Тема: Гомер «Одіссея». Міфологічні, пригодницькі й побутові елементи в «Одіссеї»

Мета: Сприяти поглибленню знать учнів про митця античної літератури Гомера. Розвивати вміння знаходити в тексті поеми міфологічні, пригодницькі та побутові елементи в «Одіссеї». Узагальнювати результати аналізу твору.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Використання таксономії Блума


Хід уроку
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

1. Слово вчителя.

- Сьогодні ми маємо змогу знову поринути у добу Античності, пригадати історію найвідомішого представника античної літератури Гомера, познайомимося з його поемою «Одіссея» , проаналізуємо її зміст , спробуємо дослідити пригодницькі , міфологічні та побутові елементи у поемі.

2. Читання вірша Миколи Негоди «Гомер»

Безжальний час все зводить нанівець,

І що ви, люди, знаєте про мене?

Хіба лиш те, що я, сліпий співець,

Спізнав, як Бог, осяяння натхненне.

Де народився я — ніхто не зна,

Сім древніх міст на те претендували.

Та піднялася забуття стіна,

І залягли століття, мов завали.

Моїх річок розмиті береги,

Поховані давно руїни Трої.

Але жили й живуть, немов боги,

Ахілл і Одіссей — мої герої.

Мій епос, як божественний чертог,

Піднісся над минулими віками,

І я живу з античними богами,

Вже й сам напівлегенда, напівбог

3.. Робота за таблицею «З-Х-Д»

- Події Троянської війни описав давньогрецький поет Гомер у «Іліаді». А ось інша його поема «Одіссея», є своєрідним продовженням «Іліади». То хто ж такий Гомер? Що ми про нього знаємо? Чому ми називаємо його легендарним? Хто були головними героями його поем?

ЗНАЮ

ХОЧУ ВИВЧИТИ

ДІЗНАВСЯ

Гомер – легендарний поет Античності.

«Гомерівське питання» — сукупність проблем, пов’язаних з історією та часом виникнення давньогрецьких поем «Іліада» і «Одіссея», авторство яких приписується поету-рапсоду Гомеру


Одіссей – герой троянської війни в поемі «Іліада» та мандрівник в поемі «Одіссея».

Чому саме образ Одіссея Гомер використав у своїх творах?


  • Що ви знаєте про Гомера?

  • Що хочете дізнатися про автора?

  • Назвіть героя, який об’єднав дві поеми Гомера «Іліаду» та «Одіссею».

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. Використання таксономії Блума

1. Слово вчителя.

- Сюжетною основою поем Гомера є події Тоянської війни та в «Іліаді» переважає воєнно-героїчний зміст, а в «Одіссеї» розкриття теми побудовано на казково-фантастичному, пригодницькому та побутовому матеріалі. Це поєднання стихійної реальності з гуманним світоглядом, що славить героїчні сили людини-борця.

2. Робота з використанням таксономії Блума.

- Особливістю поеми Гомера «Одіссея» є наявність багатьох сюжетних ліній в історичному, міфологічному, реалістичному ракурсах. Тому спробуємо проаналізувати та дослідити пригодницькі, міфологічні та побутові елемент у поемі.

ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

ПЕРША СХОДИНКА- ЗАПАМЯТОВУВАННЯ.

Цілісний аналіз поеми

- Використовуючи кубик Блума дамо короткі відповіді на запитання

Де?

Де відбувалися події в поемі «Одіссея»?

Коли?

Коли Одіссей зумів повернутися до Ітаки?

Хто?

Хто з богинь завжди допомагала Одіссеєві?

Що?

Що трапилося з Одіссеям та його супутниками у чарівниці Кірки?

Як?

Як Одіссей зумів покарати залицяльників своєї дружини Пенелопи?

Чому?

Чому Одіссей прогнівив бога морів Посейдона ?


ДРУГА СХОДИНКА – РОЗУМІННЯ

- Робота за пантбуками. Аналіз поеми.

Автор – Гомер . від 12 ст до 6 ст до н.е.

Назва – «Одіссея» епічна поема написана до 7 ст до н.е.

Тема – мандри й пригоди «хитромудрого» Одіссея, царя Ітаки, який повертається з Троянської війни. Дія поеми висвітлює останні 40 днів із 10-річного плавання Одіссея

Ідея – Оспівування найкращих людських якостей, які яскраво виявляються в мирні дні,— таланту, розуму, кмітливості, вправності, практичності та ін. Засудження беззаконня, тупої несправедливої сили, самовпевненості й пихи людини.

Головні герої. Одіссей, Посейдон, Поліфем, Каліпсо, Кіркея, Телемах,

Експозиція. Дім Пенелопи. Телемах вирушає на пошуки Одіссея. Одіссей у феакійців. Зав’язка. Одіссей у кіклопа Поліфема.

Розвиток подій. Пригоди Одіссея по дорозі додому.

Кульмінація. Повернення додому та побиття женихів Пенелопи.

Розв’язка. Пенелопа впізнає Одіссея. Одіссей укладає мирний договір з родичами убитих женихів.


ТРЕТЯ СХОДИНКА – ЗАСТОСУВАННЯ. Аналіз тексту літературного твору.

- Проаналізуйте фрагменти поеми, відповідаючи на поставлені запитання.

1. Як схарактеризував Одіссей країну кіклопів і цей народ?

2. Із яком метою Одіссей вмрушив до печери Кіклопа?

3. Змалюйте зовнішність Поліфема.

4. Опишіть печеру Поліфема.

5. Як Одіссей зумів перехитрити Поліфема й звільнитися разом із товаришами з його печери, заваленої каменем?

6. Чому Поліфем не дістав допомоги від своїх одноплемінників?

7. Які риси характеру проявив головний герой?


ЧЕТВЕРТА СХОДИНКА- АНАЛІЗ . Дослідити пригодницькі, міфологічні та побутові елементи у поемі. Результати упорядкувати у таблиці.

- Наведіть приклади пригодницьких елементів у творі Гомера.

- Що таке «побутові елементи»? Що можна віднести до опису побуту у творі?

- Знайдіть приклади опису побуту у пісні 9 «Одісец у кіклопа Поліфема».

- Чи присутні у творі міфологічні герої? Назвіть міфологічні сюжети в поемі?


IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКУ УРОКУ

ПЯТ’А СХОДИНКА – ОЦІНКА Робота за таблицею «З-Х-Д»

ЗНАЮ

ХОЧУ ВИВЧИТИ

ДІЗНАВСЯ

Гомер – легендарний поет Античності.

«Гомерівське питання» — сукупність проблем, пов’язаних з історією та часом виникнення давньогрецьких поем «Іліада» і «Одіссея», авторство яких приписується поету-рапсоду Гомеру

Більшість дослідників античної літератури сходяться на думці, що Гомер жив у VIII столітті до нашої ери. Він народився і творив у Іонії — на Західному узбережжі Малої Азії і прилеглих островів. Можливо, що Батьківщиною його була Смирна, давньогрецька назва міста Ізміра, великого порту в Туреччині, що довгий час він пробув на Хіосі, острові в Егейському морі, біля півострова Мала Азія, а помер на острові Іос. Можливо, що Гомер — це прізвисько (грецькою — "заручник"), а справжнє ім'я поета — Мелесіген. Казали, що сліпота його — легенда, і пояснюється вона тим, що ремесло співака обирали звичайно каліки, не здатні до фізичної праці.

Одіссей – герой троянської війни в поемі «Іліада» та мандрівник в поемі «Одіссея».

Чому саме образ Одіссея Гомер використав у своїх творах?

Одіссей зазнав багато страждань після не тільки у Троянській війні, а й за ті десять років блукань. Але він не впадав у розпач, продовжував боротися , щоб повернутися до рідної Ітаки, люблячої дружини Пенелопи та до сина Телемаха.


ШОСТА СХОДИНКА – СТВОРЕННЯ. Робота в групі.

- Запишіть риси характеру Одіссея і складіть «Діамант перемоги Одіссея»

Мудрий

Сміливий, відважний

Допитливий, хитрий, чесний

Дипломат, талановитий лідер

Відданий сімї


V. РЕФЛЕКСІЯ.

Рефлексивний екран. (учні по колу висловлюються одним реченням)

  • сьогодні я дізнався…

  • я виконував завдання…

  • тепер я зможу…

  • мене здивувало…

  • було цікаво…

  • Було складно…

  • Я зрозумів…

  • Я навчився…