7


Хімія. 7 клас.

Тема. Атом, його склад. Хімічні елементи, їхні назви і символи

Мета:

навчальна: поглибити й узагальнити знання про будову атома; на підставі будови атома дати поняття про хімічний елемент як визначений вид атомів; ознайомити учнів із сучасною хімічною номенклатурою.

розвивальна: удосконалювати пізнавальні вміння.

виховна: формувати стійкий інтерес до предмета.

корекційна: розвивати спостережливість, увагу і логічне мислення;


Тип уроку: комбінований

Форма уроку: мультимедійний урок.

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, групова.

Методи навчання: словесні, пояснювально-ілюстративні, репродуктивні, частково-пошукові, інтерактивні.

Обладнання і матеріали:комп’ютер, проектор, інтерактивна дошка, періодична система Д. І. Менделєєва; мультимедійна презентація до уроку, дидактичні картки.


Хід уроку

Слайд 1. Епіграф уроку:

Природа має лиш один секрет —
Чи тут, чи там, у Космосу глибинах,
Все: від малих піщинок до планет —
Із елементів складене єдиних.


С. Щипачов «Читаючи Менделєєва»

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Добрий день діти, сьогодні у нас незвичайний урок, як ви уже помітили на ньому присутні гості які також хочуть разом з вами пройтися по стежинці знань хімії. Тож ви не хвилюйтеся та відповідайте чітко на поставлені мною запитання. А перед тим як розпочати урок покажіть який у вас настрій (у кожного на парті по два смайлика: веселий , сумний .). Добре молодці!

Слайд 2. До нас, діти, на урок завітала гостя . Звати її Маша. Вона дуже хоче знати хімію, але їй дуже тяжко дається. Маша хоче щоб ми їй допомогли. Допоможемо, діти?
Вона до нас прийшла із запитаннями. Давайте поглянемо і відповімо.
. За вірні відповіді ви будете отримувати бали. Які в кінці уроку допоможуть мені і Маші виставити вам відповідні оцінки.

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.

Слайд 3.

  1. Яку науку ми з вами вивчаємо? ( Хімію.)

  2. Яку науку називають хімією?

(Хімія – це наука, яка вивчає речовини та їх взаємоперетворення)

  1. Які бувають речовини? ( прості , складні)

  2. Що таке проста речовина?

  3. Що таке складна речовина?

  4. 4. Дайте визначення:

А) чистої речовини (не містить домішок іншої речовини);

Б) однорідної суміші (суміші, в яких частинки речовин дуже дрібні і їх не можна виявити спостереженням);

В) неоднорідної суміші (суміші, в яких компоненти можна виявити спостереженням).

Слайд 4.

Гра «Світлофор»

З наведеного переліку вкажіть окремо чисті речовини (піднімаєте картку червоного кольору), однорідні ( піднімаєте картку жовтого кольору), неоднорідні суміші (піднімаєте картку зеленого кольору).

Річкова вода (неоднорідна суміш)

Кисень (чиста речовина)

Залізо (чиста речовина)

Алюміній (чиста речовина)

Золото (чиста речовина)


Сірка (чиста речовина)

Вуглекислий газ (чиста речовина)

Молоко (неоднорідна суміш)

Мінеральна вода (однорідна суміш)

Спирт (чиста речовина)

Сметана (неоднорідна суміш)

Грунт (неоднорідна суміш)

Питна сода ( чиста речовина)

Крохмаль (чиста речовина)

Бензин (однорідна суміш)


Маша, не може розгадати ще одне завдання. Вона каже, що в ньому зашифроване ключове слово до уроку. Спробуємо розгадати?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Термінологічна розминка

Слайд 5.

Кросворд із ключовим словом

  1. Субстанція, що має певний хімічний склад і характеризується певними фізичними та хімічними властивостями ( речовина)

  2. Найдрібніші частинки речовини, які є носіями властивостей речовин (молекули)

  3. Речовини або їх суміші, які людина використовує для виготовлення тіл (матеріали)

  4. Сукупність різних речовин, які зберігають свої властивості. (суміш)

  5. Чисті речовини, що містяться у складі сумішей (компоненти)

  6. Суміші, у яких не можна розрізнити компоненти спостереженням. (однорідні)

  7. Певні ознаки, за якими різні речовини подібні між собою або відрізняються одна від одної ( властивості)

Ключове слово «елемент»

Ви зрозуміли, що сьогодні на уроці ми з вами будемо говорити про хімічні елементи.

Ми повинні з’ясувати, чи дійсно, як говорить поет, все: від малих піщинок до планет складається з хімічних елементів.

ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Щоб з’ясувати все це давайте пригадаємо з курсу природознавства:
1. З яких частинок складаються речовини? (Речовина складається з молекул та атомів).
2. З чого складаються молекули? (Молекули складаються з атомів).
3. Що таке атом? (Атоми – найдрібніші, хімічно неподільні частинки речовини).

4. Як називаються різні види атомів? (Хімічні елементи)

V. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

Слайд 6.

Тема уроку « Атом, його склад. Хімічні елементи, їхні назви і символи»

Слайд 7.

Мета уроку: поглибити знання про атоми, молекули, хімічні елементи; ознайомитись із символами і назвами хімічних елементів, періодичною системою, розглянути поширеність хімічних елементів в природі.

VI. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Атом, його склад

Будь - яка речовина, будь – який предмет, усе що існує, складається з дуже дрібних часток – атомів.

Уявіть, навіть порошинка складаєтся приблизно з 300000 млн атомів! Ще давньогрецькі вчені майже 300 р. до н.е. припустили, що будь - яку речовину, будь – який предмет можна розділити на дрібні шматочки, розтерти у порошок, а рідину перетворити у пару. До якої ж межі можна дрібнити речовини?

-До нескінченності, - міркували давньогрецькі алхіміки та філософи. Мабуть повинні бути якісь зовсім маленькі, які неможливо розділити, припустили давньогрецькі філософи Демокріт та Епікур.

Неподільну частинку греки назвали «атомом», що й означає «неподільний».

Лише в 19 столітті учені хіміки експериментально підтвердили існування атомів. При цьому вони відкрили, що атоми не найдрібніші частинки. Бо атом складається з електронів, які обертаються навколо масивного ядра, а ті в свою чергу поділяються на протони і нейтрони.

Ця ідея була підтверджена вченими лише через 20 століть потому. Уявляєте? Вчені переконалися не лише в тому, що навколишній світ і ми самі складаємося із атомів, але також і в тому, що цих атомів існує більше 100 видів. Кожен такий вид був названий «хімічним елементом».

Слайд 8.

Записувати у зошитах.


Частинок, із яких складається атом, є три

Це негативно заряджений електрон – е-

Позитивно заряджений протон –р+

Нейтральний нейтрон – n0


Будову атома можна уявити собі у вигляді так званої планетарної моделі, яку майже 100 р тому запропонував англійський вчений Резерфорд.

Малюнок

Отже, дамо визначення атома.

Слайд 9.

Атоми — це найдрібніші електронейтральні частинки речовини, які складаються з позитивно зарядженого ядра й негативно заряджених електронів, що рухаються навколо ядра.

Слайд 10.

2. Будова ядра

Ядро складається із протонів і нейтронів.

3.Молекула

Все що нас оточує складається із найдрібніших часток – атомів. З групи атомів складається молекула. В кожній речовині атоми з,єднуються в різні групи, які утворюють різні молекули. У кожної речовини свої молекули. Деякі з них дуже прості Слайд 11.

Наприклад молекула О2 кисню, складається з двох атомів оксигену, а молекула азоту з двох атомів нітрогену . Складні, такі як молекула води складається з одного атома оксигену і два атома гідрогену, вуглекислого газу, метану, глюкози C6H12O6. Отже будь – яка речовина складається з великої кількості молекул. А молекули являють собою сполуки атомів.

Слайд 12.

Молекула – найменша частинка речовини, яка зберігає хімічні властивості цієї речовини.

4. Хімічні елементи.

Розповідь вчителя.

Слайд 13.

Усі хімічні елементи розміщені у періодичній системі хімічних елементів, що має вигляд таблиці. Автором цієї таблиці є видатний російський вчений Дмитро Іванович Менделєєв.

Таблиця складається із горизонтальних рядів, які називаються періодами, періодів є всього є 7. Наприклад, хімічний елемент Літій розміщений у другому періоді

Вправа (усно).

  1. Назвіть хімічні елементи першого періоду.

Розповідь вчителя.

Вертикальні стовпчики, у яких зібрані елементи, що мають подібні хімічні властивості, хоча вони можуть відрізнятися за фізичними властивостями, називаються групами. Група складається з головної та побічної підгруп. До головної підгрупи входять елементи і великих, і малих періодів, до побічної – тільки великих. Наприклад, Алюміній знаходиться у головній підгрупі третьої групи, Цинк – у побічній підгрупі другої групи.

Вправа (усно).

  1. Назвіть хімічні елементи, що належать до п’ятої групи

Слово вчителя.

Номер клітинки, в якій розміщений елемент, - це порядковий номер хімічного елемента. Наприклад, Силіцій має порядковий номер 14, Хлор – 17, Кальцій – 20.

Вправа (усно).

  1. Вкажіть порядковий номер Флуору (9), Калію (19), Кадмію (48), Селену (34).

Слово вчителя.

Порядковий номер хімічного елемента збігається із зарядом ядра його атома і кількістю електронів в ньому. Очевидно, що в ядрі атома Оксигену (порядковий номер 8) знаходиться 8 протонів, заряд ядра атома дорівнює +8, і в атомі є 8 електронів.

Елементи розташовані у періодичній системі за зростанням заряду ядра атома.

Заряд ядра – головна характеристика хімічного елемента.



Слайд 14.

Хімічний елемент — це різновид атомів з однаковим зарядом ядра.

Слайд 15.

Чи любите ви писати листи? Мабуть, так. А що ви вказуєте на конверті? (Прізвище, ім’я, адресу). А навіщо? (Щоб дійшов до адресата). Отже, кожна людина має своє прізвище, ім’я, адресу: місто, вулицю, будинок, квартиру. Чи мають адресу хімічні елементи? Де їх можна знайти, якщо в цьому є потреба?

Що вказують на конверті?

• Країна (періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва).

• Область (номер періоду)

• Місто (номер групи)

• Будинок (порядковий номер)

• Прізвище (назва хімічного елементу)

• Ім’я (символ хімічного елементу)

Слайд 16.

Дати характеристику хімічних елементів: O,  N. ( усно)

Кожний елемент має назву. Сучасні українські назви майже всіх хімічних елементів походять від латинських назв (табл. 1). Їх пишуть з великої літери.


Діти, крім нас з вами атоми, молекули і хімічні елементи вивчає і Маша, але щось у неї не виходить і вона просить допомоги, тож давайте їй допоможемо.

Слайд 17.

1 .















Слайд 18.


Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти.
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз.
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть.
А тепер їх опустіть.
Плигніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд.


Вам було на домашнє завдання вивчити наперед хімічні елементи та їх назви. Вивчили?

А тепер давайте трішки пограємося!

А може і позмагаємося!

Робота у групах.


VІ. Поглиблення знань, умінь та навичок.

Слайд 19.

  1. Хімічний диктант

Слайд 20.

  1. Прочитати слідуючи хімічні елементи:

І група Na, K, Ca, H, C

ІІ група O, P, Cl, Mg, Al

Слайд 21.

3. Гра «10 кроків»

Слайд 22.

4.   Дидактична гра «Дешифрувальник».

На дошці записані слова, літери яких переплутані. Ви повинні «розшифрувати» та назвати зашифроване поняття.

І група ІІ група

Сигокен (Оксиген). Алюміній

Бокарн (Карбон). Калій

Фофрос (Фосфор). Нітроген

Слайд 23.

5. Гра «Склеєне слово»

Визначити назви 6 елементів та дібрати до них символи.

І група СУЛЬФУРНАТРІЙКАЛІЙКАЛЬЦІЙНІТРОГЕНБРОМ S, Na, K, Ca, N, Br

ІІ група ФОСФОРХЛОРМАГНІЙАЛЮМІНІЙФЕРУМФТОР P, Cl, Mg, Al, Fe, .

Слайд 24.

6. «Хто швидше»

Скласти як найбільше назв хімічних елементів із запропонованих літер: н; р; ц; й; к; і; о; т; и; л; ь; а; х..

Слайд 25.

7. Усний диктант (робота з картками)

(Вчитель вказує назву хімічного елемента, а учні піднімають картку з його символом)

Берилій, Оксиген, Флуор, Кальцій, Магній, Фосфор,Аргон, Бор, Калій, Алюміній.

- завдання виконується в тому випадку, якщо учні підготували картки.


Діти, до нас знову завітала Маша і просить вашої допомоги, ну що, допоможемо?

Слайд 26.

Маша:

Ха! Атом, йон, молекули дрібненькі…

Це так просто, друзі дорогенькі,

Атом має свій заряд.

Йон за йоном у Системі стали всі швиденько в ряд…

Вони латинську назву мають,

Символи я добре знаю.

Гідроген - то символ N, всім це ясно як у день.

А Сульфур я знаю – О, це відомо теж давно.

Ломоносов у Систему їх поставив у ряди.

Періодичну став вивчати, бачу - не минуть біди…

Друзі,я прошу вас слізно, ви мені допоможіть,

І помилки в цьому вірші якнайшвидше ви знайдіть.


I. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ

Слайд 27.

Вправа «Так-ні»

Вибрати вірні твердження із літер прочитати слово


У. Атоми

складаються з ядра та позитивно зарядженої електронної

оболонки.

М. До складу ядра входять протони та нейтрони.
О. Протон має позитивний заряд.

Б. Заряд ядра атома визначають електрони

Л. Атом в цілому електронейтральний

А. Карбон – елемент, атом якого має заряд +1

О. Сучасні символи хімічних елементів запропонував Й. Я. Берцеліус

Д. Кількість протонів дорівнює порядковому номеру хімічного елемента в

періодичній системі.

Е. K – це символ елемента Кальцію.

Ц. Склад та будова молекул речовин зумовлюють їхні властивості.

Ь. Найбільш розповсюдженим елементом у Всесвіті є Оксиген.

І. Атоми Оксигену, Карбону, Гідрогену і Нітрогену –найпоширеніші в

живих тілах.

Слайд 28.

Отримали слово «Молодці!»


Допомогли ми Маші ?

Слайд 29.

Тепер підведемо підсумок. Виставлення оцінок.


VІІІ. ПІДСУМКИ УРОКУ


Слайд 30.

Рефлексія.

  1. Чи досягли ми мети уроку?

  2. Що нового дізнались?

  3. Який етап був найцікавішим?


Слайд 31.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

Дати характеристику хімічним елементам : S, Ca, K, O.

Повторити хімічні елементи.