Тема уроку: Кліматотвірні чинники: сонячна енергія, циркуляція атмосфери, підстильна поверхня, їх взаємодія.
Розподіл сонячної енергії в атмосфері і на земній поверхні
Мета уроку:
Навчальна - систематизувати знання учнів що до основних чинників формування клімату; розкрити поняття розподілу сонячної радіації на території України; дати оцінку типам повітряних мас, що панують на території України; продовжити формувати навички роботи з географічними картами, уміння співставляти та аналізувати матеріал.
Розвивальна – розвивати екологічне мислення, допитливість, уміння працювати у группі, продовжити формувати навички роботи з географічними картами, умінням їх аналізувати; розвивати логічне мислення;
Виховна - виховати в учнів ціннісне ставлення до природи України та своєї місцевості; продовжити виховувати культуру спілкування, виховувати дбайливе ставлення до свого здоров`я,внаслідок впливу кліматичних чинників на нього.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Методи і методичні прийоми: пояснювально-ілюстративний, репродуктивний, частково-пошуковий.
Обладнання: фізична і кліматична карти України, атласи, схеми, додатковий матеріал, комп’ютер, м/д, проектор, презентація «Кліматотвірні чинники».
Міжпредметні та внутрішньопредметні зв’язки: з попередніми уроками географії, кліматологією, фізикою, біологією.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Психологічне налаштування на урок.
Добрий день шановні вчителі, добрий день шановні учні!
З вашого дозволу, сьогодні урок географії проведу я.
Переконайтесь, що все необхідне для уроку у вас є на парті.
Отже можемо розпочинати.
Девіз уроку:
Девізом нашого сьогоднішнього уроку я дібрала такі слова
«Єдиний шлях, що веде до знання,- це діяльність»
Тому я прошу вас, активно працювати на уроці, застосовувати всі свої вміння та навички.
1
2.Бесіда з учнями:
Сьогодні вранці, щойно прокинувшись я мимоволі заглянула у вікно.
Впевнена, що і ви кожного ранку, перед тим як іти до школи теж заглядаєте у вікно.
Що ми там хочемо побачити?
А що буде залежати від того, що ми там побачимо?
3. Оголошення теми та мети уроку
Розмова нині в нас можлива.
Десь світить сонце, а десь злива.
Там цілий рік ліс зеленіє,
А там ледь квіти животіють.
Усе це нам важливо знати,
Щоб славно господарювати,
І щоб здоров’я зберігати,
Щоб марно сил не витрачати.
Щасливо жити, щоб могли ми.
Вивчати будем «Клімат України!»
Тема «Клімат і кліматичні ресурси» надзвичайно важлива, ви будете вивчати її протягом декількох уроків. А сьогодні ми з вами розглянемо які кліматотвірні чинники впливають на клімат України.
Відкрийте свої робочі зошити і запишіть тему уроку.
Кліматотвірні чинники: сонячна енергія, циркуляція атмосфери, підстильна поверхня, їх взаємодія.
Наше завдання дослідити вплив різних кліматотвірних чинників на клімат України. Визначити чи комфортним є клімат нашої країни.
Прийом «Викликаю асоціацію»
Надворі чудова погода, падає сніжок. І ви напевно помітили, що вітерець розсипав нам по партах сніжинки. Візьміть їх і напишіть будь ласка які думки, асоціації у вас виникають коли ви чуєте слово «КЛІМАТ».
(На дошці хмаринка. По черзі діти говорять і кріплять до дошки під хмаркою).
ІІ Актуалізація опорних знань
Бесіда за запитаннями
1. Пригадайте з попередніх класів, що таке погода?
2. Чи змінюється погода протягом доби?
3. Що таке клімат?
4. Чим відрізняється погода від клімату?
5. В якому кліматичному поясі знаходиться Україна?
2
ІІІ Мотивація навчальної діяльності учнів
Прийом «Дивуй»
А чи знаєте ви, що глобальна зміна клімату – одна з найгостріших екологічних проблем які стоять перед людством. Згідно прогнозів провідних міжнародних наукових центрів з дослідження клімату, протягом наступного століття температура підвищиться на 2-5 градусів за Цельсієм. Такі темпи глобального потепління спричинять серйозні кліматичні зміни і різні екосистеми опиняться під загрозою зникнення.
Сьогодні наша держава знаходиться серед першої двадцятки країн світу, які найбільше викидають парникових газів в атмосферу.
Прийом «Проблемне питання»
Чому людство постійно займається вивченням питань клімату?
Неконтрольована людська діяльність веде до глобальних не тільки кліматичних змін, а й в цілому географічної оболонки.
Важливість клімату в житті кожної людини або цілих народів і держав добре відома. А всеж чи варто мати певні знання про клімат людям учням шкіл.
Що дають нам знання про клімат?
У кожному регіоні України різні кліматичні умови: дощовий захід і посушливий південь
Моделювати і підбирати одяг,залежно де живе людина.
У Карпатах архітектори обов’язково захистять місцеві споруди від зливових дощів стрімкими дахами.
На знаннях про клімат грунтується галузь медицини як «кліматотерапія» тобто «лікування кліматом».
Які ще професії потребують знань про цю науку?
Зрештою, кожен з нас у щоденному житті теж користується знаннями про клімат.
Я бажаю вам, щоб знання які ви отримаєте на сьогоднішньому уроці, ви могли застосувати у повсякденному житті.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Прийом «Словничок»
Клімат - багаторічний режим погоди, характерний для певної території.
Вивченням клімату займається наука кліматологія, значне місце якої серед галузей географії затверджено творчим доробком видатного вченого Олександра Івановича Воєйкова
Срезневський Борис Ізмаїлович
Видатний російський і український метеоролог і кліматолог, професор , організатор метеорологічної служби в Україні
Для того, щоб добре розібратися у кліматі України, і вміти його характеризувати, нам необхідно пригадати те, що впливає на формування клімату.
3
КЛІМАТОТВІРНІ ЧИННИКИ
Зверніть увагу на схему.
До основних кліматотвірних чинників належить:
1. Розповідь вчителя за планом
Сонячна радіація або як автор вашого підручника наводить - енергія
Циркуляція атмосфери
Характер підстилаючої поверхні
Діяльність людини
1. Схема «Види сонячної радіації»
1. Пряма. 2. Розсіяна. 3. Відбита. 4. Поглинута. 5. Сумарна
Отже, запам’ятайте діти, що кількість сонячної радіації залежить від кута падіння сонячних променів
Кут падіння залежить від висоти Сонця над горизонтом.
Тоді від чого залежить висота Сонця над горизонтом.
Від широти місцевості. Чим дальше від екватора тим менший кут і кількість сонячної радіації, відповідно.
Давайте розглянемо карту в підручнику на с 123. і з’ясуємо як цей кліматотвірний чинник впливає на клімат нашої країни.
Яку кількість сонячної радіації отримує наша область?
Яка область отримує найбільшу кількість сонячної радіації, а яка – найменшу?
Чому на вашу думку Чернівці і Донецьк знаходячись на однаковій широті отримують різну кількість сонячної радіації?
На заході країни більш хмарно, тому сонячна радіація розсіюється.
На земну поверхню надходить сумарна радіація. На територію України: -3600МДж/м-на заході; 3400МДж/м-Карпати; 5000МДж/м-на узбережжі Криму.
2.Характер підстильної поверхні.
Наступний чинник який формує клімат – це підстильна поверхня
Вона впливає на кліматичні умови через поглинання і перетворення сонячної радіації.
Ви напевно помічали, що влітку ми намагаємося носити одяг світлих тонів.
Чому.?
Тому різні поверхні по різному поглинають сонячну енергію.
Відношення відбитої радіації до сумарної має назву - Альбедо
Розглянемо приклади альбедо:
- водойми і вологий чорнозем 10%,
- ліси і лісостепи влітку 19%, степи 17%,
- покрита снігом поверхня 90%.
Також Українські Карпати і Кримські гори відіграють значну роль у формуванні клімату. Вони посилюють висхідні рухи повітря, формується більша хмарність, випадає більше опадів. Гори виступають своєрідним бар’єром на шляху рухів повітряних мас.
Хвилинка релаксації
Я пропоную вам трішки відпочити і здійснити уявну мандрівку до мальовничих Карпат.
Поглянути на гори в різні пори року. Під час перегляду подумайте як можна використовувати кліматичні ресурси Карпат для розвитку бізнесу протягом року.
-Взимку гірськолижні курорти. Влітку сплави на байдарках, велотуризм. Восени збрання грибів та ягід.
3.Третій чинник – це «Циркуляція атмосфери»
Атмосферне повітря перебуває в постійному русі — горизонтальному і вертикальному.
Вся система повітряних течій (рухів) над Землею називається загальною циркуляцією атмосфери
Головною причиною є неоднакова кількість нагрівання суходолу та океану
«Повітряні маси».
На клімат України впливають арктичні, тропічні та помірні повітряні маси.
Ваше завдання. Спробуйте заповнити пропуски в табличці «Повітряні маси» яка є у вас на партах. Ви можете скористатися підручником та атласом.
-Давайте подивимось , чи впорались ви із цим завданням.
( табличка на слайді)
Гори затримують проходження повітряних мас, рівнини-вільному проникненню на південь.
Вам відомо, що Українські Карпати простягаються на заході України. А давайте уявімо, що Карпати перемістилися на північ, на місце Поліської низовини.
Як зміниться клімат України в такому випадку?
(слайд)
Діяльність людини.
Останній чинник який ми маємо дослідити.
Прийом «Бесіда»
Останнім часом у засобах масової інформації дедалі частіше говорять про зміну клімату на Землі. А чи міняється клімат в Україні або її окремих регіонах?
Прийом «Fishbone» «Фішбоун»
Ви вивчаєте англійську мову і напевно знаєте переклад цього слова. «Риб’яча кістка».
Ми з вами спробуємо розібрати по кісточках важливе питання –
Кліматичні зміни в Україні
Для цього вам потрібно уважно проглянути відеоролик, пригадати і заповнити «скелет риби». Після перегляду об’єднайтесь у групи для обговорення та спільної роботи.
Відеоролик.
Хто бажає від групи виступити.?
Інші групи можуть доповнювати.
Причини
Наслідки, факти
Висновки
V. Закріплення матеріалу
Прийом «Тест-контроль»
1.Сонячну радіацію,що досягла земної поверхні називають:
а) прямою; б)сумарною; в)розсіяною;
2.Наука, що вивчає закономірності кліматичних умов на певній території називається
а) метеорологією; б) кліматологією; в)гідрологією;
3. Багаторічний режим погоди в даній місцевості називається:
а)клімат; б)погода; в)кліматотвірний чинник.
4. Що зумовлює меншу кількість сумарної сонячної радіації в західних областях України порівняно з розташованими на тих самих широтах східними областями?
а)менший кут падіння сонячного проміння
б) більше хмарних днів протягом року
в) менша тривалість світлового дня
Чи виконали правильно останній тест?. Цей тест із завдань ЗНО.
Прийом «Картографічна лабораторія»
На стрілочках вказані повітряні маси які впливають на клімат України. На фізичній карті прикріпити стрілки .
VІ. Підсумок уроку, оцінювання
1. Прийом «Незакінчене речення»
Сьогодні ви дуже добре попрацювали., за що отримуєте гарні оцінки.
Продовжіть речення:
Ми вивчали тему…
Урок мені сподобався тому, що…
На уроці я навчився…
На уроці я отримав…
Коли я прийду додому, то розповім своїм батькам....
Виставлення оцінок.
Домашнє завдання.
Опрацювати §23
Переглянути фільм «Післязавтра» або «Шість градусів».
Я дякую вам за урок. І бажаю, щоб у вашому серці і вашому домі була тільки хороша погода і сприятливий клімат.
Бережіть себе, бережіть Україну. Мирного неба нам всім.