МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
Комунальний заклад вищої освіти
«Кам`янський медичний коледж»
Дніпропетровської обласної ради»
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ
КОМПЛЕКС № 06
Дисципліна ТЕХНІКА ВИГОТОВЛЕННЯ НЕЗНІМНИХ ПРОТЕЗІВ
Галузь знань 22 Охорона здоров’я
Спеціальність 221 Стоматологія
Освітньо-професійна програма Стоматологія ортопедична
Тема заняття Виготовлення пластмасового мостоподібного протеза 1 |003
Моделювання воском анатомічної форми опорних коронок.
Тип заняття Практичне заняття
Кількість навчальних годин 6 годин
Викладач Демянович Н.В.
Обговорено та затверджено
на засіданні ЦМК зуботехнічних дисциплін
Протокол № від 201 р.
Голова комісії Н.Є. Бєлянінова
Актуальність теми : У комплексі протетичних заходів тимчасове протезування займає одне з ключових місць. На період часу з моменту початку ортопедичного лікування до постійної фіксації основної незнімної конструкції необхідно виготовлення тимчасової конструкції, яка має високу механічну міцність і захищає відпрепаровані зуби від різних подразників: температурних, хімічних, бактеріальної інвазії.
За останні два десятиліття незнімні ортопедичні конструкції, виготовлені з пластмаси, значно поступилися зубним протезам, виготовленим з кераміки, проте вони знайшли широке використання як тимчасові конструкції, якими пацієнт користується доки не будуть виготовлені постійні зубні протези.
Жодне ортопедичне втручання з метою протезування незнімними протезами не обходиться без моделювання анатомічної форми зубів. Важливою умовою забезпечення якісних стоматологічних реставрацій є вміння зубного техніка відновлювати анатомічну форму зубів за допомогою моделювального воску.
МЕТА ЗАНЯТТЯ:
Дидактична - засвоєння та осмислення нового матеріалу по технології виготовлення пластмасового мостоподібного протеза.
НАВЧАЛЬНА:
узагальнити та систематизувати знання студентів по технології виготовлення пластмасового мостоподібного протеза;
розглянути особливості анатомічної форми зубів верхньої щелепи : 11та 23 зубів;
закріпити теоретичні знання з етапів виготовлення пластмасових опорних коронок
сприяти закріпленню практичних навиків моделювання 11 та 23 зуба
РОЗВИВАЮЧА:
розвивати мотиваційну потребу досконалого вивчення матеріалу для покращення подальшого сприймання матеріалу та для формування інтеграційних звязків з клінічними дисциплінами;
розвивати клінічне мислення у студентів;
розвивати уміння працювати з наочністю;
розширити кругозір студентів, розвивати пам'ять студентів, вчити логічно мислити, правильно та чітко висловлювати свою думку, формувати навички узагальнювати;
вдосконалювати навички самостійного опрацювання наукової інформації за навчальною, методичною, наукової літературою.
ВИХОВНА:
виховувати сумлінне ставлення студентів до роботи медика;
формувати зацікавленість до вивчення дисципліни;
прищеплювати любов до обраної професії;
виховувати почуття відповідальності за своєчасність і правильність професійних дій.
2. РЕЗУЛЬТАТИ НАВЧАННЯ:
ЗК 1. вміння взаємодіяти, мати навички міжособистісного спілкування
в академічній групі;
ЗК 2. здатність самостійного опанування навчальним матеріалом;
ЗК 3. здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях;
ЗК 4. навички використання інформаційних і комунікаційних
технологій;
ЗК 5. здатність навчатися та отримувати знання з позиції подальшого
застосування їх у професійній діяльності;
ЗК 6. розвивати гуманне відношення до людини;
ЗК 7. здатність користуватися державною мовою (усно та письмово);
ЗК 8. здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
фахові компетентності:
ФК 1. здатність користуватися анатомічною термінологією (латино- та
україномовною);
ФК 2. формувати професійні якості : окомір, швидкість реакції , просто- рове уявлення.
ФК 3. застосовувати на практиці принципи виготовлення незнімних протезів, розуміти наслідки своєї професійної діяльності, планувати й реалізовувати відповідні заходи;
ФК 4. здатність до комплексної оцінки переваг та недоліків незнімних конструкцій та доцільності їх використання в конкретних ситуаціях;
ФК 5. мати базові уявлення про етапи виготовлення незнімних конструкцій;
ФК 6. виявляти та розрізняти, де помилки, а де ускладнення при виготовленні незнімних протезів;
ФК 7. здатність використовувати теоретичні знання та практичні уміння для виконання заказу-наряду лікаря-стоматолога.
ФК 8. здатність усвідомлювати важливість самоосвіти та самовиховання в житті та діяльності зубного техніка.
ФК 9. здатність організовувати роботу зубного техніка: здійснювати підготовку стоматологічного устаткування й оснащення зуботехнічної лабораторії до роботи, контроль справності, правильності експлуатації
ФК 10. здатність застосовувати практичні знання та вміння для розв'язання завдань, пов'язаних з етапами виготовлення ортопедичних протезів.
ФК 11. здатність оцінювати якість виконаної роботи, виявляти причини, що приводять до технологічного браку, розробляти способи їх попередження та виконувати корекцію.
Інструментальні компетенції:
знання державної мови, норм ділового спілкування;
здатність до письмової й усної комунікації рідною мовою;
навички управління інформацією;
дослідницькі навички
СТУДЕНТИ ПОВИННІ ЗНАТИ:
спеціальна анатомічну термінологію;
анатомічну форму зубів верхньої щелепи : 11 та 23 зуба;
методи нанесення воску на культю зуба 11 та 23;
техніку моделювання зубів верхньої щелепи : 11 та 23 зуба ;
СТУДЕНТИ ПОВИННІ ВМІТИ:
моделювати 11 та 23 зуби під опорні коронки пластмасового
мостоподібного протеза.
План та організаційна структура заняття
№ з/п | Основні етапи заняття | Рівень засвоєння | Методи контролю та навчання | Матеріали методичного забезпечення | Ч а с |
1. | Підготовчий етап
1.2. Визначення навчальної мети, мотивація. 1.3. Контроль початкового рівня знань, вмінь, навичок.
| α Ι α ΙΙ | діалог, перевірка присутніх повідомлення викладача фронтальне експрес - опитування | журнал обліку успішності та відвідування студентів актуальність Питання для контролю рівня знань | 3-5хв.
5хв.
20хв. |
2. | Основний етап Формування професійних вмінь і навичок.
1.Моделювання з воску анатомічної форми зубів опорних коронок 11 та 23.
| α ΙΙΙ | Пояснення та демонстрація технології виготовлення опорних коронок 11та 23 зубів з використанням мультимедійної установки Практичний тренінг
| Наочність Інструкція Алгоритм № 1 Відеофільм: «Моделювання анатомічної форми 11, 23 зубів» |
200хв |
3. | Заключний етап3.1. Контроль, корекція рівня професійних вмінь і навичок.
3.2. Підведення підсумків заняття.
3.3. Домашнє завдання Моделювання воском проміжної частини пластмасового мостоподібного протеза.
3.4. Джерела інформації основні: В.М. Копейкін «Зубопротезна техніка» стор. 179 додаткові: М.М. Рожко, «Зубопротезна техніка» стор. 330
|
α ΙΙΙ | Перевірка, аналіз та оцінювання робіт, Індивідуальний контроль практичних навичок Тестовий контроль Заповнення щоденника
| критерії оцінок журнал обліку успішності Питання до заключного етапу Тестові завдання Щоденник |
25 хв.
10хв.
5хв. |
МІЖДИСЦИПЛІНАРНА ІНТЕГРАЦІЯ
Дисципліни | Знати | Вміти |
Зуботехнічне матеріалознавство Анатомія та фізіологія жувального апарату людини Моделювання анатомічної форми | види восків для моделювання анатомічної форми зубів анатомічну форму зубів знати анатомічну будову зубів | використовувати віск за призначенням. відновлювати анатомічну форму зубів орієнтуватись у формах зубів залежно від віку та статі пацієнта |
ТВПКП
| технологію моделювання анатомічної форми зубів | моделювати анатомічну форму зубів
|
рна інтеграція Суцільнолиті і мостовидні протези. | технологію моделювання анатомічної форми зубів
| моделювати анатомічну форму зубів
|
Забезпечення заняття : НМК, інструкція, алгоритм дій, інструменти та матеріали для моделювання, наочність, проектор, комп’ютер, інструкція з Т. Б, інструменти та матеріали для моделювання опорних коронок, моделі верхньої та нижньої щелеп.
Джерела інформації
основні: В.М. Копейкін «Зубопротезна техніка» Медицина стор. 149-151
додаткові : М.М. Рожко. В.П.Неспрядько «Зубопротезна техніка» Київ Книга плюс , стор. 322
ІНСТРУКЦІЯ
до проведення практичного заняття
Дисципліна ТВНЗП
Освітньо- професійна програма Стоматологія ортопедична
Тема Виготовлення пластмасового мостоподібного протеза 1│003
Моделювання воском анатомічної форми опорних коронок 11, 23 зуба.
Оснащення: алгоритми, інструменти та матеріали для моделювання опорних коронок, моделі верхньої та нижньої щелеп, інструкція з Т. Б.
Конкретні цілі:
Знати:
1.Види зуботехнічних восків.
2. Анатомічну форму зубів 11, 23
3. Технологію моделювання воском анатомічної форми опорних коронок 11, 23 пластмасового мостовидного протеза .
4. Інструменти та матеріали для моделювання опорних коронок 11, 23
Вміти:
1. Вміти моделювати воском анатомічну форму зубів.
Хід заняття:
Завдання №1 Моделювання 11 та 23 зубів ( алгоритм № 1)
Джерела інформації
основні: В.М. Копейкін «Зубопротезна техніка» , Медицина стор. 179
додаткові: М.М. Рожко, В.П. Неспрядько «Зубопротезна техніка»
Книга плюс Київ, стор. 330
Алгоритм №1
до виконання практичного навичка
Моделювання опорних коронок
1. Зрізати на моделі ясеневий край до найбільш глибокого його відбитка.
2. Окреслити шийку опорних зубів простим олівцем.
3. Покрити куксу опорних зубів покривним лаком.
4. За допомогою шпателя нанести безкольоровий віск на куксу зуба 11, 23.
5. Поступово нашарувати віск та послідовно відновити усі рельєфи і форму опорних зубів.
6. Відмоделювати анатомічну форму опорних зубів з невеликим залишком для обробки.
Запитання до підготовчого етапу
1. Етапи виготовлення пластмасових мостоподібних протезів?
2. Показання до застосування пластмасових мостоподібних протезів?
3. Протипоказання до застосування пластмасових мостоподібних протезів?
4. Недоліки пластмасових мостоподібних протезів?
5. Анатомічна форма центрального різця верхньої щелепи?
6. Анатомічна форма центрального ікла верхньої щелепи?
7. Способи моделювання опорних коронок мостовидного протеза?
8. Помилки при моделюванні пластмасових коронок ?
9. Який віск використовують при виготовленні пластмасових коронок та мостовидних протезів?
10. Які моделі використовуються при виготовленні незнімних пластмасових протезів?
11. Які відбитки використовуються при виготовленні пластмасових коронок та мостоподібних протезів?
Еталони відповідей
1. Пластмасові мостовині протези застосовують з естетичних міркувань у фронтальному відділі при наявності дефекту, який не перевищує 1-2 зубів, інтактних тканинах пародонта опорних зубів, достатньої висоти коронки та при можливості достатньої обробки твердих тканин зуба, якщо цьому не перешкоджає прикус та у комплексі протетичних заходів тимчасового протезування.
2. Пластмасові мостовині протези протипоказані при наявності низьких коронок зубів, їх патологічної рухомості, при значному нахилі зубів, глибокому прикусі, бруксизмі, в дитячому віці.
3. Недоліки пластмасових мостоподібних протезів: вони не міцні, швидко ламаються, легко стираються, нерідко викликають запальний процес краєвого пародонту, під впливом ультрафіолетових променів змінюють колір. У зв’язку з цим необхідно через 2-3 роки їх міняти .
4. Анатомічна форма різця верхньої щелепи: Верхні центральні різці мають лопатоподібну форму.
Вестибулярна сторона:
Має звужену пришийкову ділянку і розширюється до ріжучого краю.
Екватор зуба розміщений у верхній третині, рідше – по середині поверхні.
Має 3 більш виражених валики, медіальний разом з ріжучим краєм створює медіальний гострий кут, а дистальний валик з ріжучим краєм – більш заокруглений кут.
Середній валик відходить від екватора до ріжучого краю тим самим розділяючи поверхню на 2 майже рівних частини.
Між валиками утворюються невеликі заглиблення («сліпі ямки»)
Ріжучий край – прямий, або ж дещо скошений у дистальний бік.
Апроксимальна поверхнямає форму увігнутого трикутника, вершина якого звернута до ріжучого краю і розширюється до шийки зуба. Апроксимальна поверхня має дещо випуклу форму, таким чином створює апроксимальний точковий контакт з поруч розташованим зубом.
Оральна поверхня має ввігнуту форму, яка звужується в пришийковій ділянці та розширюється до ріжучого краю. Ця поверхня обмежена двома валиками (медіальним та дистальним), які звужуючись, сходяться, таким чином створюючи в пришийковій ділянці горбик, від якого, у свою чергу, відходить слабо виражений валик, завдяки цим трьом валикам створюються незначні заглиблення.
Вер5. Анатомічна форма ікла верхньої щелепи: розташовуються з зовнішньої сторони латеральних різців. Коронка конусоподібна, губна поверхня більш опукла, язична - сплощена, має горбок. Вестибулярна поверхня:
Має форму пики і виражений екватор.
Від пришийкової ділянки посередині проходить повздовжній валик з певним медіальним відхиленням і таким чином розділяє цю поверхню на дві частини: вужчу – медіальну та ширшу – дистальну.
Поздовжній валик закінчується на ріжучому краї ріжучим горбиком, який у свою чергу розділяє ріжучий краї на медіальний та дистальний схил.
Медіальний схил – менш пологий і коротший, при чому медіальний куточок може знаходитися вище і бути дещо гострішим за дистальний. Дистальний схил – більш пологий і довший, таким чином ріжучий горбочок переходить в гарно виражений валик, що проходить по середині оральної поверхні.
Оральна поверхня:
Поздовжній валик часто дотикається до горбика, що знаходиться в пришийковій частині. На відміну від різців медіальний та дистальний валики більш виражені, і так само сходяться в пришийковій ділянці, утворюючи яскраво виражений горбик.
Апроксимальна поверхня. Має, як і в різців, форму трикутника, але менш видовженого у вертикальній проекції.
6. При моделюванні опорних коронок пластмасового мостоподібного протеза об’єм воску збільшують з урахуванням того, що під час полімеризації пластмаса дає усадку і шар пластмаси знімають під час проведення обробки, шліфування та полірування.
7. Помилки при моделюванні пластмасових коронок : окреслення шийки хімічним
олівцем, використання кольорового воску типа «модевакс», нанесення першого шару не киплячого воску.
8. При виготовленні пластмасових коронок та мостовидних протезів використовується білий або жовтий віск.
9. Для виготовлення пластмасових мостоподібних протезів використовують комбіновані моделі: гіпс-супергіпс, гіпс-легкоплавкий сплав «Мелота», гіпс-цемент.
10. При виготовленні пластмасових коронок та мостовидних протезів використовують подвійні відбитки , які знімаються силіконовими масами.
ПОСЛІДОВНІСТЬ КЛІНІЧНИХ ЕТАПІВ
етап перший
Препарування зуба під пластмасову коронку
без уступа
або з уступом
ДРУГИЙ ЕТАП: ЗНЯТТЯ ВІДБИТКІВ
При виготовленні пластмасових коронок найкращі результати дає віддиск з альгенатних матеріалів або подвійний
ТРЕТІЙ ЕТАП :
Визначається колір пластмаси
ЛАБОРАТОРНІ ЕТАПИ :
ВІДЛИВАЮТЬСЯ МОДЕЛІ
ТА ГІАСУЮТЬСЯ В ОКЛЮДАТОР
Після підготовки пришийкової частини зуба здійснюється моделювання анатомічної форми за допомогою безбарвного
воску.
Ікло – наймасивніший зуб з різцевої групи. Служить для розривання їжі і має ромбовидну форму. На іклі відбувається перехід від ріжучої до жувальної групи зубів, тому ікло є найбільш випуклим зубом у зубній дузі.
Вестибулярна поверхня:
Має форму пики і виражений екватор.
Від пришийкової ділянки посередині проходить повздовжній валик з певним медіальним відхиленням і таким чином розділяє цю поверхню на дві частини: вужчу – медіальну та ширшу – дистальну.
Поздовжній валик закінчується на ріжучому краї ріжучим горбиком, який у свою чергу розділяє ріжучий краї на медіальний та дистальний схил.
Медіальний схил – менш пологий і коротший, при чому медіальний куточок може знаходитися вище і бути дещо гострішим за дистальний. А дистальний схил – більш пологий і довший, таким чином ріжучий горбочок переходить в гарно виражений валик, що проходить по середині оральної поверхні.
Оральна поверхня:
Поздовжній валик часто дотикається до горбика, що знаходиться в пришийковій частині. На відміну від різців медіальний та дистальний валики більш виражені, і так само сходяться в пришийковій ділянці, утворюючи яскраво виражений горбик.
Апроксимальна поверхня. Має, як і в різців, форму трикутника, але менш видовженого у вертикальній проекції.
Начало формы
Конец формы
ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ
Пластмасова коронка.
Загальним показанням до їх застосування є естетичні вимоги, але повинні бути певні клінічні умови, за відсутності яких краще не робити цей протез. Зокрема, при низькій широкій клінічній коронці, патологічній стертості зубів, алергії, глибокому прикусі і відсутності бічних зубів, що є відносними протипоказаннями. Наявність дефектів в бічних відділах зубного ряду, особливо І-ІІ класи за Кеннеді, - теж відносне протипоказання.
Особливості препарування зуба.
Враховуючи необхідність виготовлення міцнішої пластмасової коронки, слід зішліфовувати тканини зуба на велику товщину. Початковим орієнтиром може служити зуб, підготовлений під штамповану коронку. При цьому слід мати на увазі, що при накладенні штампованої коронки простір між нею і опорним зубом заповнюється фіксуючим цементом. При виготовленні ж пластмасової коронки об'єм практично повністю відновлюється матеріалом протеза. Між ним і твердими тканинами зуба залишається лише тонкий прошарок цементу, необхідний для фіксації штучної коронки.
Краще препарувати зуб з уступом. Проте цей метод вимагає великого мистецтва, тому ортопеди частіше роблять без уступу. Хоча ця методика показана тоді, коли пришийкова частина зуба уражена карієсом і уступ зробити неможливо.З жувальної поверхні або ріжучого краю знімають шар тканин зуба завтовшки приблизно до 1,5-2 мм. Особливо уважно видаляють тверді тканини з піднебінної поверхні передніх зубів, де є небезпека розкрити порожнину зуба. Роз'єднування з антагоністами повинне бути в межа 1-1,5 мм. Бічні стінки зуба додатково зішліфувати з таким розрахунком, щоб отримати ледве виражений конус (нахил не більше 3-5 градусів). При більш вираженому конусі з'являється небезпека погіршення фіксації, а при недостатньому нахилі виходить коронка з тонкими стінками.
В кінці препарування ретельно згладжують гострі кути і перевіряють ступінь роз’єднування підготовленого зуба з антагоністами як при центральній оклюзії, так і при бічних рухах нижньої щелепи.
Потім приступають до отримання відтисків. При виготовленні пластмасових коронок якнайкращі результати дає відтиск з альгінатних матеріалів або подвійний.
Визначають колір пластмаси, і на цьому закінчується перший клінічний етап.
Технологія виготовлення пластмасової коронки. Отримані в клініці відтиски використовують для приготування робочої моделі. Точність пластмасової коронки багато в чому залежить від міцності матеріалу, використовуваного для моделі. Перевагу віддають найміцнішим сортам гіпсу - мармуровому, супергіпсу і іншим, а також цементам (комбінована модель). Для виготовлення останньої з фосфат-цементу формують у відбитку зуби, на які плануються коронки. Потім вставляють в незатверділий цемент зігнутий під кутом дріт завтовшки 1,5 мм для кращого з’єднання з гіпсом, яким і заповнюють весь відтиск. Оцінюючи якість отриманої робочої моделі, особливу увагу приділяємо точності відображення зубо-ясенноїборозенки. Існуюча практика гравіювання шийки зуба будь-яким способом приводить до пошкодження гіпсу і порушення точності отриманого відбитку. У зв’язку з цим слід визнати найбільш перспективною методику не гравіювання шийки, а зрізання ясенного краю до найбільш глибокого його відбитку в ясенній борозенці. Після підготовки пришийкової частини зуба, направленої на забезпечення мінімального занурення краю пластмасової коронки в ясенний жолобок (не більше 0,5 мм), здійснюють моделювання анатомічної форми за допомогою безбарвного воску.
Воскову репродукцію майбутньої штучної коронки роблять збільшеною в об’ємі з розрахунку на обробку пластмаси після полімеризації, відновлюючи при цьому щільний контакт з антагоністами і зубами, що стоять поряд. Опорний зуб з восковою репродукцією штучної коронки вирізають з гіпсової моделі разом з зубами, що стоять поряд, у вигляді блоку.Конусоподібно зрізають гіпсові зуби, що примикають до воскової моделі, і після занурення краю пластмасової коронки в ясенний жолобок (не більше 0,5 мм), здійснюють моделювання анатомічної форми за допомогою безбарвного воску. Воскову репродукцію майбутньої штучної коронки роблять збільшеною в об'ємі з розрахунку на обробку пластмаси після полімеризації, відновлюючи при цьому щільний контакт антагоністами і зубами, що стоять поряд.
КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ
ВМІНЬ СУДЕНТІВ ПРИ ВИКОНАННІ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ
« ВІДМІННО» - 5
●Студент вміє використовувати теоретичні знання при виконанні практичної самостійної
роботи, використовує спеціальну термінологію;
●Володіє практичними навичками та технологією виготовлення незнімних конструкцій;
● Не порушує послідовність виконання етапів практичного завдання;
●Модель (звичайна, комбінована, комбінована-розбірна) виготовлена якісно та акуратно з
урахуванням вимог до неї;
●Незнімний протез відповідає анатомічній формі,щільні апроксимальні та оклюзійні
контакти, крайове прилягання;
●Поверхня протеза відполірована до дзеркального блиску;
●Робота виконана з урахуванням вимог до даної конструкції;
●Робота виконана самостійно;
●Наявність заповненного щоденника.
« ДОБРЕ » -4:
Студент вміє використовувати теоретичні знання при виконанні практичної самостійної роботи, використовує спеціальну термінологію;
Не порушує послідовність виконання етапів практичного завдання;
Модель (звичайна, комбінована, комбінована-розбірна) виготовлена якісно та акуратно з урахуванням вимог до неї;
Незнімний протез відповідає анатомічній формі,щільні апроксимальні та оклюзій ні контакти, крайове прилягання;
Поверхня протеза відполірована до дзеркального блиску;
Робота виконана з урахуванням вимог до даної конструкції;
При виконанні роботи були допущені 1-2 несуттєві помилки, які не привели до порушення технології та якості роботи.
Наявність заповненного щоденника.
« ЗАДОВІЛЬНО» -3
Студент виконує роботу з допомогою викладача;
Допускає помилки при самостійному виконанні практичного завдання, порушує послідовність виконання.
Наявність заповненного щоденника.
«НЕЗАДОВІЛЬНО» -2
Не має теоретичних знань, необхідних для виконання даної роботи;
Допускає суттєві помилки, які приводять до неякісного виконання роботи;
Виконана робота не може бути пригодною до використання;
Студент не має щоденника.
Готовий мостоподібний протез
Питання до заключного етапу
Тести
1. Анатомічна коронка зуба-це :
а) коронка зуба разом із коренем
б) частина зуба, що виступає над яснами
в) частина зуба, покрита емаллю
г)частина зуба, відновленого пломбою
д) правильної відповіді немає
2. Клінічна коронка зуба – це:
а) коронка зуба разом із коренем
б) частина зуба, що виступає над яснами
в) частина зуба, покрита емаллю
г)частина зуба, відновленого пломбою
д) правильної відповіді немає
3. Які поверхні розрізняють на коронці зуба:
а) вестибулярну, оральну, апроксимальну, жувальну(або різальну);
б) вестибулярну оральну апроксимальні, бічну
в) вестибулярну дистальну бічну жувальну або різальну
г) вестибулярну оральну апроксимальні, медіальні
д) правильної відповіді немає
4. Поверхні зуба, оберненого до прилеглих зубів свого ряду, називаються :
а) оклюзійні
б) різальні
в) медіально-апроксимальна і дистально- апроксимальна
г) вестибулярна й оральна
д) правильної відповіді немає
5. який зуб має лопатоподібну коронку, увігнуту язикову поверхню коронки, особливо в поздовжньоиу напрямку, із двома поздовжними валиками, що поступово товщають до шийки і зливаються в зубний горбик:
а) центральний верхній різець
б) бічний верхній різець
в) цнтральний нижній різець
г) бічний нижній різець
д) правильної відповіді немає
6. Мостоподібні протези використовують для:
а) відновлення функції жування
б) відновлення функції мовлення
в) запобігання зубо-щелепним деформаціям
г) запобігання перевантаженню зубів, які залишилися
д) усі відповіді вірні.
Еталони відповідей
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
в | б | а | в | в | д |