обговорення вчитель разом із учнями роблять висновок:
маса суцільного тіла залежить не тільки від його об’єму, але й від речовини, з якої складається тіло.
Густина — це фізична величина, яка характеризує стан речовини і чисельно дорівнює відношенню маси однорідного тіла до його об’єму.
Визначається за формулою: ρ = m/V.
Основною одиницею густини є кілограм на метр кубічний (кг/м3).
Часто застосовують іншу одиницю — грам на сантиметр кубічний (г/см3).
1 кг/м3 = 0,001 г/см3 1 г/см3 = 1000 кг/см3
Фізичний зміст — густина показує, яку масу має 1 м3 або 1 см3 речовини.
За таблицею густин учні визначають речовини з найменшою та найбільшою густиною.
Питання до класу:
1. Чому дорівнює густина заліза? Що показує це число?
2. Густина речовини 7000 кг/м3. Яка це речовина?
3. Яка речовина має найбільшу густину?
4.Порівняйте значення густини газів з густиною твердих тіл та рідин. Поясніть відмінності.
5. Чому ж на початку уроку ми сказали, що молекули води та льоду не відрізняються, а густини в них різні?
З’ясовуємо, від яких чинників залежить густина речовини(робота з підручником)
Висновок. Густина залежить від агрегатного стану та температури речовини)
Прилад для вимірювання густини рідких тіл – ареометр.
Демонстрація дії ареометра
Види ареометрів:
лактометри — для визначення жирності молока,
спиртометри — для визначення вмісту винного спирту у воді,
сахарометри — для визначення густини цукрових розчинів.
Завдання учням. За допомогою трикутника записати дві формули на визначення маси і об’єму тіла.
Робимо опорний конспект в зошитах (в парах)
Фізична величина | Означення фізичної величини | Позначення фізичної величини | Одиниці | Спосіб вимірювання фізичної величини. Прилад для вимірювання |
Густина | | | | |
Маса | | | | |
Об’єм | | | | |
V. Закріплення матеріалу
Задачі на логічне мислення . Кожна група отримує питання, обговорює та дає відповідь. (усні відповіді учнів)
У кого більше середня густина –у першокласника чи десятикласника?
Два кубика - із золота та срібла - мають однакову масу. Який з них має більший об'єм? Де кубик срібний, а де золотий?
Три кубика - із мармуру, льоду і латуні - мають однаковий об'єм. Який з них має найбільшу масу, а який найменшу?
Якщо від кавуна відкусити шматочок, то чи зміниться його густина?
Чи однакову масу мають відро з питною водою і таке саме відро, заповнене морською водою?
Розміри дерев’явної, алюмінієвою та стальної кульок однакові. Яка з них має найбільшу масу, а яка – найменшу?
Два однакових баки заповнені пальним: один бензином, другий гасом. Маса якого пального більша?
Дві кулі однакової маси виготовлені з сосни та чавуну. У якої кулі більший радіус?
Експериментальна задача:
«Як перевірити свіжість курячого яйця?»
Чому плаває чи тоне яйце?» (демонструється вказане явище).
Свіжість курячих яєць можна перевірити по їх густині. При довгому збереженні частина рідини випаровується через пори в яєчній шкаралупі і замінюється повітрям. При тому ж об’ємі його густина зменшується і воно стає легшим. Свіже яйце тоне у воді, а не свіже спливає
Розв’язування розрахункових задач: (за групами – спікери груп витягують задачі зі скриньки)
№1.Повернемося до легенди Архімеда і дізнаємося, що обманув майстер царя? Чи була корона з чистого золота, якщо відомо маса корони 2 кілограми 250 грамів, а її об’єм 0,00015 м3.
Розв’язує учень коло дошки, висновок про виготовлення корони з чистого золота.
№2. Визначити густину невідомої рідини (розчин солі). В дані задачі заносяться значення маси та об’єму, виміряні терезами та мензуркою.
№3. Визначити густину невідомої речовини (мила у формі прямокутного паралелепіпеда, масу якого знаходять за допомогою терезів, а об’єм знаходять, як об’єм паралелепіпеда )
№4. Яка маса 1л меду. ρ=1420кг/м3
Повідомлення. Густина меду поняття не стале і змінюється разом із процесом дозрівання. Зрілий не кристалізований мед — густий розчин в'язкої консистенції. Густина його становить 1410—1430кг/м3, тобто в посудині місткістю 1 л вміщується 1410 — 1430 г меду. Мед- це єдиний натуральний продукт, який на всі 100% засвоюється організмом людини. Він не вимагає енергії на розщеплення, а прямо потрапляє в кров. В результаті - Ви не будете відчувати втоми, як це зазвичай буває після ситної трапези. Всього одна ложка меду - і користь від вживання продукту стане не тільки відчутна, але і помітна зовні. Натуральний бджоло продукт зміцнює імунітет, підвищує тонус організму, збільшує запас бадьорості і фізичних сил, позбавляє від авітамінозу та синдрому хронічної втоми, сприяє відновленню після перенесених хвороб, травм і операцій.
Розвиваюча гра «Продовж речення»
Учитель: Щоб перевірити ваші знання про густину речовини проведемо гру
«Продовж речення».
У кожного на партах лежать листки із початком речень, ви записуєте продовження цих речень.
1.Густина речовини, яка чисельно дорівнює масі речовини в… (одиниці об’єму)
2.Густину речовини вимірюють в…(кг/м³)
3.Густину речовини визначаємо за формулою: р =…(m/v)
4.Густина води 1000 кг/м³. Це означає, що маса води, об’ємом 1 м3, дорівнює… (1 000 кг)
5.Щоб знайти масу тіла треба об’єм тіла… (помножити на густину)
6.Об’єм тіла дорівнює відношенню… (маси тіла до густини речовини)
7. Густина рідини… за густину твердого тіла (менша)
8. Кількість молекул у одиничному об’ємі води менша, ніж у олії, тому вода має густину… (меншу)
9. Якщо тіло має порожнини, густина речовини цього тіла буде… за табличне значення речовини. (менше)
10. Якщо вода перетворилася в лід, то при цьому густина речовини… (збільшилася)
11.Маса тіла дорівнює 2 кг, його об’єм – 1 м³, то його густина дорівнює…
(2 кг/м³)
12. Об’єм бруска параллелепіпеда дорівнює добутку…(його довжини, ширини і висоти)
Взаємоперевірка.
Учитель: Обміняйтеся зошитами і перевірте роботи товариша.
За кожну правильну відповідь ставите 0,5 бала. (Почергово відповідають учні з груп.)
Рефлексійна вправа написання вірша сенкан зі словом «густина».
Сенкан – це вірш, що складається з п’яти рядків.
Перший рядок – тема (іменник).
Другий – опис теми (два прикметники).
Третій – називає дію, пов’язану з темою, складається з трьох дієслів.
Четвертий рядок – фраза, переважно з 4-х слів, висловлює ставлення до теми, почуття.
Останній рядок – одне слово – синонім до слова(теми), ніби висновок вірша.
V
I. Підсумок уроку
Якщо вам сподобався урок, то покажіть ОК
Якщо ви зрозуміли зміст поняття густини речовини, то скажіть:
«Я – молодець!»
Якщо ви змогли застосовувати набуті знання в процесі розв'язування фізичних задач та виконання експериментальних робіт, то підніміть праву руку(потисніть один одному руку).
Якщо ви знаєте як знаходити густину речовини, то сплесніть в долоні.
Я бажаю вам успіхів і оголошую урок закінченим. До побачення!
VII. Домашнє завдання: §16, 17читати, впр17 №3 розвязати.
Вивчити конспект. Виконати експериментальне завдання «Хто густіший?» (визначення густини власного тіла)
ДОДАТКИ
Додаток№1
Жил в Сиракузах мудрец Архимед.
Был другом царя Гиерона.
Какой для царя самый важный предмет?
Вы все догадались - корона!
Захотелось Гиерону сделать новую корону.
Золота отмерил строго,
Взял не мало и не много –
Сколько нужно – в самый раз.
Ювелиру дал заказ.
Через месяц Гиерону ювелир принес корону
Взял корону Гиерон,
Оглядел со всех сторон.
Чистым золотом сверкает…
Но ведь всякое бывает.
И добавить серебро
Можно к золоту хитро.
А того и хуже – медь,
Если совесть не иметь.
И царю узнать охота: честно ль сделана работа?
Не желал терпеть урон Гиерон.
И позвал он Архимеда…
Началась у них беседа.
– Вот корона, Архимед, золотая или нет?
– Чистым золотом сверкает…
– Но, ты знаешь, все бывает!
И добавить серебро
Можно к золоту хитро.
А того и хуже – медь,
Если совесть не иметь.
Сомневаться стал я что-то.
Честно ль сделана работа?
Можно ль это, ты скажи, определить?
Но корону не царапать, не пилить?
И задумался ученый:
Что известно? Вес короны.
Ну, а как найти объем?
Думал ночью, думал днем.
Как узнать состав короны?
И однажды, в ванне моясь,
Погрузился он по пояс.
На пол вылилась вода; догадался он тогда,
Как найти объем короны,
И помчался к Гиерону
Не обут и не одет…
А народ кричал вослед:
– Что случилось, Архимед?
Во дворец примчался он.
– Я придумал, Гиерон!
Эврика! Раскрыл секрет!
| | |
| | |
| | |
Додаток№2
КРОССЕНС
Додаток№3
Повідомлення. Густина меду поняття не стале і змінюється разом із процесом дозрівання. Зрілий не кристалізований мед — густий розчин в'язкої консистенції. Густина його становить 1410—1430кг/м3, тобто в посудині місткістю 1 л вміщується 1410 — 1430 г меду. Мед- це єдиний натуральний продукт, який на всі 100% засвоюється організмом людини. Він не вимагає енергії на розщеплення, а прямо потрапляє в кров. В результаті - Ви не будете відчувати втоми, як це зазвичай буває після ситної трапези. Всього одна ложка меду - і користь від вживання продукту стане не тільки відчутна, але і помітна зовні. Натуральний бджоло продукт зміцнює імунітет, підвищує тонус організму, збільшує запас бадьорості і фізичних сил, позбавляє від авітамінозу та синдрому хронічної втоми, сприяє відновленню після перенесених хвороб, травм і операцій.