18


Тема: Спинний мозок.

Мета: ознайомити учнів із будовою та функціями спинного мозку, зі складом білої та сірої речовин;

встановити взаємозв’язок між будовою і функціями спинного мозку;

продовжити формування наукового світогляду, вмінь та навичок логічного міркування;

розвивати вміння виділяти головне в матеріалі, робити відповідні висновки;

забезпечити креативний розвиток учнів шляхом використання інноваційних технологій розвиваючого навчання;

виховувати увагу, вміння порівнювати, любов до інтелектуальної праці, ціннісне ставлення до власного організму.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Методи та форми роботи: розповідь, бесіда, практично – пошукова діяльність, елементи інтерактивних технологій.

Компетентності: навчально – пізнавальна, інформаційна, комунікативна, особистісного самовдосконалення.

Наскрізна змістова лінія – здоров’я і безпека: забезпечити розуміння профілактики захворювань нервової системи, зокрема дотримання правил чергування розумової діяльності та відпочинку.

Терміни та поняття: спинний мозок, біла речовина, сіра речовина, спинномозкові нерви, провідні шляхи, рефлекторна і провідникова функції, спинномозковий канал.

Обладнання: таблиця «Спинний мозок», «Спинний мозок і схема колінного рефлексу», муляж «Сегмент спинного мозку», комп’ютер, малюнки, підручники.

Девіз уроку:

«Не тільки сама істина дає впевненість, але й пошук її».

Ж. Ростан

Хід уроку

І.   Організаційний момент. 

Розпочнемо урок з компліментів (учні роблять компліменти один одному)

Настрій на урок взяли,

З посмішкою почали!

Настанову вам даю!

Не просто слухати, а чути,

Не просто дивитися, а бачити,

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно й плідно працювати!

ІІ.  Актуалізація опорних знань.

Отже, впродовж сьогоднішнього уроку ми поповнимо свої знання про нервову систему, а зараз  давайте пригадаємо вивчений матеріал попереднього уроку про нервову  регуляцію систем та органів нашого організму.

  1. Вправа «Коректор».

Текст

В основі будь-якого рефлексу лежить синапс (рефлекторна дуга). Елементарний синапс (рефлекторна дуга) складається з трьох (двох)  нейронів – чутливого та вставного (рухового). Передача імпульсу із чутливого на руховий нейрон відбувається за допомогою  спеціальних утворень, що називаються медіатори (синапси). Медіатори (синапси) – це щілиноподібні контакти аксона  з будь-якою ділянкою іншого нейрона або м’язовою чи секреторною клітиною. Передача збудження в синапсі відбувається за допомогою хімічних речовин. Одна частина рефлекторних дуг в організмі людини складається з двох (трьох) нейронів. До названих вище нейронів приєднується ще руховий (вставний) нейрон.

2. Вправа «Німий малюнок»

Інший учень робить підписи на схемі  рефлекторна дуга колінного рефлексу.

3.  Вправа  «Інтерв`ю». Письмова робота учнів із взаємоперевіркою.

1. На які два відділи поділяється нервова система? (на центральну і периферичну)

2. Що входить до складу ЦНС? (головний та спинний мозок)

3. Що входить до складу периферичної нервової системи? (12 пар черепно-мозкових нервів та 31 пара спинномозкових нервів)

4. Як називаються клітини нервової  тканини? (нейрони) 

5. Що таке  ганглії? (периферичні нервові сплетіння)

6. Що таке синапс?  (Це спеціальне утворення на кінці аксону,  через яке нервові імпульси передаються від однієї клітини до іншої)

7. Які нерви звуться змішаними? (ті,  які містять чутливі,  рухові  та інші нервові волокна)

8. З чого складається рефлекторна дуга? (рецептор, чутливий нейрон, нервовий центр, руховий нейрон, ефектор)

9. Що таке рефлекс? (це реакція організму на подразник, яка здійснюється за участю нервової системи)

10. Що таке аксон? (це довгий відросток нейрону по якому збудливість передається від тіла нейрона до інших клітин)

11. Що таке дендрит? (це короткий відросток нейрону по якому збудливість передається до тіла нейрону)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Розповідь учителя

Сьогоднішній свій урок я розпочну із цитування уривка  книги Керола Донера «Таємниці анатомії», де головний герой Макс розповідає своїй співрозмовниці Моллі: «Тіло людини схоже на велику незалежну державу. Кровоносні судини виконують роль доріг, що з’єднують міста, тобто органи. Міста-органи співпрацюють між собою і створюють систему, тобто область. Шлунок та кишківник – це органи, що належать до однієї системи – області. Серце та кров – до другої, а м`язи та кістки – до третьої. У цій країні  є велика кількість телефонів – нейронів. Мільярди клітин – це громадяни країни, що працюють на різних заводах, фабриках міст-органів і систем-областей. А де розташоване керівництво цією державою? Ти знаєш Моллі?»  запитує Макс свою співрозмовницю. А ви здогадуєтесь? (Орієнтовна відповідь. Це керівництво здійснює центральна нервова система, а організм працює чітко і злагоджено тому, що в організмі відбувається нейрогуморальна регуляція всіх функцій організму.)

  1. Метод «Проблемне запитання»

Що зображено на фото? Напишіть свої припущення у зошиті та проаналізуйте їх по закінченню уроку.

  1. Повідомлення учня.

Цікаві досліди проводив І.М. Сєченов. Він брав жабу без голови (відсутній головний мозок) і подразнював її шкіру слабким розчином кислоти. Жаба почала відповідати на подразнення рухами. Вони були спрямовані на усунення подразника.

Деякі вчені стверджують, що існує «спинномозкова душа». Спинний мозок у жаби відповідає за складні рухи. Жаба при збереженні лише довгастого мозку може стрибати, плавати.

Сьогодні ми розглянемо будову і функції спинного мозку людини.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Пригадавши вивчений матеріал, давайте запишемо тему уроку  - «Будова та функції спинного мозку». На сьогоднішній урок ми маємо такі завдання:

1.Розглянути розміщення та загальну характеристику спинного мозку.
2.Ознайомитись з  оболонками спинного мозку
3. Вивчити будову сірої та білої речовини спинного мозку

4.Сформувати поняття про cегментарну будову спинного мозку
5.Подати інформацію про функції спинного мозоку 
6. Розповісти про травми спинного мозку

Для зручності роботи ми будемо складати структурований конспект, в якому ви будете до кожного розділу створювати схеми  з моєю допомогою, адже схема – це коротко і ясно!

1. Розміщення та загальна характеристика спинного мозку

Потрібно пригадати, з яких відділів складається нервова система (ЦНС і периферична), а  ЦНС?  (складається з головного й спинного мозку).

Це цікаво! 

Загалом у спинному мозку людини налічують близько 13 млн. нейронів, з яких 97% вставні. 

 Далі наша робота носитиме назву «Спільний проект» і буде побудована таким чином -  ви всі об’єднаєтеся у групи. Кожна група буде опрацьовувати відповідний матеріал  підручника і представляти певне питання. Отже, користуючись схемою та матеріалом підручника потрібно знайти інформацію про розміщення і будову спинного мозку людини.

Презентація творчої групи І.

Спинний мозок розміщується   у хребетному каналі, який утворюють отвори хребців і прикріплюється до його стінки.    Він має форму циліндричного тяжа завдовжки 41–45 см  (у дорослої людини), діаметр від 0,8 до 1,4 см, маса до 38 г., і утримується в постійному положенні за допомогою зв'язок. Передній (верхній) кінець спинного мозку переходить в довгастий мозок, а задній (нижній) - у так звану кінцеву нитку і закінчується на рівні 2-го поперекового хребця. Він трубчастої будови з потовщенням у шийному і попере­ковому відділі. У центрі мозку проходить спинномозковий канал. Він заповнений спинномозковою рідиною.

Висновок учителя

Отже, ще раз пригадаємо параметри спинного мозку та запишемо їх схематично у зошити.

СМ

L =41-45 см d =0,8-1,4 см m =38 г

  1. Оболонки спинного мозку

Презентація творчої групи ІІ.


Спинний мозок має три захисних оболонки – тверду, павутинну та м’яку. Тверда мозкова оболонка (зовнішня) у вигляді довгого щільного мішка оточує спинний мозок з усіх боків. Зверху вона міцно зростається з краями великого потиличного отвору потиличної кістки, а внизу сліпо закінчується на рівні другого крижового хребця. Між окістям хребетного каналу і цією оболонкою розміщений простір, що заповнений жировою клітковиною, яка відіграє роль еластичної прокладки.

Павутинна оболонка знаходиться під твердою. Між цією оболонкою і м’якою розміщений найбільший щілиноподібний підпавутинний  простір, який  заповнений мозковою рідиною.

М`яка, або судинна, оболонка (внутрішня) щільно прилягає до зовнішньої поверхні спинного мозку і містить у собі велику кількість кровоносних судин.

Висновок учителя

Отже, давайте ще раз пригадаємо скільки оболонок є у спинного мозку? Занотуйте схему оболонки спинного мозку собі у зошити.

  1. Будова сірої та білої речовини спинного мозку

Презентація творчої групи ІІІ

Спинний мозок складається із сірої та білої речовини. Як ви бачите, сіра речовина має будову метелика. 

Сіра речовина спинного мозку містить  різні за функціями нейрони. У передніх рогах знаходяться рухові, або мотонейрони, у задніх - вставні, а в бічних рогах - вегетативні нейрони. Від клітин передніх рогів відходять відростки, які утворюють передні корінці, або ще їх називають руховими.  До задніх рогів спинного мозку підходять пучки нервових волокон, які складаються із відростків клітин спинномозкових вузлів, що називаються задніми корінцями або ще їх називають чутливі корінці.  Об`єднуючись передні і задні корінці утворюють 31 пару змішаних спинномозкових нервів які виходять із кожного сегменту на рівні хребцевих отворів.

Презентація творчої групи ІV

Біла речовина спинного мозку, що складається лише з нервових волокон, оточених  мієліновою оболонкою, займає всю периферію і ділиться рогами сірої речовини, які вдаються в неї, на теж парні канатики, або стовпи: передні, задні, бічні. Передні канатики знаходяться між передніми рогами, задні канатики - між задніми рогами, а бічні канатики - з боків спинного мозку. Утворюють висхідні та нисхідні нервові шляхи, якими нервові імпульси надходять від рецепторів до нервових центрів, і навпаки – від нервових центрів до робочих органів.

Висновок учителя

Отож, ми вияснили, що  спинний мозок складається із сірої та білої речовини і для закріплення даного матеріалу, давайте накреслимо схему собі у зошит.

  1. Лабораторне дослідження 6. Вивчення будови спинного мозку людини (за муляжами, моделями, пластинчастими препаратами).

Обладнання та матеріали: муляжі, моделі, скелет.

Розгляньте на поперечному зрізі спинного мозку білу та сіру речовину, спинномозковий канал.

  1. Сегментарна будова спинного мозку

Презентація творчої групи V

В спинному мозку розрізняють такі відділи: шийний, грудний, поперековий і крижовий.  Спинний мозок має виражену сегментарну будову. Під сегментом розуміють поперечну ділянку спинного мозку, від якої відходять пара спинномозкових нервів, які залишають хребетний канал  на рівні отвору кожного хребця і симетрично розгалужуються в правій і лівій половинах тіла. Кожний із сегментів спинного мозку зв’язаний нервами з певними ділянками тіла.

Шийні і перший грудний сегмент по чутливих нейронах одержують   інформацію від шкіри, м’язів голови, шиї і передніх кінцівок та контролюють роботу цих органів.

Грудні сегменти приймають сигнали і регулюють функції шкіри, м’язів внутрішніх органів черевної й грудної порожнини. Нейрони цих сегментів беруть участь у регуляції роботи серця, стану всіх судин, органів дихання, шлунково-кишкового тракту тощо.

Поперекові й крижові сегменти відповідають за чутливі й рухові функції поясу нижніх кінцівок і самих нижніх кінцівок, беруть участь у регуляції сечовипускання і дефекації.

Проблемне запитання

У спинному мозку виділяють два потовщення: шийне (верхнє) і поперекове (нижнє).  Як ви думаєте чому наявні у спинному мозку ці два потовщення? 

Так, ці потовщенні містять більшу кількість нейронів саме у цих  відділах, тому що вони  іннервують відповідно верхні і нижні кінцівки. У людини в зв`язку з більш складною діяльністю руки, як органу праці, шийне потовщення спинного мозку,  відповідно,  більших розмірів від поперекового.

Висновок учителя 

Отже, з яких відділів складається спинний мозок? На закріплення даного питання давайте складемо схему

Відділи спинного мозку

Шийний Грудний Поперековий Крижовий Куприковий

  1. Функції спинного мозку

Розповідь учителя

Спинний мозок є провідником. Він — як магістраль, по якій рухають­ся імпульси від органів до головного мозку і назад. Пухлина в ділянці поперекового відділу призводить до паралічу кінцівок.

У спинному мозку замикаються рухові рефлекси. М’язи тулуба, шиї, кінцівок мають відповідні рефлекторні центри в спинному мозку.

Отже, ми побачили, яку складну будову має спинний мозок, а зараз давайте ознайомимось із функціями які виконує спинний мозок. У цьому нам допоможуть учні, які мали випереджувальні завдання на сьогоднішній урок, вони повинні були підготувати коротенькі повідомлення про функції спинного мозку.

Повідомлення учня

  Рефлекторна функція полягає у здійсненні рефлексів, пов’язаних із забезпеченням руху: підтримання постави, ходіння, відсмикування руки від гарячого або гострого предмета. Через спинний мозок проходять рефлекторні дуги, з якими пов’язане скорочення скелетних м’язів .

Повідомлення учня

Провідникова функція забезпечує зв’язок і узгоджену роботу всіх відділів ЦНС. Нервові імпульси, що надходять у спинний мозок від рецепторів по висхідних (чутливих) провідних шляхах передаються до головного мозку, а з нього по низхідних (рухових) провідних шляхах повертаються до спинного мозку, а звідти – до робочих органів. Висхідні шляхи розміщені в задніх і бічних канатиках білої речовини спинного мозку. Низхідні провідні шляхи розміщені в передніх і бічних канатиках спинного мозку.

Висновок учителя           

Таким чином, спинний мозок відіграє роль двостороннього провідного шляху між головним мозком і периферичною нервовою системою та керує простими рефлекторними діями. Отож,  давайте складемо  собі у зошит відповідну схему із нашого слайду.

Регуляція головним мозком діяльності спинного мозку.
(Розповідь учителя з використанням таблиці «Схеми колінного рефлексу».)

  1. Ушкодження спинного мозку.

Розповідь учителя
          Нервові клітини спинного мозку відносять до найтендітніших структур в організмі людини, а тому вони знаходяться під надійним захистом кісток. Травмування спинного мозку є дуже небезпечним, адже при цьому руйнуються його провідні шляхи, це супроводжується частковою або повною втратою чутливості , а то і рухомості частини тіла нижче від місця травмування. Саме тому травмування шийного відділу спинного мозку є найнебезпечнішим, адже приводить до повної нерухомості тіла людини. Під час травмування хребта травмується і спинний мозок, тому  для людини, яка зазнала таких травм, потрібно викликати швидку допомогу, а до приїзду лікарів забезпечити нерухомість. Для цього необхідно покласти потерпілого на живіт на тверду поверхню, наприклад дошку.

Небезпечним для спинного мозку є і неправильне положення тіла під час сидіння, адже відбувається стискування, деформування  спинного мозку хребцями, що призводить до порушення функцій спинного мозку. Тому вам потрібно контролювати положення тіла під час сидіння,  слідкувати за своєю поставою, а також оберігатися від травмування спинного мозку. Адже, як кажуть у народі «Сила життя у здоровому хребті», і тепер ми чітко можемо пояснити цю народну мудрість. Я хочу подарувати вам комплекс вправ для хребта, які ви зможете виконувати  по потребі у будь-який час,  на будь-якому уроці, щоб зняти статичне навантаження із хребта,  і таким чином покращити роботу спинного мозку. Адже це дуже важливо для нашого організму і його повноцінного функціонування.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Бліц оптування

Ø Що таке спинний мозок?

Ø Яка довжина спинного мозку у чоловіків?

Ø Яка довжина спинного мозку у жінок?

Ø Скільки є спинномозкових нервів?

Ø Скільки сегментів налічує спинний мозок?

Ø Яка будова спинного мозку?







  1. Вправа «Німий малюнок»

- Шийний (8);

-         Грудний (12);

-         Поперековий (5);

-         Крижовий (5);

- Куприковий (1).

3) Гра «Вірю — не вірю».

1. До периферичної нервової системи належать 12 пар черепно-мозкових і 31 пара спинномозкових нервів. (+)

2. У каналі хребта розташований головний мозок. (-)

3. Відділи спинного мозку людини: шийний, грудний, поперековий, крижовий. (+)

4. Вага спинного мозку — більш ніж 50 г. (-)

5. Шийне і поперекове потовщення спинного мозку відповідають місцям виходу нервів, що ідуть до верхніх та нижніх кінцівок. (+)

6. Колінний рефлекс замикається у спинному мозку. (+)

7. Біла речовина розміщена у вигляді метелика в спинному мозку. (-)

8. Кількість сірої речовини збільшується до крижового відділу.(+)

9. Із спинного мозку виходить 35 спинномозкових нервів.(-)

10. При травмах спинного мозку не порушується його провідність.(-)

4)Творче завдання

1. Розгляньте поперечні зрізи відділів спинного мозку, знайдіть, де знаходиться біла і сіра речовина і в якій кіль­кості.

2. Визначте, де знаходяться провідні шляхи спинного мозку.

3. Визначте по схемі колінного рефлексу напрямок руху нер­вових імпульсів.

5) Вправа «Німий малюнок»

-         Біла речовина

-         Сіра речовина

-         Спинномозковий канал

-         Руховий корінець

-         Чутливий корінець

6) Самостійна робота учнів у творчих групах

І група (початковий рівень навчальних досягнень)

Які функції виконують оболонки спинного мозку? (Забезпечення захисту й живлення мозку)

ІІ група (середній і достатній рівень навчальних досягнень)

Чому співвідношення білої та сірої речовин у різних відділах спинного мозку різне? (Це пов’язано з відмінністю у функціях, що виконуються. У відділах, що виконують в основному провідну функцію, більше білої речовини, а в тих, що виконують функцію аналізу й обробки інформації, — більше сірої речовини)

ІІІ група (високий рівень навчальних досягнень)

Створити схему будови нервової системи людини

  1. Метод «Проблемне запитання» (відповідь на запитання, поставлене на початку уроку)

  2. Висновки

Отож, давайте підсумуємо, чи виконали ми завдання нашого сьогоднішнього уроку? Давайте це ще раз перевіримо!

Дати відповіді на запитання

1.Яку будову має спинний мозок? Які його основні параметри?

2.Які оболонки має спинний мозок?

  1. Чим відрізняється сіра й біла речовина ЦНС?

  2. Які сегменти спинного мозку виділяють?

  3. Які функції виконує спинний мозок?

  4. Чим небезпечне травмування спинного мозку?

Отже, ми можемо стверджувати, що із поставленими завданнями сьогоднішнього уроку ми з вами впорались.

VІ. Підсумки уроку

Як ви вважаєте, які вправи допомогли нам виконати поставлені завдання. Свої відповіді сформулюйте за допомогою  вправи «Незакінчене речення» продовжте запропоновану  мною фразу:

-         На уроці мені найбільше сподобалося….

-         Я хотіла б на наступному уроці повторити вправу….

-         Мені не сподобалося…..

-   Сьогодні на уроці я навчилась….

Крім того учитель аналізує роботу класу, визначає рівень навчальних досягнень., проводить оцінювання учнів.

VІІ. Домашнє завдання.

  1. Опрацювати § 36, виконати тести 1-3 на с. 177.

  2. Завдання для допитливих:  підготувати повідомлення або презентацію про відділи головного мозку.

  3. Проблемне запитання: До чого може призвести пошкодження поперекового відділу спинного мозку?