Комунальний заклад

«Балашівська гімназія Міської ради м. Кропивницького»














Поділ іменників на

відміни і групи









Відкритий урок

для фінального етапу

І (міського) туру

всеукраїнського конкурсу

«Учитель року-2015»

підготувала вчитель

української мови

та літератури

Васильєва Ірина Дмитрівна









м. Кропивницький

Мета: навчити відрізняти відміни та групи іменників, обґрунтовано доводити власну думку;

розвиватимовну компетентність: правильно визначати відміни іменника, різні відмінкові форми іменників усіх чотирьох відмін, доцільно вживати іменники в мовленні; самостійність суджень; стратегічну компетентність: вдосконалювати загальнопізнавальні та творчі вміння учнів;

виховувати усну і писемну культуру учнів, інтерес до наслідків власної праці, бажання пізнавати нове.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання:таблиця «Відміни іменників», підручник, презентація.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Ось дзвінок сигнал нам дав.

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок скоріше починаймо!

2. Перевірка д/ з.

3. Оголошення теми і мети уроку.

4. Мотивація навчальної діяльності.

Проблемне завдання.

  • За якою ознакою іменник поділяються на відміни?

  • Чим іменники І і ІІ відміни відрізняються від іменників ІІІ і ІV відміни?

  • Іменники день, мати, земля і море належать до однієї відміни?

Отже, ми з’ясували, що деяких знань Вам не вистачає, щоб дати відповіді на поставлені питання. В кінці уроку ми обов’язково зможемо відповісти на ці питання, опираючись на отримані знання.

5. Актуалізація опорних знань.

І. Бесіда.

  • Дайте визначення іменника. (ОВУ: Іменник – це самостійна частина мови, яка вказує на предмет або особу, відповідає на питання хто? що? у реченні може виступати будь-яким членом речення).

  • Які граматичні категорії є у іменника? (ОВУ: Рід, число, відмінок).

  • Чи можна визначити рід іменників у множині? (ОВУ: ні. Тому що рід іменників визначається тільки в однині).

  • Скільки родів має іменник в українській мові? Назвіть їх. (ОВУ: чотири. Чоловічий, жіночий, середній і спільний).

  • Як відрізнити іменники спільного і чоловічого роду? (ОВУ:

    Спільний рід

    Чоловічий рід

    Назви осіб за характерними рисами, діями, закінчення а, я: лівша, потвора, знайда, нероба, жаднюга.

    Позначають осіб за родом занять (на приголосний), хоча можуть називати й осіб жіночої статі: інженер, директор, професор, юрист, депутат.

  • Чому у іменниках окуляри, ворота, Карпати ми не можемо визначити рід? (ОВУ: тому що це множинні іменники, тобто ті, які вживаються тільки у множині).

ІІ. «Хто швидше?»

Розподіліть слова на чотири групи: 1) чоловічого; 2) жіночого; 3) середнього; 4) спільного роду.

Сирота, Саша, одяг, прем’єра, інженер, кар’єра, собака, картопля, болото, степ, Сибір, тюль, стеля, ярмарок, зілля, Полісся, біль, Полісся, запис, стаття, директор, рілля, хлопчисько, Запоріжжя, каліка, плакса, решето, лікар, чорнозем.

(Виконаннязавдання:

1) чоловічий рід: одяг, інженер, собака, степ, Сибір, тюль, ярмарок, запис, директор, лікар, чорнозем.

2) жіночий рід: прем’єра, кар’єра, картопля, стеля, стаття, рілля.

3) середній рід: болото, зілля, Полісся, хлопчисько, Запоріжжя, решето.

4) спільний рід: сирота, Саша, каліка, плакса).

6. Новий матеріал.

І. Робота з підручником.

§ 28, с. 93: «Про те,…» (прочитати);

с. 94: «Теоретичні відомості» (прочитати);

с. 94: «Зверніть увагу!» (прочитати);

с. 95: «Теоретичні відомості» (прочитати);

с. 95: «Зверніть увагу!» (прочитати);

с. 95 – 96: «Теоретичні відомості» (прочитати).

Вивчення нового матеріалу відбувається шляхом укладання таблиці «Типи відмін іменників».


С. р. із я


(назви дитинчат тварин)

+ ім., у яких при відмінюванні з'являється суфікси -ат-,

-ят- -ен-.

ІV



Ч. р.

Ж. р. із а, я

Сп. р.




І








ІІ


Ч. р. із , о


С. р. із о, е, я

ІІІ


Ж. р. із


+ ім. мати










ІІ. Слово вчителя.

Поза відмінами знаходяться:

  • іменники, що вживаються тільки в множині: сани, Гімалаї;

  • невідмінювані іменники та іменники іншомовного походження: амплуа, боа, парі, таксі, ательє;

  • прізвища, зокрема жіночого роду: Сидоренко, Бальзак, Сєдих;

  • абревіатури: ООН, заввідділом.

7. Закріплення вивченого матеріалу.

І. Вправа з ключем.

Іменники запишіть у чотири колонки за відмінами. Іменники, які не належать до жодної відміни, не виписуйте.

Ключ. У кожному іменнику І, ІІ і ІІІ відмін підкресліть другу від початку букву. З цих букв прочитаєте прислів’я.

Спостерігач, обнова, осінь, лоша, лелека, освітлення, вугілля, шосе, оздоба, вдача, каченя, з'єднання, столяр, сирість, чаєня, сім’я, льон, алея, блакить, зайча, ослятко, каліка, дядько, мати.

(Виконання:

І – обнова, лелека, оздоба, вдача, сім’я, алея, каліка,

ІІ – спостерігач, освітлення, вугілля, з'єднання, столяр, льон, ослятко, дядько

ІІІ – осінь, сирість, блакить, мати.

ІV – лоша, каченя, чаєня, зайча.

Ключ. Без діла псується сила).

ІІ. Творча робота.

Перестановкою літер слово КУРЧА перевести з четвертої відміни у другу (качур) і в першу (ручка, круча).

Фізкультхвилинка.

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки.

Вище руки підніміть,

А тепер їх опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз,

За роботу, все гаразд.

ІІІ. Вибірковий диктант.

Випишіть іменники. Визначте їх відміну і групу, якщо є.

Часто в моїй душі звучить голос матері, що читає мені чудові рядки Тараса Григоровича Шевченка про сонечко, веселку. Мені пригадується передвечірня година, коли я сидів на руках материнських. Пам’ятається, як на квітці трепетав великий барвистий метелик, шелестіло листя на тополі. На зеленій галявині під тополею стояв півень з червоним гребінцем, а в блакитному небі пливла біла хмаринка. Заходило сонце, від ставка пливла хвиля прохолоди. Мати заспівала пісню. Така прекрасна була та пісня, що, здавалося, і листочки на тополі перестали шелестіти, прислухаючись до материнського співу. Та хвилина запам’яталася мені на все життя. Мабуть, з неї починається моє життя в казковому світі слова (За В. Сухомлинським).

(Виконання:

Щоб правильно визначити відміну і групу іменників, необхідно поставити іменник в початкову форму – Н. в. одн.

Душі – п. ф.: душа – І відм., міш. гр.;

голос – п. ф.; ІІ відм., тв. гр.;

матері – п. ф.: мати; ІІІ відм.;

рядки – п. ф.: рядок; ІІ відм., тв. гр.;

Шевченка – п. ф.: Шевченко; не входить до жодної із відмін;

сонечко – п. ф.; ІІ відм., тв. гр.;

веселку – п. ф.: веселка; І відм., тв. гр.;

година – п. ф.; І відм., тв. гр.;

руках – п. ф.: рука; І відм., тв. гр.;

квітці – п. ф.: квітка; І відм., тв. гр.;

листя – п. ф.; (збірний ім., що сприймається, як єдине ціле), ІІ відм., м'яка гр.;

тополі – п. ф.: тополя; І відм., м'яка гр.;

галявині – п. ф.: галявина; І відм., тв. гр.;

півень – п. ф.; ІІ відм., м'яка гр.;

гребінцем – п. ф.: гребінець; ІІ відм., м'яка гр.;

небі – п. ф.: небо; ІІ відм., тв. гр.;

хмаринка – п. ф.; І відм., тв. гр.;

сонце – п. ф.; ІІ відм., тв. гр.;

хвиля – п. ф.; І відм., м'яка гр.;

прохолоди – п. ф.: прохолода; І відм., тв. гр.;

мати – див. вище;

пісню – п. ф.: пісня; І відм., м'яка гр.;

листочки – п. ф.: листочок; ІІ відм., тв. гр.;

співу – п. ф.: спів; ІІ відм., тв. гр.;

хвилина – п. ф.; І відм., тв. гр.;

життя – п. ф.; ІІ відм., м'яка гр.;

світі – п. ф.: світ; ІІ відм., тв. гр.;

слова – п. ф.: слово; ІІ відм., тв. гр.).

ІV. Гра «Четверте зайве».

Знайди зайве слово у кожному рядку, обґрунтуй відповідь.

Холод, кінь, море, мати (ОВУ: «зайве» слово мати, тому що воно належить до ІІІ відміни, а усі інші іменники – це іменники ІІ відміни).

Мідь, січ, радість, квітка (ОВУ: «зайве» слово квітка, бо інші слова – це іменник ІІІ відміни, а слово «квітка» належить до І відміни).

Вишня, Микола, плем’я, сім’я (ОВУ: «зайве» слово плем’я, тому що воно належить до ІV відміни, а усі інші іменники – це іменники І відміни).

Ім’я, насіння, каченя, коліща (ОВУ: «зайве» слово каченя, тому що воно належить до ІV відміни, а усі інші іменники – це іменники ІІ відміни).

V. Робота з підручником.

Вправа 236, с. 95 (виконати).

(Виконання вправи:

І відміна: станція, листоноша, ожина.

ІІ відміна: сайт, море.

ІІІ відміна: мати, тінь, щирість, каченя.

IV відміна: курча, порося).

Вправа 237, с. 95 (виконати).

(Виконання вправи:

а) журі, кіно, кенгуру не належать до жодної відміни, тому що незмінювані іменники іншомовного походження не належать до відмін;

б) ворота, Суми, жнива і дрова не можна віднести до жодної із відмін, тому що множинні іменники (які мають тільки форму множини) теж не належать до жодної із відмін).




VІ.«Поміркуй!»

Подані іменники розподіліть за групами й запишіть у три колонки.

Вода, Катерина, молодиця, задача, гуща, волосина, яблуня, алича, армія, стрічка, Марія, Марійка, Маруся локшина, юшка, картопля, тигриця, Микола, лінія, суша, талія, спина, круча, кишеня.

(Виконання завдання:

Тверда: вода, Катерина, волосина, стрічка, Марійка, локшина, юшка, Микола, спина.

М'яка: молодиця, яблуня, армія, Марія, Маруся, картопля, тигриця, лінія, талія, кишеня.

Мішана: задача, гуща, алича, суша, круча).

VІІ.Тренувальна вправа.

Поверніться до нашого першого завдання «Хто швидше?». Ви вже розподілили іменники за родовою належністю, а тепер над кожним словом позначте, до якої відмінивононалежить.

(Виконання:

1) чоловічий рід: одяг (ІІ), інженер (ІІ), собака (І), степ (ІІ), Сибір (ІІ), тюль (ІІ), ярмарок (ІІ), запис (ІІ), директор (ІІ), лікар (ІІ), чорнозем (ІІ).

2) жіночий рід: прем’єра (І), кар’єра (І), картопля (І), стеля (І), стаття (І), рілля (І).

3) середній рід: болото (ІІ), зілля (ІІ), Полісся (ІІ), хлопчисько (ІІ), Запоріжжя (ІІ), решето (ІІ).

4) спільний рід: сирота (І), Саша (І), каліка (І), плакса(І)).

8. Підсумки.

Повернімося до проблемних питань, поставлених на початку уроку. Дайте тепер відповідь на ці питання.

  • За якою ознакою іменник поділяються на відміни?

  • Чим іменники І і ІІ відміни відрізняються від іменників ІІІ і ІV відмін?

  • Іменники день, мати, земля і море належать до однієї відміни?

9. Рефлексія.

  • Я дізнався ...

  • Я навчився ...

  • Я зрозумів, що можу ...

  • Мені сподобалося ...

  • У мене вийшло ...

10. Оцінювання.

11. Д/ з.

§ 28(вивчити).

На 1 – 6 балів: вправа 239, с. 95 (виписати спочатку іменники твердої, а потім м'якої групи);

на 7 – 12 балів: вправа 240, с. 96 (списати і визначити відміну іменників).


Ось і пролунав дзвінок — закінчився наш урок.

За роботу — по заслузі! Щиро дякую вам, друзі!