Тема: Великі уроки Маленького принца ( за казкою-притчею А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц»)


Мета: 1. навчальна: допомогти учням осягнути ідейно-художній зміст казки-притчі «Маленький принц», її філософський зміст та гуманістичну спрямованість; формувати вміння аналізувати текст, визначати його алегоричний зміст, узагальнювати й робити висновки;

2. розвиваюча: розвивати зв’язне мовлення учнів, навички асоціативного, абстрактного мислення; вміння працювати з текстом твору; вміння аналізувати, співставляти, робити висновки;

3. виховна: виховувати в учнів кращі людські якості, свідоме ставлення до життя, бажання самовдосконалюватися.


Обладнання: маршрут подорожі, аудіозаписи пісень, тексти твору, мультимедійна презентація, відеоролик.


Тип уроку: урок - подорож.



Хід уроку:

Найголовнішого очима не побачиш:

добре бачить тільки серце.

Антуан де Сент-Екзюпері

І. Мотивація навчальної діяльності.

Відео «Земля із космосу».


Слово вчителя. Подивіться, яка прекрасна наша планета. Ця чудова планета народжує людей, які своєю роботою, творчістю, цілим життям спонукають змінювати світ на краще, робити його добрішим і чистішим.

«У кожної людини свої зорі…» Ці слова належать романтикові в літературі й сміливцеві в житті, французькому письменнику і військовому льотчику, людині-загадці, яка так відрізнялася від інших і думками своїми, і вчинками, і своїм баченням світу, і своїм ставленням до нього.

Бережіть Землю! Ця думка пронизує всі твори великого письменника-гуманіста Антуана де Сент-Екзюпері. А чи важлива ця проблема сьогодні?

Саме про збереження планети під назвою Земля найулюбленіша казка-притча Антуана де Сент-Екзюпері «Маленький принц».

«Маленького принца» слід читати, не поспішаючи, і, мабуть, не один раз, щоб взяти собі до серця ті золоті зернятка мудрості, які автор щедро розсипав у творі.


ІІ. Актуалізація опорних знань.

Звучить музика Таривердієва на слова Добронравова «Кто тебя выдумал звездная страна»

Цю країну вигадала добра та чесна людина, з великими, по-дитячому наївними очима. Його імя – Антуан де Сент-Екзюпері. Письменник говорив: «Я родом з дитинства.»

  1. Випереджувальне завдання.

  • Що Вам відомо про життєвий і творчий шлях письменника? (Додаток 1)

2. Робота в групах

А) В зошити записати вислови письменника, які б допомогли його охарактеризувати;

Б) Скласти гроно на тему: «Антуан де Сент-Екзюпері» (Додаток 2)

  1. Словникова робота.

КАЗКАпереважно прозове оповідання про вигадані та фантастичні пригоди героїв.

ПРИТЧАалегоричний твір повчального характеру, насичений моральним або філософським змістом та символічними образами.

АЛЕГОРІЯ зображення життя, що таїть у собі прихований зміст.

АНТИТЕЗА різке протиставлення контрастних явищ, понять, думок, образів, характерів.


ІІІ. Вивчення нового матеріалу.


        1. Заповнення анкети головного героя.

Ім'я

Маленький принц

Вік

6-7 років

Місце проживання

Астероїд В-612

Чим займається

Доглядає за своєю планетою: виполює баобаби, які руйнують астероїд, чистить діючі вулкани; турбується про троянду.

Риси характеру

Дбайливий, турботливий, дружелюбний, щирий, ввічливий, працелюбний, допитливий

Яку має мрію

Мріє подорожувати, щоб знайти друзів і чогось навчитися


  1. Віртуальна екскурсія по планетах із Маленьким принцом.


Вчитель. Перш ніж помандрувати планетами, відмітимо, що ж ми дізналися про планету Маленького принца.


Зірка на дошку Це астероїд В-612 , дуже маленька планета, на ній є три вулкани, ростуть баобаби. Маленький принц весь час дотримувався правила: «Прибрався сам уранці – ретельно прибери і свою планету». 


Складання карти подорожі :

У мене записані назви планет, але вони переплутані і їх треба розкласти у правильному порядку, щоб не заблукати.

(Планета Маленького принца, Планета короля, Планета честолюбця, Планета пияка, Планета ділка, Планета ліхтарника, Планета географа, Земля)


  1. Подорож

1. • Яке враження справив на Маленького принца король? (Дивна людина, король без підданих)

• Чи можна назвати короля розумним? (І так, і ні. Він начебто говорить мудро: «Від кожного треба вимагати стільки, скільки він може дати. Влада насамперед повинна бути розумною... Я маю право вимагати слухняності, тому що веління мої розумні». Але в цей же час пропонує Маленькому принцеві судити старого щура, а потім помилувати його, щоб потім було кого судити знову. Так безглузді ідеї викликають сумнів у мудрості короля)

• Яку істину відкрив для себе Маленький принц, поспілкувавшись із Королем? ( «Судити себе самого набагато важче, ніж інших. Якщо ти зумієш правильно судити себе, значить, ти дійсно мудрий».)

• Як ви розумієте ці слова?

• Яку рису характера уособлює в собі король? (Владолюбність)


2. • Хто жив на другій планеті? (Честолюбець)

• У чому полягав сенс його життя? (Викликати захоплення, пошану до своєї особи: «Визнавати, що на цій планеті я найкрасивіший, найошатніший, найбагатший і найрозумніший»)

• Що здивувало хлопчика у розмірковуваннях честолюбця? (Честолюбця зовсім не хвилювало, що його ні з ким порівнювати, він не прагнув чогось досягти, щоб викликати справжнє захоплення)

• Яка домінуюча риса цього героя? (Честолюбність)

• Яку істину відкрив для себе Маленький принц, поспілкувавшись із Честолюбцем? («Марнославні люди глухі до всього, крім похвали»)

• Як ви розумієте цей вислів? У чому полягає небезпека такої життєвої позиції? (Марнославні люди хочуть чути лише компліменти, не замислюючись над власними недоліками, які можна було б виправити, якби вони прислухались до критики. Небезпека такої життєвої позиції — в байдужості до навколишнього світу, небажанні допомогти тому, хто потребує допомоги та неможливості самовдосконалення.)


3. Який герой жив на третій планеті? (П’яничка)

• Що здивувало Маленького принца у поясненнях цього героя?

(Замкнене коло: Нелогічність учинків героя, відсутність спроб розірвати це замкнене коло, змінити своє життя на краще.)

• Які риси характеру переважають в образі п’янички? (Нелогічність, слабкість)

• Яку істину відкрив для себе Маленький принц, поспілкувавшись із П’яничкою? Ти живеш у своїх вчинках. Ти – це твої дії».)



4. • Кому належала четверта планета? (Ділкові (діловій людині)

• Доведіть, що ділок — неромантична людина. (Увесь час працює, рахує зірки, але ніколи не милується їхньою красою, навіть не пам’ятає, як вони називаються: «Такі маленькі, золоті, усякий ледар як подивиться на них, так і замріється»; багатство потрібне йому для власного збагачення, а не для радощів життя.)

• Чому у Маленького принца виникають сумніви щодо володіння зірками ділком? («У мене є квітка, і я щоранку її поливаю. У мене є три вулкани, і я щотижня їх прочищаю. Усі три прочищаю і погаслий теж. І моїм вулканам, і моїй квітці корисно, що я ними володію. А зіркам від тебе немає ніякої користі..

• Яку рису характеру уособлює ділок? (Любов до багатства, неромантичність)

• Яку істину відкрив для себе Маленький принц, поспілкувавшись із Ділком? ( «Зірки світять для того, щоб кожен міг відшукати свою».) Він впевнений, що бізнесменові так не вдалось відшукати свою зірку.


5. • Хто жив на п’ятій планеті? (Ліхтарник)

• Які почуття він викликав у Маленького принца? Чому? (Ліхтарник єдиний, хто викликав у Маленького принца повагу)

«У його роботі все-таки є сенс. Коли він запалює свій ліхтар — немов народжується ще одна зірка чи ще одна квітка. А коли він гасить ліхтар — немов зірка чи квітка засинають. Чудове заняття. По-справжньому корисне, тому що красиве», «Йому все більше подобалась ця людина, вірна своєму слову», «Він думав не тільки про себе». Маленький принц навіть хотів залишитися на цій планеті, подружитися з ліхтарником, людиною, що тримає свого слова, працює і думає не лише про себе.)

• Які риси характеру уособлює цей герой? (Вірність слову, неегоїстичність). Ліхтарник був романтиком. Ліхтарі в нього асоціюються із зірками, що яскраво горять на небі. Це почуття він переніс із дитинства. Тому Маленький принц робить для себе висновок: Всі дорослі колись були дітьми, тільки мало хто про це пам’ятає.


6. • Кому належала шоста планета? (Географові)

• Чому Маленький принц був розчарований після розмови з географом? (Спочатку Маленький принц зрадів, бо подумав, що географ займається «справжньою справою». Але, виявляється, житель планети, що зайнятий «серйозними» справами, навіть не знає, чи є гори і океани на його астероїді. Він вважає себе надто важливою особою для того, щоб робити «живу» справу, її він замінив на «паперову»)

• Які риси характеру є головними в образі географа? (Відсталість — «ми пишемо про речі вічні й незмінні», недопитливість.)

• Яку добру пораду дав хлопчику географ?

(«Відвідай планету Земля,- відказав географ.- Вона має добру славу».) 


Відео «Земля із космосу».

Вчитель.     «Отож сьома планета була Земля. Земля - планета неабияка! На ній сто одинадцять королів … сім тисяч географів, дев'ять тисяч ділків, сім з половиною мільйонів п'яничок, триста одинадцять мільйонів шанолюбців, себто десь із два мільярди дорослих.             

Сьома планета — сім днів творення (за релігійною міфологією) — сім днів у пустелі — сім істот за рік — сім днів спілкування з пілотом — завершення шляху пізнання, «щоб знайти якесь діло та чогось навчитись».

Сім — символ всього земного, бо Земля творіння божественне.


  1. «Ланцюжок думок»

У казці Сент-Екзюпері чимало символів, розгадавши які, можна зрозуміти глибинний зміст філософських і морально етичних істин, які втрачає людство.

троянда — символ краси, жіночості; самозакоханість, егоїстичність;

баобаби — символ бездуховності, перешкоди на шляху людини, з якими слід боротися;

астероїд — символ батьківщини, рідного дому;

вулкани символізують цінності, які треба захистити, за які люди відповідають;

вода з криниці — духовність;

Лис — символ мудрості;

зорі - доля людини, її мрії, недосяжність бажань;

змія символізує зло, підступність.


  1. Інсценізація уривку.

Маленький принц. Я мешканець планети- астероїда В- 612. Сталось так , що я опинився перед льотчиком- землянином, який зазнав аварії в пісках Сахари. З льотчиком ми подружились. Я допомагав льотчику як міг. Я розповідав йому про мою загублену у Всесвіті планету. І ось я потрапив на вашу планету, на Землю. Тут я зустрівся з різними людьми: добрими, мудрими, лихими, діловими. Я витримав багато випробувань на Землі, навчився мудрості у Лиса, отримав звання людини. Але я повертаюсь на свою планету, до улюбленої троянди, тому що кожен відповідає за свою планету і за тих, кого він приручив.


  1. «Мудрість казки-притчі»

Твір А. де Сент – Екзюпері насичений крилатими висловами, вони стали крилатими тому, що наповнені істиною. Саме цю істину шукає Маленький принц.

Крилаті вислови

-Зірко бачить тільки серце, найголовнішого очима не побачиш

-Усі дороги ведуть до людей

-Немає у світі досконалості

-Вода буває потрібна і серцю

-Одні діти знають, що шукають

-Є таке правило: прибрався сам уранці-ретельно прибери і свою планету


Кластер подорожі маленького принца



ІV. Рефлексія.

Вчитель.  

  “ - Ну от. Це все…  Завагався ще з хвилину і встав. І ступив лише крок.

                    Неначе жовта блискавка майнула біля його ніг. Якусь мить він стояв непорушно.    

                    Не закричав. Потім упав – повільно, як падає дерево.

                    Повільно й нечутно, бо пісок приглушає звуки ”.

    Так завершуєтьсяі сторія Маленького принца.

    На думку одних літературознавців, Маленький принц помер від укусу змії, інші ж вважають, що він повернувся на свою планету.

    А як гадаєте ви?


V. Підсумкова бесіда.

  • Чи можна твір «Маленький принц» вважати заповітом А.де Сент-Екзюпері людству?

  • Які життєві правила, що їх подає Маленький принц, ви вважаєте найважливішими?

  • Прокоментуйте слова Н.Галя, взяті за епіграф до уроку.(Казка А. де Сент-Екзюпері містить важливі життєві настанови, актуальні для будь-якого покоління людей. Тому автора можна назвати не тільки поетом, але і філософом).


Заключне слово.

Є на світі чимало книжок,

що наповнюють душу по вінця.

Та з усіх оберу я стежинок ту,

що веде до «Маленького принца».

Казка ця облетіла весь світ,

у ній мудрості чисте озерце.

Шле вам зоряний принц заповіт:

«Вчіться, люди, бачити серцем»!


VІ. Домашнє завдання. Створити ілюстрації до улюблених епізодів.

Есе «У кожної людини свої зорі…» або лист Маленькому принцу.

Індивідуальне завдання: промова «Людина народжена для добра».





Цікаві факти

У Ліоні є пам'ятник Антуану де Сент-Екзюпері з його «дитинчам» за плечима. А в місті Дніпро, в Парку Глоби, є пам'ятник самому Маленькому Принцу

У 2003 році перший супутник астероїда «45 Eugenia» (тимчасова назва S/1998(45)1, відкритий астрономами 1 листопада 1998 року на телескопі в Mauna Kea, Гаваї) був названий «Маленький принц». Одночасно назва пов'язана із сином імператриці Євгенії, на честь якої названо сам астероїд, принцом імперії, що так і не став імператором, Наполеоном-Еженом (Наполеон IV). Яскравість Маленького принца відрізняється від Євгенії на понад 6 величин

До «Маленького принца» відноситься і назва астероїда 46610 Бесіксдуз (фр. Бе шість дванадцять), оскільки номер астероїда, записаний у шістнадцятковій системі числення, має вигляд B612. Маленький принц начебто прилетів на Землю саме з астероїда B612

«Маленький принц» Антуана де Сент-Екзюпері перекладено на 100 мов світу. Навіть книги про Гаррі Поттера не відібрали у «Маленького принца» третє місце з продажу в світі — після Біблії та «Капіталу» Маркса. Книга розійшлася на цитати, найвідоміша з яких: «Ти у відповіді за тих, кого приручив»











Додаток 1



Антуан Жан-Батіст Марі Роже де Сент-Екзюпері був людиною, яка за життя увійшла в легенду. Поет і мислитель, пілот і вчений, конструктор і винахідник, людина, яку один з його вчителів назвав «воістину універсальним талантом». Він і думками своїми і вчинками, усім своїм баченням світу і ставленням до нього вирізнявся з-поміж інших людей.

Товариші називали його просто Сент-Екс, викинувши з прізвища всі ознаки аристократичного походження. А походив Антуан зі старовинного роду графів, який згадується в історичних хроніках ще ХІІІ століття. Коли він народився (1900), батько його був службовцем – страховим інспектором у Ліоні. Через 4 роки батько помер, залишивши п’ятеро дітей. Але сім’я не знала злиднів: жили спершу у матері, а потім у тітки матері. Дитинство проходило як чарівна казка, а добра фея в ній – мати, котра передала синові любов до літератури, музики, живопису. Він складає казки, грає на скрипці, його захоплює техніка.


Недалеко знаходився аеродром, і хлопчику якось вдалося політати на літаку. У школі він вчився добре, але не давались йому географія та історія. Пише вірші, ще у школі створив твір «Пригоди капелюха», котрий читали всім учням. Коли почалася війна, мати вирішила відіслати хлопців до Швейцарії в коледж, де навчалися діти заможних батьків.

Через 3 роки, закінчивши коледж, Антуан їде до Парижу, щоб продовжити навчання. Вирішує стати морським офіцером, вступити до Вищого морського училища, але під час іспиту завалився на творі. Він не захотів писати про війну, яку не бачив, бо вважав, що писати можна тільки про те, що добре знаєш, що пережив.

Невдовзі Антуан став студентом архітектури Академії мистецтв, хотів поєднати мистецтво з технікою. Через півтора року вирішив піти в армію – у винищувальну авіацію, і виїхав з Парижу. Цей вибір і визначив його долю.

У 21 рік він знайшов свій шлях, але себе на цьому шляху він шукав довго. Кар’єра солдата його не приваблювала, а вчитись на воєнних літаках не дозволяли. Недалеко був аеродром, де знаходились літаки-ветерани. На одному з них і вчився літати Антуан. Потім він став цивільним пілотом, а пізніше воєнним.


В 1922 році воєнний офіцер закохується, але через три місяці пілот зазнає аварії, отримує травму (пролом черепа), кохана вимагає змінити професію, та Антуан відмовляється.

Він їде в Париж, працює на цегельні, потім в автомобільній фірмі, але це йому не подобається. Пише твір «Пілот». Знаходить роботу у цивільній авіації, працює на поштово-повітряній лінії, що з’єднувала Францію з Північною Африкою. Створює книгу «Пошта – на Південь», яка принесла йому успіх.

Закінчивши курс вищого пілотажу, Екзюпері дістав посаду технічного директора філіалу французької авіакомпанії в Південній Америці. Пише книгу «Нічний політ» В 1930 році нагороджений орденом Почесного легіону. Змінює багато професій. Побував у Радянському Союзі, Іспанії.

Намагаючись побити рекорд швидкості в польоті, зазнає аварії. Хоче побити рекорд відстані в польоті – знову аварія. Ледве вижив, а ліва рука вже ніколи не могла діяти нормально. Пише книгу «Планета людей»

На другий день війни (1941) капітан Сент-Екзюпері йде в армію, але його визнають непридатним до військової служби. Лише в 1043 році йому вдається знову стати військовим льотчиком. З 9 польоту (в 1944 році) він не повернувся. Друзі вважали, що літак збили фашистські винищувачі і він упав у море. Так трагічно закінчилося життя Сент-Екзюпері.


Додаток 2


УНІВЕРСАЛЬНИЙ АРИСТОКРАТИЧНЕ

ТАЛАНТ ПОХОДЖЕННЯ




СТУДЕНТ ПІЛОТ




ЛЮБОВ ДО ЛІТЕРАТУРИ ВІЙСЬКОВИЙ ЛЬОТЧИК




ЕКЗЮПЕРІ




ВІДЧУТТЯ КРИЛ ОРДЕН ПОЧЕСНОГО

ЛЕГІОНУ




«ПРИГОДИ КАПЕЛЮХА» «ПІЛОТ»



«МАЛЕНЬКИЙ ПРИНЦ» «НІЧНИЙ ПОЛІТ»




«ПЛАНЕТА ЛЮДЕЙ» «ПОШТА - НА ПІВДЕНЬ»


ТВОРИ



Додаток 3


ПОСВЯЩЕНИЕ

ЛЕОНУ ВЕРТУ

Прошу детей простить меня за то, что я посвятил эту книжку взрослому.

Скажу в свое оправдание: этот взрослый - мой самый лучший друг. И еще: он живет во Франции, сейчас он нуждается в утешении. Если же все это меня не оправдывает, я посвящу свою книжку тому мальчику, каким был когда-то мой взрослый друг. Ведь все взрослые сначала были детьми, только мало кто из них об этом помнит.

Итак, я справлю посвящение:

ЛЕОНУ ВЕРТУ, когда он был маленьким.

Додаток 4



Тестові завдання


  1. Один із навчальних предметів, що рекомендований льотчику-оповідачеві для вивчення замість малювання.

А) математика; Б) географія; В) фізика;

2. Назви яких планет згадує герой.

А) Земля, Марс; Б) Марс, Юпітер, Земля; В) Венера, Марс, Юпітер, Земля;

3. На що схожі баобаби?

А) кущ; Б) квітка; В) дерево

4. Який останній малюнок льотчика, яким принц був задоволений?

А) ковпак; Б) ящик; В) баранець;

5. Кого герой називає дивними людьми?

А) дорослих; Б) дітей; В) своїх батьків;

6. Що найбільше любив принц?

А) захід сонця; Б) сонячний день; В) теплу ніч;

7. Які звірі на планеті принца не водяться?

А) вовки; Б) леви; В) тигри;

8. Як називав принц троянду?

А) ніжна квіточка; Б) гордовита й недовірлива квітка; В) красуня лісу;

9. Предмет одягу Маленького принца

А) шарф; Б) коротенькі штанці; В) пояс;

10. Через яку поломку сталася аварія льотчика?

А) шасі; Б) крило; В) мотор;

11. Як, на думку принца, можна врятувати планету?

А) посадити дерева; Б) виривати баобаби; В) вирощувати квіти;

12. Хто жив на першому астероїді?

А) честолюбець; Б) король; В) бізнесмен;