Тема: В. Нестайко «Тореадори з Васюківки». Захоплюючий пригодницький сюжет твору
Мета:
ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом В. Нестайка; розпочати роботу щодо аналізу його пригодницького твору, виявити ідейно-тематичну спрямованість твору, особливості назви;
розвивати вміння толерантно і аргументовано доводити свою думку, відстоювати власну позицію; узагальнювати, порівнювати, робити власні висновки, формувати естетичні смаки школярів;
виховувати почуття пошани до творчості В. Нестайка, позитивних рис характеру; інтерес до наслідків власної праці; формувати соціальну, комунікативну компетентності.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет В. Нестайка, кінофільм, дидактичний матеріал (тестові завдання, презентація).
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда за питаннями:
Чи траплялися з вами цікаві пригоди? А можна про них написати художній твір?
Твори якого жанру художньої літератури вам подобаються? Чим саме?
Який твір, на ваш погляд, вважають пригодницьким? Наведіть приклад.
А які пригодницькі твори світової літератури ви вже читали? (Твори Д. Дефо, Ж. Верна, Марка Твена та ін.) Чим вони вас вражають, захоплюють?
III. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності (Перегляд відео фрагменту. Знайомство з письменником.)Презентація 1
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
Життєвий і творчий шлях В. Нестайка (розповідь вчителя)
2. Робота з текстом.
Розділ І. «Метро під свинарником. Тореадори з Васюківки. Собакевич» (уривки з трилогії)
Вчитель готує до сприйняття змісту твору (робить короткий огляд твору, знайомить з темою, ідеєю, основною думкою). Визначення жанру твору. Бесіда.
Яка тема твору?
Який стан людини називають романтичним?
Які твори належать до пригодницьких?
Отже твір «Тореадори з Васюківки» - пригодницька повіть
2. Теорія літератури
Повість — це великий за обсягом епічний прозовий твір, у якому детально розповідається про багато подій із життя дійових осіб,охоплює значний проміжок часу, подається докладна й різнобічна характеристика головних героїв у їхніх вчинках та діях, у стосунках з іншими людьми. Повісті бувають історичні, пригодницькі, науково-фантастичні, соціальні, соціально-побутові, біографічні, міфологічні(химерні)
Романтика — незвичайність, казковість чого-небудь, що викликає до себе емоційне, піднесене ставлення з боку людини. Героїка, піднесеність.
Пригодницький твір — це твір, в якому події розгортаються з елементами таємничості й загадковості,герої беруть участь у детективних розслідуваннях, з ними трапляється щось несподіване.
3.Сценка (Ява і Павлуша)
4. Обговорення розділу твору за питаннями:
Питання до класу:
• Чому глава твору починається зі знайомства не з хлопцями, а сваркою діда Варави?
• Чим пояснити благородність ідеї проведення хлопцями метро під свинарником?
Скільки епізодів пригод хлопців у цьому розділі ви б виділили?
• Що цікавого ми дізналися про родину Вані? (Батько грає на скрипці, дід — мисливець, мати — депутат райради, ланкова кукурудзоводів)
• Як бугай Петька налякав дачника?
• Через що хлопці посварилися і навіть побилися?
• Чому хлопці вирішали стати тореадорами? Чим закінчилося їх тренування з коровою Контрибуцією?
Що для вас здалося смішним і чому?
Які риси характеру виявилися у героїв у цьому розділі?
У тексті є незрозумілі для вас слова. Давайте запишемо їх.
5Словникова робота
Авантюрист – шукач сумнівних, ризикованих пригод,пройдисвіт.
Буцегарня – в’язниця .
Калабаня – велика яма з водою.
Льоха – свиня.
Райрада – районна рада, місцевий орган управління.
Реманент – інвентар.
Тореадор – це людина, яка змагається на арені з биком, використовуючи при цьому різноманітні трюки.
6Діти, давайте визначимо тему, ідею, основну думку твору
Тема: зображення різноманітних пригод хлопців, які потрапляли у цікаві та захоплюючі ситуації і намагалися довести власну самостійність у їх вирішенні.
Ідея: уславлення дитячої кмітливості, винахідливості, розуміння почуття гумору та засудження необдуманих вчинків.
Основна думка: саме з дитинства формується людське «я», і хоча хлопці бешкетують, але в кожного з них добре серце, благородні наміри.
Жанр: пригодницький та гумористичний твір.
7Яка композиція І розділу?
Події у цій частині твору відбуваються протягом двох днів.
Експозиція: знайомство з Іваном Ревою та Павлом Завгороднім, родинами хлопців та місцевістю, де відбуватимуться події.
Зав'язка: прагнення хлопців повсякчас знаходити якісь пригоди (вирити метро під свинарником, виявити власні тореадорські здібності, зробити підводного човна, витягти з колодязя щеня).
Кульмінація: ризиковані вчинки, події, які траплялися з хлопцями.
Розв'язка: всі ситуації, до яких потрапляли хлопці, закінчувалися добре.
ІІІ. Узагальнення матеріалу
1.Асоціативний диктант.
Завдання: записати, які з наведених слів асоціюються з прочитаним твором.
Веселий,сумний,нудний, нецікавий, цікавий, захоплюючий,безглуздий, неймовірний, фантастичний, жорстокий, страшний, повчальний, нерозумний,хороший.
2Робота в парах. Кожна пара отримує картку із завданням, над яким працює 5 хв. Потім учні виступають із відповідями.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
(розділ І «Метро під свинарником. Тореадори з Васюківки. Собакевич»)
1. Розв'язання тестових завдань (комп’ютерний тест)
2 Перегляд уривку кінофільму «Тореадори з Васюківки».
Ява
Павлуша
Завдання перед демонстрацією кінофільму:
- Подумайте, яка відмінність між кіномистецтвом і мистецтвом слова?
Після перегляду частини стрічки учні зачитують уривок, який відповідає побаченому і порівнюють види мистецтв
V. Підсумок уроку.
Прийом «мікрофон»
1.Що вам найбільше сподобалось на уроці? Як ви оцінюєте поведінку героїв?
Коли читаєш твір, то на перший погляд васюківські тореадори Ява Рень і
Павлуша Завгородній – звичайнісінькі бешкетники, хулігани, зривники дисципліни. Але якщо придивитися пильніше – то вони схожі на кожного з нас.
Герої не поділяються на лише гарних – позитивних та лише поганих – негативних, вони такі, які бувають у житті.
Головне у такій неприємній ситуації зрозуміти, яка причина такого вчинку, які були наміри – лихі чи добрі.
Павлуша і Ява завжди мають благородні світлі наміри: провести метро, як у Києві, зробити підводний човен, влаштувати бій биків, щоб доказати, що вони сміливі та герої. Але через малий досвід і брак знань потрапляють у прикрі ситуації.
Дитячий світ.
VI. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів
VIII. Домашнє завдання:
Дослідницька робота: дізнатися у батьків про їх дитинство і ті пригоди, які з ними траплялися (розповідь-конкурс).
Підготувати переказ розділів ІІ,ІІІ
Завдання. 1 Розшифруй рядок
БЗМРЙНМЖНЖТ
Завдання 2 Визначте риси характеру хлопців за поданими цитатами
«У нас була прекрасна, благородна ідея – провести під свинарником метро».
«…ми такі хлопці з фантазією».
«О хлопці! Орли! Соколи! Гангстери, а не хлопці! Нема на них буцегарні!»
«І Ява весь час вигадував різні штуки-викаблуки заради нашої слави».
«…і в тебе була ангіна тиждень тому. Тобі не можна в колодязь».
«І виразно почули з глибини плаксиве щеняче скиглення.
Треба витягти, - сказав я».
Завдання3.Знайти і пояснити значення фразеологізмів, використаних у тексті
Завдання 4.У повісті багато художніх засобів. Знайдіть їх.
Завдання 5.Для чого письменник ввів у текст просторічні, грубі слова?
Ява Павлуша
Завдання7 Доберіть 5-6 синонімів до слова друг.
Завдання8 Складіть план І розділу.