Тема. Вимова і правопис префіксів з- (зі-), с-, роз- (розі-)
Мета: Повторити й поглибити вивчений матеріал про префікси;
дати поняття про написання префіксів з- (зі-), с-, роз- (розі-);
формувати вміння правильно використовувати дані префікси на
письмі та в усному мовленні, наводити приклади, працювати
зі словником;
розвивати усне та писемне мовлення школярів, уважність,
креативне мислення;
виховувати пізнавальний інтерес до слова, культуру мовлення,
культуру спілкування, любов та повагу до української мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Методи: фронтальна бесіда; усне опитування; робота з текстом підручника,
самоперевірка за зразком.
Прийоми: вправа «Орфографічне дослідження», інтерактивний прийом
«Мозковий штурм», гра «М’яч зі словами», метод «Прес».
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Вправа очікування.
Діти на листочках пишуть чого вони очікують від уроку. Листочки прикріплюють до деревця.
Вчитель. А я очікую, що ви правильно, точно і красиво будете висловлювати свої думки. Ваше мовлення збагатиться новими словами й виразами; будете злагоджено працювати на уроці.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Кодований диктант.
Проведення: по вертикалі розставити цифри відповідно до кількості слів у диктанті. Визначити код слів. Наприклад: правильну відповідь позначати кодом 1, а неправильну – 0. Учитель диктує слова. А учні записують лише код.
Слова складаються з основи і закінчення або тільки з основи.
Основа слова – це частина слова із закінченням.
Суфікс – значуща частина слова, що стоїть після кореня.
Префікс – це частина слова, що стоїть після кореня.
Слова, в яких корені подібні, але мають різне значення, не спільнокореневі.
Слова бувають змінні та незмінні.
Закінчення – незмінювана частина слова.
У слові може бути тільки один префікс, корінь і суфікс.
Незмінні слова не мають закінчення.
До незмінюваних слів належать прислівники.
Слова «мова», «мовою» є спільнокореневими.
Відповіді: 1 – 1, 2 – 0, 3 – 1, 4 – 0, 5 – 1, 6 – 1, 7 – 0, 8 – 0, 9 – 1, 10 – 1, 11 – 0.
Робота з текстом
Прочитати текст. Визначити тип і стиль мовлення. Дібрати заголовок. У виділених словах позначити префікси.
Любов до рідної мови починається ще з колиски, з маминої пісні. Вона нам рідна, як мама і тато, як та земля, на якій зростаємо. Бо це та мова, яку ми всі чуємо змалку, яка зрозуміла нам усім. Нею розмовляли наші бабусі і дідусі. Саме нею розповідав усьому світові про рідну Україну Тарас Шевченко.
ІІІ. Оголошення теми уроку
«Мозковий штурм»
Що таке префікс?
Які префікси у цих словах?
Як вимовляємо префікс з- перед дзвінкими приголосними?
А як перед глухими?
Як вимовляємо кінцевий приголосний префіксів роз-, без- перед глухими приголосними?
Отже, тема нашого уроку – Вимова і правопис префіксів з – (зі-, с-), роз-, без-
ІV. Пояснення нового матеріалу
Завдання.
Порівняйте вимову й написання префікса з-.
Збудувати - [збудувати] скликати - [скликати]
Зжовклий - [жжовклий] сформований - [сформований]
Зчесати - [шчесати] списати - [списати]
Зшити - [шшити] стерти - [стерти]
Зсунути - [ссунути] сходити - [сходити]
Сформулюємо висновок.
Префікс з-, незалежно від вимови, передаємо буквою з. Але перед п’ятьма буквами к, ф, п, т, х позначаємо його відповідно до вимови буквою с.
Завдання
До дієслів гнути, рвати, брати додайте усно префікси з-, роз-.
Який звук доводиться вставляти між префіксом і коренем, щоб легше вимовляти утворене слово?
Висновок.
Для полегшення вимови і для милозвучності після префіксів з-, роз- перед збігом приголосних вставляється голосний і: розігнути, зірвати, розібрати.
Прочитайте слова, порівняйте вимову й написання префіксів роз-, без-.
Розбурханий - [розбурханий], розписаний - [росписаний]
розжарити - [рожжарити], безжурний - [бежжурний]
розчин - [рожчин], безшумний - [бешшумний]
розкопати - [роскопати]
Висновок.
У префіксах роз-, без-, незалежно від вимови, завжди пишемо з.
V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загально-пізнавальних і творчих умінь з теми.
1. Творче завдання.
До поданих слів дібрати синоніми з префіксами роз-, без-, з-, с-.
Бесіда, глибокий, сумний, хоробрий, чавити, говорити, питати.
Довідка: розмова, бездонний, засмучений, безстрашний, роздушити, сказати, розпитувати.
2.Фізхвилинка.
Виконання рухів під музику
3.Вправа «Орфографічне дослідження»
На дошці записано два слова: розпитати і спитати.
Завдання. Дослідити, чому в першому слові в префіксі пишемо букву з, а в другому – с, хоча в обох випадках буква на позначення сумнівного звука стоїть перед п.
4.Утворити нові слова з префіксами з- (зі-), с-, роз- (розі-) за хмаринками тегів
5.Розподільний диктант
Завдання: У поданих словах замість крапок вставити префікс з- або його форми с-, зі-. Випишіть підряд слова спочатку з с-, потім із з-, а тоді із зі-.
..кис, ..годен, ..сохла, ..хов, ..терті, ..в’яла, ..шиток, ..верхньо, ..фотографований, ..важ, ..гин, ..постерігач, .. грів, ..повна, ..малку, ..ріс, ..сип, ..споду, ..тис, ..дер.
Ключ. Якщо вправа виконана правильно, то з останніх букв записаних слів прочитаєте прислів’я.
VІ. Систематизація та узагальнення вивченого.
Гра «М’яч зі словами»
Учитель називає слово, а учні добирають слово з префіксом.
Казати, питати, бити, шити, писати, робити, ховати.
Медот «Прес»
Я вважаю, що потрібно вчити правила.
Тому, що …
Наприклад, …
Отже …
VІІ. Домашнє завдання
Вивчити §39. Виконати вправу 321