Урок № 2

ТЕМА: Загальний огляд будови скелета людини.

МЕТА: Сформувати поняття про основні відділи скелета людини, встановили особливості його будови, пов’язані з прямоходінням, трудовою та розумовою діяльністю, навчити учнів знаходити частини скелета людини на таблиці, розвивати логічне мислення, вміння порівнювати, виховувати бережливе ставлення до свого організму.

Обладнання: Таблиця «Скелет людини», набір хребців.

Тип уроку: Комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Закінчити фрази

  1. Клітини кісткової тканини(остеоцити)

  2. Основний білок кісток(колаген)

  3. Найважливіші солі кісток(карбонат та фосфат кальцію)

  4. Гнучкість і пружність кісткам надають(органічні речовини)

  5. Твердість і міцність (мінерали)

  6. Хрящові клітини(хондроцити)

  7. Суглобові поверхні кісток вкриті(гіаліновим хрящем)

  8. Надгортанник, вушна раковина створені(еластичним хрящем)

  9. Між хребцеві диски з(волокнистого хряща)

10)Хрящі живляться за рахунок (охрястя)

11)Між кістковими пластинами(червоний кістковий мозок)

12)В порожнині трубчастої кістки(жовтий кістковий мозок)

Два учні працюють біля дошки

  • Розшифруйте «німий» малюнок «кісткова тканина»

Дайте характеристику кісткової тканини

  • «Хрящова тканина». Розшифруйте малюнок.

Дайте характеристику тканині

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Як ви гадаєте, чи буде скелет людини подібний до ссавців.

Ч.Дарвін відмітив, що всі кістки скелету людини дуже схожі не тільки с кістками мавпи, але й з кістками рукокрилих чи тюленя. Відмінність полягає в розвитку окремих кісток, їх формах і розмірах. Отже, сьогодні на уроці ми вивчимо скелет людини, виявимо його особливості.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

План

  1. Скелет голови.

  2. Скелет тулуба.

  3. Скелет кінцівок.

Розповідь вчителя.

Кісткова коробка, яка утворює мозковий череп, складається з багатьох кісток. Зростання покривних кісток черепа відбувається одночасно з їх ростом. Це тривалий процес. Разом з ростом черепа росте й мозок. Раннє окостеніння кісток черепа може призвести до затримки розвитку мозку, що може призвести до недоумкуваті.

Якщо подивитися на дно черепної коробки, то побачимо ніби ландшафт гір, височин, крутих схилів, долин. Тут проходять великі нервові шляхи і кровоносні судини

Великі нервові шляхи і кровоносні судини.

Проблемне питання

Яка відмінність у будові щелеп людини і ЇЇ предків?

Нижня щелепа має виступ, який утворює підборіддя, розвиток якого пов’язаний з удосконаленням м’язів язика , мови.

Цікавий факт.

Коли народжується дитина, нижня щелепа слабо розвинена. З’являються зуби і нижня щелепа збільшується. В старості - зуби випадають і це призводить до її зменшення, і знову набуває дитячу форму.

Отже, яка будова черепа людини?

Діти за розповіддю вчителя складають таблицю.

Якби хребет мав будову стержня, то які б були б наші рухи? Рухи були б скуті, позбавлені гнучкості, було б неприємно рухатись. Хребет людини має вигини. Така форма хребта є результатом прямоходіння, вона надає хребту пружності. У новонародженого хребет прямий і тільки з розвитком прямоходіння утворюються всі вигини: шийний, коли дитина починає тримати голову, грудний, коли починає сидіти, поперековий і крижовий, коли починає стояти. Вигини хребта збільшують розміри грудної і тазової порожнини, полегшують рівновагу і забезпечують пом’якшення поштовхів і струсу тіла при стрибках і бігові.





Відділи скелета

Кістки скелета

Тип кісток

Функції

Скелет голови: 1)мозковий відділ

Парні: тім’яні і скроневі.

Непарні: лобова і політична

Плоскі

Захист головного мозку від пошкоджень

2)лицьовий відділ

Парні: верхня щелепа, вилиці, носові слізні.

Непарні: нижня щелепа, під’язична

Плоскі

Захисна, подрібнення їжі

Скелет тулуба

1) хребет

7 шийних , 12 грудних, 5 поперекових, 5 крижових, 4-5 куприкових

Короткі

Захисна, опорна

2) грудна клітка

12 грудних хребців, 12 пар ребер, грудина.

Короткі, плоскі

Захисна, участь у дихальних рухах.

Скелет верхньої кінцівки: 1) плечовий пояс

2 лопатки, 2 ключиці

Плоскі

Служить опорою для верхніх кінцівок, з’єднує їх зі скелетом тулуба

2) вільна кінцівка

Плече – плечова кістка

Передпліччя – ліктьова і променева

Кисть – зап’ястя, п’ясть, фаланги пальців

Трубчасті, короткі

Рука – як орган праці

Скелет нижньої кінцівки:

1) тазовий пояс

Парні: тазові, сідничні, лобкові

Плоскі

Служать для опори і при членовані до тулуба задніх кінцівок

2) вільна кінцівка

Стегно – стегнова кістка

Гомілка – велика й мала гомілкові

Стопа – передплесно, плесно, фаланги пальців

Трубчасті, короткі

Опорна, пересування



ХВИЛИНКА ЦІКАВИНКА

  • До 20 років закінчується окостеніння ребер і тільки до 30 років відбувається повне з’єднання грудини;

  • Анатоми допомогли скульпторам відтворити відламані руки давньогрецької статуї Венери Мілоської, визначивши їх положення по силуетам лопаток і ключиць;

  • Цікаво, що розміщення ажурних перекладин Ейфелевої башти відповідають будові губчастої речовини, головок трубчастих кісток. Ніби Ж. Ейфель конструював кістки. Інженер користувався тими законами конструювання, які мають кістки, надаючи їй легкості і міцності;

  • Індійці називають великий палець «матір’ю», яванці – «старшим братом». В давнину полоненим відрубували великий палець, для того, щоб принизити їх людську гідність, і зробити непридатним для участі в змаганнях.

V. Узагальнення знань учнів

ГРА-ЛАНЦЮЖОК

Учні послідовно задають один одному по три запитання, у яких згадуються поняття й терміни двох минулих уроків. Оцінюється вміння задавати запитання та відповідати на них.

VІ. Оцінювання роботи учнів на уроці.

Домашнє завдання

1.Прочитати с. 63-67.

2.Вивчити таблицю.

3.Довести відповідність будови скелету

Нижньої і верхньої кінцівок функціям,

які вони виконують.