Урок 53-54
Тема : Спрощення в групах приголосних.
Мета: розкрити особливості такого мовного явища , як спрощення в групах приголосних та забезпечити їх засвоєння; розвивати навички правильного написання слів, в яких відбувається спрощення; визначати орфограму «Спрощення в групах приголосних»; розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення, усне й писемне мовлення; удосконалювати навички роботи з підручником; виховувати любов до України, до звичаїв рідного народу.
Обладнання: підручник з української мови, таблиці, дидактичний матеріал.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.
Нумо, діти, підведіться !
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок !
Діти, вдивляючись у ваші допитливі очі, впевнена, що на уроці ми встигнемо зробити багато, а для цього нам потрібно отримати сонячний заряд бадьорості. Потріть долоньки. Відчуйте, як вони зігрівають вас своїм теплом. Подаруйте його сусідові. Нехай тепло, доброта, щедрість вашої душі зігрівають тих, хто поруч. І разом ми поринемо у чарівний та цікавий світ рідної мови. Давайте візьмемо з собою старанність, охайність, увагу, активність та гарний настрій.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда за питаннями:
Що називається прикметником?
Яким членом речення він виступає?
Наведіть приклади прикметників.
Який розділ науки про мову вивчає звуки мовлення ?
Скільки всього звуків в українській мові ? (38)
Що таке звук ?
На які основні групи поділяються звуки мовлення ? (голосні й приголосні, наголошені й ненаголошені, дзвінкі й глухі, тверді, м'які й напівпом’якшені)
ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Уявіть собі, що в абхазькій мові 70 приголосних, а в гавайців – 7, в адигейців – 66.
- Скажіть, а скільки приголосних в українській мові ? (32)
Ви вже знаєте, що українську мову в усьому світі вважають однією з наймелодійніших. Це досягається шляхом чергування приголосних звуків та засобами милозвучності. Одним із таких засобів є спрощення в групах приголосних як в усній, так і в письмовій формі. Іноді при творенні або зміні слів виникає збіг трьох приголосних, що ускладнює вимову. Тоді один із звуків випадає. Отже, спрощення – це випадання середнього звука в групах приголосних.
V. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Опрацювання теоретичного матеріалу. Робота з таблицею.
Збіг кількох приголосних утруднює вимову, а тому важкі для вимови групи приголосних фонем мають здатність спрощуватися (одна з приголосних фонем випадає).
Найчастіше спрощуються такі групи приголосних:
ждн — жн: тиждень — тижневий;
здн — зн: виїздити — виїзний;
стл— сл: щастя — щасливий;
слн — сн: ремесло — ремісник;
рдц — рц: серденько — серце;
скн — сн: тиск — тиснути;
зкн — зн: бризкати — бризнути.
Зберігається [т] у вимові й на письмі в словах кістлявий, хвастливий, пестливий, хворостняк, зап’ястний, шістнадцять, шістдесят, шістсот.
Вправа ключ-символ «Рука».
Проте наявні такі слова, у яких спрощення не відбувається. Це – слова -винятки, які потрібно запам’ятати й допоможе нам в цьому ключ-символ «Рука».
Лівою рукою обхопіть зап’ястя правої руки – «зап’ястний». Проведіть від зап’ястя до згинів пальців правої руки – «пестливий», потім проведіть по фалангах пальців – «кістлявий», загніть і розітріть кілька разів пальці правої руки – «шістнадцять, шістдесят, шістсот», зробіть рух, ніби щось збираєте – це символ «хворостняк», і нарешті робимо жест, що показує на себе, він асоціюється зі словами «хвастливий, хвастнути».
2. Робота з підручником.
1) Виконання вправи 294.
2) Вам потрібно від поданих іменників утворити прикметники. Назвати групи приголосних, у яких відбулося спрощення.
Кількість (кількісний), область (обласний), доблесть (доблесний), лестощі (лесний), піст (пісний), масло (масний), швидкість (швидкісний).
3. Робота біля дошки.
Від поданих слів утворити прикметники. Назвати групи приголосних, у яких відбулося спрощення.
Виїздити, тиждень, честь, радість, щастя, користь.
4. Робота з підручником.
- А тепер давайте ще раз прочитаємо ці слова - винятки за підручником (с.153)
- Які ще слова ви помітили в цьому правилі ? (контраст - контрастний, баласт – баластний, аванпост – аванпостний) . Ще сюди відноситься слово форпост – форпостний , компост – компостний.
Це слова іншомовного походження, які закінчуються на –ст і в них при творенні прикметників літера т зберігається.
5. Робота з лінгвістичним словником.
А тепер давайте з'ясуємо значення цих слів.
Контрастний – протилежний. Баластний – зайвий.
Аванпостний – передовий військового посту. Форпостний – передовий.
7. Тренувальні вправи.
7.1. Словниковий диктант.
Запишіть слова, підкресліть орфограму «Спрощення в групах приголосних».
Швидкісний, пестливий, проїзний, хвастнути, шелесне, заздрісний, болісний, усний, цілісний, тижневик.
7.2. Вправа «Злови помилку».
Знайдіть можливі помилки в словах.
Совісний, доблестний, якісний, злістний, областний, жалісливий, радістний, тиждня, пестливий.
VІ. Закріплення знань, умінь і навичок.
1. Фразеологічний тренінг.
Поясніть значення фразеологізмів. Знайдіть слова, у яких відбулося спрощення.
Народитися під щасливою зіркою. – Бути щасливим, везучим у всьому.
Триматися на чесному слові. – Ледве.
Справляти сім неділь на тиждень. – Характеризує людей, яким не можна довіряти, бо вони не виконають даних обіцянок. Швидко змінюють своє рішення.
2. Навчальний переклад.
Перекладіть словосполучення із російської мови українською. Підкресліть вивчену орфограму.
Шестнадцать лет – шістнадцять років.
Скоростной поезд – швидкісний потяг.
Почетное звание – почесне звання.
Счастливая мама – щаслива матуся.
VІІ. Підведення підсумків уроку.
1. Бесіда за питаннями:
- Чому у словах відбувається спрощення ?
- У яких групах приголосних відбувається спрощення у вимові і на письмі?
- У яких словах спрощення не відбувається?
2. Оцінювання роботи учнів на уроці.
VІІІ. Диференційоване домашнє завдання.
Вивчити правила на с. 152-153, виконати вправу 298; написати листівку другові із привітанням на День народження, використовуючи такі слова: щасливий, радісний, чесний, добросовісний *.
Додаток до уроку
1. Доберіть із довідки до іменників тільки ті прикметники, у яких відбувається спрощення. Виконайте завдання так, щоб прикметники не повторювалися.
Праця, план, товар, хлопець, поїзд, звістка, центр, вчинок.
Довідка: Щас…ливий, радіс…ний, шіс…надцять, річний, облас…ний, безкорис…ливий, тиж…невий, чес…ний, хвас…ливий, швидкіс…ний, якіс…ний.
2. Гра „Третє зайве”
Запишіть „зайві” слова
Кіс…лявий, доблес…ний, радіс…ний.
Захис…ний, зап’яс…ний, заздріс…ний.
Ціліс…ний, хвас…ливий, тиж…невий.
Проїз…ний, корис…ний, хворос…няк.
3. Гра „ Коректор ”
Знайти і пояснити, у яких словах допущено помилки.
Совістний, доблесний, областний, радісний, шістнадцять, хрустнути, шістсот, баластний, проїздний.
4. Відгадай, яке слово ”
Скласти і прочитати слова , що стосуються теми.
С
тішост лищасвий
жиньдет нурустих
ниційсіл персе
лосетіщ
Василькові пустощі
Василько повинен був придумати словосполучення із словами, в яких відбувається спрощення приголосних. Такі слова із словника він виписав, а далі… По телевізору почався цікавий фільм, і Василько, одним оком дивлячись у зошит, а другим телевізор, написав: проїзний вовк, пісний учень, обласні смуги, безжалісний квиток, срібний суд, добросовісний суп, полезахисні змагання, чесний перстень.
Математичний тест
У поданих реченнях знайти слова, у яких відбулося спрощення приголосних. Використовуючи умовні арифметичні знаки ( + у слові приголосний не випадає, - у слові приголосний випадає), записати відповіді.
На крилах радісних вітрів спадає листя яворів.
Минув мені рік шістнадцятий, сімнадцятий починає.
Ллє небо жовтня запізнілі сльози.
Ой про нашу чесну справу буде мир гриміти.
Ранні пташки зеренце гають, а пізні – сльози ллють.
Де велика рада, там пісний борщ.
Он на стрункій та високій осині листя пестливо тремтить.
Чесне діло роби сміло.
Хвастливий хлопець ніколи не стане гарним парубком.
Вередлива коза дуже вовкові корисна.