Урок № 26 Дата:
Тема: Природні зони: ліси, савани, рідколісся
Мета уроку: сформувати знання про природні зони Південної Америки, про взаємозв’язки природних компонентів у їх складі; дати уявлення про ґрунти, рослинність та тваринний світ природних зон; формувати вміння порівнювати особливості природи материків на прикладі Пів-денної Америки та Африки; оцінювати сучасні екологічні проблеми, що існують на материку.
Обладнання: підручник, атлас, зошит для практичних робіт, кліматична карта Південної Америки, карта природних зон.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Очікувані результати: учні зможуть: розповідати про природні зони Південної Америки; наводити приклади ґрунтів, рослинності та тваринного світу; порівнювати особливості природи Південної Америки та Африки; оцінювати сучасні екологічні проблеми, що існують на материку.
Тип уроку : урок формування нових знань, умінь і навичок
Форма ypoку: урок- подорож.
Хід уроку
І. Організаційний момент(2 хв.)
Вчитель: Доброго дня! Сідайте. Подивіться один на одного, посміхніться і подумки побажайте успіхів один одному на уроці.. А я усім бажаю доброго настрою, творчої праці, взаєморозуміння, хорошого спілкування.
Девізом нашого уроку є слова відомого географа М.Пржевальського. « … Життя прекрасне ще й тому, що можна мандрувати »
І щоб переконатися в справедливості цих слів сьогоднішній урок ми проведемо у формі мандрівки.
Діти, а з чого починаться будь - яка мандрівка?
(учні дають відповіді – пропозиції)
На мою думку, нашу мандрівку розпочнемо зі збору рюкзака. Нам потрібно зібрати до рюкзака необхідні речі (в нашому випадку) - це ваші знання. Від наповнення рюкзака залежать успіхи та результати наших знань на уроці. (На дошці висить рюкзак, який поступово наповнюється виконаними завданнями учнів)
На сьогоднішньому уроці ми продовжимо вивчення неповторної природи Південної Америки. А зараз перевіримо, як ви засвоїли попередній матеріал про цей неповторний материк.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів ( 8 хв.)
Змагання двох команд
Прийом "Рекорди Південної Aмepики"
Найвологіший на землі материк (Південна Америка)
Найбільша низовина світу ( Амазонська).
Найдовший гірський ланцюг (Анди)
Нaйвищий водоспад (Анхель)
Найповноводніша річка(Амазонка).
Найсvхіша пустеля (Атакама)
Найменший птах (колібрі)
Найкровожерливіша риба (піранья).
Із завданнями ви впоралися і наповнюємо рюкзачок вашими географічними знаннями. (виконані завдання вкладаються в рюкзачок).
Вікторина «Юний кліматолог» робота з картою
В якому кліматичному поясі знаходяться Орінокська низовина і Гвіанське нагір'я? (субекваторіальний)
Взимку і влітку висока температура (+25° +27°С) , опади бувзють протягом року?(екваторіальний)
Літо жарке (+22° +24°). зима тепла (+13° +l6° ) опади бувають взимку (600-800мм) (субтропічний середземноморський)
Різниця між літніми і зимовими температурами повітря незначна, зима cvxa, літо вологе? (субекваторіальний)
3имa тепла (+9° +17°) , літо жарке (+22° +25°) опади бувають протягом року(субтропічний морський).
Знаходиться Амазонська низовина і Північні Анди? (екваторіальний)
Чітко виражені пори рокv, опадів не багато (3OОмм). температура протягом року не змінюється. (помірний континентальний)
В якомv КП знаходиться найсvхіша пvстеля Атакама дe пo кілька років не буває дошу?'(тропічний континентальний)
Інтелектуальна гра «Річки Південної Америки»
Прийом «Мікрофон»
Найповноводніша річка. (Амазонка)
Протікає по Ла-Платській низовині. (Парана)
Судноплавна протягом 400 км.( Оріноко)
Має більше 500 приток. (Амазонка)
На цій річці знаходиться найвищий водоспад. (Оріноко)
Максимальна глибина - 185м. (Амазонка)
Куди впадає річка Парана?(Атлантичний океан)
Наповнюючи далі рюкзак знань ми ці завдання теж покладемо в нього.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу (25 хв.)
Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
«Країною чудес» називав у своєму романі «Загублений світ» пишні ліси Південної Америки відомий письменник-фантаст А. Конан-Дойл. Однак «країною чудес» заслужено можна назвати не тільки ліси Амазонії, але й весь материк Південна Америка.
Оголошення теми та плану уроку
Вчитель : Сьогодні в нас особливий урок. Ми вже з вами багато дізналися про Південну Америку - про її гeографічне положення, рельєф, гори і рівнини, річки і озера, особливості клімату. A сьогодні ми помандруємо пo просторах цього дивовижного материка, щоб більше дізнатися про його неповторну природу, рослинний і тваринний світ, грунти,
План уроку:
Закономірності поширення природних зон в Південній Америці.
Вологі екваторіальні ліси (амазонська сельва).
Савани та рідколісся (кампос, льянос).
Прийом «Проблемне питання»
Учитель. Поширення природних зон у рівнинній частині материка відбувається так само, як і на інших материках — за законом широтної зональності. Деякі природні зони ми вивчали при знайомстві з Африкою. Але надмірна вологість клімату Південної Америки зумовила наявність у них своїх особливих рис. Які це риси? Нам треба з’ясувати відповідь на це запитання протягом уроку.
Прийом «Географічний практикум»
• Що таке природні зони?
(Природні зони – це великі ділянки земної поверхні, які відрізняються кліматом, грунтами, рослинами, тваринами)
За допомогою карт атласу визначте назви та кількість природних зон Південної Америки.(вологі екваторіальні ліси, савани і рідколісся, степи. пустелі і напівпустелі,)
• Від чого залежить зміна природних зон на материку?
(Розміщення природних зон на материку зумовлюється географічною широтою, а також висотою над рівнем моря, впливом морських течй і, перерозподілом опадів в зв’язку з рельєфом. Тому широтна зональність інколи порушується й природні зони витягуються вздовж меридіанів. )
• Проаналізуйте закономірності розташування природних зон в Південній Америці та порівняйте їх з розташуванням природних зон в Африці.
(Для рівнин Південної Америки (як і Африки) характерне чітке чергування природних зон від екватора в бік полюсів, тобто спостерігається широтна зональність. Але на відміну від Африки , яку екватор перетинає майже навпіл, екватор перетинає Південну Америку у північній її частині. Тому дзеркальне повторення від зони гілей (вологих екваторіальних лісів) спостерігається лише до зони саван та рідколісь. Всі інші природні зони майже широтно змінюються на південь материка: степи (пампа), напівпустелі та пустелі.
Гра – подорож «Країною чудес» Робота в групах.
Учні класу об’єднуються в дві експедиційні групи, кожна з яких отримує завдання і за допомогою тексту підручника, додаткової літератури, атласу, підготовлених презентацій складає характеристику кожної природної зони Південної Америки. (учні отримують маршрутний лист)
Вчитель: Сьогодні ми побуваємо на двох станціях. Що ж, вирушаймо в цікаву подорож. Свою подорож ми розпочнем від екватора. Mu будемо подорожувати на катері.
(Прикріплюється аплікацію катера на карту в районі вологих екваторіальних лісів).
Учні виступають із повідомленнями, підготовленими до уроку, відповідно до плану характеристики природної зони. Слухаючи звіти експедиційних груп, учні класу заповнюють таблицю в зошитах.(таблиця в додатку)
План характеристики природної зони (на дошці і перед учнями).
Географічне положення.
Клімат.
Ґрунти.
Рослинність.
Тваринний світ.
Перша станція «Сельва»
Mи з вами знаходимось над вологим екваторіальним лісом Південної Амeрики, який називають "сельвою", що в перекладі означає «ліс».Сельва знаходиться на заході Амазонської низовини, вона розташована в межах екваторіального кліматичного поясу, де весь рік жарко і багато опадів.
Виступ учня за випереджальним завданням.
Заповнюємо маршрутні листи
Це найбільший екваторіальний ліс на землі - зелена оранжерея нашої планети, одне із неповторних чудес (планети) природи. Тут нараховується дo 40 тис. рослин, бля 880 видів пальм. Ha червоно-жовтих грунтах буйна рослинність росте ярусами. Дерева утворюють понад десять ярусів. Окремі з дерев досягають 80-100 м. Тут поширені цінні породи дерев - гевеї, із соку яких добувають каучук. Індіанці басейну Амазонії почали носити гумове взуття раніше за європейців. Виготовляли вони його дуже просто – підставляли ногу під сік гевеї, що стікає по корі. Застиглий каучук набував форми ступні. Трапляються і такі екзотичні рослини, як важке залізне і легке бальзове дерева, а також пуїзейро — рослина, що поселяючись на іншому дереві, згодом задушує його, обвиваючи немов мотузками. Особливо багато ліан, що стеляться по землі і переплітають дерева, а також орхідей, що чудово цвітуть.
Сельва є батьківщиною какао, з плодів якого виробляють шоколад, червоного дерева (пay бразил) - яке дaло назву Бразилії, хінного дерева. Ростуть тут ананаси, квітучі орхідеї, молочне дерево із солодким соком, динне дерево, хінне, кора якого використовується для боротьби з малярією, кругле гігантське листя - вікторія -регія (2м в діаметрі) витримує вантаж до 50 кг, а квітка до 40 см в діаметрі. Із кори деякuх видів ліан індіанці одержують сильний яд кураре, яким вони намащують наконечники стріл.
Тваринннй світ сельви дуже багатий і різноманітний. Більшість тварин живе на деревах. Тут налічується 38 видів мавп. Трапляються деревні жаби, які завдяки липким подушечкам на лапах вільно рухаються навіть гладенькою поверхнею листка. Майже все життя зависають на дереві лінивці. Господарями сельви є два хижаки: кішка ягуар та найдовша змія світу - анаконда. B Амазонці водиться невелика риба піранья, яка ненажерливістю перевищує акул. Дуже багатий світ птахів: від великого хижака гарпії дo найменшого птаха на землі - колібрі (мaca 2 г). У Південній Америці водиться найбільший гризун на Землі – водосвинка – капібара. Його вага – до 50 кг.
Це справжнє царство комах та павуків. Кожного року вчені відкривають все нові й нові їх види. Тут комахи досягають великих розмірів. Так, у сельві живе найбільший в світі жук-титан з родини вусачів, що досягає 18 см, найбільша зелена сарана – 15 см, найбільший метелик великий блакитний морфо з розмахом крил 20 см. Проте унікальними є велетенські мурашки, що мають довжину тіла до 7 см. Рухаються вони ланцюжком, спустошуючи все навкруги. Після них лишаються лише пір’я, кістки птахів та змій, оболонки від яєць. В амазонській сельві відомий павук-птахоїд, що сягає 12-20 см. Має отруту небезпечну навіть для людини. Небезпечними є й мертві павуки: їх тіла вкриті волосками, що зберігають отруйні речовини кілька років.
Основне заняття населення сельви – використання лісових багатств, особливо вирубка лісів. Амазонські ліси дають більше, ніж третину всього кисню. Ось чому сельву називають легенями планети.. Щорічно площа сельви скорочується на 1%. Ліси знищують з метою розширення пасовищ для великої рогатої худоби. Значної шкоди завдало природі будівництво Трансамазонської автомагістралі завдовжки 5000 км, що перетнула Амазонію з заходу на схід.
Перегляд відеоролика
Південна Америки нас постійно дивує своїми рекордами, а чи зможете Ви здивувати рекордом: пройти навколо Південної Америки за 2 хв. ( учень контролює час )
Картографічна фізкультхвилинка: естафета «Навколо Південної Америки за 2 хвилини »
( географічний ланцюжок)
Завдання: за дві хвилини пройти навколо Африки не обминаючи і не пропускаючи жодного географічного об’єкта, що має відношення до цього материка. ( по черзі).
м. Гальїнас – Карибське море – Панамський канал – Тихий океан – о-ви Галапагос - м. Париньяс – Перуанська течія - протока Магелланова – о.Вогняна Земля – м. Фроуерд – протока Дрейка – Атлантичний океан – Фольклендська течі – Фольклендські острови – затока Ла-Плата – Бразильська течія – м. Кабу-Бранку – Гвіанська течія – Малі Антильські острови.
Отже, ви зрозуміли: знаючи географічну номенклатуру, ви зможете помандрували в будь-який куточок світу.
Друга станція – «Савани і рідколісся»
Цю природну зону я пропонvю проїхати на позашляховику (Прикріплюю аплікацію джипa на карті.в районі поширення саван).
Зона саван та рідколісь займає Гвіанське і Бразильське плоскогір'я та Орінокську низовину.Савани північної та південної частини материка відмінні між собою. В саванах північної півкулі, які дістали назву льянос, що з іспанської означає «рівнина», клімат більш вологий, вони розташовані в межах субекваторіального поясу. Савани південної півкулі, які дістали назву кампос, що з португальської мови означає «поле», більш посушливі, оскільки вони розташовані не тільки в субекваторіальному, а й в тропічному поясах.
Виступ учня за випереджальним завданням.
Заповнюємо маршрутні листи.
Грунти тут червоні та червоно-коричневі. Вони утворюються за умов перемінного зволоження. В посушливий сезон в них накопичується перегній.
Mи їдемо саванами північної частини материка. Вона нагадує нам африканські савани, але заамість баобабів між травами тут височать окремі пальми.. Найціннішою є маврикієва пальма, плоди їі їдять, із серцевини і стовбура виробляють борошно, листя використовують для покриття лаків.
Савана на півдні більш посушлива, тому дерев тут немає. Тут ростуть чагарники та деревоподібні кактуси. Савана є батьківщиною арахісу (земляного горіха). Тут зvстрічає:ться дерево кебрачо з дуже щільною деревиною, яке тоне у воді, але не гниє. Його ще називають «зламай сокиру».
Тваринний світ є досить своєрідний. Ha відміну від африканских саван тут мало копитних. Водяться тільки тапіри, невеликі дикі свині пекарі, на яких полює пума. Дуже багато комах, термітів, які будують високі міцні споруди. У ці башти може проникнути тільки мурахоїд за допомогою довгого і клейкого язика. Роль санітарів тут виконують броненосці, який швидко знищує загиблих тварин.
Савани Південної півкулі дуже змінені діяльністю людини. На зміну рослинності саван прийшли плантації кави та арахісу, батьківщиною якого саме і є місцеві савани. Також великі площі займають міста та райони видобутку корисних копалин.
На місці природної рослинності розташовані плантації культурних рослин та пасовища.
Пропоную обідню перерву.
Прийом ,,Чарівна скринька”
(за описом учні відгадують назву плода рослини, який знаходиться в ящику)
1.У народів Америки ця рослина користувалась особливою повагою, їй присвячували вірші, пісні, легенди. Бога дощу зображали з цією рослиною. Із неї роблять борошно, олію, крохмаль, консерви. Індіанці готують з неї мамалигу і називають цю рослину – маїс (Кукурудза).
2. Плоди цієї рослини - овальні зерна білого, зеленого, жовтого або коричневого кольору. Вони містять багато вітаміну Е, який ще називають вітаміном молодості. Цю ,,родичку гарбузову” ми вважаємо традиційною українською культурою. Наші господині готують з нею пиріжки, борщ, вінегрет. А мексиканці, індуси, євреї додають її до безлічі страв, і навіть до десертів (Квасоля).
3. Цю рослину знають усі і називають її ,,другим хлібом”. Завіз її в Європу Христофор Колумб. В Іспанії її називають ,,папа”, в Італії - ,,трюфель”, а у Франції - ,,земне яблуко”. Квітками цієї рослини англійська королева прикрашала корону. У Росії ж людей спочатку примушували розводити її. Сьогодні ця рослина росте на кожному городі (Картопля).
4. У Північній Америці ця рослина довгий час вважалася смертельною отрутою. У Європі, куди її привіз Колумб, її називали ,,золотим яблуком”. Плід рослини – велика кулеподібна ягода. Сьогодні вчені довели, що вживання цих плодів може стати причиною схуднення, оскільки змінює рівень гормонів апетиту (Помідор).
5. Представники роду — однорічні трав'нисті рослини 25-35 см заввишки. Квітки з'являються у травні — червні. Листки парноперисті, із чотирма овально-яйцеподібниими листочками. Квітки сидячі або на коротких ніжках у пазухах листків. Плід — підземний біб, видовжено-циліндричний, 1-5-насінний. Насіння деяких видів їстівне, містить багато олії. (арахіс)
Вчитель
- Чому про ці культури ми згадали на сьогоднішньому уроці? (Південна Америка є батьківщиною цих культур).
ІV. Закріплення вивченого матеріалу (6 хв.)
Цифровий диктант «Вгадай природну зону»
Вологі екватор ліси | 1 |
Савани і рідколісся | 2 |
У якій природній зоні:
Росте дерево, яке за свою міцну деревину дістало назву «зламай сокиру». ?
Ростуть вічнозелені, різноманітні за видовим складом багатоярусні ліси, що ростуть і плодоносять протягом року.
Росте дерево, з соку якого дістають каучук.
Ростуть галерейні ліси.
Водяться невеликі свині – пекарі, броненосці, пума.
Росте велетенське латаття – вікторія – регія.
Відповідь : – 2 1 1 2 2 1
Напиши «есемес» учителю (продовжити фразу)
Мені найбільше запам'яталось...
Головне, що я хочу сказати...
Для мене цей час...
Для чого потрібно вивчати сьогоднішню тему?
Прийом «Роблю висновок»
Висновки: (Підбиття підсумків уроку вчителем)
• У Південній Америці налічується більше природних зон, ніж в Африці чи Австралії. Найбільшу площу займають вологі екваторіальні, савани та рідколісся, степи та напівпустелі.
• Найбагатші рослинність і тваринний світ у вологих екваторіальних лісах. Савани та рідколісся Південної Америки бідніші за видовим складом рослин і тварин, ніж савани Африки.
V. Узагальнення та корекція знань з вивченої теми
Запитання та завдання для усного контролю знань: (Усне опитування)
1. Назвіть і покажіть на карті найбільші за площею природні зони Південної Америки. У якому напрямку вони змінюють одна одну?
2. Які природні зони є у Південній Америці, що відсутні в Африці ?
3. Дайте характеристику однієї з природних зон материка за типовим планом.
8. Батьківщиною яких культурних рослин є Південна Америка?
VІ Підсумок уроку (3 хв.)
Перегляд фрагменту відеофільму «Вологий екваторіальний ліс»
Перегляньте фрагмент, назвіть природну зону.
Наша подорож Південною Америкою продовжиться на наступному уроці, тому готуйтеся поповнити рюкзачок знаннями.
VІІ Оцінювання учнів
VІІІ. Домашнє завдання ( 1 хв.)
Опрацювати текст підручника §25
Ст 96. Завдання 8 (письмово)
Повідомлення/презентація «Пампа»
Додаток
Природні зони Південної Америки.
Назва природної зони | Клімат | Грунти | Рослинність | Тваринний світ |
1.Вологі екваторіальні ліси (сельва). | Екваторіальний пояс. ЕП весь рік: жарко+ волого | Червоно-жовті фералітні | 40 тис.видів рослин 12 ярусів дерев: сейба, пальми (200 видів), гевея (каучук), какао, молочне дерево, хінне дерево (від малярії), залізне дерево, динне дерево, ананас, банан. Ліани. Орхідеї. Латаття вікторія-регія. Сельва – «легені планети». | На деревах: мавпи (38 видів), ревун, лінивці, деревна жаба. Хижаки: ягуар, кайман, анаконда (10м) – водяний удав. Птахи: гарпія, колібрі (2гр), папуги, тукани. Водосвинка-капібара (50кг). Піранья. Комахи: хижі мурахи (3см), москіти, павуки-птахоїди (12см), жуки-геркулеси (15см), жуки-ліхтарі, метелики (30см). |
2.Савани а) на півночі – льянос б) на півдні кампос | Субекваторіальний пояс Субекваторіальний і тропічний пояси (клімат більш посушливий). | Червоні і червоно-коричневі | Трави, пальми, акації, чагарники, деревоподібні кактуси, кебрачо («зломай сокиру»). | Тапір, дикі свині-пекарі, пума, броненосець (санітар), терміти, мурахоїд. |
Додаток 1
Природні зони Південної Америки
Назва | Географічне розташування | Клімат | Грунти | Рослини | Тварини |
Вологі екваторіальні ліси |
| | | | |
Савани і рідколісся |
| | | | |
Степи |
| | | | |
Напівпустелі Пустелі |
| | | | |
Словничок
Сельва – це ______________________________________________
Льянос – це ______________________________________________
Пампа – це ______________________________________________
Кампос – це _________________________________________