«Щоб щасливо жити – треба з усіма дружити»
(конспект заняття з морального виховання
з дітьми старшої групи)
Мета: уточнювати і розширювати уявлення дітей про дружбу, товаришування, дружні взаємини між людьми;
- вчити уникати конфліктів, підтримувати інтерес до ігрових дій , заохочувати виконання емоційно-рухових етюдів, формувати бажання гратись разом, вживати в мовленні різні типи речень, сприяти розвитку чіткості мовлення радіти власним позитивним рисам і намагатись позбутися негативних, формувати вміння цінувати дружбу та справжніх друзів.
-викликати позитивні емоції, використовуючи елементи ігрових вправ; розвивати увагу, уяву, пам’ять, мислення. виховувати доброту, чуйність, бажання бути справжнім другом.
- виховувати доброту, відповідальність, чуйність, доброзичливість, готовність прийти на допомогу, гуманне ставлення до іншої людини, бажання бути справжнім другом.
Хід заняття
Вихователь:
Сідайте тихенько на стільці і послухайте що я вам приготувала
Я пропоную вам послухати запис пісні. «Справжній друг» А про що ж говориться в пісні?(про дружбу)
Вихователь:
От і я сьогодні пропоную поговорити про дружбу.
Дружба – яке дивовижне і чарівне це слово.
- А що ж таке дружба? Відповіді дітей.
Вихователь: Дружба – це коли люди хочуть бути разом, коли разом їм цікаво, весело і комфортно; коли люди не сваряться, не ображають один одного; коли завжди допомагають, особливо в біді, вміють пробачати.
- У вас є друзі?
Давайте пограємо з вами в гру «Квітка для друга».
(На підносі лежать квіти (серед них декілька зів’ялих, зламаних ), кожен повинен вибрати квітку, яку б подарував другові).
Діти обирають квітку. Говорять: «Ця квітка для мого друга …» і ставлять квітку у вазу.
Вихователь:
Всі ви вибрали яскраві, гарні квіти. Чому ніхто з вас не взяв ось таку квітку (Показує вихователь зів’ялу квітку)?
Відповіді дітей.
Вихователь:
Справді, друзям хочеться подарувати все найкраще. Погляньте, який у нас вийшов красивий букет!
Вихователь:
Вже ми знаємо, як звати ваших друзів. А ще хочеться дізнатись, які ж риси характеру у них. Тому давайте пограємо в гру «Розкажи про товариша».
Дидактична гра «Розкажи про товариша»:
(діти стоять в колі, вихователь посередині з м’ячем в руках)
- твій друг жадібний,-
- твій друг неслухняний,-
- твій друг лінивий,-
- твій друг щедрий,-
- твій друг сумний,-
- твій друг надійний,-
- твій друг злий,-
- твій друг талановитий,-
- твій друг спокійний,-
Діти дають стверджувальну або заперечну відповідь («Так, мій друг веселий», або «Ні, мій друг щедрий») .
Вихователь:
Дійсно, хороші у вас друзі. Але є люди, які не вміють дружити.
Спостереження
2 склянки з водою
Коли людина чесна, доброзичлива , дружелюбна , вихована - в цей час вона схожа на чисту воду, думки і душа в неї чисті та прозорі(показую склянку з чистою водою)
Але буває , що людина зла ,брехлива, невихована, думки в неї сумні, та не приємні - то ця людина схожа на темну каламутну воду(кидаю шматок землі в другу склянку).
Скажіть, з якою людиною ви хотіли би дружити?
Звичайно, з тією людиною, в кого чиста душа, думки, та гарний настрій
Ось розгляньте картинки і скажіть, чи хотіли б ви мати собі таких друзів.
(Дид. гра «Розкажи про вчинок»: діти розглядають картинки і оцінюють вчинки дітей. Потім говорять, як треба поводитись правильно).
Ми знаємо мирилку
Вихователь Ти не плач, ти не плач
І за все мене пробач!
І на мене ти не сердься
Бо у тебе –добре серце.
Будемо завжди дружити
І ніколи не сваритись
Чи знаєте з чого починається дружба? ( я вам відкрию таємницю - дружба починається з посмішки)Посміхніться один одному.
А як ви гадаєте, легко знайти собі справжнього друга? Як стати справжнім другом?
Відповіді дітей.
Вихователь:
Щоб стати справжнім другом, потрібно дотримуватись певних правил:
- бути добрим;
- бути щедрим;
- бути привітним і веселим;
- нікого не ображати;
- завжди допомагати.
Якщо ви будете дотримуватися цих правил, у вас буде багато друзів; вас будуть любити і поважати.
Фізкультхвилинка «Дружба»:
Діти стають парами, обличчям один до одного і промовляють:
Я- твій друг, і ти - мій друг (показують один на одного)
І навколо друзі (розводять руками) !
В мене - ніс і в тебе - ніс(торкаються спочатку свого носика,а потім товариша)
Плеснемо в долоні(плескають в долоні)!
В мене - щічки, в тебе - щічки (погладжують щічки свої, а потім товариша)
Гарні та гладенькі!
Я – твій друг, і ти - мій друг!
Друзі ми рідненькі! (обіймаються)
-Діти, нам тут Фея Доброти залишила торбинку з питаннями, хоче дізнатися, чи виховані ви діти, чи вмієте дружити.
Зараз ви будете діставати запитання з торбинки, а відповідати будете в цій мікрофон, чітко і виразно, .Хоч вона і далеко, але вона почує ваші відповіді
- Як ти поступиш, якщо твій друг звернеться до тебе за допомогою?
- Як ти поступиш, якщо твій друг образиться на тебе?
- Як ти поступиш, якщо твій друг послизнеться і впаде?
- Як ти поступиш, якщо твій друг загубив рукавички і в нього замерзнуть руки?
- Як ти поступиш, якщо твій друг захворіє?
- Як ти поступиш, якщо твій друг поділився з тобою таємницею?
Вихователь:
Тепер ми можемо розпочинати випробовування дружби .Дізнаємось, чи можете ви дружити по справжньому?
Візьміть один одного за руку. Уявіть, що навкруг глибока річка… Вам потрібно перевести свого товариша на інший берег цієї річки. Але є лише вузенький місточок. Добре подумайте, як ви виконаєте це завдання, адже ви повинні йти разом із своїм товаришем і ваші руки не повинні роз’єднатися.
І от хто справиться із цим завданням, отримає символ дружби, адже в них справді міцна дружба.
Діти долають перешкоди і отримують серце.
-А зараз на згадку про наше заняття, я пропоную створити віночок дружби, залишити часточку свого маленького доброго серця ( діти наклеюють серце на віночок)
А тепер давайте станемо у коло , зробимо віночок дружби, та затанцюємо)
Ви добре справились із завданням. Ви справжні друзі!
Тому і надалі робіть все, щоб зберегти свої дружні, теплі стосунки.