Мистецтво
1 клас _________________
Тема. Кольори веселки. Основні та похідні кольори. Правила розміщення зображення на аркуші. І. Буканов «Райдуга». Зображення веселки (акварель).
Мета. Закріпити розуміння учнями понять «основний» колір, «похідний» колір; закріпити навички створення необхідного кольору, змішуючи кольори; формувати в дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати кольори, прищеплювати любов до рідного краю; розвивати дрібну моторику рук, виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу.
Обладнання: альбом для малювання; простий олівець; гумка; акварельні фарби; пензлі ; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра; матеріали для досліду; скринька з квіткою.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Групова вправа-очікування «Квітка-семицвітка»
( Звучить мелодія Гріга )
Любі дітки, уявіть, що ви потрапили в казковий сад. Легкий вітерець тріпоче листя дерев, пурхають метелики, лине пташиний спів, милують око чарівні квіти. А серед них є така, що може виконати сім ваших бажань.
- Перед вами незвичайна скринька. Чарівна квітка в ній.
- Можливо хтось із вас вже здогадався як вона виглядає? Скільки пелюсток має? Якого кольору?
- Відкриваємо скриньку… Так, це квітка-семицвітка!
- У вас з’явилася можливість загадати бажання. Відриваємо по черзі пелюстку і промовляємо, чого ви чекаєте від сьогоднішнього заняття (дива, гарного настрою, цікавих вправ, нових знань, хороших оцінок, підтримки друзів). В кінці перевіримо, чи справдилися ваші сподівання.
Для подальшої роботи об’єднуємося в групи, відповідно до кольору пелюсток: перша група - учні з пелюстками основних кольорів (червоний, жовтий, синій), друга – похідних ( оранжевий, зелений, фіолетовий), третя – розбілені (блакитний ) і займаємо свої місця .
II. Актуалізація опорних знань.
Бесіда.
3 якими кольорами ми нещодавно познайомилися?
На які дві групи їх поділяють художники?
- Які кольори необхідно змішати, щоб отримати зелену фарбу (оранжеву, фіолетову)?
- Які матеріали та інструменти знадобляться для малювання фарбами?
ІІІ. Викладення нового навчального матеріалу:
Казка про веселку.
Одного разу у Країні Мистецтв кольори вирішили визначити, хто з них самий головний. Жовтий сказав, що він самий головний, бо схожий на сонце і всім дарує радість і тепло, Червоний вважав себе кольором любові, Синій – вода, чистий і прозорий, як розум людини, Блакитний, казав, що схожий на хмаринку, легку, як мрія. Зелений знав, що без нього не було би трави, дерев, молодості людської, Оранжевий – колір щастя, а Фіолетовий вихвалявся своїм благородним походженням.
Щоб розсудити кольори пензлик вирішив пошикувати їх за допомогою віршика: Чарівна Осіння Жар птиця Завітала Бабусину Скриню Фарбувати. Червоний, Оранжевий, Жовтий, Зелений, Блакитний, Синій, Фіолетовий. Аж раптом пішов дощ…і всі кольори засяяли у ВЕСЕЛЦІ. Показуючи у небо діти з радістю кричали: «Диво, краса, радість! Ура!» І кольори зрозуміли, що вони всі дуже потрібні, бо разом вони – ВЕСЕЛКА!
Який колір головний?
Скільки веселка має кольорів?
Назвіть їх.
Щоб запам’ятати кольори у тому порядку, в якому вони розташовані у веселці, давайте вивчимо віршик, який придумав пензлик:
Чарівна Осіння Жар птиця Завітала Бабусину Скриню Фарбувати
(Вчитель демонструє кольоровий напис вірша на дошці.)
Розучування вірша
Складання карти знань (Діти записують все, що знають про веселку)
Фізкультхвилинка
Чи всі кольори веселки ми вміємо утворювати? (Червоний+жовтий=оранжевий; синій+червоний=фіолетовий; жовтий+синій=зелений)
Як утворити блакитний колір?
Жила собі в крамниці повітряна кулька. Вона була яскраво синього кольору і вважала себе дуже гарною. Та ось одного дня до крамниці прийшов хлопчик і придбав кульку. Хлопчик почав надувати кульку. Вона ставала більшою і почала змінювати колір. І чим більше вона надувалась, тим світлішою ставала. Із яскраво синьої кулька перетворювалася на блакитну. Наша героїня дуже засмутилася, але коли побачила, як радів їй хлопчик, знов почала пишатися своїм кольором.
Як ви вважаєте, чому? (Кулька розтягується і шар кольорової гуми стає тоншим)
ІV. Підготовчі вправи.
Давайте спробуємо намалювати повітряну кульку. Вмочіть пензлик у синю фарбу і намалюйте синю кульку.
Наберіть синьої фарби і капніть її на палітру, а тепер помийте пензлик і вмочіть у білу фарбу. Додайте до синьої. Який колір вийшов?
Намалюйте ним другу кульку.
Додайте ще більше білої фарби на палітру і розфарбуйте третю кульку
Що робить біла фарба, коли ми додаємо її до будь-якого кольору? (Вона робить його світлішим.)
Якщо ми додамо більше білої фарби, колір стане світлішим, а якщо більше синьої — темнішим. Художники називають це колірним тоном.
Давайте спробуємо намалювати рожеву кульку. Які кольори треба змішати?
Як ви думаєте, який колір ми отримаємо, коли до білого кольору додамо чорного?
А коли до синього додамо чорного? (Темно-синій)
Кольори при додаванні сірого або чорного стають темнішими.
Спробуйте намалювати темно синю кульку. Які кольори треба змішати?
Тепер у нас є всі кольори, щоб намалювати веселку.
V. Експериментуємо. Створюємо веселку в тарілочці.
Необхідні матеріали: тарілка, молоко 3,2% жирності, миючий засіб (шампунь), барвник, ватна паличка.
У тарілку наливаємо молоко, додаємо кілька крапель барвників різного кольору, занурюємо ватну паличку у миючий засіб, опускаємо в тарілочку. З’являються кольорові розводи.
https://www.youtube.com/watch?v=dtFoXAAqQn0
VІ. Практична робота.
Поясненння до виконання творчої роботи.
Робота за картиною І. Буканова «Райдуга».
Коли буває веселка? (Сонячні промені проходять крізь дощові краплі)
Що потрібно ще намалювати? (дощ, сонечко)
Вчитель малює на аркуші, що прикріплений на дошці, а діти в альбомах.
Вчитель показує, як можна створити композицію олівцем, а потім виконати малюнок у кольорі. Нагадує в якому порядку треба розташувати кольори веселки.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Робота в групах.
Гра «Збери веселку»
Кожна група отримує картки, на яких намальовані овочі, фрукти кольорів веселки. Треба скласти їх за порядком і пригадати віршик про веселку.
VІ.Підсумок уроку
Які яскраві роботи у вас вийшли!
Давайте пригадаємо які ж кольори має веселка?
Які нові слова запам'ятали.
Виставка та обговорення дитячих робіт.