МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА


МОНОТИПІЯ. ТЕХНІКА ВИКОНАННЯ.

МОНОТИПІЯ – РОЗВИТОК ХУДОЖНЬОЇ УЯВИ ТА ФАНТАЗІЇ.


Автор:

Вчитель ОМ

ЗНЗ № 252

Д ехтярук Т.В















ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Ця методична розробка побудована на основі наступності виховання і навчання засобами образотворчого і декоративно-ужиткового мистецтва. Охоплюючи широке коло навчальних і виховних моментів - розвивають естетичні смаки, стимулюють розвиток творчого начала школярів, активізують їхню допитливість, кмітливість, сприяють розвитку сенсорних умінь і навичок.

Із стародавніх часів мистецтво задовольняло в першу чергу духовні прагнення людей, а не тільки їх практичні потреби. Через мистецтво людина пізнає світ, усвідомлює своє місце в природі і суспільстві.

Дана техніка при правильній постановці предмета, дає вчителю широкі можливості для загальної освіти, естетичного виховання і практичної підготовки дітей. Поряд із здібністю до аналітичного осмислення характерних ознак форми, будови, забарвлення об’єкту, образотворче мистецтво дає можливість формувати в дітей особистісну оцінку світу, уміння висловлювати власні почуття й думки засобами мистецтва, розвивати творчі здібності. При цьому якостями творчої людини є мислення, сприймання навколишньої дійсності, уміння фантазувати.

Для розвитку та саморозвитку творчих задатків учнів потрібно створити необхідні умови навчально-виховної діяльності на заняттях.

Основна мета навчання і виховання учнів цієї техніки – є формування естетичного ставлення учнів до природи, праці і життя; виховання інтересу і любові до мистецтва, розвиток образного сприймання, логічного мислення, просторових уявлень, фантазії, комбінованих здібностей; виховання інтересу до творення композицій на реальну і фантастичну тематику; розвимток сприймання кольорів, окоміру,ору, та розширення сенсорного досвіду.

При виконанні малюнків на тему “Монотипного відбитку” (“Монотипія в живописі”), поряд із розвитком у дітей спостережливості, вправності передавати предмети дійсності так, як вони їх сприймають, необхідно розвивати творчу ініціативу і фантазію.

Умовами підвищення ефективності занять з монотипної техніки є: зацікавленість, активне ставлення учнів до процесу творення художнього образу, до результатів індивідуальної та колективної роботи, використовуючи цікаві техніки та технології.

Головним напрямом роботи вчителя на кожному уроці в початкових класах є створення живого, цілісного враження під час спостереження та сприймання образів, предметів і явищ у реальному житті й творах мистецтва, в процесі наочно-образного та наочно-дійового втілення навчального завдання. Увага дітей прицьому зосереджуються на відтворенні живих форм “на око”, а живописно-колоритного вирішення – “за відчуттям”.

Тому велике значення в осмисленні учнями правил малювання та технік зображень має показ репродукцій картин і малюнків художників, бесіди про їх творчість. Це допомагає учням яскравіше сприйняти та глибше усвідомити різноманітні явища дійсності, розширити кругозір, стимулювати їх творчі здібності.

Таким чином можна рекомендувати використовувати нові, або забуті технології, які б були доступні учням та виховувати художню культуру через пізнання культури власного народу, розвивала б інтерес до естетичних цінностей народного мистецтва, розвивало б фантазію учня. Використовуючи монотипну техніку, і не просто роботи відбитки, а комбінувати їх з різними живописними техніками. Це додасть колоритності і неординарності. Зробить роботи більш вишуканими , і допоможе розвинути фантазію і удосконалити набуті знання раніше.







МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА


Урок 1.


Тема: “Монотипія. Монотипія – розвиток художньої уяви та фантазії”

Техніка виконання. Історія розвитку


Навчальна мета: Розвиток художнього, естетичного, образного, емоційного мислення. Ознайомлення учнів з елементарними основами та техніками виконання роботи. Розвивати спостережливість, уяву, фантазію, вміння визначати особливості монотипних прийомів, поглиблювати знання учнів у кольорознавстві та історичних фактів.


Метод проведення: Бесіда з практичним завданням. Розробка ескізу до теми.


Час проведення: 2 уроки по 45 хвилин.


Учбові питання:


Перевірка готовності учнів до заняття. ( 5 хвилин)

  1. Історія розвитку монотипії – 25 хв.

  2. Види монотипних робіт. Розробка ескіза 15 хв.

  3. Техніка виконання монотипії – 10-15 хв. ( порядок виконання)

  4. Практична діяльність учнів – 25-30 хв.

  5. Підведення підсумків заняття - 5 хв.


Учбово-матеріальне забезпечення:


  1. Плакати за темою.

  2. Довідникові матеріали.

  3. Папір, фарби, вода, пензлики та додаткові матеріали .

(скло, мило, газети, цупка клейонка)


Організаційно-методичні вказівки:


При розгляді учбового матеріалу важливо звернути увагу на види монотипій та техніку виконання практичної роботи. Окрім загальновідомих основних завдань розкрити та поглибити форми за якими краще виконувати роботу. Продемонструвати учнівські роботи з коментарем до кожної роботи. Навчити за допомогою демонстрації технік виконання відтворювати навколишнє життя в графіці найбільш доступними і простими техніками: акватипія, ниткографія.








І. А К В А Т И П І Я

(РОЗПОВІДЬ З ДЕМОНСТРАЦІЄЮ РОБІТ)



Відтворити навколишнє життя в графіці можна по-різному. Найбільш доступними й простими вважаються такі техніки: акватипія, монотипія, ниткографія. Ці техніки мають деякі спільні риси: кінцевим результатом роботи є відбиток.

Акватипія виконується акварельними або гуашевими фарбами, розчиненими мильною водою.

Для виконання акватипії готуємо пластинку з пластмаси або скла, гідроскопічний папір, звичайний білий папір для підготовки малюнка, фарби, мило, воду, пензлик, кілька газет. Ескіз для акватипії робиться на білому папері в кольорі. Його розміри повинніф відповідати майбутньому відбитку.

Ескіз готової композиції підкладають під скло, на яке точно за ескізом наносять фарби потрібних кольорів. Найкраще малювати густими насиченими й піністими розчинами фарб. Висихаючи, піна утворює цікаву своєрідну фактуру, від якої залежить оригінальність відбитка. Від інших технік площинного друку акватипія відрізняється тим, що фарби, нанесені на скло, повинні висохнути. Якщо малюнок виконати з вологого зображення, він буде неохайним, розмазаним.



ІІ. Н И Т К О Т И П І Я


Ниткотипія ( відбиток ниткою) – ще може називатись ниткографія (графіка ниткою). Для виконання никографії готуємо нитки різних фактур і туш ( різні кольори).

Ескіз робити при виконанні цієї роботи не треба, бо нитка сама створює певний відбиток, після чого пензликом коректуємо малюнок і фон.

При такій техніці малюнок отримується в 2 екземплярах, як дзеркальне відображення. І це дає можливість з 2-х однакових відбитків створити 2 різних малюнка. При цьому у дітей проявляється максимум фантазій.


ІІІ. М О Н О Т И П І Я


Слово “монотипія” грецького походження. Воно складається з двох слів: “монос” – один, єдиний і “топос” – слід, відбиток.

Монотипію можна виконувати аквареллю, олією, друкарською фарбою. Зображення друкують на папері, який добре вбирає в себе воду. Для виконання монотипії потрібні: пластинка з металу, скла, кераміки, пластмаси, папір для чернетки, і для чистого відбитка, олівець, фарба, фотовалик, мило, кілька газет, скипидар, ножиці, тканина.

Папір для відбитка має бути більший за підготовчий рисунок. Для роботи над монотипією фарба повинна бути густа, а не така прозора як в акварельному живописі. Нею малюємо на склі крізь яке повинно бути добре видно малюнок олівцем. Треба тільки стежити, що скло чи плівка не зсувалися. Фарби, розведені мильною водою, швидко сохнуть і тому не зливаються одна з одною.

Після друкування на склі залишається слід від малюнка. На нього можна ще раз накласти фарбу і зробити другий відбиток. Він буде подібний до першого, але не однаковий, бо, малюючи повторно, не можна точно відтворити попередні мазки.

Щоб відбиток не був одноманітним, використовують різні способи накладання мазків. Невелику площу можна покрити рівномірним шаром фарби, але інколи на пластинці пензликом роблять багато дрібних мазочків у формі крапочок, широких хвилястих або прямих смужок, які при відбиванні мають оригінальний вигляд.

Коли ми розводимо фарбу мильною водою, утворюється піна, яка часто заважає при друкуванні. Проте можна використовувати цю особливість: кожний пухирчик мильної фарби залишає на відбитку слід у вигляді кругленької плямки або кільця. Але мильну піну треба вживати там, де вода дає додатковий ефект, підкреслює нову якість малюнка.


С

МОНОТИПІЯ


ПОЛІХРОМНА МОНОТИПІЯ


МОНОХРОМНА МОНОТИПІЯ

Це багатоколірна монотипія (використовуються кольорові фарби різної фактури)


Це одноколірна монотипія

(при цьому використовують чорний або коричневий колір)








ХЕМА 1.


З цього витікає, що монотипні відбитки можна розробляти залежно від уподобання.


А тепер пропоную розглянути види монотипних робіт. Ми бачимо у відбитках проявляються естетичні смаки народу, релігія, побут, соціальні мотиви, розуміння явищ навколишнього світу. Вражає вишуканість виконання, бездоганна у своїй декоративності, багата образна мова цих робіт.

На закріплення матеріалу розробляється ескіз малюнка до уроку з практичною діяльністю. При цьому ескіз повинен бути не складним, стилізованим, бо складні ескізи потребують більше часу (можна задати розробку ескіза на певну тематику)

Усвідомлення теми й завдань уроку. Підготовчий період:

  • Вибір теми та ескізні пошуки;

  • В иконання робочого ескізу;

  • Декоративні елементи.


Підведення підсумків уроку:

  • Аналіз ескізних робіт

  • Домашнє завдання










ПРАКТИЧНА РОБОТА.

Урок №2.

Тема уроку: МОНОТИПІЯ В ЖИВОПИСІ.

(техніка виконання)


Мета : Ознайомити з технікою виконання, навчити практично застосувати художню трансформацію природних форм у монотипії з використанням засобів живопису, виховувати допитливість, спостережливість, прагнення створити новий художній образ, сприяти формуванню в них упевненості до нетрадиційного творчого пошуку та естетичного смаку.


Хід уроку:


  1. Організаційна частина. Перевірка наявності матеріалів до виконання практичної роботи.

  2. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми уроку, його завдання.

  3. Практична діяльність і завдання. Організація сприймання.

  4. Опрацювання нового матеріалу.

  5. Підведення підсумків уроку. Демонстрація, аналіз, оцінювання практичної роботи.

  6. Домашнє завдання.



Сьогодні ми розширимо наші знання про “монотипію” шляхом знайомства з технікою виконання та практичною трансформацією природних форм у монотипію з використанням засобів живопису. Розгляньте свої ескізи (від гр. – імпровізований вірш, малюнок, намічений в загальних і найосновніших рисах; попередній начерк картини).


Додатковий матеріал:


Монотипні малюнки виникли дуже давно. Стародавні люди використовували їх у ворожінні, а також вони мали різне призначення.

Так, щоб малювання було вдалим, мисливцю необхідно було напередодні з глини викласти певний малюнок та зробити відбиток перед тим, як йти на полювання. Це вважалося шляхом по якому треба пройти, чи будуть перешкоди, чи буде полювання вдалим.


Опрацювання нового матеріалу:

Робота над монотипною композицією поділяється на кілька етапів.


  1. Підготовчий період:

  • Вибір теми та ескізні пошуки;

  • Виконання робочого ескізу;

  • Підбір кольорової палітри, підготовка скла.


  1. Техніки виконання монотипного відбитку.

  • Замальовування тла

  • Виконання малюнку з елементами декору, дрібних деталей.


  1. Оформлення композиції в завершену художню річ.


Монотипний відбиток виконується в такій послідовності:


  1. Вибираємо матеріали для виконання роботи – це фарби гуаш, мило, газета, гумка, ганчірка, пензлики, скло (або цупкий прозорий матеріал), ескіз малюнка.

  2. Під скло підкладається робочий ескіз

  3. Щоб фарби гарно промальовувались на склі, скло треба обробити милом. (Мило не дає можливості фарбам змішуватись між собою, це скорочує час виконання роботи)

  4. Замальовуємо тло робочого ескіза на склі, при цьому фарби змішуємо з милом, це дає можливість фарбам швидше висихати.

  5. Промальовуємо всі основні контури, та решту дрібних деталей та елементів декору.

Якщо в композиції необхідно виявити якусь фактуру, то краще це зробити різними пензлями, а для рівномірного покриття площини можна використовувати паролонові тампони (для кожної фарби окремий)

  1. Даємо фарбам на склі просохнути, а в цей час готуємо папір для відбитка.

Для друкування папір повинен бути вологим, але не мокрим, зайву воду промокають газетами. Підготовлений аркуш використовують зразу, оскільки напівсухий папір не вбирає добре фарби і може пожолобитися.

  1. На сухий малюнок прикладаємо аркуш паперу акуратно, починаючи, наприклад, з верхньої частини малюнка. Ганчіркою притискаємо папір до скла по всій площині аркуша. Якщо папір добре промок, цього вистачить, щоб дістати відбиток.

При цьому слідкємо, щоб папір не зсунувся, бо робота буде зіпсована.

  1. Закінчивши друкування, піднімаємо ріжок паперу і оберемо знімаємо папір зі скла. Кладемо папір на рівну поверхню стола – це і є монотипний відбиток.

Але слід зазначити, що тема урок є “Монотипія в живописі”, а це означає, що отриманий монотипний відбиток ми можемо доопрацювати використовуючи різні живописні прийоми, а це дає можливість удосконалити роботу і оживити композиційні елементи.

Крім того зробити твір більш колоритним і яскравим.

Ритм ліній створює новий художній образ, робить композицію більш декоративною, надаючи їй завершеності.


Закріплення набутих знань.


Як сказав Гьотте:

“Людина баче і запам’ятовує в усьому гарне і прекрасне тільки тоді, коли творить прекрасне сама, своїми руками.”


Тому, щоб закріпити все те, що ми тільки що побачили, пропоную вам самостійно, практично створити своїми руками маленькі шедеври монотипних відбитків.


Пригадайте:


Які живописні засоби доречно і можна використати в цій практичній роботі? Що таке монотипія? Які види монотипних робіт ми виконували раніше? Чим вони відрізняються один від одного?


Підсумок уроку. Оцінювання.


Кращі роботи використати в міні-виставці учнівських робіт.


Домашнє завдання:


До уроку:

М О Н О Т И П І Я В Ж И В О П И С І”

Практична діяльність:












Малюнок 1














Малюнок 2














Малюнок 3




Малюнок 1 – ескіз


Малюнок 2 – промальований на

склі ескіз


Малюнок 3 – Монотипний відбиток


СХЕМАТИЧНІ ЗОБРАЖЕННЯ:



Опрацювання нового матеріалу:


Розгадування кросворду або ребусу. Можна запропонувати дітям самим придумати і оформити ребуси з використанням набутих знань.





М


О


1.

П

Е

Н

З

Л

И

К


О


Т

2.

Ж

И

В

О

П

И

С



П




3.

Е

С

К

І

З




Я





КРОСВОРД:


По горизонталі:


  1. Яким інструментом малюють живописне полотно?


  1. Як називається техніка в якій використовують фарби?


  1. Як називається малюнок намічений в загальних рисах?


По вертикалі:


  1. Художня техніка, завдяки якій друкуванням дістають один відбиток?


















Структурний план уроку

з образотворчого мистецтва в 7 класу



Тема уроку: Монотипія. Техніка виконання монотипій.


Практична робота: Монотипія в живописі.


Мета уроку:


навчальна: сформулювати уявлення про монотипну тврчість, навчити елементарним основам та технікам виконання;


розливальна: розвиток художнього, естетичного, емоційного мислення, розширювати уявлення про мистецтво;


виховна: спостережливість, уяву, фантазію, вміння визначати особливості монотипних прийомів.


Обладнання та матеріали: папір, фарби, скло, гумка, олівець, пензлик, газета, ганчірка, скло.


Об’єкт праці: монотипна техніка в живописі.


Між предметні та внутрішньо предметні зв’язки: з природознавством, українознавством, хімією, історією.


Тип уроку: комбінований.


Хід заняття


  1. Перевірка наявності учнів, готовності учнів до уроку, наявності робочого матеріалу.

  2. Виявлення знань учнів: Що таке живопис? Що таке ескіз? Які матеріали використовують в живописі? Техніка виконання живопису?

  3. Актуалізація опорних знань учнів (опорних умінь, життєвого досвіду тощо). Де і в яких сферах можна використовувати живопис? Ескіз?




  1. Повідомлення теми уроку: Монотипія (техніка виконання монотипій)

  2. Визначення завдань для учнів на урок:

що учні повинні знати: на які види поділяється монотипія.

що учні повинні уміти: виконувати і володіти технікою монотипії.

  1. Вивчення нового матеріалу: Дати поняття про монотипію. Розказати про історію винекнення монотипії з наведенням прикладів у мистецтві. Висловлювання Гьотте (до практичної роботи)

  2. Формування умінь та навичок учнів. Практична робота: Монотипія в живописі. (правила, техніки виконання). Показати приклад учнівської роботи.


    1. Аналіз завдань практичної роботи: Які дефекти і недоліки можливі в роботі, та як їх виправити.


    1. Забезпечення учнів необхідними матеріалами та інструментами: Цупкі клейонки, приготовлені ескізи, роботи.


    1. Самостійне виконання завдань практичної роботи за інструкційними картами (назва картки):


  • Дефекти монотипних робіт;

  • З використанням гуашу, акварелі, мила;

  • Послідовність виконання.


    1. Контроль учителя з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях учнів: Індивідуальний та загальний.


    1. Поточний інструктаж (індивідуальний чи груповий).


    1. Самоконтроль та взаємоконтроль учнів. В процесі практичного завдання.


    1. Підбиття підсумків практичної роботи:

      • демонстрація кращих робіт;

      • аналіз недоліків в роботах та шляхи їхнього усунення;

      • оцінювання завдань практичної роботи.




  1. Підбиття підсумків заняття (що нового дізналися на уроці, що вивчили, чому навчились): Що таке монотипія? З чим можна порівняти виконання монотипії? Якими засобами можна підсилити колорит монотипії?

  2. Мотивація оцінок за урок, виставлення їх у журнали, щоденники.

  3. Повідомлення про підготовку до наступного заняття та домашнього завдання.


Домашнє завдання:


Створити композицію на тему: “У світі фантазій”