Урок 22. Родючість – основна властивість ґрунту.

Мета:формувати поняття про родючість як основну властивість ґрунту; ознайомити учнів про зв'язок між складом ґрунту і його родючістю, дати уявлення про види ґрунту ; розвивати спостережливість, уміння аналізувати, робити висновки, співпрацювати в команді; виховувати бережне ставлення до природи.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: різні види ґрунту, яблуко, відео, ілюстрації, телевізор, флеш носій, картки для індивідуальної роботи, таблиця складу ґрунту.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

1. Встаньте, дітки, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Посміхніться всі до мене,

Посміхніться і до себе.

Привітайтесь: Добрий день!

Хай гарно розпочнеться новий день!



2. Підсумок фенологічних спостережень.

Вправа «Синоптик» ( з перевіркою через інтернет).

Робота з календарем погоди у друкованому зошиті.

- А насправді сьогодні на території міста Кривого Рогу спостерігається така погода

1.Дата 2.Температура дня 3.Стан неба(хмарно, ясно)

4.Вітер(слабкий, помірний, сильний) 5.Опади(туман, роса, дощ) 6.Природні явища.

- Перевіримо їх правдивість через інтернет.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Перевірка пройденого матеріалу.

«Мозковий штурм»

1) Верхній шар землі, на якому ростуть рослини. (Ґрунт)

2) Одна зі складових частин ґрунту, якою люблять гратися діти. (Пісок)

3) Ґрунт повільно пропускає воду, якщо в ньому є... (глина).

4) Що ви виявили у ґрунті, на минулому уроці коли кидали його грудочку в склянку з водою? (Повітря)

5) Рослинні і тваринні рештки, що перегнили. (Перегній)

6) Рідина-розчинник, що входить до складу ґрунту. (Вода)

7) Головна ознака ґрунту. (Родючість)

8) Назвіть найродючіший грунт. (Чорнозем.)  

2.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  1. Гра «Портрет».

  • Про що буде йти сьогодні мова на уроці, ви дізнаєтеся за описом портрету.

–   Я називаю  твердження, а  ви  здогадайтеся  що  це.

Перше твердження: Його легко знайти під ногами.

Друге твердження: Це продукт взаємодії живої і неживої природи.

Третє твердження: Це верхній родючий шар землі.

  • Так, вірно, це ґрунт.


  1. Демонстрація вчителем частини родючого ґрунту на Землі.

  • Подивіться на яблуко та уявіть, що це — модель Землі в мініатюрі.

Розрізаю яблуко на чотири рівні частини та відкладаю три з них убік. ( Три чверті поверхні Землі займають моря й океани. Цю поверхню не можна використовувати для традиційного сільського господарства (хоча людство вже міркує над цим)).

Розріжемо чверть яблука ще надвоє та відкладемо убік одну частину. Цю частину земної поверхні займають пустелі, де не ростуть сільськогосподарські культури.

Розріжемо одну восьму яблука, що залишилася, на чотири частини та відкладемо убік три з них. (Вони символізують ту частину земної поверхні, що вкрита скелями й камінням — така земля не є родючою).

Тонку скибку, яка залишилася, вважають родючою землею. Зріжемо зі скибки шкірку. Вона власне і є верхнім шаром, тобто ґрунтом, який годує рослини та виробляє їжу для всіх тварин і людей.

Отже, сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про ґрунт і його основну властивість – родючість.

- Ви, напевно, чули вислів "родючий грунт". Як ви його розумієте?
(Родючий грунт - це такий, на якому добре ростуть і розвиваються рослини. Такий грунт містить багато перегною. )

3. Відео дом. завдання.

- Що свідчить про наявність перегною у ґрунті пригадаємо за допомогою відео з виконанням дом. завдання .

- Саме він надає грунту темного забарвлення. З перегною утворюються поживні речовини, які разом із водою вбираються коренями рослин і без яких рослина не може жити. Від кількості перегною в грунті залежить його найважливіша властивість - родючість.)

Висновок: То яка найважливіша властивість грунту?

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Формування уявлення про склад ґрунту та його вплив на родючість.

Повідомлення вчителя:

- Ґрунт утворюється століттями. Для виникнення 1-2 см грунту потрібно близько 500 років при густому рослинному покриві і за сприятливих умов.

Для України – ґрунти основне джерело національного багатства. Ґрунт є особливим природним витвором. Він виник у результаті взаємодії неживої та живої природи. Ґрунти України є дуже різноманітними. Їх існує близько 1000 видів, тому що вони утворились у різних природних умовах.

Практична робота. Робота в групах (об’єднуються за складом ґрунту: пісок, глина, вода, повітря, мінеральні речовини).

Ґрунти відрізняються вмістом твердих речовин - гумусу, піску, глини. Тому властивості ґрунтів краще розглядати залежно від їхнього складу.

І група- Роздивіться зразок ґрунту, визначте його колір, з чого складається, який на вигляд (пухкий, грудочками, розсипчастий тощо)(чорнозем) .

ІІ група- Роздивіться зразок ґрунту, визначте його колір, з чого складається, який на вигляд (пухкий, грудочками, розсипчастий тощо)(чорнозем з піском).

ІІІ група- Роздивіться зразок ґрунту, визначте його колір, з чого складається, який на вигляд (пухкий, грудочками, розсипчастий тощо)(чорнозем з камінцями, піском).

ІV група- Роздивіться зразок ґрунту, визначте його колір, з чого складається, який на вигляд (пухкий, грудочками, розсипчастий тощо)(чорнозем з глиною та рештками рослин).

V група- Роздивіться зразок ґрунту, визначте його колір, з чого складається, який на вигляд (пухкий, грудочками, розсипчастий тощо)(чорнозем з рештками рослин).

Повторити правила роботи в групі.

Представлення групами виконаного завдання.

(Нам було надано зразок ґрунту№… Колір _______________ . У складі ґрунту ми виявили (знайшли) ____________________ . На вигляд ______________ (пухкий, грудочками , розсипчастий….).

Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться

І до сонця потягніться,

В різні боки похиліться,

Веретеном покрутіться.

Раз – присядьте,

Два – присядьте, і за парти тихо сядьте.

  1. Робота з текстом. Робота в парі.

Прочитайте текст та знайдіть інформацію про властивості грунтів залежно від їх складу. Встановлення зв’язку між складом ґрунту і його родючістю.

У ґрунті може бути різна кількість піску, глини, перегною.

Якщо у ґрунті багато піску,то він називається піщаним. Такий ґрунт світлого кольору, він швидко пропускає воду і швидко висихає.

Якщо у ґрунті багато глини, то це ґрунт – глинистий. Ґрунт, в якому багато глини, повільно пропускає воду. А коли висихає, то поверхня покривається кіркою, яка не пропускає повітря.

Якщо у ґрунті багато перегною, поживних речовин, ґрунт має чорне забарвлення і називається чорноземом. У такому ґрунті є вдосталь води і повітря.

  • Як вигадаєте, який ґрунт найродючіший?(Чорнозем)

На території України є багато родючих чорноземів, які дарують людям гарні врожаї.

V. Узагальнення та систематизація знань.

  1. Тестування з метою перевірки знань, отриманих на уроці, із взаємоперевіркою.

Виконайте перевірне завдання, обравши правильну відповідь.



1.Встановіть відповідність між зображенням ґрунту та його назвою.



А Б







В











Чорнозем

Піщаний ґрунт

Глинистий ґрунт








Ґрунти, які переважно складаються з глини і мають достатній запас поживних речовин, називаються

А Чорноземи

Б Глинисті

В Піщані



Найродючіші ґрунти, які мають багато перегною, називаються

А Чорноземи

Б Глинисті

В Піщані



Ґрунти, які містять багато піску і погано затримують воду, називаються

А Чорноземи

Б Глинисті

В Піщані

  • Поміркуйте, від чого залежить склад ґрунтів. (Різні за кольором, вмістом перегною, місцем розташування, вологістю)
    Висновки
    •   Ґрунт — це верхній, родючий шар землі, на якому ростуть рослини і де живуть різні організми.
    •   Основна властивість ґрунту — родючість.

  1. Рубрика «Для допитливих».

Відео

  1. Гра «Учитель»(колективно).
    —  Виправте помилки.
    •   Верхній пухкий, родючий шар землі, у якому ростуть рослини, називається перегноєм.
    •   Чим більше в ґрунті перегною, тим ґрунт світліший.
    •   Опале листя, рештки відмерлих рослин і тварин повільно перегнивають, і утворюється ґрунт.
    •   Ґрунт, у якому багато перегною, називають піщаним.
    •   У чорноземі добре ростуть рослини, але дають низький урожай.

VI. Підсумок уроку.

  1. Вправа «Сенкан»

Що вивчали на уроці? Грунт

Який? Родючий, піщаний, глинистий, багатий

Що робить? Дарує врожай, з’являється,

родить, дає домівку.

Речення. Грунт потрібен всьому живому.

Висновок.( Як люди повинні ставитись до грунту?)

Люди, оберігайте і удобрюйте грунти.



  1. Народні вислови про родючість ґрунту.

На родючій землі що не посієш, те й вродить.

*Добре ґрунт угноїш - урожай потроїш.

* На чорній землі білий хліб родить.

* Хто землю удобряє, тому й земля повертає.

VII. ОЦІНЮВАННЯ


VІІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Для всіх опрацювати с. 52-54. Індивідуальні картки

За бажанням: Скласти розповідь «Чорноземи - наше багатство» або знайти 2 прислів’я про землю.