Тема: «Дружба - найцінніший скарб»
Мета: учити дітей цінувати дружбу та друзів; викликати у них прагнення бути справжніми друзями; виробляти в собі якості, що сприяють дружбі; розвивати почуття відповідальності перед друзями; виховувати чесність, щирість; збагачувати словниковий запас учнів.
Хід заняття
І. Вступна частина уроку
Учитель. Доброго дня, діти! Сьогодні ми поговоримо про одне з найбільших багатств, що може мати людина. Воно потрібне всім і дорослим і малим. Відгадайте загадку, допоможе її відгадати шифрограма.
Ж | А | Р | Д | Б | У |
4 | 6 | 2 | 1 | 5 | 3 |
ІІ. Основна частина уроку
Вчитель.Нашу виховну годину присвячуємо дружбі: ознайомимось з вимогами до товаришування, спільної гри, праці, навчання; дізнаємось, що означає «бути справжнім другом».
2.1Вправа « Мозковий штурм»
- У вас є друзі: хлопчики чи дівчатка ?
-Як ви вважаєте наш клас дружний чи ні?
- Чи потрібно взагалі мати друзів?
- З ким ви більше граєтеся і чому?
- Чи можна допустити таке, що дівчинка любить гратися машинкою, а хлопчик – лялькою?
- А скільки може бути друзів в однієї людини?
2.2Створення асоціативного куща
- Які асоціації викликає слово «дружба»? Давайте спробуємо підібрати слова, які розкажуть нам, що думаємо, коли чуємо – «дружба». ( Терпіння, ввічливість, сміливість, доброта, чесність, товариськість, підтримка, взаємодопомога, взаємовиручка, співдружність, єдність, чуйність, співчуття, братерство, мир, допомога, злагода.)
- То що ж таке дружба?(Дружба — це відносини між людьми на основі взаємної довіри, взаєморозуміння, спільних інтересів, прив’язаності.)
Д – добро
Р – радість
У – увага
Ж– життя
Б – багатство
А– активність
- А з чого ж починається дружба? (із посмішки, із веселого настрою, із допомоги, з веселої гри, з чесності, з разом проведеного часу, з шкільної парти, із того, що товариш виручив мене із біди, з разом проведеного часу, із спільних захоплень, із приємних розмов)
-Цінність дружби полягає в тому, що друг завжди відчуває підтримку друга. Саме тому кажуть «пліч-о-пліч», «почуття ліктя». Скільки б іграшок, книжок, розваг у тебе не було, без справжнього друга сумно і нецікаво. Адже тільки з другом можна поділитися радістю і смутком, поговорити про все, що тебе цікавить, весело погратися.
2.3 Інформаційна хвилинка
Товаришування, дружба — це взаємини між людьми, які народжуються й міцніють на основі спільного навчання і інтересів. Товаришувати можна з багатьма ровесниками, а от дружити - лише з одним чи кількома. Друзів пов'язує велика повага одне до одного, принциповість у взаєминах, симпатія, взаємодопомога. Дружба не може бути міцною, якщо в ній немає місця чесності, взаємоповазі, довірі. Друг завжди допоможе в біді, захистить, підтримає, і водночас він же першим скаже відверто про недоліки, запропонує їх виправити.
2.4Вправа «Займи позицію»
- Чи завжди ви погоджуєтеся з думкою товариша?
- А чи бувають випадки, коли ви думаєте інакше?
- А чи погодитесь ви з моїми думками? Якщо так, то піднімайте руку.
1. Друг – це той, з ким мені добре.
2.Мій друг дружить тільки зі мною.
3.Мій друг не може гратися з іншими, бо я ображуся.
4.Друг має бути сміливим і захищати мене.
5.Друг завжди робить те, що я хочу.
6.Друг завжди поруч зі мною.
7.Друзі ніколи не сваряться.
8.Друг завжди допоможе в біді.
9.Я не дружу з тими, хто негарний.
2.5Вправа «Справжній друг. Який він?».
- Чи добре мати друзів? Чому?
-Чи з усіма ви хотіли б дружити?
- Якого друга ви хотіли б взяти із собою?
- Давайте спробуємо його створити. У вас на партах є фігурка - силует людини. Напишіть на фігурках ті риси характеру, які б ви хотіли бачити у своєму другові, назвіть їх по черзі та прикріпіть на дошку біля запису «Справжній друг» (завжди зрозуміє, веселий, вируче з біди, не насміхається, добрий, щедрий і т.д.)
- Погляньте, який круг справжніх товаришів вийшов у нас.
- А яких друзів потрібно остерігатися? (Хитрунів, брехунів, задавак, задирак, забіяк)
2.6 Гра «Добре-погано» (об'єднання в групи: день-ніч)
-Розкладіть слова з конвертів на дві купки «Добре» та «Погано»: на одну слова, що є позитивними рисами характеру, хорошими вчинками людей, які дружать, а на іншу ті, що є негативними рисами характеру чи поганими вчинками людей, які є ворогами. Слова з позитивними рисами характеру прикріпіть на дереві.
-У конвертах знаходяться такі слова: доброта, радість, ненависть, турбота, злість, ворожість, співчуття, милосердя, гордість, чуйність, допомога, підтримка, зрадливість, самолюбство, тактовність, ввічливість, заздрість, довіра, підлість, жадібність, повага, байдужість, справедливість, взаєморозуміння, вірність, людяність.
- Всі погані риси характеру, вчинки скиньте в торбинку, зав’яжемо її і забудемо про них. А добрі нехай залишаються на волі, ховати їх не будемо, нехай вони живуть серед нас і зміцнюють нашу дружбу.
2.7. .Гра«Якщо ти добрий друг, то завжди будеш…»
- Зараз ми з вами пограємо в гру, яка має назву «Якщо ти добрий друг, то завжди будеш…».
Умови гри: Я читатиму вислови, якщо ви це будете робити, то піднімайте руки вгору і потрясіть ними, а як що ні, то нічого не робите.
Обманювати своїх друзів
Не брехати друзям
Говорити брехню поза очі
Допомагати друзям у складних ситуаціях
Підтримувати один одного
Насміхатися над друзями
Не залишати друзів у біді
Заступатися за друзів
Говорити друзям правду
Ображати друзів
2.8Гра «Доповнити рядок з вірша»
Умови гри: я буду зачитувати вам речення з вірша, ви доповнюєте останнє слово в кожному реченні.
Навіщо людині потрібен друг? Чи повинні друзі сваритись ,
Щоб могли ми гарно жити, Треба вчитися... (дружити).
А не кидатись словами, Щоб не стати ... (ворогами).
І запам’ятай собі — Друг нас виручити зможе, У біді він ... (допоможе).
А як пісня, жарт чи сміх — Радість ділиться на... (всіх).
Друг нас зможе захистити Може з класом ... (помирити).
Друг не стане кепкувати І на людях нас... (повчати).
А як сварять всі навкруг — Йде на захист справжній... (друг).
І ніколи не забудь! Й ти для друга — вірним... будь! Й ще одне запам’ятай: Друзів ти... (не забувай)! Знай, моя дитино мила, Дружба — це велика... (сила)!
ІІІ. Заключна частина уроку
-Ось і підходить до кінця наша класна година про дружбу. Ми з вами проводимо дуже багато часу разом. Скажіть, як і що потрібно нам зробити, щоб наш клас став ще дружніше?
Вчитель. Давайте зробимо наше життя хорошим, давайте допомагати один, одному у скрутну хвилину. Давайте не будемо сваритися і скажемо один одному слова відомого мультиплікаційного героя, терплячого і доброго кота Леопольда: «Діти, давайте жити дружно!».