Дата __________ Номер уроку ___________ Природознавство 4 клас


Тема:  Практична робота «Позначення на контурній карті назв материків і океанів»

Мета: дати поняття про географічну карту, материки та океани, умовні позначки

географічних карт, елементарні уміння читати географічну карту; формувати уміння працювати в групах, парах; розвивати спостережливість, кмітливість, увагу, монологічне мовлення; виховувати інтерес до географії, акуратність і охайність при виконанні самостійних робіт.

Формувати групи компетентностей:

- Компетентність в природничих науках для формування в учнів практичних

навичок дослідження;

- Компетентність уміння вчитися впродовж життя шляхом спостереження

природних явищ і процесів та їхніх наслідків;

-Компетентність спілкування державною мовою для розуміння текстів

природничого змісту;

-Інформаційну компетентність для здійснення пошуку інформації в різних

джерелах.

Обладнання: географічні карти світу, контурні карти, глобус, ребус.

Тип уроку: урок формування практичних вмінь та навичок.


Хід уроку

І. Організаційний момент


ІІ. Актуалізація опорних знань

Вправа «Погода»

— Яка зараз пора року?

— Який місяць?

— Яке число?

— Тепло чи холодно надворі?

— Який стан неба?

— Яка температура повітря?

— Чи були сьогодні протягом дня опади?

Фронтальне опитування.

1) Визначити правильне твердження. Гра «Так чи ні?».

• Плани предметів завжди креслять, не змінюючи їхніх розмірів. (Ні)

• У плані місцевості об’єкти позначено особливими умовними знаками. (Так)

• За планом предмета можна визначити розмір усіх його частин. (Ні)

• На плані місцевості ставиться стрілка Пн.-Пд. (Так)

• Місцевість у плані — невелика ділянка земної поверхні. (Так)

Гра «Продовж думку».

Щоб накреслити в зошиті план великого предмета, його розміри треба ...

Щоб накреслити план великого за розмірами предмета, ми повинні мати та знати:

а) його колір; б) матеріал, із якого він зроблений;

в) ширину, довжину; г) висоту; д) малюнок та фотографію;

е) масштаб; є) дійсні розміри предмета;

ж) олівець; з) лінійку.

М отивація навчальної діяльності

Розгадування ребусу

(Карта)

Висновок. На уроці ми познайомилися з географічними картами. Будемо вчитися читати карту. Та дізнаємося про материки та океани.


III. Опрацювання нового матеріалу

- Що таке карта? Якими бувають карти? Як позначають на карті земну поверхню?

На фізичній карті півкуль зображено всю земну поверхню: сушу — це материки, та водну поверхню — це океани.

Материки — це великі ділянки суші, з усіх сторін оточені водою.

На Землі є шість материків: Євразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Австралія, Антарктида.

1. Знайдіть і покажіть на фізичній карті півкуль материки.

2. Визначте, у яких півкулях Землі вони розташовані.

3. Розкажіть про поверхню материків, скориставшись умовними знаками.

- Чим відрізняються між собою материки?

Материки відрізняються між собою розмірами, формами земної поверхні, природними умовами.

Найбільший материк — Євразія. Він складається з двох частин світу: Європи та Азії. Умовна межа між Європою та Азією проходить по Уральських горах.

Другим за площею материком є Африка, третім — Північна Америка, далі Південна Америка та Антарктида. Найменший материк на Землі — Австралія.

На Землі є значно менші за материки ділянки суходолу, з усіх сторін оточені водою, — це острови.

Найбільший острів на Землі — Гренландія, він розташований на півночі західної півкулі.

- Що таке Світовий океан? З яких частин він складається? Якою є вода в океані?

Світовий океан — це водна поверхня Землі, яка омиває всі материки та острови. Світовий океан розділено материками на частини, які називають океанами.

На Землі є чотири океани: Тихий, Атлантичний, Індійський та Північний Льодовитий.

У місцях, де океан вдається в сушу, утворюються моря. Море — це частина океану, яка має з ним зв’язок.

1. Знайдіть і покажіть на фізичній карті півкуль океани.

2. Визначте, у яких півкулях Землі вони розташовані.

3. Які материки омиває кожен океан?

- Чим відрізняються між собою океани?

Океани відрізняються між собою розмірами, глибиною, природними умовами.

Найбільший і найглибший — Тихий океан. Атлантичний океан — менший і не такий глибокий, як Тихий. Індійський океан — ще менший. Північний Льодовитий океан — найменший за розмірами та найменш глибокий з усіх океанів.

На Землі є шість материків: Євразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Австралія й Антарктида. Материки омивають чотири океани: Тихий, Атлантичний, Індійський та Північний Льодовитий.

- 1. Що зображено на карті півкуль?

2. Що таке материк? Скільки материків є на Землі? Назвіть їх і покажіть на карті півкуль.

3. Який материк складається з двох частин світу? Назвіть їх і покажіть межу між ними.

4. Скільки океанів є на Землі? Назвіть їх і покажіть на карті півкуль.

Фізкультхвилинка.


IV. Узагальнення набутих знань.

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Нанесення на контурну карту півкуль назв материків та океанів

Обладнання: контурна карта півкуль, фізична карта півкуль.

Хід роботи

Завдання 1. Скориставшись фізичною картою півкуль (див. форзац 2), підпишіть на контурній карті півкуль назви материків (написи материків роблять друкованими літерами в центральній частині материка).

Завдання 2. Скориставшись фізичною картою півкуль, підпишіть на контурній карті півкуль назви океанів (написи океанів роблять друкованими літерами в центральній частині океану).

https://naurok.com.ua/trenazher-vivchaemo-kartu-ukra-ni-prirodoznavstvo-4-klas-36296.html

https://learningapps.org/6720200



V. Підбиття підсумків уроку Робота у групах.


VI. Домашнє завдання

Опрацювання статті підручника.

4