Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Порівняльна характеристика пасербиці та удовиної дочки (за німецькою народною казкою «Пані Метелиця»)
Мета: скласти цілісне уявлення учнів про героїнь німецької народної казки; виробляти вміння систематизувати матеріал про персонажів, аналізувати їхні вчинки; розвивати навички логічного мислення, зв’язного мовлення; виховувати милосердя, працелюбність.
Обладнання: учнівські малюнки до казки «Пані Метелиця», казки «Дідова дочка і бабина дочка», «Морозко»; конверти з роздатковим матеріалом.
Тип уроку: розвиток зв’язного мовлення
Хто добре працює, тому і щастить
Українське народне прислів’я
Хід уроку
І. Оголошення теми і мети уроку
Слово вчителя
У ранньому дитинстві кожен з нас поринає у чарівний світ казки, де розкриває для себе суть понять: «добро» і «зло», відкриває чесноти і вади людської вдачі. Ми перегорнули останню сторінку казки «Пані Метелиця», у якій носієм людських чеснот є пасербиця, а втіленням негативних рис – удовина дочка. І сьогодні перед нами стоїть завдання: систематизувати матеріал про героїнь казки. Скласти цілісне уявлення про пасербицю та удовину дочку. А допоможе нам у цьому сама казка, ваше знання її змісту.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Гра «Казковий аукціон».
Чим займалася пасербиця ? (Пряла)
Що сталося з її пальцями ? (Порізала)
Що впустили дівчата у колодязь ? (Починок)
Де опинилися дочки, стрибнувши у криницю ? (На луках)
Хто перший попросив допомоги у дівчат ? (Хліб)
Яке дерево просило допомоги у казці ? (Яблуня)
Чого злякалася пасербиця, побачивши пані Метелицю ? (Зубів)
Яку винагороду отримала пасербиця ? (Золото)
Хто перший сповіщав про повернення дівчат додому ? (Півень)
Що залишилося на згадку удовиній дочці про пані Метелицю ? (Смола)
ІІІ. Складання порівняльної характеристики героїнь
І. Підготовчий етап
1. Літературна вправа «Художні перлинки» (художній переказ заздалегідь підготовлених учнями епізодів казки, у яких розповідається про вчинки головних героїнь, які розкривають провідні риси характеру).
3. Робота в парах
Завдання: скласти асоціативні кущі
Складання порівняльної характеристики героїнь
Пасербиця | Рідна дочка |
працьовита,скромна, лагідна, привітна, люб’язна, добра, чуйна | ледача, груба. жорстока |
готова допомогти іншим, альтруїстка | усе робить тільки для себе, егоїстка |
«гаряче серце» | «холодне» серце |
Автор (народ) | |
захоплюється пасербицею | засуджує рідну дочку |
4. Робота в групах з роздавальним матеріалом.
Завдання «Лото»: скласти прислів’я з окремих частин, доповнити порівняльну характеристику пасербиці та удовиної дочки.
І група
Конверт 1
Добро, зроблене потай, винагороджується явно.
Хто добре працює, тому і щастить.
Вперта праця все переможе.
Добра душа людину прикрашає.
Рідний край кожного до себе вабить.
ІІ група
Конверт 2
Без труда нема плода.
І за холодну воду не береться.
Заробив на сіль до оселедця.
Хто зле робить, то все собі шкодить.
Хто дрімає, той щастя не має.
5. Робота в групах
З опрацьованих прислів’їв виберіть ті, які можуть стати епіграфом до творчої роботи.
ІІ. Застосування з набутих знань, умінь і навичок.
Словесні малювання
Учням двох груп пропонується творче завдання: розказати про пасербицю і удовину дочку, виклавши її у 6-8 речень. Лідери груп пропонують складені варіанти розповіді. Експерти аналізують та коригують відповіді.
ІV. Підсумок уроку
Проблемне запитання :
Як стосується епіграф нашої казки?
«Чого навчила мене дана казка?»
Доброта, чуйність, чесність, справедливість, працелюбність, сміливість, любов до рідного краю – це ті чесноти ,які найбільше цінувалися людьми різних національностей,тому ми називаємо їх загальнолюдськими. Саме такими мріють бачити вас ваші батьки,вчителі.
Домашнє завдання
Перед вами відповідальне завдання: ви повинні записати поради мачусі та її доньці, як поводити себе, щоб в їх родині панували рівноправність, мир, злагода.