Мета:
- навчальна: ознайомити учнів із сучасною комп’ютерною технікою, складовими комп’ютера, навчити розрізняти їх;
- розвивальна: розвивати пам'ять, спостережливість, пізнавальні інтереси, основні навики роботи з мишею;
- виховна: виховувати уважність, дбайливе ставлення до комп’ютера, акуратність у роботі з комп’ютерною технікою, дисциплінованість.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Методичне забезпечення:
календарно-тематичне планування з інформатики,
Морзе Н. В. Методика навчання інформатики: Навч. Посіб.: У 3х ч. / За ред. М.І. Жалдака. – Київ: Навчальна книга, 2004, – Ч. ІІ: Методика навчання інформаційних технологій. – 287 с.: іл.
Морзе Н.В. Інформатика : підруч. для 5 кл. загальноосвіт. навч. закладів / Н.В. Морзе, О.В. Барна, В.П. Вембер, О.Г. Кузьмінська, Н.А. Саражинська. – Київ: Видавничий дім «Освіта», 2013. – 256 с.
Дидактичне забезпечення:
Ривкінд Й.Я. Інформатика: підруч. для 5-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / Й.Я. Ривкінд, Т.І. Лисенко, Л.А. Чернікова, В.В. Шакотько. – Київ: Генеза, 2013. – 200 с.
Таблиця «Складові комп’ютера».
Інформаційні джерела: https://learningapps.org/watch?v=pfs7s4stj16
https://learningapps.org/watch?v=p525shkjn16
https://learningapps.org/watch?v=p8y2g2zfj
Хід уроку:
І. Організаційна частина (1 хв.):
Привітання:
Доброго ранку – сонце привітне!
Доброго ранку – небо блакитне!
Доброго ранку – в небі пташки!
Доброго ранку – зелені дубки!
Доброго ранку – люди привітні!
Я всім бажаю щоб посмішки квітли!
Перевірка готовності до уроку.
II. Актуалізація опорних знань (5 хв.):
Мозковий штурм.
Які типи комп’ютерів ви знаєте?
Які інформаційні процеси є?
Виконання інтерактивної вправи «Види сучасних комп’ютерів».
(Учитель пропонує учням виконати інтерактивну вправу на LearningApps, учні заходять на ресурс за посиланням: https://learningapps.org/watch?v=pfs7s4stj16)
III. Мотивація начальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку (5 хв.):
Вступна бесіда.
Люди здавна використовували різні пристрої для полегшення своєї праці, для покращення життя. Довгий час багато вчених намагались створити такий пристрій, який би міг виконувати обчислення швидше за людину. Цей пристрій був необхідний людям, адже торгівля швидко розвивалась і треба було виконувати швидко великі розрахунки. Спочатку винайшли рахівницю, пізніше – арифмометр, а потім електронно-обчислювальну машину (ЕОМ), яка використовувалась лише для роботи з числовими даними.
Тоді і виник термін «комп’ютер». Комп’ютери вдосконалювались, модернізувались з великих по розміру машин, які займали цілі кімнати, до комп’ютерів, які є зараз майже у кожному будинку.
Подумайте, без якого пристрою комп’ютер не зможе працювати? (системний блок, монітор, клавіатура)
Отже, діти, сьогодні на уроці ми дізнаємось з вами про будову комп’ютера.
IV. Повідомлення навчального матеріалу (12 хв.):
Розповідь вчителя з використанням наочності.
Ви, мабуть, чули часто словосполучення «персональний комп’ютер». У даному випадку слово «персональний» означає свій, особистий. Існує велика кількість інших видів комп’ютерів, які не можна назвати персональними тому, що вони розраховані на велику кількість користувачів. Це можуть бути сервери для зв’язку безлічі серверів у мережу, робочі станції для підприємств.
Надалі, говорячи про комп’ютер, ми будемо мати на увазі саме персональний комп’ютер.
Персональний комп’ютер складається з пристроїв, що забезпечують здійснення інформаційних процесів.
Дані передаються до комп’ютера через пристрої введення (клавіатура, маніпулятор «миша» тощо), опрацьовуються (процесор), за потреби зберігаються пристроями збереження (накопичувачі на жорстких магнітних дисках, накопичувачі на оптичних дисках, флеш-накопичувачі) та передаються користувачу в зручному для нього вигляді пристроями виведення (монітор, принтер, звукові колонки тощо). Пристрій опрацювання даних розміщується в системному блоці. Як правило, там же розміщено й більшість пристроїв збереження даних.
Розглянемо таблицю складових комп’ютера.
Складові комп’ютера
Пристрої введення даних | Пристрої збереження даних | Пристрої виведення даних |
Клавіатура | Магнітні диски | Монітор |
Миша | Оптичні диски | Принтер |
| Флеш-пам'ять | Звукові колонки |
| Вінчестери | |
Розглянемо кожну складову комп’ютера окремо.
Системний блок – це елемент, що захищає внутрішні деталі комп’ютера від пошкоджень і підтримує потрібну температуру всередині корпусу. Зазвичай під системним блоком розуміють сукупність всіх встановлених всередині корпуса пристроїв.
Зазвичай це прямокутна коробка, розташована на столі або під ним, в якій містяться основні його компоненти, у тому числі й блок живлення – головна батарейка комп’ютеру. Також у системному блоці багато електронних компонентів, які обробляють інформацію. Найважливіший із цих компонентів – центральний процесор (ЦП), або мікропроцесор, який є «мозком» комп’ютера. Ще один компонент – це оперативна пам’ять (ОЗП), що тимчасово зберігає інформацію, яку використовує центральний процесор, коли комп’ютер увімкнуто. Після вимкнення комп’ютера всі дані з оперативної пам’яті стираються.
Пристрої введення:
Клавіатура – клавішний пристрій, призначений для управління роботою комп’ютера і введення в нього інформації.
Стандартна клавіатура має 104 клавіші, що інформують про режими роботи світлових індикаторів у правому верхньому кутку.
Клавіатура має наступну будову та складові:
Індикатор – це пристрій, призначений для інформування про стан якогось об’єкта.
Більшу частину клавіатури займають клавіші для введення літер, цифр, розділових знаків та інших символів. Це алфавітно-цифрові клавіші. На більшості з них зображено різним кольором літери англійської, української та російської абетки. Використовуючи їх, можна, залежно від увімкненого режиму, вводити текст різними мовами. Верхній ряд цієї групи клавіш використовується для введення цифр і різних символів.
По центру найнижчого ряду розміщено найдовшу клавішу, яку використовують для введення пропусків між словами. Вона має назву – Пропуск. Також, на рисунку цифрою 1 та синім кольором позначено клавіші для введення різноманітних команд: Alt, Ctrl, Shift, Enter, Esc, Tab, Caps Lock, Backspace, Print Screen, Scroll Lock, Pause та інші. Їх призначення будуть розглянуто пізніше.
Клавіші з написами Home, End, Page Up, Page Down та із зображеннями стрілочок (5, червоного кольору) використовуються для переміщення об’єктів по екрану монітора, а клавіші Delete та Insert – при внесенні змін до текстів і виконанні інших операцій над об’єктами.
Справа на клавіатурі розміщено групу клавіш (6, сірого кольору), яка використовується або для введення чисел та знаків математичних дій, або для переміщення та виконання інших дій над об’єктами, внесення змін до текстів тощо.
Миша належить до вказівних пристроїв уведення, який сприймає своє розташування та переміщення і передає його до комп’ютера. Відповідно до переданих даних на екрані виконуються певні дії.
На миші є дві або більше кнопки. Основними є ліва і права кнопка. Коли ми переміщуємо мишу по поверхні столу або по килимку, то це призводить до переміщення вказівника на екрані монітора. Цей вказівник має вигляд стрілочки або долоньки з вказівним пальцем. Майже кожна миша має спеціальне коліщатко для прокручування зображення на екрані.
Пристрої збереження даних:
Щоб зберегти якісь дані в комп’ютері, використовують різноманітні пристрої – магнітні та оптичні диски, флеш-пам'ять та ін..
Основним пристроєм для збереження даних у персональних комп’ютерах є накопичувач на жорстких магнітних дисках. Ці пристрої розміщуються всередині системного блока. Вони розраховані на велику кількість інформації. Їх також називають вінчестерами.
Флеш-пам'ять та компакт-диски (оптичні диски) також використовують для збереження даних. Часто з їх допомогою люди переносять дані з одного комп’ютера на інший.
Для зчитування або запису даних на диск чи «флешку» їх треба вставити у відповідний пристрій або в гніздо, які, як правило, розміщуються на передній панелі системного блока.
Процесор – це пристрій, що здійснює опрацювання даних в комп’ютері. Він отримує дані з пристрою введення чи з пристрою збереження даних та опрацьовує їх відповідно до вказівок користувача. Результати опрацювання від процесора передаються до пристрою виведення чи до пристрою збереження даних для запису на відповідний носій. Процесор розміщується всередині системного блоку. Від швидкості роботи процесора залежить і швидкість виконання інформаційних процесів у комп’ютері.
Пристрої виведення даних:
Дані, які опрацьовує комп’ютер, передаються або виводяться користувачу для перегляду. Основними пристроями виведення даних у комп’ютері є: монітор, принтер, звукові колонки.
Монітор – це пристрій для візуального відтворення символьної і графічної інформації.
Принтер – служить для виведення інформації на паперовий носій (папір). Існують три типи принтерів: матричний, струменевий, лазерний.
Звукові колонки використовують для виведення звукової інформації.
V. Перевірка первинного засвоєння знань (4 хв.):
1. Повторення правил техніки безпеки.
2. Виконання вправи на ресурсі LearningApps.
(Учні виконують вправу, на яку переходять за посиланнями: https://learningapps.org/watch?v=p8y2g2zfj
https://learningapps.org/watch?v=p525shkjn16)
Учитель перевіряє як учні засвоїли основні відомості про складові комп’ютера, якщо необхідно, то повторює деякі факти.
VІ. Розв`язання практичних навчальних завдань (13 хв.):
Робота з комп’ютером.
(Учні виконують вправи-вказівки вчителя: вчаться «скидати» дані на флеш-накопичувачі, знаходять і вказують на складові комп’ютера, про які запитує вчитель, вмикають пристрої виведення даних, вмикають диски)
Написання таблиці учнями.
(Учні малюють таблицю складових комп’ютера)
VІІ. Підведення підсумків уроку (5 хв.):
Підсумкова бесіда.
Що означає «персональний комп'ютер»?
Які пристрої виведення, введення даних ви запам’ятали?
Для чого необхідна миша?
Домашнє завдання.
Прочитати параграф підручника.
Намалювати клавіатуру та додати клавіші, які б на думку учнів модернізували її.