Бібліотека методичних матеріалів


Форма проведення

Урок-тренінг

Тема: СНІД ─ загроза людству.
Мета: поглибити знання про ВІЛ і СНІД; сприяти усвідомленню учнями небезпеки, пов’язаної із поширенням СНІДу на планеті; розвивати навички спілкування, слухання; виховувати почуття відповідальності за власну поведінку та ведення здорового способу життя.

Хід тренінгу


1.Привітання.
2. Правила групи.

3. Очікування. Намалювати на папері яскраве сонце і високу круту гору. Учні свої очікування записують на чоловічках, які вирізані із клейких папірців, і розміщують їх біля підніжжя гори.
4.Слово вчителя.

ВІЛ! СНІД!...

В одному слові стільки бід!

Зарадити хворобі ми не можем,

Лиш співчуттями допоможем.

Щоб долі наші трагічними не стали

Треба, щоб ми про СНІД все знали.
5. Вправа «Асоціації». (Прикріпити на дошці папір із написом «СНІД». Навколо нього учні повинні написати свої асоціації, які викликає це слово).
6. Мозковий штурм.

Що я знаю про ВІЛ/СНІД ?
Зміст основних понять ВІЛ/СНІДу.

В - вірус

I – імунодефіциту

Ллюдини

ВІЛ-інфекція - хвороба, спричинена вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). ВІЛ віднесений до лентивірусів («повільних вірусів»), підгрупа ретровірусів. У зв'язку з цим він викликає повільно протікаюче захворювання з тривалим інкубаційним періодом (прихований період від мо­менту зараження до появи перших симптомів захворювання). Потрапляючи в організм людини ВІЛ знижує захисну функцію імунної системи, в результаті чого організм втрачає можливість протистояти різноманітним захворюванням.С- синдром (сукупність симптомів, ознак, що визначають певне захворювання)

Н- набутого (не вродженого, а переданого від однієї людини іншій)

I - імунного (що має відношення до імунної (захисної) системи організму)

Д - дефіциту (недостатня протидія імунної системи хворобам)

Терміном СНІД позначають кінцеву стадію ВІЛ-інфекції. Дана стадія характеризується остаточним ураженням імунної системи людини, на фоні якого розвиваються супутні захворювання (так звані опортуністичні інфекції) - запалення легенів, органів травлення, головного мозку, туберкульоз, утворення злоякісних пухлин шкіри і судин. Руйнуючи імунну систему, ВІЛ робить організм нездатним протистояти не лише зовнішнім інфекціям, але й умовнопатогенним інфекційним агентам (бактеріям, грибкам і т. ін.), що, як правило, існують в організмі людини і не викликають захворювань. Проміжок часу між інфікуванням ВІЛ і розвитком стадії СНІДу може бути різним в залежності від загального стану здоров'я інфікованої людини, її способу життя та інших обставин. Близько 40% інфікованих переходять у стадію СНІД лише через 12-13 років після зараження. Втім, у будь-якому разі хвороба закінчується смертю.

7.Гра з маршруту безпеки, станція 1. Шляхи передачі ВІЛ.

Стенд складається з трьох секторів: зеленого , жовтого та червоного. Кожен колір сектора символізує різний ступіть ризику передачі ВІЛ. Зелений: ризик інфікування ВІЛ відсутній. Жовтий: середній рівень інфікування. Червоний: високий рівень інфікування ВІЛ. Зараз малюнки розміщені хаотично і, ймовірно, потрапили до неправильного сектора. Будь ласка, розподіліть їх по секторах, залежно від ступеня ризику інфікування ВІЛ в зображених ситуаціях.

8. Перегляд відео «Шляхи передачі ВІЛ. (перевірити ще раз, чи правильно розклали картки)

9. Вправа біля дошки. На дошці прикріпити 2 листки (ВІЛ передається і ВІЛ не передається). Кожен із учнів отримує смужку з умовою, яку повинен прикріпити на дошці біля одного з листків. Умови:


рукостискання;


 • обійми;


 • переливання крові;


 • дружній поцілунок;


 • робити ін’єкції одним шприцом;


 • укуси комах-кровососів;


 • мати незахищені сексуальні контакти;


 • кашель, нежить, чхання;


 • повторно використовувати презервативи;


 • пити з однієї склянки з ВІЛ-інфікованим;


 • утримуватися від статевих стосунків;


 • поїздка в переповненому транспорті;


 • дружити з ВІЛ-інфікованим;


 • часто змінювати сексуальних партнерів;


 • робити штучне дихання «рот в рот»;


 • користуватися спільною бритвою;


 • обмін одягом і взуттям;


 • робити насічки на шкірі ножем, яким користувалися інші;


 • плавати у басейні;


 • спільне користування туалетом, душем, ванною;


 • користуватися одним телефоном;


 • користуватися фонтанчиком для води;


 • доглядати хворого на СНІД.


13. Інформаційне повідомлення. Статистичні дані.

Щодня в світі інфікується ВІЛ більше 16 000 осіб. На жаль, за темпами розвитку епідемії Україна посідає провідне місце в Східній Європі. Щомісяця в Україні реєструється понад тисячі нових випадків ВІЛ-інфекції. В порівнянні з 2005 роком, кількість ВІЛ-інфікованих у 2010 році зросла вдвічі і сьогодні становить 146 129 осіб. Це приблизно 3 відсотки населення України. Говорячи образно, в кожному 80 квартирному 5-ти поверховому будинку поруч з нами проживають 7 ВІЛ-інфікованих.

Майже 80 відсотків з них складають особи віком 20-39 років. Ця вікова група є найбільш вразливою.

Найбільш високим показник розповсюдження ВІЛ-інфекції є в областях: Черкаській, Дніпропетровській, Донецькій, Миколаївській, Одеській, Херсонській, а також м. Києві.

Питома вага ВІЛ-інфікованих дітей в загальній структурі з моменту реєстрації складає близько 11 відсотків. Не може залишити байдужим той факт, що в Україні щороку збільшується кількість хворих на СНІД дітей віком від 14 років, а також дітей, народжених від ВІЛ-позитивних матерів.

Жертви СНІДу.

Від СНІДу померли знамениті на увесь світ люди (показувати портрети і кріпити їх на дошку, де є напис «Жертви СНІДу»): співак Фредді Меркюрі, Рудольф Нурієв – танцівник балету, Мейдтик Джонсон – баскетболіст, від цієї хвороби помер друг Нурієва, лауреат Нобелівської премії з літератури Патрік Уайтт, американський режисер Колін Хіггінс, джаз-музикант Майкл Девіс, художник-графік Кайф Херинг….

Так трапилося і з Фреді Меркюрі – англійський рок-музикант, композитор, співак, керівник рок-групи «Queen». Помер від СНІДу у віці 45 років .Смерть великого музиканта настала тому, що організм, у якому був СНІД не зміг боротися із запаленням легень.

Так, за два дні до смерті, 22 листопада, музиканти «Queen» оголосили волю Меркюрі, що всі кошти від продажу платівок підуть у фонд по боротьбі зі СНІДом в Америці і Англії. «…Це допоможе нам – як мріяв Фреді – зрозуміти, що проблема СНІДу торкається кожного»

14. Перегляд музичного кліпу Віктора Павліка

15. Підсумок тренінгу.

Якщо ваші очікування справдилися, то нехай чоловічки піднімуться до сонечка, на вершину гори.

18. Прощання. Слово вчителя.

Хай буде все побачене - побачено.

Хай буде все пробачене – пробачено.

Хай буде вік прожито, як належить.

Учні стають в коло, беруться за руки і разом промовляють: «СНІД не для нас,

це вибір не наш! Ми ─ за здоровий спосіб життя, за життя без СНІДу!»

Будьте здоровими! Здоров’я в ваших руках!
19. Домашнє завдання.

Написати твір-роздум на тему: “ СНІД – лихо чи провина людства.”