Конспект уроку на тему:

Відбивання світла. Закони відбивання світла. Плоске дзеркало.

Мета: ознайомити учнів із поняттям відбивання світла, законами відбивання світла та плоским дзеркалом; формувати навички застосовувати закони відбивання світла до розв’язування задач; учити учнів пояснювати оптичні явища на основі законів фізики , аналізувати їх, робити висновки; формувати акуратність учнів при побудові зображень предметів у плоскому дзеркалі.

Тип уроку: урок вивчення та засвоєння нових знань.

Міжпредметні зв’язки: математика, креслення, біологія.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Фізичний футбол.

Що називають світловим променем?

Що називають світловим пучком?

Як поширюється світло в однорідному прозорому середовищі?

Що таке тінь і півтінь?

Коли ми спостерігаємо сонячне, а коли місячне затемнення?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Демонстрація вчителем цікавих експериментів з плоским дзеркалом.

Перегляд відеофрагментів з незвичайним відбиванням світла.

Запитання:А чи можна діти побачити через непрозорий предмет, наприклад через стінку?

IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

У читель демонструє відбивання світла за допомогою оптичної шайби і дзеркала та по ходу експерименту ставить навідні запитання учням. В результаті учні роблять висновки, як поширюється світло від дзеркальної поверхні і які закономірності проявляє. Разом з учнями формулюють закони відбивання світла та схематично зображають падаючий промінь, відбитий та перпендикуляр до поверхні відбивання, проведений із точки падіння променя.

АО – падаючий промінь;

ОВ – відбитий промінь;

α – кут падіння ;

β – кут відбивання.

Учні самостійно записують закони відбивання світла.

Вчитель ставить запитання:"А як буде проходити промінь після відбивання від дзеркала, якщо його спрямувати вздовж падаючого?"

Учні роблять припущення, спираючись на закони відбивання світла, а тоді перевіряють їх експериментально за допомогою оптичної шайби. Роблять висновки про оборотність світлових променів.

Робота в групах: учні в групах досліджують за допомогою плоского дзеркала влапстивості зображення предмета в дзеркалі за планом записаним вчителем на інтерактивній дошці та допоміжними рисунками. Діти аналізують, роблять висновки, разом з вчителем схематично будують зображення в плоскому дзеркалі та записують його властивості.


Робота з підручником: учні самостійно опрацьовують дзеркальне і розсіяне відбивання світла, відмічають незрозуміле їм і з’ясовують ці питання в процесі обговорення цього матерілу.

V.Закріплення знань учнів.

1 )Учитель пропонує учням варіанти побудови зображень у плоскому дзер-калі. Визначити який варіант правильний та скласти алгоритм побудови зображення в плоскому дзеркалі.

Учні аналізують рисунки, вибирають правильну побудову та складають алгоритм побудови зображення в плоскому дзеркалі.



А лгоритм побудови зображення в плоскому дзеркалі.















2)Побудувати зображення в плоскому дзеркалі:















3)Із даних рисунків на інтерактивній дошці скласти кроссенс:

















VI. Рефлексія.

VII. Домашнє завдання.

§11.Вправа 11(1-4)

Творче завдання:виготовити перископ.