Тема: «Конформізм. Нонконформізм.

Тиск натовпу. «Як сказати ні».



Мета: розкрити поняття «конформізм», «нонконформізм», розвивати вміння усвідомлювати і визначати власну психологічну позицію у спілкуванні, застосовувати уміння безконфліктного спілкування, конструктивної знеособленої критики, саморефлексії особистісного та емоційного стану; виховувати навички самовиховання та самоаналізу, шукати шляхи подолання залежності від групового впливу.


Обладнання: ватмани, маркери, література, методика, тестові бланки, фрагменти відео, ноутбук.

Тип уроку:вивчення нових знань

План уроку.

  1. Конформізм. Нонконформізм.

  2. Види конформізму.

  3. Чинники конформізму.

  4. Практична робота.

Хід уроку.

І. Організаційна частина.

ІІ. Перевірка домашнього завдання, відтворення та корекція опорних знань учнів.

Що таке спілкування?

Які є функції спілкування

Які види спілкування ви знаєте?

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Ми знаємо, що розвиток особистості можливий лише при знаходженні індивіда в суспільстві. Чому індивід стає особистістю?

Особистість поза суспільством розвиватися не може, тому, що саме в суспільному середовищі людина отримує певні знання та навички, соціальний досвід, необхідний для розвитку, а для цього і необхідне спілкування.

Спілкуватися людина починає щойно народилася. Спочатку коло спілкування дуже маленьке, далі розширюється до д\с, школа. Тобто спілкування стає не тільки міжособистісним, а й між особою та группою, групове, масове, інтимне, ділове, тобто це залежить від ситуації.

Що людина отримує від такого спілкування? (досвід, навички, знання, вміння, тобто середовище має вплив на особистість).

Чи завжди цей вплив має користь? Чому

Повернемося назад і пригадаємо чи має значення наша самооцінка при спілкуванні, Чому? Від чого залежить ваша самооцінка?

1. Від внутрішнього відчуття того, наскільки добре я себе знаю.

2. Від думки оточуючих про мене.

3. Від думки «значущих інших».

4. Від того, наскільки я сам впевнений в собі і т.д.

Ми розуміємо, що добре, якщо людина себе оцінює реально. А якщо людина занижує свої здібності, недооцінює свої можливості, не впевнена у собі, то як до нього ставляться оточуючі?

ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми, мети, завдань уроку та мотивація навчальної діяльності школярів.

Соціальна психологія, що вивчає нормативну поведінку людей окремо виділяє спілкування в групі.

Тому тема нашого уроку «Тиск середовища, конформізм» і метою є дізнатися які є засоби впливу на індивіда та як правильно відмовляти.

V. Сприйняття та первинне усвідомлення нового матеріалу, осмислення зв’язків і відношень в об’єктах вивчення.

Вплив групової більшості реалізується через груповий тиск на особистість для досягнення певної мети.

Тиск – це спроба змусити іншу людину щось робити або думати за допомогою сили або впливу іншої людини, при цьому використовуються погрози, обман, посилання на інших людей, шантаж, насміхання.

Особливо важко чинити опір груповому тиску, тому що ми прагнемо до спілкування, нам важливо бути прийнятим, адже підлітковий та старший шкільний вік характеризується налагодженням контактів в групі, самоствердженням, отриманням позитивного підкріплення своїх вчинків, дій, думок, становлення «Я»

Прийняття групових стандартів поведінки, безапеляційне визнання існуючих норм і правил, безумовне схиляння перед авторитетом - у психології таку поведінку називають конформною.

Конформізм походить від латинського «подібний», «схожий» - морально-політичний термін, що означає пристосування, пасивне прийняття існуючого стану речей, законів, пануючих думок, відсутність власної позиції домінантності, безпринципна і некритична покора певній моделі, що володіє найбільшою силою тиску (думка більшості, визнаний авторитет, традиція).

Явище конформізму було відкрито американським психологом С. Ашем в 1951 р. У його знаменитих експериментах з підставною групою перед піддослідними ставилося завдання порівняння та оцінки довжину ліній, зображених на пропонованих картках. У контрольних дослідах при індивідуальному виконанні завдання воно не викликало у випробовуваних яких труднощів.

У ході експерименту всі учасники, крім одного («наївного суб'єкта»), за попередньою домовленістю з експериментатором давали свідомо неправильну відповідь. «Наївний суб'єкт» не знав про змову і виконував завдання останнім. В експериментах С.Аша було виявлено, що близько 30 % випробовуваних давали слідом за групою помилкові відповіді, тобто демонстрували конформну поведінку. Більшість опитаних відзначали значний психологічний тиск, який чинить думка більшості групи. https://www.youtube.com/watch?v=0PG1gRaXC2I

Види конформізму

1 ) зовнішній публічний конформізм (поступливість ) - підпорядкування думку групи при збереженні незгоди з її позицією - «Нове плаття короля» 15.15хвилина

2 ) внутрішній особистий конформізм - зміна поведінки і переконань під впливом групи внаслідок внутрішнього прийняття її позиції - «Дюймовочка», 30 хвилина

3 ) нонкомформізм або негативний конформізм (англ. non-conformism – «незгода») – незгода, неприйняття норм, цінностей, цілей, домінуючих у конкретній групі в конкретному суспільстві. Ще у психології зустрічається термін негативізм (конформізм навиворіт), тобто робити все навпаки, зустрічається дошкільному, мол. шк., підлітковому віці.

4) Захист – людина шукає захист в групі від неприємностей поза нею.

Конформізм певною мірою притаманний кожній людині , однак ступінь його прояву залежить.

Як ви думаєте від чого? (від ситуативних і особистісних чинників).

Вважається, що конформізм спричинений двома головними причинами:

нормативний вплив (приналежність до групи або суспільства)

інформаційний вплив (спричинений невпевненістю і бажанням поводитися «правильно»).

Робота в групах.

Учні об’єднуються в групи, та визначають ситуативні та особистісні чинники конформності.

Ситуативні чинники конформності:

1) складне завдання або некомпетентність - чим менше індивід впевнений у своїх силах, тим конформна його поведінка;

2) кількісний склад групи - конформізм вищий при кількості членів групи від трьох до семи. Збільшення чисельності групи більше семи осіб не веде до збільшення ступеня конформізму;
3 ) якісний склад групи (їх ерудиція і професійна приналежність);

4) авторитетність людини, яка висловлює протилежну думку. При цьому підпорядкування авторитету тим сильніше, чим ближчий і легітимність авторитет. Особливо високу конформність викликає авторитет формального статусу керівника в даній організації;

5) згуртованість і одностайність групи. При цьому, якщо в групі є люди підтримують випробуваного, то ефект тиску групи знижується;

6) публічність відповідей також збільшує рівень конформізму;

7) робота на спільну винагороду підвищує конформізм;

8) значимість приналежності до групи збільшує ступінь конформності.

Особистісні фактори конформності:

1) вік: найбільш схильні конформізму люди у віці до 25 років та люди похилого віку;

2) стать: у жінок конформізм трохи вище, ніж у чоловіків , що пов'язано, як з виконуваними ними соціальними ролями в суспільстві та сім'ї, так і з статусними відмінностями, прагненнями і потребами;

3) культура: ступінь конформності населення в країнах європейської та північноамериканської культури нижче , ніж у країнах азіатської культури , яка вказує на цінність колективізму;

4) професія: конформність залежить від необхідності в рамках професійної діяльності підкорятися начальству. Так високий рівень конформності спостерігається у військових, учасників оркестру;

5) статус індивіда: люди з високим статусом володіють меншою конформністю , ніж люди з низьким і середнім статусом. Найбільш схильні груповому впливу індивіди із середнім статусом.

Чим більше у людини прихильність до групи або залежність від неї - тим вище рівень конформності . З іншого боку , конформність практично будь-якої людини проявляється там, де людина мало що розуміє і йому не важливо те , що обговорюється. У цьому випадку більшість людей воліють погодитися з більшістю.

Страх і лінь думати самостійно - дві головні причини конформної поведінки.

VІ. Практична частина.

Багато психологів, які пишуть про те,щоб стати впевненим у собі – над собою потрібно працювати. Ознаки впевненої поведінки (я - хороший , ти - хороший), у людини є три потреби: в розумінні, в повазі, у прийнятті. Тільки задовольнивши ці потреби, ми увійдемо в контакт з людиною, а задовольняються вони при впевненій поведінці.

Вправа « Скарбничка»

Мета: навчитися розрізняти впевнену та невпевнену поведінку.

Спільно з підлітками збирається їх «скарбничка» - називаються ті якості, здібності, досягнення, які можуть допомогти людині усвідомити свою впевненість. Людина відчуває себе впевненою, спираючись на внутрішні ( розумові здібності, душевні якості, уміння) або зовнішні (сім'я, друзі, природа , хобі ) джерела сили .

Впевнена поведінка залежить від внутрішньої позиції людини.

(Дві групи отримують аркуш паперу з малюнком людини, описати впевнену і невпевнену поведінку)


Впевнена людина:

• Використовує «Я - висловлювання»;

• Застосовує емпатійне слухання

• Вміє говорити про свої бажання

• Відображає почуття

• Вміє просити

• Вміє відмовити

• Вміє приймати відмову

• Говорить прямо і відкрито

• Схильна до компромісів, пропонує їх сама.

Ознаки невпевненої поведінки (я - поганий , ти - хороший):

  • залежність від чужої думки;

  • пасивне ставлення до життя;

  • низька самооцінка;

  • боязнь прояви почуттів та емоцій на людях;

  • страх критики;

  • страх спілкування;

  • не вміє просити

  • не може відмовити

  • їй важко переконувати співрозмовника

  • наводячи аргументи

  • не може відстоювати свою позицію

  • при розмові не сідає

  • ховає ноги під стілець

  • відповідає односкладово «так», «ні»

  • тримається на великій дистанції від співрозмовника

  • людина дивиться в підлогу

  • надмірна сором’язливість;

  • нездатність висловити свою точку зору в загальній розмові.

  • перше «ні» призводить до його відмови від подальших спроб домагатися свого

  • тре руки, говорить тихо.

Вправа «Три способи сказати ні»

     Мета: Навчання моделям ассертивної відмови.

«Зараз ми познайомимося з деякими формулами, які називаються «цивілізована ассертивна відмова».

Асерт́ивність (англ. assertion) — здатність людини відстоювати свою точку зору, не порушуючи моральних прав іншої людини. Це здатність оптимально реагувати на критику та вміння рішуче говорити собі та іншим «ні», якщо цього вимагають обставини.

1. Відмова - побоювання .

Наприклад: «Боюся , що це неможливо».

2. Відмова - жаль.

Наприклад: «Мені дуже шкода, але я не зможу цього зробити»; «Мені дуже не хочеться вас засмучувати, але моя відповідь заперечна».

3. Відмова - вимушеність .

Наприклад:

• «Я змушений ( а ) відмовитися від цієї пропозиції» ;

• «На жаль! Інші мої зобов'язання вимагають, щоб я відмовився» ;

• «Доведеться мені все ж відповісти відмовою».

От було б добре , якби всі люди розмовляли саме так. Але важко уявити собі підлітків , які говорять такими фразами між собою. Тому зосередимося на інших аспектах і налаштуємося на мову, більш властиву підростаючому поколінню.

Ця форма може бути :

1 ) короткої категоричній - «ні» без аргументів ;

2 ) «ні » в одній з форм цивілізованого відмови з аргументами ( співрозмовнику повідомляються причини, з яких йому відмовляють);

3 ) «ні » в одній з форм цивілізованого відмови з аргументами і пропозицією чого-небудь іншого.

(Додатково «Вивчення мотивації схвалення» додаток 1 )

VІІ. Підведення підсумків уроку (5 хв).



























Додаток 1

Вивчення мотивації схвалення

Даний тест дозволяє оцінити ваше бажання отримати схвалення оточуючих щодо своїх слів і вчинків. Висока мотивація схвалення свідчить про високу потребу в спілкуванні і навпаки.


Інструкція: Уважно прочитайте кожне з наведених нижче тверджень. Якщо ви вважаєте, що воно вірне і відповідає особливостям вашої поведінки, то напишіть поруч з ним «так», якщо ж воно не так, то - «ні».

  1. Я уважно читаю кожну книжку, перш ніж повернути її в бібліотеку.

  2. Я не вагаюся, якщо кому-небудь потрібно допомогти в біді.

  3. Я завжди уважно стежу за своїм одягом.

  4. Удома я поводжуся за столом так само, як у кафе.

  5. Я ніколи ні до кого не відчував антипатії.

  6. Був випадок, коли я кинув щось робити, тому що не був переконаний у своїх силах.

  7. Іноді я люблю попліткувати про відсутніх.

  8. Я завжди уважно слухаю співрозмовника, хто б він не був.

  9. Траплялося, я використовував помилку людини.

  10. Я завжди охоче визнаю свої помилки.

  11. Я завжди охоче визнаю свої помилки.

  12. Іноді замість того, щоб вибачити людині, я намагаюся відплатити їй тим самим.

  13. Був випадок, коли я наполягав на тому, щоб робили по-моєму.

  14. У мене не виникає внутрішнього протесту, коли мене просять зробити послугу.

  15. У мене ніколи не буває роздратування, коли висловлюють думку, протилежну моїй.

  16. Перед тривалою поїздкою я завжди ретельно обмірковую, що із собою взяти.

  17. Були випадки, коли я заздрив успіху інших.

  18. Іноді мене дратують люди, які звертаються до мене з проханням.

  19. Коли в людей неприємності, я іноді думаю, що вони на це заслуговують.

  20. Я ніколи не говорив неприємних речей із посмішкою.

Ключ для обробки результатів опитування


Ви отримуєте по 1 балу за відповідь «так» на запитання: 1, 2, 3, 4, 5, 8, 11, 14, 15, 16, 20 і за відповідь «ні» на питання: 6, 7, 9, 10 , 12, 13, 17, 18, 19.

Складіть всі отримані за двома позиціями бали. Підсумкова сума балів є показником «мотивації схвалення». Чим вище підсумковий показник, тим вище мотивація схвалення і тим, отже, вище готовність людини прикрасити себе, представити себе перед іншими як повністю відповідного соціальним нормам (тим вище готовність людини в схваленні інших, пов`язана з потребою в спілкуванні). Низькі показники можуть свідчити як про неприйняття традиційних норм, так і про високої вимогливості до себе.


Обговорення:

Чи дізналися про щось нове?

Чи задовольняє це вас?

Які б не були результати тесту – не варто засмучуватися. Тест показує що є важливим для вас – власна думка чи схвалення іншими людьми. Але памятайте, крайнощі завжди небезпечні небажаними наслідками. Результати – не вирок, а привід задуматися про себе.