Тема. Охорона повітря від забруднення

Мета. Формувати в учнів усвідомлення необхідності охороняти повітря; розширити їх творчу активність, уважність; розвивати вміння доводити свою думку, робити висновки; виховувати відповідальне ставлення до навколишнього середовища.

Обладнання. Підручник з природознавства (Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак

3 клас), робочий зошит з природознавства (3 клас), ребус, кросворд.

Тип уроку. Комбінований


Хід уроку


І. Організаційний момент

Ось дзвінок нам дав сигнал

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо

Урок природознавства починаймо.


ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.

1. Хвилинка спостережень

- На базі ваших спостережень відобразимо сьогоднішню погоду.

  • Дата

  • Стан неба

  • Вітер

  • Опади

  • Температура: вище чи нижче нуля


2. Бесіда

- Діти, давайте пригадаємо, що таке вітер? (Вітер – це рух повітря вздовж поверхні Землі)

- Які бувають вітри? (Ураган, смерч, хамсин)

- Що таке смерч? (Це вихор, який стовпом закручує пил на суходолі або воду на морі)

- Що ви можете розповісти про ураган? (Це велетенський вихор, він буває на суходолі, а тайфун – на морі)

- Де найчастіше зустрічається вітер «хамсин»? (У пустелі Сахара, яка знаходиться у Північній Африці. Це сухий, гарячий, насичений пилом вітер)


3. Гра «Вірно – не вірно»

(Деякі учні працюють самостійно на картках)

Твердження

Так

Ні

1. Повітря не має кольору, запаху.



2. Повітря нерухоме.



3. При нагріванні повітря стискається.



4. Повітря слабо проводить тепло.



5. Повітря має таку властивість, як пружність.




- Пропоную вам пограти в гру, ви погоджуєтесь з твердженням або не погоджуєтесь і повинні пояснити свою думку.

Повітря необхідне живим організмам. (Так, щоб дихати.)

Повітря не має кольору. (Так, воно прозоре, але товстий шар повітря має блакитний колір.)

Повітря нерухоме. (Ні, воно весь чає рухається. Це і є вітер, який ми відчуваємо.)

Повітря міститься у твердих речовинах, наприклад, ґрунті, крейді. (Так. У цьому ми переконалися, коли проводили дослід з ґрунтом.)

У повітрі є кисень, який дуже необхідний для дихання не лише людям, але й тваринам і рослинам. (Так, саме рослини виділяють кисень, і тому їх ще називають «зеленими легенями» Землі.)

Повітря може мати запах квітів. (Ні, запах квітів мають тільки квіти, а повітря – без запаху.)

Підсумок учителя. Отже, природа нам дає повітря без кольору, без запаху. Повітря насичене киснем, що робить його необхідним для дихання людини і всієї живої природи. Завдяки повітрю ми живемо.

Тому ми й повинні дбати про чистоту нашого повітря. Адже його забруднення - загроза для всього живого на Землі.


ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Діти, щоб дізнатися тему нашого уроку вам потрібно розгадати ребус.

(Охорона повітря)

- Дійсно, сьогодні на уроці ми дізнаємося що і хто може забруднювати повітря та дізнаємося, що потрібно робити, щоб повітря було чистим.


ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Бесіда

  • Повітря – це частина природи. Якщо повітря забруднене, то всім

організмам важко дихати, вони хворіють і навіть гинуть. Людям, тваринам і рослинам для дихання потрібне чисте повітря.

- Діти, а де батьки вам радять гратися? (На ігрових майданчиках, у парку)

- Я б вам порадила гратися у парку, адже там багато насаджено рослин, отже, повітря там чистіше, тому що рослини очищують його.

2. Робота за підручником (с. 37)

- Діти, повітря може забруднюватися природніми чинниками та господарською діяльністю людини. (Запис на дошці)

Повітря забруднюють



Природні чинники Господарська діяльність

(природа) (люди)


- А що саме відносять до природних чинників та господарської діяльності, ми дізнаємося про це з підручника.

- Самостійно І-варіант читає 2-й абзац, в якому говориться, що відносять до природних чинників, а ІІ-варіант читає 3,4-й абзаци, в якому йде мова про господарську діяльність людини.

- Отже, що можна віднести до природніх чинників? (Лісові і степові пожежі; соляні морські бризки і тумани; пил з ґрунтів; пісок пустель; рослинний пилок; мікроорганізми; виділення тварин; космічний пил. Виверження вулканів)

- Другий варіант тепер повторить нам, що ми відносимо до природніх чинників.

- А що ми відносимо до господарської діяльності людини? (Вихлопні гази автомобілів; продукти горіння газу; будівельні та оздоблювальні матеріали: фарба, лак;а також сюди можна віднести спалювання листя, бур’янів. Викиди промислових підприємств, вирубування дерев)

- Тепер, навпаки, перший варіант скаже, що ми відносимо до господарської діяльності людини.

- Діти, а що може забруднювати повітря у нашому місті? (Вихлопні гази автомобілів, викиди промислових підприємств, спалювання листя)

- На мою думку, кожен з вас і ваші батьки використовують різні спреї, освіжувачі повітря, деякі з батьків палять (дим сигарет) - це все забруднює наше повітря.

- Ось, наприклад, подивіться на нашу підлогу, вона брудна – це є забрудненням повітря, як можна цього уникнути? (Потрібно перевзувати змінне взуття)

- А якщо я проведу зараз ганчіркою по шафі, що ми побачили на ній? (Бруд) Це забруднює повітря? (Так) Що потрібно робити, щоб цього не було? (Вологе прибирання: витирати пил на шафах)

- Отже, ми також забруднюємо повітря, що потрібно робити, щоб запобігти забрудненню?

3. Робота над ілюстраціями (с. 38)

 - Розгляньте малюнок 27. Що на ньому зображено?

 - Які малюнки є ілюстрацією забруднення повітря природними чинниками, а які – діяльністю людини?

1 – пожежа у степу (природний чинник);

2 – викиди фабрик (господарська діяльність людини);

3 – пісок пустель (природний чинник);

4 – морські тумани (природний чинник);

4. Розповідь учителя

- У нашій країні ухвалені закони про охорону повітря, що вимагають від підприємств установлення спеціальних уловлювачів шкідливих викидів, сажі й пилу. У кожному населеному пункті за чистотою повітря має здійснюватися спеціальний контроль.

Водіям автотранспорту необхідно стежити, щоб їхні автомобілі не забруднювали повітря. А всім нам треба більше користуватися велосипедами.

Від вас, діти, також залежить чистота нашого повітря.

Рослини сприяють чистоті повітря. Тому потрібно їх берегти, висаджувати молоді деревця і кущі, висівати навесні квіти!

Висновки. Отже, повітря забруднюється через шкідливі викиди підприємств, вихлопні гази машин, спалювання сміття, листя і бур’янів, паління, використовування різних аерозолів та спреї. Усі громадяни повинні дбати про чистоту повітря. Рослини очищують повітря.

- Давайте розглянемо малюнок 28 на с. 40 та назвіть кімнатні рослини –

очищувачі повітря. (Алое, хлорофітум, плющ, герань)

- Отже, ви повинні слідкувати, щоб у вашій кімнаті і в нашому класі завжди були рослини, які очищують наше повітря та піклуватися про них.


5. Фізкультхвилинка

Раз! Два! Всі присіли.
Потім вгору підлетіли.
Три! Чотири! Нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
П'ять! Шість! Усі веселі.
Летимо на каруселі.
Сім! Вісім! В поїзд сіли
Ніжками затупотіли.
Дев'ять! Десять! Відпочили
І за парти дружно сіли.


V. Закріплення знань, умінь і навичок

1. Робота в зошиті (с. 14)

 - Щоб закріпити свої знання, виконаємо завдання у зошитах.


2. Розгадування кросворду











П

Р

У

Ж

Н

І

С

Т

Ь










Т

Е

Р

М

О

М

Е

Т

Р


















В

У

Г

Л

Е

К

И

С

Л

И

Й











В

І

Т

Е

Р
















А

З

О

Т






















Р

О

З

Ш

И

Р

Ю

Є

Т

Ь

С

Я

С

Т

И

С

К

А

Є

Т

Ь

С

Я













1. Про яку властивість повітря говориться у досліді: вдаривши накачаним м’ячем об підлогу, то він одразу підскакує догори?

- Пригадайте, які ще властивості повітря ви знаєте? (Прозоре, безбарвне, заповнює весь простір)

2. Прилад, яким вимірюють температуру повітря?

3. Газ, який виділяється при диханні живих організмів?

- А який газ ми вдихаємо? (Кисень)

4. Рух повітря вздовж поверхні Землі – це…?

- Які бувають вітри? (Ураган, смерч, хамсин)

5. Газ, якого в повітрі найбільше?

- Які ще гази входять до складу повітря? (Кисень, вуглекислий газ, водяна пара, різна домішки: сажа, пил, дим)

6. Що відбувається з повітрям під час нагрівання?

- Коли воно розширюється, то що з ним відбувається? (Воно легшає і піднімається вгору)

7. Що відбувається з повітрям під час охолодження?

- Коли воно стискається, то воно стає важчим чи легшим? (Стає важчим і опускається вниз)

- Діти, яке ключове слово вийшло в нашому кросворді? (Повітря)

- Отже, скажіть, що саме ви можете зробити, щоб повітря було чистим? (Насаджувати рослини; більше користуватися велосипедами;, намагатися не використовувати спреї та аерозолі, не палити листя з дорослими, у класі носити змінне взуття, доглядати за квітами, робити вологе прибирання)


VІ. Домашнє завдання

- С. 37-40, малюнок


VІІ. Підсумок уроку

- Діти, які є два основних чинники забруднення повітря? (Природний, господарська діяльність людини)

- Що ми можемо віднести до природних чинників? (Лісові і степові пожежі; соляні морські бризки і тумани; пил з ґрунтів; пісок пустель)

- А що відноситься до діяльності людини? (Вихлопні гази автомобілів; продукти горіння газу; будівельні та оздоблювальні матеріали; спалювання листя, бур’янів; викиди промислових підприємств)

Оцінювання. Спасибі. Хто працював на картках, отримали такі оцінки …. Я можу за урок поставити оцінки таким учням: …., …., …., …..

- Молодці! Сьогодні ви добре працювали. Я вдячна вам за урок.

Прізвище __________________ Ім’я _______________ Оцінка ______

Твердження

Так

Ні

1. Повітря не має кольору, запаху.



2. Повітря нерухоме.



3. При нагріванні повітря стискається.



4. Повітря слабо проводить тепло.



5. Повітря має таку властивість, як пружність.




Прізвище __________________ Ім’я _______________ Оцінка ______

Твердження

Так

Ні

1. Повітря не має кольору, запаху.



2. Повітря нерухоме.



3. При нагріванні повітря стискається.



4. Повітря слабо проводить тепло.



5. Повітря має таку властивість, як пружність.




Прізвище __________________ Ім’я _______________ Оцінка ______

Твердження

Так

Ні

1. Повітря не має кольору, запаху.



2. Повітря нерухоме.



3. При нагріванні повітря стискається.



4. Повітря слабо проводить тепло.



5. Повітря має таку властивість, як пружність.




Прізвище __________________ Ім’я _______________ Оцінка ______

Твердження

Так

Ні

1. Повітря не має кольору, запаху.



2. Повітря нерухоме.



3. При нагріванні повітря стискається.



4. Повітря слабо проводить тепло.



5. Повітря має таку властивість, як пружність.




Прізвище __________________ Ім’я _______________ Оцінка ______

Твердження

Так

Ні

1. Повітря не має кольору, запаху.



2. Повітря нерухоме.



3. При нагріванні повітря стискається.



4. Повітря слабо проводить тепло.



5. Повітря має таку властивість, як пружність.