Урок 11 клас

Тема: Категорія « забруднення» Основні антропогенні забруднення навколишнього середовища. Види забруднення та їх вплив на компоненти природи, живі організми.

Мета: Навчальна

Розкрити суть поняття «забруднення»

Поширити знання учнів про основні антропогенні джерела забруднення навколишнього середовища

Розглянути види забруднень та їх вплив на компоненти природи. Живі організми;

Розвиваюча

Удосконалювати вміння встановлювати взаємозв’язки, формувати вміння і навички роботи з таблицями, схемами

Виховна

Формувати розуміння того, що людина – частина природи


Тип уроку: засвоєння нового матеріалу

Обладнання: презентація, таблиці, підручник

Хід уроку :

І.Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Що таке біосфера?

  2. Хто започаткував вчення про біосферу?

  3. Основні положення В.І. Вернадського про біосферу.

  4. Поясніть значення терміну «ноосфера»

  5. З якою подією пов’язане прізвище Гумбольдт?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Все на землі, все треба берегти –
І птаха й звіра, і оту рослину,
Не чванься тим, що цар природи ти –
Бо врешті, ти його частинка.
Друже мій, люби життя,
Люби людей, природу,
А кривду кинь у забуття,
Як камінь в тиху воду.
Б.Лепкий


Так, сьогодні настав час діяти, тому що найголовнішою проблемою людства є проблема виживання, яка стосується всіх живих істот.


IV. Вивчення нового матеріалу

У системі «природа - суспільство» категорії «забруднення» і «стійкість» взаємопов’язані, хоча й різнополюсні. Так, забруднення - це похідна господарської діяльності суспільства, а стійкість є провідною функціональною властивістю природних систем. Забруднення природного середовища є одним із наслідків надмірного антропогенного впливу на природу 

Забруднення - привнесення надмірної кількості хімічних елементів та їхніх сполук у природне середовище.

Інгредієнтне забруднення – надходження в біосферу речовин,кількісно і якісно чужорідних для неї в газоподібному, рідкому та твердому станах

Енергетичне забруднення – шумове, теплове, світлове, радіаційне, електромагнітне.

Деструкційне забруднення – вирубка лісів, порушення водотоків, кар’єрні розробки, дорожнє будівництво, ерозія, осушення площ.

Біоценотичне забруднення – дія на склад, структуру та вид популяції живих організмів.

  1. Самостійна робота. Робота в групах Дітям роздається матеріал про види забруднення, вони опрацьовують і готують питання для інших груп

  2. Вправа «Доповни схему». На презентації показуємо картинки і потрібно назвати, до якого виду забруднення атмосфери це відноситься і як воно називається. Табличку записати в зошит

Забруднення гідросфери

  • Весняні талі води(сміття, рослинні рештки, змиви грунту)

  • Побутові стічні води

  • Стоки різного типу підприємств

Антропогенний вплив на літосферу і грунти

  • Копалини, шахти;

  • Звалище (різного виду сміття)

  • Нафтопереробна промисловість

  • Штучні водосховища (знищення орних земель, заболочування)

  • Знищення лісів(ерозія, розмивання ярів, видування родючого шару)

  • Будівництво (транспорті магістралі, житлові будинки)

IV. Узагальнення і систематизація знань

Підведення підсумків року

V. Подача д.з