Тема: Як сопілка флейтою стала.

Мета: 1) формувати ключові мистецькі предметні компетентності, необхідні для художньо-творчого самовираження;

2) розвивати інтонаційне чуття дитини, музичний смак, вміння характеризувати музику;

3) виховувати повагу до культурних цінностей у процесі пізнання мистецтва; плекання пошани до вітчизняної та зарубіжної мистецької спадщини.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: плазма, відео файли, ілюстрації-ребуси, робочий зошит - альбом інтегрованого курсу «Мистецтво»2 клас, підручник Мистецтво 2 клас Л.Масол.

Музичний матеріал: Й.Бах «Жарт», «Ой заграйте дударики» муз. А Філіпенка, вірші В. Панченка.

Методи: інтонаційно-стильове осягнення музики, метод порівняння і зіставлення, робота в парах, індивідуальна робота.

Очікуваний результат: аналізування прослуханої музики, емоційне виконання пісень, запам’ятовування нот: ре, фа, ля.


Хід уроку:

Вхід до класу під пісню «Україна – це я».

1.Організаційний момент.

Музичне привітання.

2.Актуалізація опорних знань, мотивація до навчання

Учитель: Сьогодні ми розпочали наш урок з пісні, яка вам дуже подобається «Україна - це я». І це не випадково, бо коли ви її слухаєте та співаєте, то уявляєте себе маленькими громадянами нашої великої країни, відчуваєте себе її частиною. Наш народ український любить не тільки працювати, але й відпочивати, співати, танцювати, грати на музичних інструментах. І ми з вами сьогодні на уроці будемо грати, виконувати завдання, співати, танцювати, вивчимо нові ноти, дізнаємося про те як один народний інструмент перетворився в інструмент симфонічного оркестру.

Але перед тим як розглядати нову тему, давайте згадаємо про то що ми говорили на минулому уроці. Сподіваюсь, що ви про це не забули, бо коли Барвик прийшов до школи, після осінніх канікул, і Лясолька його спитала, що таке ТРОЇСТІ МУЗИКИ, то з’ясувалося, що Барвик все забув. Давайте допоможемо Барвику згадати.

Робота в парах

У вас на партах лежать конверти з словами та словосполученнями, складіть з них поняття троїсті музики. Хто перший справиться, підійміть руку.

Троїсті музики – це народний ансамбль, який складається із трьох виконавців: сопілки, скрипки, бубна, а на Гуцульщині додають цимбали.

А як виглядають ці інструменти? Чи може хтось упізнати їх по картинках? (опитування, картинки з інструментами закріплюють на дошці).

3.Основна частина

Сьогодні на урок я принесла один інструмент який входить до складу троїстих музик – сопілку. Послухайте, який вірш написала Марія Пригара.

Вірш

Знайшли ми в полі гілочку,

Шукали цілий день,

Калинову сопілочку

Зробили для пісень.

І є у нас сопілочка,

Сопілка чарівна:

Усе, що не загадуєш,

Виспівує вона.

Не хоче зупинятися,

Співа собі і край,

Лиш скажеш: «Грай, сопілочко,

Сопілочко, заграй!»

Чи цікаво вам як звучить цей інструмент? Тоді слухайте…(гра на сопілці пісні «Ой заграйте дударики»). Чи впізнали ви пісню, яку я заграла? Так це пісня, яку ми вчили на минулому уроці. Перед тим як заспівати давайте розспіваємося.

Поспівки

Поспівки: на розвиток ланцюжкового дихання, на розвиток діапазону голосу.

Повторення пісні «Ой заграйте дударики» з пластичним диригуванням.

Виконання пісні «Ой заграйте дударики» з танцювальними рухами.

Основна частина.

Сьогодні на уроці ви почуєте цікаву історію про те, як сопілка флейтою стала. Відкрийте підручник на 32 ст. там записана ця історія. Я прочитаю, а ви прослідкуйте.(Читаю)

Як звучить сопілка ви вже почули, а як звучить флейта? Давайте послухаємо…

Сприймання мистецтва. Слухання Й.Бах «Жарт».

Як ви побачили флейта дійсно змінилась, хоча вона є дерев’яним духовим інструментом, у неї з’явилися срібні деталі,клапани. На голівці знаходиться спеціальний бічний отвір до якого музикант прикладає губи і спрямовуючи струмінь повітря до її краю видобуває звук з інструменту.

Робота з зошитом

Відкрийте свої зошити на 18 стр. Тут у нас є завдання №1. Зафарбуй музичні інструменти з казки. Які це будуть інструменти? Сопілку зафарбуйте – жовтим кольором, а флейту чорним. А поки ви зафарбовуєте давайте послухаємо ще раз «Жарт» Й.Баха, тільки вже флейта буде грати у супроводі скрипок, та віолончелі. Зверніть увагу, сучасна флейта майже вся з срібла.

Як ви почули голос сопілки трішки змінився. У кожного музичного інструмента свій голос, як він називається? Дізнатися про це нам допоможе ребус. У зошиті він знаходиться на 18 сторінці.

так це ТЕМБР.

Давайте в підручнику прочитаємо поняття. Тембр – забарвлення звучання голосу людини або інструмента.

Зазирнемо в будиночок нот. Лясолька пояснила Барвику, що ноти пишуться на лінійках та між ними.

Між першим і другим поверхами будиночка нот оселилася фантазерка ФА. Ляклива ЛЯ сховалася між другим і третім поверхами. Ре поселилась під першою лінійкою. Співаючи та граючи дружно живуть нотки у своєму будиночку. Так розміщені нові ноти на клавіатурі:

ГРА. Прочитайте слова де сховались ноти:

МО , РБИ, ЛЬКА.

А тепер давайте утворимо слова, дописавши ноти. Завдання №3 в зошиті.

-БУС, -НАТ, ЗОЗУ-


Подивиться в самому низу 33 сторінки є ілюстрації і до них завдання: Які ноти сховались в словах

Рефлексія Продовжить речення «Сьогодні на уроці я…»

Підсумок уроку. Сьогодні на уроці ми з вами з’ясували, як сопілка флейтою стала. Хто запам’ятав що в ній змінилось? А що крім зовнішнього виду змінилося у сопілки?(тембр) А що таке тембр? Сьогодні ви були дуже активні, мені сподобався урок, дякую за увагу.